Tempo wzrostu masy mięśniowej – część 2.

Paweł Piotrowski  /  30-03-2016
Warto wykonywać treningi o charakterze objętościowym (duża liczba serii) z wykorzystaniem średnich ciężarów oraz o charakterze intensywnym (mała liczba serii) z wykorzystaniem dużych i bardzo dużych ciężarów.
Warto wykonywać treningi o charakterze objętościowym (duża liczba serii) z wykorzystaniem średnich ciężarów oraz o charakterze intensywnym (mała liczba serii) z wykorzystaniem dużych i bardzo dużych ciężarów. Paweł Piotrowski

x

Zalecenia treningowe w zależności od typu budowy ciała.

Aby w pełni wykorzystać potencjał genetyczny, warto stosować się do zaleceń treningowych ukierunkowanych dla poszczególnych typów budowy ciała [1]. W tabeli 1 przedstawiono ogólne zalecenia treningowe w zależności od typu budowy ciała (Przygotuj się odpowiednio na wysiłek fizyczny). Oczywiście są to tylko zalecenia odnośnie preferowanej liczby powtórzeń oraz liczby serii. W treningu ukierunkowanym na rozbudowę masy mięśniowej ważna jest również zmienność bodźców, w tym liczby powtórzeń w serii oraz liczby serii.

Wypróbuj podczas treningu: brzuszki Jandy i wyciskanie sztangielki jednorącz oraz pompki na obrotowych poręczach.

Warto wykonywać treningi o charakterze zarówno objętościowym (dużo serii) z wykorzystaniem średnich ciężarów oraz o charakterze intensywnym (mało serii) z wykorzystaniem dużych i bardzo dużych ciężarów. Warto zwrócić uwagę, że osoby typu endomorfik, które mają często nadmiar tkanki tłuszczowej, powinny poświęcać więcej czasu na uzupełniający trening aerobowy. Z kolei osoby typu ektomorfik, mające problemy z rozbudową masy ciała, nie powinny „szaleć” z objętością treningów aerobowych.

Jak duże mięśnie można rozwinąć naturalnie kulturysta?

Czego można spodziewać się po naszej genetyce w zakresie rozbudowy masy mięśniowej po wielu latach treningu [5]? Bardzo rozsądny wydaje się algorytm tzw. „formuła Johna McCallum” [2]. Formuła bazuje na korelacji pomiędzy grubością kości a potencjałem do rozwoju muskulatury.

Sprawdź podczas treningu: pompki w wąskim rozstawie dłoni na obrotowych poręczach

Najbardziej uprzywilejowane są osoby grubokościste, czyli o endomorficznej budowie ciała z dużym obwodem nadgarstka. Zaczynamy obliczenia od zmierzenia obwodu nadgarstka, następnie mnożymy uzyskany pomiar przez 6,5 i uzyskujemy potencjał naturalnego wzrostu klatki piersiowej, czyli jej spodziewany maksymalny obwód [4]. Bazując teraz na tym uzyskanym obwodzie klatki piersiowej, obliczamy pozostałe obwody, których możemy się spodziewać w wyniku wieloletniego treningu kulturystycznego. Szczegółowe formuły na poszczególne obwody przedstawia tabela 2.

Ostatnich dwóch obwodów, czyli obwodów bioder oraz talii oczywiście nie warto przekraczać. Będąc w pobliżu tych wartości należy przyjąć, że są one w granicach normy i estetyki sylwetki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wykonywanie ćwiczeń na mięśnie skośne brzucha ma negatywny wpływ na obwód talii. Mięśnie te poszerzają talię, ale z drugiej strony są ważne w wielu dyscyplinach sportu np. rzucie oszczepem, rzucie kulą itd. Oczywiście wartości podane w tabeli 2 są możliwe do uzyskania po wielu latach ćwiczeń.

Wypróbuj podczas treningu: wiosłowanie sztangielkami na skośnej ławce

Przekroczenie podanych w niej maksymalnych obwodów jest bardzo  trudne do uzyskania. Jeśli spotkamy kogoś trenującego kulturystykę ze znacznie większymi obwodami, możemy mieć niemal pewność, że mięśnie te nie zostały uzyskane w naturalny sposób – stosowany był najpewniej doping farmakologiczny. 

Zdarzają się bardzo rzadko osoby o fenomenalnej genetyce, ale niestety są oni w zdecydowanej mniejszości. Wszystkie podane w tabeli obwody dotyczą mięśni nie napompowanych w wyniku treningu. Mięśnie bezpośrednio po treningu są zazwyczaj nieco większe. Przykładowo obwód ramienia może być większy o 1-2 cm. Efekt jest tymczasowy i mija dość szybko. Fakt ten wykorzystywany jest w trakcie zawodów kulturystycznych – zawodnicy bezpośrednio przed wejściem na scenę „pompują" mięśnie, aby lepiej prezentować się na scenie. Podobne zabiegi stosują aktorzy w scenach filmowych, w których widać ich umięśnienie.

Bibliografia
[1] Carlon M. Colker: “Extreme muscle enhancement”, ProSource Publication, LLC, 2005
[2] Piotrowski P.: „Rozwijamy masę i siłę”, miesięcznik KiF Sport nr 10/2011
[3] Piotrowski P.: „Metody treningu siły”, miesięcznik KiF Sport, nr 1/2012
[4] Stuart McRobert „Beyond Brawn - The Insiders's Encyclopedia on How to Build Muscle & Might”, CS Publishing LTD, 2003
[5] Piotrowski P.: „Szybkość wzrostu masy mięśniowej”, miesięcznik KiF Sport, nr 2/2015

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl