Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych. Wyszkolenie indywidualne i taktyka grupy rozpoznawczej. Część 1

patronat medialny SPECIAL OPS
 Redakcja  /  04-05-2016
"Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych. Wyszkolenie indywidualne i taktyka grupy rozpoznawczej. Część 1"
"Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych. Wyszkolenie indywidualne i taktyka grupy rozpoznawczej. Część 1" Wydawnictwo Difin

Podręcznik "Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych. Wyszkolenie indywidualne i taktyka grupy rozpoznawczej. Część 1" to kolejna wspólna praca zespołu Pawła Makowca i Marka Mroszczyka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Difin. Pozycja zawiera zestawienie podstawowych elementów taktyki działania rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych, które w wielu aspektach stanowią przykład odmiennej od zachodnioeuropejskiej szkoły taktycznej.

W publikacji wykorzystano dostępną literaturę rosyjskojęzyczną, wśród której za pozycje podstawowe należy uznać regulaminy działań rozpoznawczych pododdziałów specjalnego  przeznaczenia, a także wiele opracowań specjalistycznych, w tym wielotomową monografię pod redakcją S.V. Kozlova oraz znakomite opracowanie G. Kozachkova.

Polecamy lekturę: Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji 1976–2014

Przyjęta struktura pracy odzwierciedla zasadę obecną w szkoleniu Specnazu, w której skuteczność działania grupy jest wypadkową poziomu wyszkolenia indywidualnego, działania zespołowego i skutecznego dowodzenia. W poszczególnych rozdziałach tej części pracy omówiono kolejno: zadania taktyczne realizowane przez grupy CnH, ich organizację, przykładowe uzbrojenie i wyposażenie indywidualne i zespołowe, podstawy wyszkolenia indywidualnego oraz realizację różnorodnych zadań taktycznych na szczeblu grupy rozpoznawczej.

Przeczytaj również: Podstawy szkolenia taktycznego lekkiej piechoty

Publikacja przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców zainteresowanych problematyką działań Specnazu czy grup rekonstrukcyjnych. Może również stanowić potencjalny pomocniczy podręcznik taktyczny dla żołnierzy WP, członków Obrony Terytorialnej, stowarzyszeń strzeleckich.

Podręcznik "Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych. Wyszkolenie indywidualne i taktyka grupy rozpoznawczej. Część 1" rekomendują:

  • ppłk Wróbel – dowódca Zespołu Bojowego JWK:

We współczesnym konflikcie zbrojnym istotną rolę odgrywa rzetelna i terminowa informacja. Znajomość Tactics, Techniques and Procedures (TTP) potencjalnych sprzymierzeńców lub przeciwników pozwala na dobre przygotowanie się do współdziałania albo trafne definiowanie zagrożeń. Specnaz i rosyjskich komandosów zalicza się do najbardziej zdeterminowanych i doświadczonych bojowo żołnierzy sił specjalnych na świecie. Ich metody walki są w systemie ciągłym weryfikowane w konfliktach zbrojnych w wielu zakątkach świata. Autorzy w swej publikacji potrafili umiejętnie i szczegółowo przybliżyć schematy działania sprawnie funkcjonującej machiny sił specjalnych Federacji Rosyjskiej. Ta książka jest znaczącą cegiełką w budowaniu świadomości członków i sympatyków organizacji proobronnych, żołnierzy oraz zwykłych obywateli, którym wiedza o Specnazie może być w dzisiejszych, nieprzewidywalnych czasach przydatna...

  • mjr rez. Krzysztof Wójcik– były oficer GROM:

Ta książka to koniec z mitologią Specnazu. Pozwala lepiej poznać „zielone ludziki”. To bardzo szczegółowa instrukcja poruszania się i prowadzenia działań specjalnych, wypracowana latami współczesnych typowo partyzanckich walk. Jeśli w naszej taktyce czegoś brak lub nie jest to sprecyzowane, śmiało można sięgać do opisanych, sfotografowanych i przedstawionych na rysunkach wzorców. W ośrodkach szkoleniowych najlepszych jednostek specjalnych istnieją etatowe pododdziały przeciwnika (pozoracji, tzw. OPFOR), wyposażone i działające w czasie ćwiczeń zgodnie z taktyką zaprezentowaną w tej książce. Dzięki temu opracowaniu nic nie stoi na przeszkodzie zastosować to rozwiązanie w naszych „grach wojennych”. Nie wykluczam możliwości wspólnych ćwiczeń lub misji z jednostkami rosyjskimi. Może nawet będą naszymi przyjaciółmi, których należy trzymać…blisko – wrogów jeszcze bliżej.

  • płk rez. Andrzej Kruczyński – były oficer GROM, www.csat.pl:

Jak ktoś uważa, że wie dużo o działaniu pododdziałów rozpoznawczych, to niech z uwagą przeczyta tę książkę. Niezwykle interesująca lektura zarówno dla osób noszących mundur, organizacji proobronnych, jak i osób cywilnych, którym bliska jest tematyka wojskowości. Możemy tutaj dostrzec tzw. inne rozwiązania – wytyczne dla rosyjskiego Specnazu dotyczące prowadzenia działań rozpoznawczych, które wielu czytelnikom mogą wydać się szokujące. Jest to swoistego rodzaju poradnik, który był „pisany krwią” w różnych zakątkach świata. Z niektórymi proponowanymi w książce rozwiązaniami można byłoby długo polemizować, czy to o ich skuteczności czy o realizmie wykonania. Zwłaszcza biorąc pod uwagę współczesne środki pola walki. Jednakże, chcąc być uczciwym, należy wyraźnie powiedzieć, że gro z nich zasługuje na baczną obserwację. Dotyczy to szczególnie „wyświechtanego” stwierdzenia działania zespołowego. W taktykach rozpoznawczych wszyscy deklarują, iż działają zespołowo, ale zbudować prawdziwy zespół z charyzmatycznym dowódcą – który jest integralnym elementem tego zespołu – uwierzcie, nie jest łatwo. To długie miesiące, jak nie lata ciężkiej pracy. Z uwagi na czasy w jakich żyjemy gorąco polecam tę książkę.

  • Andrzej.K.KIsiel – były operator GROM:

„Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych…” to unikalna pozycja. Polecam wszystkim czytelnikom, których zainteresowania i pasja to pogłębianie wiedzy z zakresu działań grup rozpoznawczych i specjalnych.

Źródło: materiały prasowe.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  1

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jaka broń pasuje do Ciebie » Co powinieneś wiedzieć o oświetleniu taktycznym »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Przejdź trening z użyciem amunicji FX »
kurs strzelecki

 


Czym forsować drzwi pancerne »  Jak wypatrzysz wroga z odległości?
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Jakie ubranie umożliwi Ci przetrwanie »
latarka czołowa kurtka taktyczna

 


Jak poprawnie wyznaczyć odległość od celu »
latarka szperacz

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści » Nowe akcesoria, nowe wyzwanie! Bądź przygotowany »
latarki czołowe spodnie taktyczne

 


Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
kurs strzelecki

 


Dobierz odzież do wymagań » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
ubiór taktyczny łączność dla wojska

 

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Będą dodatki finansowe dla żołnierzy wojsk specjalnych

Prezydent RP Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkali się z żołnierzami wojsk specjalnych w Gliwicach, gdzie obserwowali m.in. dynamiczny pokaz wyszkolenia specjalsów...

Aktualny numer

1/2020
SPECIAL OPS 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych
  • - Rangers z Lamego CTOE/FOE
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl