Rola naturalnego testosteronu w sportach siłowych – cześć 1

Rola naturalnego testosteronu w sportach siłowych – cześć 1
Paweł Piotrowski  /  18-10-2016  /  1
pixabay.com

Naturalny poziom testosteronu jest istotnym elementem genetycznym związanym z potencjałem rozbudowy masy mięśniowej i siły. Zależności między męskim hormonem a efektami treningowymi, także w kontekście wieku, analizuje nasz ekspert, Paweł Piotrowski, w dwuczęściowym artykule.

 2  2. Ciąg dalszy artykułu...

Rysunek 2 przedstawia poziom testosteronu całkowitego u mężczyzn w zależności od wieku. Linia czarna to wartość średnia poziomu testosteronu całkowitego zmierzona w kilkusetosobowych grupach mężczyzn w różnych przedziałach wiekowych [2]. Linie czerwone pokazują 95% przedział ufności (dla 95% mężczyzn wartości poziomu testosteronu mieszczą się pomiędzy górną a dolną czerwoną linią). Rysunek 3 przedstawia natomiast wyniki pomiarów testosteronu wolnego na grupach mężczyzn w różnych przedziałach wiekowych.

Wykonując standardowe badanie krwi warto zapłacić również za ustalenie wielkości całkowitego testosteronu we krwi (około 23 zł), poziomu DHEAS (około 30 zł) oraz testosteronu wolnego (około 45 zł). Jeśli na badanie skieruje nas lekarz pracujący w oparciu o kontrakt z NFZ, możemy wykonać je bezpłatnie. Badanie robi się rano pomiędzy godziną 7 a 9, na czczo. Przykładowe normy poziomu testosteronu całkowitego oraz wolnego zawiera tabela 2. Natomiast norma hormonu DHEAS dla mężczyzn to wartości od 2,2 do 15,2 µmol/l.

Polecamy również: Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 1 – rys historyczny

Jako rodzaj ciekawostki, ale udowodnionej naukowo podać można metodę uproszczoną badania poziomu testosteronu przy wykorzystaniu pomiaru długości palca wskazującego oraz serdecznego. U człowieka już w okresie płodowym kształtuje się ta proporcja, stała przez całe życie pomiędzy palcem wskazującym (wskaźnik ilości estrogenu) oraz palcem serdecznym (wskaźnik ilości testosteronu) [4]. U mężczyzn palec serdeczny „testosteronowy” jest najczęściej nieco dłuższy od palca wskazującego (typowo o 7%). A im bardziej palec serdeczny jest dłuższy od palca wskazującego, tym prawdopodobnie większy jest naturalny poziom testosteronu w organizmie. W przypadku gdy u mężczyzny palec serdeczny jest krótszy od wskazującego, świadczy to prawdopodobnie o niskim naturalnym poziomie testosteronu w organizmie. U kobiet typowo dłuższy jest palec wskazujący „estrogenowy”, a im jest on dłuższy tym kobieta ma prawdopodobnie wyższy poziom hormonu estrogenu w organizmie. Istnieje wiele artykułów i książek potwierdzających te obserwacje. Słowo prawdopodobnie oznacza, że w większości przypadków tak jest ale nie jest to regułą w 100%.

Zalety wysokiego poziomu testosteronu: silny wpływ anaboliczny (łatwiejsza rozbudowa masy mięśniowej) poprzez pobudzenie syntezy białek i zapobieganie rozkładowi białka, większa gęstość kości, brak problemów z nadmiarem tkanki tłuszczowej (lepszy rozkład tłuszczów), wzmożona produkcja EPO (erytropoetyny), większe wydzielanie sebum (tłusta skóra), większa płodność, kształtuje sferę emocjonalną zwiększając zdecydowanie, śmiałość, pewność siebie i odwagę, pozytywny wpływ na intelekt (zwłaszcza operacje przestrzenne).

Wady wysokiego poziomu testosteronu: skłonności do przedwczesnego łysienia pobudza rozwój gruczołu krokowego, zwiększa jego objętość, silnie pobudza rozwój raka prostaty, zwiększa poziom cholesterolu we krwi (czyli teoretycznie zwiększa ryzyko miażdżycy tętnic), w zależności od rozwoju emocjonalnego może powodować wybuchowość, agresję oraz skłonność do nadmiernego ryzyka.

Sprawdź także: Genetyczne uwarunkowania rozwoju masy, siły mięśniowej oraz wytrzymałości – część 1

Zalety niskiego poziomu testosteronu: mała skłonność do łysienia, małe ryzyko zachorowania na raka prostaty, brak skłonności do agresywnych zachowań.

Wady niskiego poziomu testosteronu: słabe oddziaływanie anaboliczne (problemy z rozbudową masy mięśniowej), tendencja do utraty masy mięśniowej i spadku siły, tendencja do przyrostu tkanki tłuszczowej, zmniejszenie gęstości kości, częstsze zaburzenia libido oraz erekcji, zaburzenia erekcji, zaburzenia płodności, większe ryzyko chorób krążenia (zawał), większe ryzyko cukrzycy typu 2. częstsze uczucia zmęczenia, obniżenie życiowego wigoru, motywacji, pewności siebie, skłonności do depresji, częstsze zaburzenia snu.

Z wiekiem, wraz z powolnym spadkiem testosteronu (typowo o około 1% - 3% rocznie) większość osób zaczyna odczuwać dolegliwości związane z obniżonym poziomem testosteronu, szczególnie po przekroczeniu 45-50 lat, czyli wejściem w okres andropauzy. Kontynuację tematu testosteronu, czyli o tym czy możemy wpływać na poziom testosteronu stosując odpowiednią dietę i suplementy oraz o jego wpływie na wyniki sportowe przeczytać będzie można w części drugiej artykułu.

Przeczytaj ciąg dalszy artykułu, poświęcony m.in. zależnościom między dietą a poziomem testosteronu >>

Bibliografia
[1] S.H. Buhner: Naturalny testosteron. Klucz do witalności i sprawności seksualnej, KDC, Warszawa 2008
[2] http://www.mens-hormonal-health.com/normal-testosterone-levels-in-men.html
[3] B. Mroczko, M. Mędraś: Niektóre problemy związane z oznaczaniem testosteronu, Endokrynologia Polska, Tom/Volume 58; Numer/Number 5/2007, str.440-445
[4] J.T. Manning: “Digit Ratio: A Pointer to Fertility, Behavior, and Health”, Rutgers University Press, 2002

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  7

Komentarze

1
Reklaazyn / 28-11-2016, 12:17
Dziękuję. Przydatne info!
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pojazdy Żmija rozpoczynają służbę w Wojsku Polskim

We wtorek, 7 grudnia br. szef MON spotkał się z żołnierzami, którzy realizują zadania na polsko-białoruskiej granicy oraz przekazał pierwszą partię pojazdów dalekiego rozpoznania.

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl