Bezpieczne mistrzostwa

Michał Piekarski  /  SPECIAL OPS 5-6/2010  /  30-05-2010
Andrzej Krugler, KGP
Sonda
Czy służby specjalne w Polsce przygotowane są na? (Zagłosuj i skomentuj!)

Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL OPS” 3-4/2010) zostały omówione możliwe rodzaje zagrożeń terrorystycznych. Tym razem więcej miejsca poświęcimy możliwościom zapobiegania im oraz reagowania na sytuacje kryzysowe.

 6  7. Ciąg dalszy artykułu...

Czy celowe byłoby skierowanie do ich wsparcia pododdziałów specjalnych innych służb?

– Tak. Uważam, że skoro jest taka możliwość, choćby wynikająca z obecnych przepisów, to może być to dużą pomocą. Choćby żandarmów z OS-ów, z którymi bardzo dużo czasu szkoliliśmy się razem. Sądzę, że byłoby to bardzo cenne wsparcie dla Policji, dające duże możliwości wspólnego działania. GROM czy inne jednostki wojskowe – nawet typowy „zmech” mogą też stanowić znaczącą pomoc. Mieliśmy kiedyś na dużych ćwiczeniach wariant użycia BWP-1 w pewnej fazie działań. Wszystko jest kwestią tego, jak użyje się dostępnych sił. Natomiast na poziomie pojedynczego operatora wspólnym mianownikiem powinno być badanie sensomotoryczne koordynacji wzrokowo-ruchowej, spostrzegawczości, refleksu, trenowanie umiejętności podejmowania szybkiej i trafnej decyzji – także w warunkach współpracy taktycznej kilku służb.

Czy uważasz za sensowne i celowe użycie w Polsce sił zagranicznych (z państw UE), o ile będą do tego stworzone podstawy prawne?

– Tak, myślę, że może to być zwłaszcza w regionach przygranicznych, takich jak Dolny Śląsk, szczególnie celowe. Choć formy współpracy policyjnej są bardzo różnorodne, w tym rozmaite szkolenia, wymiana doświadczeń – to też jest bardzo cenne, i tego rodzaju współpraca przynosi korzyści obu stronom. Do tego należy dodać istniejące już formy aktywnej współpracy, takie jak obserwację i pościg transgraniczny w ramach układu Schengen.

Jednymi z pierwszych szkoleń organizowanych pod hasłem „Euro”, były szkolenia organizowane przez Pododdział Antyterrorystyczny na poligonie żagańskim. Byłeś tam team liderem. Jaki był ich charakter i założenia?

– Zasadniczym założeniem było umożliwienie wymiany doświadczeń i procedur pomiędzy różnymi jednostkami. To była nasza oddolna inicjatywa, przy bardzo przychylnej i życzliwej postawie przełożonych. Nie chodziło tylko o samo Euro, część z tych szkoleń miała miejsce, kiedy Polska i Ukraina dopiero ubiegały się o organizację imprezy. Natomiast cały czas było zapotrzebowanie na wspólne działania, na sprawdzenie się w różnego rodzaju sytuacjach. Poza tym uważam za pozytywne to, że tak wcześnie ten temat został podjęty, z uwagi na czas potrzebny, aby przygotować się do tego wydarzenia, oraz czas, jaki zajmuje zorganizowanie tego rodzaju szkoleń. Dlatego w tych szkoleniach brały udział licznie reprezentowane jednostki, praktycznie z każdego możliwego resortu. Każda jednostka ma swoją specyfi kę, każda ma swój bagaż doświadczeń. Dzięki temu można na sytuację taktyczną spojrzeć z różnych stron. Bardzo ważne jest to, że działają tam mieszane grupy, dzięki temu można sprawdzić w warunkach zbliżonych do bojowych, jak takie współdziałanie może w realnej sytuacji wyglądać. Co jeszcze jest ważne – nie są toszkolenia „skazane na sukces”. Nie chodzi o to, aby nie popełniać błędów i non-stop ogłaszać zwycięstwo tylko po to, aby wiedzieć, jakie są niedociągnięcia, co można ulepszyć. Nawet błąd może być pomocny w szkoleniu, pod warunkiem, że się z niego wyciągnie wnioski i nie popełni się go ponownie. Uważam, że należy otwierać się na zmiany, ale nie zmieniać naszych zalet.

Na jakich założeniach opierał się dobór tematów poruszanych podczas szkoleń?

– Zakres tematyczny był jak dotąd spory. Od dużych sytuacji na budynkach, takich jak hotel czy teatr, poprzez autobus, ochronę VIP-ów i osób szczególnie zagrożonych, aż do sytuacji zakładniczych w kontakcie bezpośrednim i działań konwojowych. Każda sytuacja ma swoją specyfi kę i każda wymaga uwagi. Choćby sytuacje w kontakcie bezpośrednim – niby nic wielkiego, najprostszy przypadek to jeden sprawca z pistoletem czy nawet nożem i jeden zakładnik. Ale właśnie dlatego tu nie ma miejsca na błąd, trzeba działać szczególnie ostrożnie i nie ma tu miejsca na zamieszanie czy nieporozumienia pomiędzy szturmanami. Dlatego całe oddzielne zajęcia były poświęcone dokładnemu omówieniu tego problemu i przećwiczeniu kilku wariantów takiej sytuacji.

Jakie płyną z nich wnioski?

– Najważniejszy jest taki, że jednostki w Polsce mogą działać wspólnie tak długo, jak całością sytuacji zarządzają kompetentni ludzie, perfekcyjnie znający proces działania służb specjalnych i antyterrorystycznych. Poziom wyszkolenia jest zbliżony i zarazem na tyle wysoki, że można pozwolić sobie na tak trudne działania jak nocny szturm na kilka obiektów jednocześnie. Po drugie, do pewnego stopnia można skomplikowane działania prowadzić wykorzystując dostępne zaplecze – mam na myśli zarówno zaplecze szkoleniowe (obiekty), jak i sprzęt oraz uzbrojenie, jakie są w dyspozycji. Po trzecie – można na dużą skalę wykorzystywać ostrą amunicję, materiały wybuchowe i bezpiecznie prowadzić zajęcia z pozorantami w środku oraz wykorzystać wiele innych zasobów logistycznych i wiedzy taktycznej znajdujących się w sektorze cywilnym.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  9
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5-6/2010

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jakie elemnty munduru nie mogą zawieźć w akcji»

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


55 litrów na jak długo wystarczy »
 plecak taktyczny

 


Przeczytaj  - Operator 594 »

Wybierz buty odpowiednie do misji specjlnych »

operator

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Czego nie wiesz o strzelnicach modułowych » 
zasilanie strzelnice modułowe

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz »
zegraki taktyczne

 


Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Prosty sposób na wzmoznienie celności »
latarki taktyczny

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pomimo panującej pandemii zwiadowcy intensywnie się szkolą

W dniach 01-02.12.2020 r. w 2. Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym przeprowadzone zostały coroczne zawody użyteczno - bojowe dla grup dalekiego rozpoznania i plutonów rozpoznawczych.

Aktualny numer

5/2020
SPECIAL OPS 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe oblicze komandosów RM
  • - Arystokracji na wojnie nie ma - wywiad z NAVALEM
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl