Bezpieczne mistrzostwa

Michał Piekarski  /  SPECIAL OPS 5-6/2010  /  30-05-2010
Andrzej Krugler, KGP
Sonda
Czy służby specjalne w Polsce przygotowane są na? (Zagłosuj i skomentuj!)

Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL OPS” 3-4/2010) zostały omówione możliwe rodzaje zagrożeń terrorystycznych. Tym razem więcej miejsca poświęcimy możliwościom zapobiegania im oraz reagowania na sytuacje kryzysowe.

 2  7. Ciąg dalszy artykułu...

Co więcej, zagrożenie terrorystyczne – czy szerzej – całość problemów wiążących się z organizacją tego rodzaju imprezy nie oznacza przecież obniżenia ryzyka zagrożeń występujących stale. Problemy związane z przestępczością kryminalną – pospolitą i zorganizowaną – mogą wręcz się nasilać. Wyzwaniem więc będzie zapewnienie bezpiecznego przebiegu imprezy oraz utrzymanie normalnego poziomu bezpieczeństwa w innych obszarach. Dotyczy to całego systemu bezpieczeństwa państwa, w tym także różnych rodzajów ratownictwa.

Teoretycznie Polska jest w dobrej sytuacji. W samej Policji istnieje kilkanaście etatowych jednostek antyterrorystycznych – od centralnego Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, poprzez SPAP-y większych komend wojewódzkich, po sekcje AT w mniejszych regionach. Do tego należy dodać Wydział Realizacyjny KSP i grupy realizacyjne w komendach powiatowych oraz CBŚ. Swoje jednostki specjalne o zróżnicowanych zadaniach i specyfice mają także Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, organy kontroli skarbowej, Służba Więzienna i Służba Ochrony Kolei. Istnieją także jednostki wojskowe, podległe Dowództwu Wojsk Specjalnych oraz Oddziały Specjalne Żandarmerii Wojskowej. Stanowi to znaczny potencjał liczebny. Niestety, nie zawsze oznacza to jednakową jakość działania. Wymienione powyżej formacje różnią się poziomem i zakresem wyszkolenia, stosowaną taktyką, wyposażeniem i uzbrojeniem oraz prawnymi podstawami działania. Na przykład, tylko część z nich dysponuje specjalistami i sprzętem pozwalającymi neutralizować ładunki wybuchowe.

Biorąc pod uwagę ten ostani czynnik, można stwierdzić, że w największym zakresie możliwe będzie wykorzystanie sił działających na podstawie przepisów Ustawy o Policji. Formacja ta posiada bowiem największy zakres działania, zarówno w wymiarze geograficznym, jak i ustawowych uprawnień. Policja jest także najliczniejszą obok wojska służbą uzbrojoną w kraju, dysponującą licznymi etatowymi i nieetatowymi jednostkami specjalnymi oraz innymi specjalistycznymi strukturami, mogącymi wspierać ich działania, w tym etatowymi i nieetatowymi pododdziałami i oddziałami zwartymi.

W obecnym kształcie ustawa policyjna zezwala także na użycie w sytuacjach szczególnych sił innych służb do wsparcia sił pozypolicji bez potrzeby odwoływania się do konstytucyjnych stanów nadzwyczajnych (wojennego lub wyjątkowego).

Stosunkowo najszersze możliwości daje artykuł 18a. Pozwala on bowiem na użycie sił Żandarmerii Wojskowej, w sytuacji „zagrożenia bezpieczeństwa publicznego lub porządku publicznego, jeżeli użycie Policji okaże się niewystarczające”, na mocy decyzji premiera wydanej na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Żandarmom przysługują wówczas uprawnienia identyczne z policyjnymi – także wobec wszystkich osób cywilnych, wskazane w artykułach 15-17 Ustawy o Policji. Są to bardzo rozległe kompetencje, w tym do zatrzymania osób (zarówno prewencyjnego – stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego oraz mienia, procesowego – zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego oraz tzw. zatrzymania penitencjarnego), legitymowania ich, dokonywania czynności zmierzających do ustalenia ich tożsamości, przeglądania zawartości bagażu i ładunku, dokonywania procesowych czynności przeszukania oraz obserwowania i rejestrowania zdarzeń w miejscach publicznych. W zakresie użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej, żołnierzom ŻW przysługują wówczas wszystkie uprawnienia, jakie mają policjanci, identyczny z policyjnym jest także tryb użycia tych środków. Na podstawie tych przepisów, podczas Euro 2012 możliwe więc jest użycie całości sił ŻW – nie tylko oddziałów specjalnych, zarówno do realizacji zadań porządkowych i prewencyjnych, jak i do wspierania prowadzonych przez Policję i organa wymiaru sprawiedliwości czynności procesowych.

Wykorzystanie innych jednostek wojskowych niż siły żandarmerii, jest regulowane przez artykuł 18 Ustawy o Policji. Dopuszcza on użycie oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa publicznego, w tym także w razie dokonania lub zagrożenia zamachem terrorystycznym. Zakres przysługujących żołnierzom uprawnień jest identyczny jak w przypadku poprzednim. Organem decyzyjnym jest w takim wypadku Prezydent RP, a wnioskodawcą – Prezes Rady Ministrów. Możliwe jest także podjęcie decyzji w sytuacji nagłej przez ministra obrony, na wniosek ministra spraw wewnętrznych. Akty prawne niższego rzędu precyzują, że wojsko może być użyte do ochrony ważnych obiektów, osłony lub izolacji określonych miejsc i rejonów oraz wspierania działań oddziałów Policji – w tym działań antyterrorystycznych. Jeśli sytuacja przerasta możliwości Policji, wojsko może działać samodzielnie, koordynując jednak swoje działania z właściwym organem Policji. Dodatkowo, ustawa o zarządzaniu kryzysowym przewiduje użycie wojska w nieco innym trybie, do zadań ratowniczych oraz pomocy medycznej i logistycznej w razie zaistnienia sytuacji kryzysowych.

W prawie identycznym trybie możliwe jest użycie sił Straży Granicznej. Ich uprawnienia w takiej sytuacji są również bardzo podobne do przysługujących żandarmom, jednak ograniczono w tym przepisie zakres dopuszczalnego użycia broni – jedynie do pierwszego przypadku (odparcie bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność funkcjonariusza lub innej osoby oraz przeciwdziałanie czynnościom bezpośrednio zmierzającym do takiego zamachu).

W stosunku do funkcjonariuszy innych służb prawo obecnie nie przewiduje możliwości użycia ich w sposób opisany powyżej. Można natomiast wykorzystać ich potencjał i uprawnienia poprzez skoordynowane i wspólne działania – zarówno o charakterze operacyjnorozpoznawczym, jak i prewencyjnym.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  9
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5-6/2010

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jakie elemnty munduru nie mogą zawieźć w akcji»

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


55 litrów na jak długo wystarczy »
 plecak taktyczny

 


Przeczytaj  - Operator 594 »

Wybierz buty odpowiednie do misji specjlnych »

operator

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Czego nie wiesz o strzelnicach modułowych » 
zasilanie strzelnice modułowe

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz »
zegraki taktyczne

 


Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Prosty sposób na wzmoznienie celności »
latarki taktyczny

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl