Bezpieczne mistrzostwa

Michał Piekarski  /  SPECIAL OPS 5-6/2010  /  30-05-2010
Andrzej Krugler, KGP
Sonda
Czy służby specjalne w Polsce przygotowane są na? (Zagłosuj i skomentuj!)

Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL OPS” 3-4/2010) zostały omówione możliwe rodzaje zagrożeń terrorystycznych. Tym razem więcej miejsca poświęcimy możliwościom zapobiegania im oraz reagowania na sytuacje kryzysowe.

Zwalczanie terroryzmu i przestępczości zorganizowanej było i jest działaniem systemowym, w którym rdzeniem są podsystemy odpowiedzialne za wykrywanie zagrożeń, działania prewencyjne, bezpośrednie zwalczanie, działania ratownicze oraz zarządzanie kryzysowe. Każdy z elementów jest jednakowo ważny, dlatego skuteczność systemu zależy od ich prawidłowego współdziałania. Cały system realizuje trzy zasadnicze zadania względem sprawców potencjalnego zamachu: oddziaływuje na ich motywację, zasoby oraz bezpośrednio na ich działania.

W aspekcie rozpoznania zagrożeń, podstawową funkcję pełnią tu służby państwowe uprawnione do prowadzenia działalności operacyjno- rozpoznawczej, a więc wojskowe i cywilne służby specjalne, Policja, Straż Graniczna oraz inne służby państwowe, które mają prawo wykorzystywać środki techniczne i osobowe w celu pozyskiwania informacji oraz ich przetwarzania. Wprawdzie rozwiązania prawne przyjęte w ustawach nie budzą większych zastrzeżeń, to jednak żadne formalne zapisy nie mogą zagwarantować skutecznego przebiegu działań operacyjno-rozpoznawczych. W kontekście terroryzmu należy zauważyć, że podstawowym rodzajem rozpoznania grup i osób jest rozpoznanie agenturalne, które tylko częściowo może być uzupełnione poprzez środki techniczne. Wynika to z samej istoty zjawiska terroryzmu.

W tym kontekście pojawiają się pytania, które być może nie będą mogły znaleźć odpowiedzi w jawnej publikacji, ale należy je postawić, z uwagi na ich znaczenie dla problemu. Dotarcie do osób posiadających istotne informacje wymaga czasu i sporego wysiłku. Wymagać może także odpowiedniej wiedzy i umiejętności przełamania barier kulturowych, na przykład przy rozpoznawaniu zagrożenia związanego z fundamentalizmem islamskim. Najprostszym przykładem takich przeszkód jest bariera językowa. Pojawia się pytanie, czy polskie służby dysponują odpowiednią do potrzeb liczbą funkcjonariuszy dysponujących wiedzą i kwalifikacjami pozwalającymi na pozyskiwanie i ocenę informacji osadzonych w odmiennym od europejskiego kontekście kulturowym. Należy zadać także pytanie, jakie są szanse, że propozycja współpracy o charakterze tajnym i mogącym narazić osobę przekazującą informacje na bardzo poważne konsekwencje, może zostać odrzucona z powodu nienajlepszego obrazu polskich służb w mediach. Ciągnące się od lat reformy służb i wykorzystywanie ich w rozgrywkach politycznych – włącznie z różnego rodzaju przeciekami i ujawnianiem metod pracy oraz osobowych źródeł informacji – tworzą niestety obraz dla potencjalnego informatora co najmniej nieatrakcyjny, właśnie z powodu obaw o utrzymanie w tajemnicy jego tożsamości. Trzecim problemem – szczególnie ważnym w kontekście terroryzmu religijnego – jest inwigilacja związków wyznaniowych, co rodzi ryzyko oskarżeń o prześladowania na tle wyznaniowym i naruszanie praw człowieka.

Biorąc pod uwagę, że proces planowania zamachów przez ugrupowania terrorystyczne – zwłaszcza powiązanych z Al-Kaidą – może trwać nawet kilka lat, należy ocenić, że skukcesy lub porażki w zakresie ochrony Euro 2012 odniesione przez służby prowadzące czynności operacyjno-rozpoznawcze mogą być konsekwencją działań prowadzonych obecnie lub wręcz w okresie lat poprzednich. Nie oznacza to oczywiście, że w ciągu najbliższych dwóch lat nie należy prowadzić żadnych działań, ale należy brać pod uwagę czynnik czasu, który w tym przypadku nie odzwierciedla potrzeby działań szybkich, co długoletniej stabilnej sytuacji, pozwalającej na właściwe i skuteczne wykorzystanie możliwości agenturalnego rozpoznania zagrożeń.

Niezależnie od tego, czy zagrożenie zostanie wykryte wcześniej, czy też ujawni się podczas imprezy, zasadniczym narzędziem jego zwalczania będą jednostki specjalne. Ich zasadnicze zadania podczas ochrony przebiegu Euro 2012 to przede wszystkim:

  • zatrzymywanie szczególnie niebezpiecznych i uzbrojonych osób, planujących dokonanie zamachu terrorystycznego lub innego czynu podczas rozgrywek sportowych, zanim spróbują one wcielić swoje plany w życie,
  • interweniowanie w sytuacjach nagłego zagrożenia bezpieczeństwa podczas imprezy,
  • wzmacnianie ochrony osób szczególnie zagrożonych,
  • ratowanie zakładników,
  • wykrywanie i neutralizowanie urządzeń wybuchowych,
  • prowadzenie działań pościgowych za szczególnie niebezpiecznymi sprawcami czynów przestępczych.

Nietrudno zauważyć, że powyższe rodzaje działań mogą się na siebie nakładać lub występować symultanicznie. Mogą także występować niezależnie od siebie zróżnicowane zagrożenia. Nie należy także zakładać, że ograniczą się one tylko do miast i regionów, w których planowane są rozgrywki (Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław), ani tym bardziej że będą ograniczone tylko do stadionów i innych miejsc bezpośrednio związanych z przebiegiem imprezy. Zakres możliwych celów ataku i miejsc, w których mogą zostać one przeprowadzone, jest dużo szerszy. Te czynniki powodują, że należy dążyć do zapewnienia wysokiej gotowości jak największych sił, zdolnych interweniować zarówno w wyżej wymienionych aglomeracjach, jak i poza nimi.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  9
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5-6/2010

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jakie elemnty munduru nie mogą zawieźć w akcji»

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


55 litrów na jak długo wystarczy »
 plecak taktyczny

 


Przeczytaj  - Operator 594 »

Wybierz buty odpowiednie do misji specjlnych »

operator

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Czego nie wiesz o strzelnicach modułowych » 
zasilanie strzelnice modułowe

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz »
zegraki taktyczne

 


Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Prosty sposób na wzmoznienie celności »
latarki taktyczny

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl