Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych. Wyszkolenie indywidualne i taktyka grupy rozpoznawczej. Część 1

patronat medialny SPECIAL OPS
 Redakcja  /  04-05-2016
"Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych. Wyszkolenie indywidualne i taktyka grupy rozpoznawczej. Część 1"
"Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych. Wyszkolenie indywidualne i taktyka grupy rozpoznawczej. Część 1" Wydawnictwo Difin

Podręcznik "Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych. Wyszkolenie indywidualne i taktyka grupy rozpoznawczej. Część 1" to kolejna wspólna praca zespołu Pawła Makowca i Marka Mroszczyka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Difin. Pozycja zawiera zestawienie podstawowych elementów taktyki działania rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych, które w wielu aspektach stanowią przykład odmiennej od zachodnioeuropejskiej szkoły taktycznej.

W publikacji wykorzystano dostępną literaturę rosyjskojęzyczną, wśród której za pozycje podstawowe należy uznać regulaminy działań rozpoznawczych pododdziałów specjalnego  przeznaczenia, a także wiele opracowań specjalistycznych, w tym wielotomową monografię pod redakcją S.V. Kozlova oraz znakomite opracowanie G. Kozachkova.

Polecamy lekturę: Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji 1976–2014

Przyjęta struktura pracy odzwierciedla zasadę obecną w szkoleniu Specnazu, w której skuteczność działania grupy jest wypadkową poziomu wyszkolenia indywidualnego, działania zespołowego i skutecznego dowodzenia. W poszczególnych rozdziałach tej części pracy omówiono kolejno: zadania taktyczne realizowane przez grupy CnH, ich organizację, przykładowe uzbrojenie i wyposażenie indywidualne i zespołowe, podstawy wyszkolenia indywidualnego oraz realizację różnorodnych zadań taktycznych na szczeblu grupy rozpoznawczej.

Przeczytaj również: Podstawy szkolenia taktycznego lekkiej piechoty

Publikacja przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców zainteresowanych problematyką działań Specnazu czy grup rekonstrukcyjnych. Może również stanowić potencjalny pomocniczy podręcznik taktyczny dla żołnierzy WP, członków Obrony Terytorialnej, stowarzyszeń strzeleckich.

Podręcznik "Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych. Wyszkolenie indywidualne i taktyka grupy rozpoznawczej. Część 1" rekomendują:

  • ppłk Wróbel – dowódca Zespołu Bojowego JWK:

We współczesnym konflikcie zbrojnym istotną rolę odgrywa rzetelna i terminowa informacja. Znajomość Tactics, Techniques and Procedures (TTP) potencjalnych sprzymierzeńców lub przeciwników pozwala na dobre przygotowanie się do współdziałania albo trafne definiowanie zagrożeń. Specnaz i rosyjskich komandosów zalicza się do najbardziej zdeterminowanych i doświadczonych bojowo żołnierzy sił specjalnych na świecie. Ich metody walki są w systemie ciągłym weryfikowane w konfliktach zbrojnych w wielu zakątkach świata. Autorzy w swej publikacji potrafili umiejętnie i szczegółowo przybliżyć schematy działania sprawnie funkcjonującej machiny sił specjalnych Federacji Rosyjskiej. Ta książka jest znaczącą cegiełką w budowaniu świadomości członków i sympatyków organizacji proobronnych, żołnierzy oraz zwykłych obywateli, którym wiedza o Specnazie może być w dzisiejszych, nieprzewidywalnych czasach przydatna...

  • mjr rez. Krzysztof Wójcik– były oficer GROM:

Ta książka to koniec z mitologią Specnazu. Pozwala lepiej poznać „zielone ludziki”. To bardzo szczegółowa instrukcja poruszania się i prowadzenia działań specjalnych, wypracowana latami współczesnych typowo partyzanckich walk. Jeśli w naszej taktyce czegoś brak lub nie jest to sprecyzowane, śmiało można sięgać do opisanych, sfotografowanych i przedstawionych na rysunkach wzorców. W ośrodkach szkoleniowych najlepszych jednostek specjalnych istnieją etatowe pododdziały przeciwnika (pozoracji, tzw. OPFOR), wyposażone i działające w czasie ćwiczeń zgodnie z taktyką zaprezentowaną w tej książce. Dzięki temu opracowaniu nic nie stoi na przeszkodzie zastosować to rozwiązanie w naszych „grach wojennych”. Nie wykluczam możliwości wspólnych ćwiczeń lub misji z jednostkami rosyjskimi. Może nawet będą naszymi przyjaciółmi, których należy trzymać…blisko – wrogów jeszcze bliżej.

  • płk rez. Andrzej Kruczyński – były oficer GROM, www.csat.pl:

Jak ktoś uważa, że wie dużo o działaniu pododdziałów rozpoznawczych, to niech z uwagą przeczyta tę książkę. Niezwykle interesująca lektura zarówno dla osób noszących mundur, organizacji proobronnych, jak i osób cywilnych, którym bliska jest tematyka wojskowości. Możemy tutaj dostrzec tzw. inne rozwiązania – wytyczne dla rosyjskiego Specnazu dotyczące prowadzenia działań rozpoznawczych, które wielu czytelnikom mogą wydać się szokujące. Jest to swoistego rodzaju poradnik, który był „pisany krwią” w różnych zakątkach świata. Z niektórymi proponowanymi w książce rozwiązaniami można byłoby długo polemizować, czy to o ich skuteczności czy o realizmie wykonania. Zwłaszcza biorąc pod uwagę współczesne środki pola walki. Jednakże, chcąc być uczciwym, należy wyraźnie powiedzieć, że gro z nich zasługuje na baczną obserwację. Dotyczy to szczególnie „wyświechtanego” stwierdzenia działania zespołowego. W taktykach rozpoznawczych wszyscy deklarują, iż działają zespołowo, ale zbudować prawdziwy zespół z charyzmatycznym dowódcą – który jest integralnym elementem tego zespołu – uwierzcie, nie jest łatwo. To długie miesiące, jak nie lata ciężkiej pracy. Z uwagi na czasy w jakich żyjemy gorąco polecam tę książkę.

  • Andrzej.K.KIsiel – były operator GROM:

„Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych…” to unikalna pozycja. Polecam wszystkim czytelnikom, których zainteresowania i pasja to pogłębianie wiedzy z zakresu działań grup rozpoznawczych i specjalnych.

Źródło: materiały prasowe.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  1

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Święto 6BPD

Dziś swoje święto obchodzi 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego. Stacjonująca w Krakowie 6BPD jest doborowym, aeromobilnym związkiem taktycznym o wysokim...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl