Decydujący „Adolphus”

Po Nich byli kolejni
Tomasz Jasionek  /  SPECIAL OPS 1/2016  /  28-05-2016
Brytyjski bombowiec Armstrong Whitworth Whitley Mk. V.
Brytyjski bombowiec Armstrong Whitworth Whitley Mk. V. Zdjęcie: Muzeum Wojska Polskiego

Jednym z przełomowych momentów w historii polskich sił specjalnych pozostaje sukces przeprowadzonej w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. operacji lotniczej o kryptonimie „Adolphus”. Po 75 latach od tego wydarzenia, gdy obchodzimy Rok Cichociemnych, warto przypomnieć sobie jego przebieg oraz wpływ na losy spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej.

Zdjęcia: Muzeum Wojska Polskiego, Urząd Gminy w Dębowcu, archiwum Danuty Jaźwińskiej-Borowiec, zbiory autora

 3  3. Ciąg dalszy artykułu...

Po Nich byli kolejni

Powodzenie operacji „Adolphus” miało szereg długofalowych skutków.

Mimo problemów udowodniono, że istnieje szybki i skuteczny sposób przerzutu ludzi oraz sprzętu do okupowanej Polski, który w przyszłości może być rozbudowany. Doprowadziło to do tego, że w latach 1941–1944 przeszkolono i przerzucono 316 Cichociemnych, 29 kurierów politycznych, agenta węgierskiego oraz czterech Brytyjczyków.

Łącznie lotnictwo alianckie wykonało 858 operacji nad terytorium Polski, tracąc 68 maszyn z załogami. Dodatkowo do kraju trafiło ponad 26 mln dolarów, ponad 1,7 mln funtów brytyjskich i prawie 3,6 mln marek niemieckich oraz 670 ton zaopatrzenia.

Kolejne loty były lepiej zorganizowane, aby osiągnąć maksimum skuteczności przy minimalnych stratach.

Rząd i wojsko polskie kontynuowały starania o uzyskanie lepszych samolotów – pojemniejszych, o dłuższym zasięgu i bardziej niezawodnych. Zwracano się o nie do sojuszników brytyjskich, jak również myślano o zakupie maszyn w USA. Nowe samoloty miały obsługiwać powołane specjalnie w tym celu polskie eskadry, do których trafiać miały załogi polskie i brytyjskie, doświadczone w nocnych lotach bombowych.

Operacja „Adolphus” wpłynęła na wybór kolejnych tras lotu, które ze względów bezpieczeństwa przesunięto na północ Europy, z dala od terenów kontrolowanych przez III Rzeszę.

Starano się też unikać skoków „na dziko”, podczas których istniało ryzyko śmierci skoczków oraz utraty sprzętu, a także lepiej zorganizować sposób odbioru zrzutów. W tym celu jesienią 1941 r. powołano w okupowanej Polsce specjalną komórkę Oddziału V Komendy Głównej ZWZ/AK, najczęściej określaną, jako „Syrena”. Jej funkcjonowanie było modyfikowane i ulepszane poprzez depesze ze spostrzeżeniami i propozycjami z kraju.

Do zadań żołnierzy „Syreny” należało m.in. organizowanie planu wyczekiwania na samoloty, wyszukiwanie miejsc do tworzenia placówek odbiorczych czy też zabezpieczenie techniczne i bojowe obszaru przyjęcia zrzutu. Wnioskowano też, aby w pierwszej kolejności dostarczyć sprzęt sygnalizacyjny i nadawczy ułatwiający pracę na zrzutowiskach. 

Sukces „Adolphusa” wpłynął też na przygotowanie samych Cichociemnych. Spadochroniarze ZWZ/AK mieli stać się oficerami łącznikowymi, jednocześnie odpowiednio przeszkolonymi do zadań bieżących w okupowanej Polsce. Służył temu system szkolenia,  którym zajmował się rozbudowany w kolejnych miesiącach Oddział VI.

Trening skoczków wzbogacono o wnioski oparte na raportach przekazywanych do Londynu z Warszawy na temat pracy zrzuconych już spadochroniarzy. Także sami Cichociemni i kurierzy, którzy powracali do Wielkiej Brytanii po wypełnieniu zadań, stawali się instruktorami, dzieląc się swoimi doświadczeniami z kandydatami do służby w kraju (uczynił tak m.in. rtm. Zabielski).

Powodzenie lutowej misji oraz kolejnych operacji miało też znaczenie psychologiczne. Mimo panującej tajemnicy wielu Polaków dowiedziało się, że rząd i wojsko polskie na uchodźctwie nie pozostawiło ich na łaskę okupantów. Myśl o tym, że do niebezpiecznej służby w kraju zgłaszają się mężczyźni i kobiety chcący na miejscu walczyć z wrogiem pozytywnie wpływała na morale Polaków w tych niepewnych czasach. Jednocześnie sukcesy Cichociemnych i ich podwładnych negatywnie wpływały na psychikę okupantów, którzy musieli utrzymywać na miejscu tysiące żołnierzy w celu utrzymania względnego spokoju.

Czytaj też: Ci wspaniali mężczyźni w swych latających maszynach >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  12
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1/2016

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


100% byczej skóry »

  


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca Służby specjalne.Słownik


Chiny - zrozumieć imperium. Pulsujący matecznik cywilizacji Zielona droga 1990-2020. 30 lat doświadczenia byłego operatora JW GROM Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń
Książka Chiny – zrozumieć imperium Piotra Plebaniak, współautora i redaktora najnowszego przekładu Sztuki wojny wzbogaconego komentarzami ekspertów, to nieszablonowe połączenie poezji oraz historycznej, kulturowej i geopolitycznej wiedzy o Chinach. (...)
zobacz więcej »
Obchodzone 13 czerwca 2020 roku 30-lecie Specjalnej Jednostki Wojskowej GROM to doskonały moment, aby Andrzej Kruczyński pseudonim „Wódz” zabrał swoich czytelników w fascynującą drogę, którą najlepiej oddaje treść jego najnowszej książki (...)
zobacz więcej »
Traktat "Sztuka wojny" to w powszechnej percepcji najważniejszy traktat militarny kiedykolwiek napisany. O jego ponadczasowości decyduje wiele czynników, przede wszystkim okres historii Chin, w którym powstał. (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i olsztyński SPKP w akcji przeciwko pseudokibicom

Rezultatem śledztwa prowadzonego przez olsztyńskie CBŚP i Prokuraturę jest kolejne uderzenie w gang powiązany z pseudokibicami jednego z klubów sportowych. Podczas akcji policjanci zatrzymali...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl