Luminox - Spec Ops Challenge 3050 Series
Seria zegarków 3050 powstała w związku z eventem Special Ops Challenge. Średnica koperty wynosi 44 mm.
Zarówno koperta, jak i bezel wykonane są z tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym, natomiast koronka ze stali nierdzewnej 316 L.
Zegarek wytrzymuje ciśnienie 20 ATM, co pozwala na nurkowanie do 200 m.
Model ten zasilany jest baterią typu 395, jej żywotność producent określa na 60 miesięcy.
Mikrokapsułki na wskazówkach i oznaczeniach godzin wykonane są ze szkła borokrzemowego i zawierają świecący gaz. Żywotność kapsułek producent określa na 25 lat.
MOHOC Elite Ops Camera
Rozwiązanie w zakresie dokumentacji działań na polu walki przedstawiła firma MOHOC, prezentując produkt o nazwie MOHOC Elite Ops Camera, który stworzono przede wszystkim z myślą o żołnierzach jednostek specjalnych.
Pierwsze, co rzuca się w oczy, to kształt kamerki, który idealnie pasuje do budowy znacznej większości hełmów (nie tylko taktycznych czy balistycznych), przez co można odnieść wrażenie, iż MOHOC Elite Ops Camera jest ich integralną częścią.
Mocowanie odbywa się dzięki taśmom Velcro, co ułatwia ewentualny demontaż oraz montaż w dowolnej pozycji – na szczycie hełmu czy jego boku.
Kamera nie ma wystających elementów, jest niskoprofilowa (i niewielkich rozmiarów: 52 x 42 x 88 mm), dzięki czemu zmniejszono prawdopodobieństwo zahaczania o różne przedmioty w trakcie dynamicznych działań.
Przeprowadzone testy potwierdzają zaś wytrzymałość przy upadku z wysokości 2 metrów i przy zanurzeniu do 10 metrów. Kamera jest także odporna na pył.
Uruchamianie urządzenia opiera się na jednym przełączniku, dzięki czemu nawet osoby używające rękawic powinny móc swobodnie włączać i wyłączać kamerę, uruchamiać tryb nagrywania i robić zdjęcia, co jest komunikowane użytkownikowi przez wibracje (nie ma mowy o żadnych światełkach, których istnienie byłoby wbrew idei zaciemnienia).
Producent zapewnia, że obraz pozostaje wysokiej jakości nawet przy niewielkim oświetleniu oraz iż są dostępne modele z trybem podczerwieni.
Antyrefleksyjne soczewki można obracać o 190 stopni, by np. nagrać obraz pionowy lub poziomy niezależnie od tego, w jakiej pozycji znajduje się sama kamera (kąt obrazu to 140 stopni).
Możliwe jest wykonywanie zdjęć (12 MP) podczas nagrywania filmu (rozdzielczość 1080p przy jakości 60/30 FPS FULL HD lub 720p przy 120/60/30 FPS) z dźwiękiem stereo.
Materiały są zapisywane na karcie MicroSD o pojemności 64 GB.
MOHOC Elite Ops Camera jest zasilana dwiema bateriami litowymi CR123A lub akumulatorami litowo-jonowymi MOHOC.
Karbonowe drabiny szturmowe
Czeska firma HQH SYSTEM spol. s r.o. oferuje m.in. system drabiny szturmowych – LADCARB, których konstrukcja wykonana jest z kompozytowych rur z włókna węglowego, produkowanych we współpracy z CampoTech Plus spol. s r.o., przy użyciu zaawansowanej technologii Axial Fibre Laying.
Włókna węglowe ze względu na swoją wysoce zorganizowaną strukturę charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną, a fakt, że składają się prawie wyłącznie z grafitu, powoduje, że są one nietopliwe i odporne chemicznie. Stosowane są głównie tam, gdzie wymagana jest wysoka wytrzymałość produktu w połączeniu z małym ciężarem.
Dzięki wymienionym właściwościom włókien węglowych możliwe było skonstruowanie z ich użyciem wytrzymałych i lekkich drabin szturmowych LADCARB.
Najdłuższa z nich o długości całkowitej 4655 mm waży jedynie 12,5 kg i dzięki (drabina ustawiona pod kątem 70 stopni) nośności do 330 kg może na niej na raz przebywać 3 operatorów. Składa się ona z 4 sekcji (dł. 1220 mm, szer. szczebla 344 mm), co w połączeniu z niską masą pozwala na jej transportowanie przez jedną osobę. Można ją również całkowicie rozłożyć na pojedyncze elementy/rury.
Drabina może być wykorzystywana również w charakterze kładki, pomostu nad przeszkodą (obciążenie do 200 kg), a jej połączone 2 sekcje mogą być użyte w charakterze improwizowanych noszy.
W skład systemu LADCARB wchodzą również akcesoria, jak haki umożliwiające zawieszenie drabin, końcówki ze zbijakiem do szyb itp.
Drabiny LADCRAB mają certyfikat zgodności z normą EN-BS 1147/2010 i znajdują się na wyposażeniu m.in. centralnej jednostki kontrterrorystycznej czeskiej policji – URNA (Útvar Rychlého Nasazení).
Leupold D-EVO
Na stoisku firmy Leupold & Stevens Inc. można było zapoznać się m.in. z ciekawym rozwiązaniem pozwalającym jednocześnie korzystać – na krótkich dystansach – z celownika kolimatorowego, a na dłuższych – z celownika optycznego o stałym powiększeniu 6x20, które oferowane jest (premiera w 2015 r. na SHOT Show) pod nazwą D-EVO (Dual-Enhanced View Optic). Jest to zupełnie inne podejście do konieczności rażenia celi na różnych dystansach za pomocą karabinka wyposażonego w celownik kolimatorowy.
Zwykle, aby celnie strzelać na większe odległości, np. 100 czy 200 m, stosowane są mocowane za kolimatorem powiększalniki, które jednak wymagają dodatkowych czynności, gdy chcemy z ich korzystać lub już nie chcemy. D-EVO, który również montowany jest za celownikiem kolimatorowym, umożliwia w zasadzie jednoczesne obserwowanie celu przez oba celowniki.
Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich pryzmatów i odsunięciu na bok od osi lufy części optyki celownika, co nadaje mu kształt litery „N”. Związane są z tym pewne wady, jak uderzające w korpus D-EVO łuski wrzucane w trakcie strzelania (jednak korpus według zapewnień producenta jest na tyle wytrzymały, że w ten sposób nie mona uszkodzić ani jego, ani układu optycznego w nim schowanego) oraz utrudnione celowanie w trakcie strzelania z lewej strony zasłony. Zastosowano w nim siatkę celowniczą CMR-W (Close Mid-Range Reticle with Wind holds), znaną z popularniej linii celowników Leupolda – Mk6.
Wymiary D-EVO wynoszą: 50,8 mm wysokości, 116,84 mm długości, do montażu celownika potrzeba jedynie szyny o długości 81,28 mm, jego masa to 391 g. Jest on również wodoodporny do głębokości 20 metrów.
Czytaj też: ROSGWARDIA >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |