Wyposażenie obowiązkowe

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 5-6/2010  /  01-06-2010
Ze względu na wyższą cenę specjalistycznych typów broni wytłumionej, takich jak MP5SD, rozwiązaniem jest dokupienie do standardowych modeli tłumików dołączanych (w razie potrzeby), z których najlepsze praktycznie nie ustępują integralnym.
Ze względu na wyższą cenę specjalistycznych typów broni wytłumionej, takich jak MP5SD, rozwiązaniem jest dokupienie do standardowych modeli tłumików dołączanych (w razie potrzeby), z których najlepsze praktycznie nie ustępują integralnym. Andrzej Krugler, Bogusław Politowski, US DoD, Ase Utra, UOU
 3  3. Ciąg dalszy artykułu...

W opisanych i wielu innych sytuacjach niekoniecznie wymagane jest specjalistyczne uzbrojenie zapewniające najwyższy poziom wytłumienia, a raczej posiadanie szybko dołączalnych tłumików w komplecie do standardowo używanych karabinków rkm (i broni krótkiej), strzelających typową amunicją o prędkości naddźwiękowej. Takie tłumiki nie zapobiegną hałasowi lecących pocisków i ich fal balistycznych, jednak przy zdolności obniżania huku wystrzału o średnio 28-32 dB oraz prawie całkowitym tłumieniu płomieni wylotowych są i tak bardzo przydatne w wielu sytuacjach bojowych. W języku angielskim wprowadzono bardziej precyzyjne nazewnictwo, rozróżniające najbardziej skuteczne tłumiki (silencer) od tych, które tylko „ściszają” wystrzały (suppressor). Podobnie w nazewnictwie rosyjskojęzycznym pojawiło się obok obiecującej zbyt wiele nazwy pribor biezszumnoj strielby (PBS) bardziej prawdziwe określenie pribor sniżienija urownija zwuka wystrieła (PSUZW – przyrząd obniżania poziomu dźwięku wystrzału). Konieczność wyposażenia w takie opcjonalne urządzenia wylotowe różnego rodzaju broni nie tylko w jednostkach specjalnych i rozpoznawczych zaczyna być coraz wyraźniej dostrzegany w nowoczesnych armiach. W Stanach Zjednoczonych Naval Surface Warfare Center z programu unowocześniania uzbrojenia sił specjalnych wydzielił do osobnych prac i dokładnie określił wymagania wobec rodziny urządzeń wylotowych i tłumików FMBS (Family of Muzzle Brakes and Suppressors), obejmującej tłumiki do standardowych karabinków, subkarabinków (CQBR), rkm na nabój 5,56 mm NATO oraz km na amunicję 7,62 × 51 mm NATO. W miejsce dotychczas stosowanego tłumika do kbk M4A1 redukującego głośność strzału o 28 dB oczekiwany jest nowy, bezobsługowy o skuteczności co najmniej 30 dB i żywotności minimum 15 tysięcy strzałów, do pozostałych o skuteczności minimum 25 dB, a w przypadku broni maszynowej obu kalibrów – o żywotności minimum 20 tysięcy strzałów. Największe trudności spodziewane są przy opracowywaniu wytrzymałych tłumików do karabinów maszynowych, ale uznano je za konieczne, także w broni pokładowej pojazdów, gdyż podczas prowadzenia ognia przez „gunnera” dowódca często ma problemy z przekazywaniem komend kierowcy i innym żołnierzom we wnętrzu wozu, nawet za pomocą łączności radiowej. W tłumiki dźwięku i płomieni są natomiast zaopatrywane już teraz także wielkokalibrowe karabiny wyborowe na potężną amunicję 12,7 mm (.50 BMG).

Niemniej istotną rolę odgrywają tłumiki w działaniach formacji specjalnych resortów wewnętrznych, zwłaszcza policyjnych jednostek antyterrorystycznych i realizacyjnych. Podczas akcji szturmowych i zatrzymań przestępców w środowisku cywilnym zastosowanie tłumików ma znaczenie zarówno dla zwiększenia skuteczności operatorów, jak i ochrony innych osób. To nie tylko zdolność do utrzymania zaskoczenia, mimo natknięcia się na uzbrojonego przestępcę czy choćby psa obronnego, przed wkroczeniem do docelowego obiektu. Wyciszone strzały to ujęcie jednego z negatywnych czynników zwiększających napięcie nerwowe podczas akcji oraz lepsza komunikacja głosowa między członkami zespołu i z przypadkowymi osobami postronnymi, którym mimo prowadzenia ognia przez część operatorów inni muszą dla ich bezpieczeństwa wydawać jasne polecenia. Ograniczenie głośności ewentualnej kanonady podczas akcji prowadzonych w miejscach publicznych mniej przeraża ludzi z otoczenia i zapobiega wzbudzaniu wśród nich mogącej mieć różne konsekwencje paniki, zmniejsza także przyciąganie ciekawskich. Takie same okoliczności mogą stać się udziałem także żołnierzy wykonujących różne zadania podczas konfliktów asymetrycznych toczonych w strefach zamieszkanych przez ludność cywilną. Z kolei policjanci powinni pamiętać również o przydatności tłumików dźwięku i płomieni w działaniach prowadzonych w ograniczonych przestrzeniach, gdzie mogą znajdować się substancje łatwo palne, a zwłaszcza ich opary np. podczas akcji przeciwko laboratoriom produkującym narkotyki czy nielegalnym wytwórniom alkoholu.

Zasadnicze znaczenie ma jednak ochrona słuchu operatorów, osób postronnych, a nawet osób zatrzymywanych, które w przypadku urazów mają prawo do roszczeń. Problem obniżenia poziomu huku wystrzałów wzrósł wraz z wprowadzaniem w miejsce pistoletów maszynowych w szerszym stopniu jako „broni wejścia”, znacznie głośniej strzelających karabinków i subkarabinków na amunicję pośrednią. Mimo upowszechniania się aktywnych ochronników słuchu, sprzęganych ze środkami łączności indywidualnej (np. firm Peltor, MSA Sordin), są one dość drogie i wymagają odpowiednio dobranych hełmów, dlatego wiele grup specjalnych nie posiada takiego wyposażenia, a inne środki ochrony słuchu rzadko mogą być stosowane w akcji bez ograniczania percepcji. Tłumiki mogą być pod tym względem dodatkowo dobrym rozwiązaniem na czas treningów strzelecko-taktycznych – trenujący lepiej słyszą polecenia i uwagi instruktorów niż przy stosowaniu „słuchawek”, a to wpływa na bezpieczeństwo i efektywność szkolenia.

Ochrona słuchu znalazła się wśród priorytetowych powodów zintensyfikowania prac nad tłumikami przez US SOCOM. Znani z pragmatyczności Amerykanie dobrze wiedzą, że koszt zakupu tłumika będzie niewątpliwie mniejszy niż opieki medycznej i odszkodowań w razie tak łatwo odnoszonych urazów słuchu, nie mają też ochoty trwonić zainwestowanych w szkolenie komandosów pieniędzy i tracić doświadczonych ludzi tylko dlatego, że po okresowych badaniach audiometrycznych mogą – i to w wyniku służby – nie spełnić jednego z kryteriów zdrowotnych wymaganych w jednostkach specjalnych.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  15
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5-6/2010

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i CPKP "BOA" zatrzymało podejrzanych o handel narkotykami

Ustalenie 29 podejrzanych czy przejęcie sprzętu do produkcji mefedronu, to efekt akcji przeprowadzonej przez CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Z zebranych informacji wynika, że...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl