Trzydniowe sympozjum zostało podzielone dwa bloki tematyczne i panel dyskusyjny.
Pierwszego dnia skupiono się na zdefiniowanu PTSD i TBI w kontekście doświadczeń w zakresie rozpoznawania urazu i czynników zewnętrznych mających wpływ na ich powstawanie.
Tematem była również organizacja zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych oraz orzecznictwo z zakresie PTSD na przykładzie rozwiązań w Polsce i USA oraz doświadczenia, problemy i wnioski własne przedstawicieli formacji MON i MSWiA, w tym weteranów.
W tematykę sympozjum wprowadzili gości Grzegorz Wydrowski – prezes zarządu Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM, dr n. med. Arkadiusz Kosowski z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz płk dr n. med. Stanisław Żmuda, reprezentujący Departament Wojskowej Służby Zdrowia MON.
Słuchacze sympozjum, dzięki wystąpieniom Thomasa „Drago” z US Navy SEAL oraz płk. Leszka Stępnia – dyrektora Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, mogli przekonać się o podobnych problemach, z jakimi borykają się zarówno polscy, jak i amerykańscy weterani misji w Iraku i Afganistanie.
Dr n. med. Arkadiusz Kosowski omówił polski system opieki zdrowotnej, jakim objęci są weterani, który to uczestnicy wydarzenia mogli porównać z rozwiązaniami w USA, dzięki wykładowi Brandona Joela Brocka, przedstawiającego amerykańskie doświadczenia w tym zakresie. Temat uzupełniła swoimi obserwacjami Ewa Bogusławska-Ziółkowska z Wojskowego Instytutu Medycznego.
Sympozjum nie mogłoby się odbyć bez prezentacji zagadnienia ze strony Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM: doświadczeń podopiecznych organizacji, głównych problemów oraz propozycji zmian. Uzupełniły je wykłady płk. Piotra Wróblewskiego (Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska w Warszawie) i lek. med. Arkadiusza Kuski (Komisja Lekarska MSWiA), skupiające się na orzecznictwie wojskowo-lekarskim w kontekście uwarunkowań prawnych. Tu warto zaznaczyć, że o ile PTSD jest definiowane, tak TBI pozostaje nieokreślone, będąc tematem, który dopiero zaczyna być szerzej omawiany.
Podczas środowej sesji omówiono także analizę badań psychologicznych prowadzonych przed przeszczepami kończyn oraz po ich wykonaniu – problematykę omówił dr n. med. Adam Domanasiewicz z Wrocławia.
Polską perspektywę uzupełniły komentarzem dr Tracie Kaip, psycholog, oraz Scharlene Gaudet, chiropraktyk, współpracujące blisko z weteranami. W ramach swoich prezentacji przedstawiły one amerykańskie doświadczenia, co stanowiło dopełnienie wspomnianych wystąpień Thomasa „Drago” i płk. Leszka Stępnia oraz dr. n. med. Arkadiusza Kosowskiego.
Choć mogłoby się wydawać, że w przypadku osób z widocznymi fizycznymi urazami dostosowanie i realizacja terapii powinny przebiegać sprawnie, mechanizm psychologiczny jest tu bardzo złożony, a wspomniane widoczne urazy i powiązany z nimi aspekt psychologiczny to niejedyne czynniki, które lekarz czy terapeuta powinien wziąć pod uwagę.
Pierwszy dzień zakończyły ciekawe prezentacje zagadnienia PTSD z perspektywy pracy Straży Granicznej i Krakowskiego 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką.
Kpt. SG Izabela Bolczyk przybliżyła słuchaczom zasady identyfikacji cudzoziemców należących do grup wrażliwych, z uwzględnieniem osób z PTSD w kontekście procedur administracyjnych SG.
Marcin Cabala z 5. WSKzP omówił kulisy pracy służby zdrowia Zgrupowania Bojowego, bazując na swoich doświadczeniach ze służby w PKW w Iraku i Afganistanie.
Czytaj też: Krakowskie warsztaty taktyczno-medyczne >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |