Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rajdowy Tasmański Tygrys

Rajdowy Tasmański Tygrys Adam Dubiel
 

Rajdowy Tasmański Tygrys Adam Dubiel


 

System wyposażenia bojowego żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych nie może obejść się bez plecaków, jako nośnika tych części ekwipunku osobistego i zespołowego, dla których nie ma miejsca w ubiorze i oporządzeniu. Szerokie możliwości ich zastosowania rozciągają się od kilkugodzinnych patroli do wielodniowych działań wymagających noszenia znacznych ilości dobytku, m.in. sprzętu biwakowego, zapasów amunicji, wody i pożywienia, czy dodatkowej odzieży. Są nieodzowne przede wszystkim w działaniach specjalnych, rozpoznawczych i górskich prowadzonych pieszo i bez łączności z siecią zaopatrzenia logistycznego. I to właśnie użytkownicy z formacji wykonujących tego typu zadania należą do najbardziej wymagających. Żeby sprostać ich oczekiwaniom, najlepsze wzory plecaków militarnych czerpią z rozwiązań sprawdzonych w turystyce górskiej i alpiniźmie. Dobrym tego przykładem jest plecak Raid Pack Mk II niemieckiego Tasmanian Tiger, który służy już polskim komandosom.

Zobacz także

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Wojsko i inne formacje mundurowe wybierając plecak często sięgają po wzory i rozwiązania bazujące na dokonaniach cywilnej branży wyposażenia do turystyki górskiej i alpinizmu, a zaprojektowane przez tych, którzy na tym „zjedli zęby”, doświadczenie zbierając w wieloletnim zaspokajaniu potrzeb wymagających, bo świadomych użytkowników, czyli wspinaczy górskich. Przy tym oczywiście nie mogą być to wzory identyczne z cywilnymi odpowiednikami, bo muszą uwzględniać rozmaite niuanse specyfiki ich docelowego bojowego użytkowania.

Przeczytaj także: Tasmanian Tiger Small Medic Pack

Za projektami najlepszych wzorów o przeznaczeniu militarnym stoją tak uznane marki jak Lowe Alpine (plecaki armii holenderskiej)Berghaus (plecaki wojska niemieckiego)Begans of Norway (plecaki brytyjskich sił zbrojnych)Mystery Ranch (plecaki komandosów amerykańskich)Arc’teryx (plecaki systemu ILBE US Marine Corps). W Polsce zasobnik piechoty górskiej opracował Alpinus (obecnie znany jako Hi-Mountain, po odsprzedaży marki Alpinus koncernowi Euromark). Nie inaczej jest w przypadku kolekcji plecaków Tasmanian Tiger, który jest militarną marką niemieckiej firmy Tatonka, wyspecjalizowanej w produkcji ekwipunku turystycznego. Jej profil produkcji kierowany nie tylko do odbiorców z formacji mundurowych obejmuje oprócz plecaków oporządzenie modułowe, torby, odzież i różnego rodzaju akcesoria.

Kolekcja plecaków Tasmanian Tiger sygnowana logiem przedstawiającym tasmańskiego tygrysa liczy kilka modeli, różniących się konstrukcją, pojemnością i zastosowaniem. Są wśród nich nieduże wzory przygotowane do towarzyszenia żołnierzom w patrolach, większe, zdolne pomieścić wyposażenie potrzebne w długotrwałych akcjach, i tak specyficzne, jak przygotowane do przenoszenia w nich broni wyborowej. Międzynimi jest też plecak Raid Pack Mk II, który w ofercie firmy jest modelem wypośrodkowanym pod względem pojemności. To już druga wersja tego wzoru, cosymbolizuje oznaczenie Mk II. Reprezentuje szereg rozwiązań stosowanych w nowoczesnych konstrukcjach plecaków, nie tylko militarnych. Z tej racji jest warty prezentacji, tym bardziej żewraz z modelem Pathfinder trafił do wyposażenia jednej z polskich jednostek wojsk specjalnych.

Na rajdy

Już na pierwszy rzut oka Raid Pack Mk II wyglądem zdradza swoje korzenie, bo proporcjami przypomina typowy plecak do trekkingu górskiego i wspinaczki. Jest zwarty i na tyle wąski (szerokość 30 cm), że nie wystaje zanadto na bokach poza obrys sylwetki człowieka. Daleko mu więc do pękatych obszernych worków, jakie jeszcze do niedawna królowały na plecach żołnierzy wielu armii świata. Nie sięga ponad głowę, bo na to pozwala jego wysokość (70 cm). Jego pojemność nominalnie wynosi 45 litrów, jednak wydaje się, że wnętrze plecaka zdoła zmieścić nieco więcej.

To sprawia, że Raid Pack Mk II stanowi niejako pomost między plecakami patrolowymi, obliczonymi zazwyczaj maksymalnie na 35 litrów, a olbrzymimi plecakami transportowymi, o litrażu przekraczającym nierzadko ponad 100 litrów, co bywa konieczne, by zmieścić cały dobytek żołnierza lub tyle, ile konieczne jest do zapewnienia mu autonomiczności działania w czasie akcji długotrwałych, np. kilkunastodniowych. Taka przestrzeń ładunkowa pozwala na wszechstronne wykorzystanie plecaka. Jest wystarczająca dla wyposażenia używanego w działaniach parodniowych, w rodzaju rajdu szturmowego lub rozpoznawczego, co zapewne wpłynęło na to, że plecak znalazł się w kręgu zainteresowań formacji specjalnych. To rajdowe przeznaczenie jest nawet odzwierciedlone w jego nazwie. Jednocześnie pojemność plecaka może być użyteczna również w krótszych akcjach, kilku- i kilkunastogodzinnych.

Przeczytaj także: "Chudzielec" dla medyka

Masa plecaka wynosi 3 kg, co nie jest ani mało, ani dużo, i raczej jest masą normalną dla tego typu wzorów o tym przeznaczeniu. Co prawda, zbliżone wielkością i konstrukcją odpowiedniki cywilne bywają lżejsze, a to ze względu na wykorzystanie lżejszych materiałów, ale przy tym są albo nieco mniej wytrzymałe i tańsze, albo wprost przeciwnie, droższe.

Materiały

Surowce wykorzystane w konstrukcji Raid Pack Mk II są typowe dla produkcji Tasmanian Tiger. Plecak uszyty jest z nylonowej tkaniny technicznej kryjącej się pod nazwą Texamid 11.1 o gramaturze 1000 D. Jak się można domyślać, jej wytrzymałość na ścieranie i rozdarcie powinna być zbliżona do jej odpowiednika marki Cordura. Powleczenie PU od wewnątrz przeciwdziała jej przemoczeniu. Klamry zastosowane w plecaku pochodzą od National Molding (Duraflex) i należą do serii Dual Stealth wykonanej z acetalu znanego z wysokich parametrów wytrzymałości mechanicznej, odporności na niskie temperatury i chemikalia. Zamki błyskawiczne to modele renomowanej marki YKK, które dla łatwiejszego uchwycenia ich palcami, choćby nawet dłońmi w rękawiczkach, zaopatrzono w dodatkowe plastikowe uchwyty. Taśmy użyte w budowie Raid Pack są poliamidowe.

System nośny

Na funkcjonalność plecaka składa się wiele cech konstrukcji, ale bodaj najbardziej decydującym o jego realnej użyteczności, bo kluczowym dla wygody użytkownika, jest system nośny. Od niego zależy, czy dźwiganie dobytku na plecach będzie udręką, czy mało odczuwalne. W przypadku zastosowania militarnego jest to tym bardziej istotne że wszelki dyskomfort przyśpiesza wyczerpanie fizyczne i obniża gotowość bojową żołnierza.

System nośny plecaka Raid Pack Mk II złożony z pasa biodrowego, szelek, wewnętrznego stelaża i poduszek plecowych jest nazwany przez Tasmanian Tiger jako X Lite Vario– System. X w tej nazwie symbolizuje układ skrzyżowanych ze sobą dwóch drążków z włókna szklanego, które poprowadzone w tunelach na cienkiej, lekko sztywnej płycie umieszczonej wewnątrz plecaka tworzą jego stelaż wewnętrzny. Wychodząc skośnie z dołu plecaka opierają się na masywnym pasie biodrowym, który zapinany taśmą o szerokości 38 mmz klamrą ma za zadanie przenieść ciężar niesionego dobytku na biodra, odciążając ramiona i kręgosłup. Komfortowi noszenia plecaka sprzyja wyłożenie pasa wewnętrznej strony pasa szelek i poduszek, o które opierają się plecy użytkownika, pianką o strukturze przypominającej żywopłot pokryty siatką, co sprzyja cyrkulacji powietrza na styku ciała i powierzchni plecaka oraz zapobiega gromadzeniu się w tych miejscach wilgoci.

Układ tak wykonanych poduszek powoduje, że plecy nie przylegają na całej powierzchni do plecaka, więc się nie pocą. Anatomicznie wyprofilowane szelki są na tyle szerokie, że nie wpijają się w ramiona. Wyposażono je w klamry szybkiego wypięcia, które dają możliwość błyskawicznego rozpięcia szelek i zrzucenia plecaka w sytuacji awaryjnej (wersje na rynek cywilny są pozbawione tego rozwiązania). Iście niemiecką dbałość o detale widać w powleczeniu gumową warstwą części poduszki lędźwiowej, co ma pomóc zapobiegać ślizganiu się plecaka na dole pleców. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest to, że siatka pokrywająca od strony ciała pas biodrowy nie sięga do jego dolnej krawędzi tak, aby przy stawianiu plecaka na ziemi nie zbierała brudu i wilgoci.

Jak przystało na konstrukcję wywodzącą się z wzorów trekkingowych, Raid Pack Mk II ma system nośny z możliwością dopasowania  do wzrostu użytkownika. Służy temu regulowane zawieszenieszelek mocowane taśmą samoszczepną i przepleceniem na drabince biegnącej środkiem części plecowej. Dalsza, bardziej precyzyjna regulacja szelek i pasa biodrowego odbywa się za pomocą taśm – odciągów, które dla lepszego ich uchwycenia zakończono utworzonymi z nich pętlami. Szelki są zaopatrzone w pasek piersiowy, który dodatkowo stabilizuje plecak i ogranicza jego wychylanie się na boki. Pas dzięki odcinkowi gumy jest elastyczny, więc nie blokuje unoszenia klatki piersiowej przy głębokim oddychaniu, a spina go klamerka z integralnym gwizdkiem. Jest demontowalny, więc można regulować wysokość jego położenia na szelkach. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy plecak jest noszony na kamizelce ochronnej, bo zapobiega zsuwaniu się jego szelek z ramion.

Ze względu ogólną konstrukcję i detale system nośny jest niewątpliwie mocną stroną plecaka Raid Pack MkII. Potwierdzeniem tego są wrażenia po kilkudniowym testowym użytkowaniu w wędrówce górskiej, podczas której jego funkcjonalności nie można było nic zarzucić. Plecak osiada na biodrach tak jak powinien, wygodnie układa się na ciele, a wentylacja pleców jest zauważalna.

Analizując z punktu widzenia użytkowania militarnego ten system nośny – a przy tym wszystkie inne systemy działające na podobnej zasadzie – można zauważyć, że pewnych jego zalet, np. poduszek dystansujących, nie poczuje żołnierz, który nosi kamizelkę ochronną. Nie oznacza to jednak, że w wojskowych plecakach można z tych dobrodziejstw zrezygnować. Podobna sytuacja jest z pasem biodrowym, bo ciężko jest zapiąć go prawidłowo przy założonej kamizelce, no chyba że ta jest na tyle krótka, że sięga powyżej niego. Dlatego wojskowe plecaki mogą mieć pas biodrowy demontowalny. Mogą, ale nie muszą, co właśnie pokazuje Raid Pack Mk II. Jego pas jest przyszyty na trwałe, ale nosząc kamizelkę można go wygiąć do tyłu, zapiąć odwrotnie na plecaku i właściwie zapomnieć o jego istnieniu.

Wór

Pojemność plecaka Raid Pack Mk II jest rozłożona na wór i dwie kieszenie boczne i dwie zawarte w klapie. Główna przestrzeń ładunkowa mieści się w przestronnym worze zszytym z czterech ścian i jest rozbita na dwie komory, oddzielone płachtą zasuwaną zamkiem błyskawicznym, przy zachowaniu nieszczelności umożliwiających przepływ powietrza między komorami. Dostęp do niej zamyka od góry klapa zapinana dwiema klamrami dopasowanymi wielkością do taśm o szerokości 25 mm, co wystarcza do ich łatwej obsługi dłońmi w rękawiczkach. Zamknięcie to można uszczelnić ściągając w zacisku linkę puszczoną w krawędzi komina powiększającego pojemność plecaka i zapinając klamerką taśmę biegnącą w poprzek otworu wora i łączącą przednią jego ścianę z tylną. Można zauważyć, że przydatna dla formowania plecaka niewypełnionego całkowicie byłaby jeszcze możliwość dodatkowego zwężania krawędzi samego wora poniżej komina, ale, jak się okazało w trakcie testowego użytkowania, to, że jej zabrakło, w niczym specjalnie nie przeszkadza. Brak jest w górnej komorze przegródek pomocnych w organizacji jej ładunku. Najwidoczniej uznano, że to zbyteczne w plecaku tej wielkości, a do segregacji wyposażenia wystarczą kieszenie boczne i w klapie.

Bardzo praktycznym udogodnieniem, niemal obowiązkowym w plecakach tej wielkości i większych, jest osobny otwór dostępowy do dolnej komory z przodu zapinany zamkiem prowadzonym po łuku. To rozwiązanie pozwala uzyskać szeroki dostęp do wnętrza plecaka, bardzo pomocny w umieszczaniu w nim np. śpiwora. Zapięciem jest tu zamek błyskawiczny spiralny dwusuwakowy zbieżny, przykryty szeroką listwą elastyczną, bo z wszytą gumą. Dodatkowo, żeby mocno wypchana komora nie zniszczyła zamka, zapinają ją jeszcze dwie pionowe taśmy z klamrami o regulowanej długości.

Dla zwiększenia ochrony zawartości plecaka przed przemoczeniem wymaga on dodatkowej osłony przeciwdeszczowej, której w plecaku zabrakło, a szkoda, ale za to jest jako osobny dodatek w ofercie producenta, w różnych kolorach, w zależności od preferencji odbiorcy.

Klapa

Z myślą o szczelnym zamykaniu plecaka Raid Pack Mk II przykrywającą go klapą, jej boczne krawędzie uelastyczniono wszytą w nie gumą. Klapa zawiera dwie kieszenie. Jedna, z szeroko otwieranym dostępem od zewnątrz, znakomicie nadaje się do wszelkich niedużych przedmiotów, które warto mieć łatwo dostępne. Zapina ją dwusuwakowy zbieżny zamek, tzw. kryty, czyli odwrócony stroną ząbkowaną do środka, a od zewnątrz szczelnie zakryty materiałem. Ten typ zamka pozwolił obejść się bez przykrywania go listwą. Skutkiem ubocznym tego ciekawego rozwiązania jest jednak to, że w trakcie marszu uchwyty suwaków zamka wykonane z metalu są niczym nie przytrzymane i wiszą swobodnie, stykając się ze sobą, co powoduje nieznaczne, ale jednak zauważalne pobrzękiwanie. Jeśli będzie to użytkownikowi plecaka doskwierać, to może temu zapobiec odcinając metalowe uchwyty suwaka i zastępując je odpowiednikami z zawiązanej linki. Gdy zewnętrzna kieszeń klapy posłuży do przechowywania bukłaka z wodą – do czego się znakomicie nadaje – to jego przewód z braku osobnego otworu w kieszeni należy wypuścić przezniedomknięcie jej zamka. Druga, wewnętrzna kieszeń klapy i z tej racji najbardziej izolowana w plecaku jest płaska z przezroczystą ścianką i zamykana zamkiem.

Klapa jest na stałe przyszyta do tylnej ściany plecaka, a więc nie ma możliwości ani jej wyższego usadowienia na wyciągniętym kominie, ani odpięcia i traktowania jako osobnego podręcznego plecaka. Można uznać to za mankament, ale jednocześnie łatwo zrozumieć myśl, która pozwoliła twórcom plecaka Raid Pack Mk II zrezygnować z korzyści, jakie daje w pełni regulowana i odpinana klapa. Do noszenia większego ładunku, wymagającego zwiększenia wysokości plecaka, są przeznaczone inne, większe modele, a podwyższanie i wypełnianie tego plecaka szturmowego ponad miarę kłóci się z jego przeznaczeniem. Generalnie znaczna wysokość plecaków przeszkadza bowiem w odchyleniu głowy do tyłu tak, aby leżąc na podłożu patrzeć w przód, a co dopiero strzelać.

Kieszenie

Wszelkie akcesoria i nieduże elementy wyposażenia, np. kurtkę przeciwdeszczową, do których żołnierz chce mieć szybki dostęp bez potrzeby sięgania do wnętrza wora, umieścić można w bocznych kieszeniach zewnętrznych (nie było ich w poprzedniej wersji plecaka), naszytych po jednej na każdym boku. Każdą zapina zamek błyskawiczny zbieżny z dwoma suwakami, przykryty listwą i biegnący po obwodzie kieszeni na takiej długości, że łatwo ją szeroko otworzyć i uzyskać wygodny dostęp do jej wnętrza. W lepszej organizacji jej wypełnienia pomaga wewnętrzna kieszonka z siatki zamykana zamkiem i płaska guma do przytrzymania pionowego, np. schowanej w niej kurtki.

Kieszonki boczne w Raid Pack Mk II nie są tak wielkie jak obszerne kieszenie, które doczepiane z boku są spotykane w kilku innych większych  plecakach militarnych. Bo jako pomocnicze sąproporcjonalne do wielkości plecaka i na tyle nieduże, że nie muszą być doczepiane, a naszyte na stałe, gdy są niewykorzystywane, to spłaszczone nie stanowią przeszkody, żeby przykryć je troczoną z boku karimatą lubnamiotem. Są niejako odpowiednikiem pomocniczych bocznych kieszeni skrzelowych, znanych z plecaków turystycznych. I tę funkcję pełnią znakomicie.

Przydatne są również małe kieszonki otwarte z elastyczną krawędzią umiejscowione nisko po jednej na każdym boku. To kolejnyelement zaadaptowany z plecaków turystycznych. Są świetne do stabilnego przytrzymania w nich podłużnego wyposażenia mocowanego z boku, np. nart, kijków trekkingowych. Posiadają otwór odpływowy do wycieknięcia z nich wody, np. z roztopionego śniegu.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Konrad Brodewicz, Radosław Tyślewicz Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach...

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach kupionych okazyjnie od przechodzącego na emeryturę producenta innego rodzaju ostrzy, który nie znalazł godnego następcy i kontynuatora swojej działalności. Obecnie po 30 latach firma zatrudnia kilkaset osób i produkuje różnego rodzaju wysoko cenione noże myśliwskie, ratownicze, outdoorowe,...

Wojciech Jagielski Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia...

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia czym się różnią oraz przyjrzenia się ich mocnym i słabszym stronom.

Globemaster ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i...

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i strzelcom sportowym. Dzięki polskiemu dystrybutorowi, firmie INCORSA, otrzymałem do testów tłumik SL5i do kalibru .223 (5.56 mm x 45). Tłumik dostępny jest z gwintami do montowania na karabinach wyposażonych w gwinty: M14 x1; M15 x1; M17 x1; M18 x1, 1/2” x20 i 5/8” x24.

Globemaster Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza...

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza heretyczne wręcz stwierdzenia, że broni czyścić i smarować nie trzeba. Temat czyszczenia broni pozostawię jednak na inne rozważania, a dziś zajmę się niemniej ważną kwestią czyszczenia tłumików. I tu od razu przytoczę znane powiedzenie: „jak dbasz to masz”.

Redakcja Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany...

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany do pań, produkując odzież dla tych kobiet, które także korzystają z broni, są aktywne i wysportowane.

Wojciech Jagielski Test latarki Olight Odin

Test latarki Olight Odin Test latarki Olight Odin

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny...

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny i wojowników. Czy Olight Odin stanie się „świetlistym bogiem” żołnierzy? Przekonajmy się, ile Odin ma z Odyna.

Radosław Tyślewicz, HAIX Group „Heroes wear Haix”

„Heroes wear Haix” „Heroes wear Haix”

Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie,...

Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie, na ile model ten sprawdzi się podczas taktycznego pokonywania terenów leśnych oraz jako but miejski codziennego użytku.

Radosław Tyślewicz Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane...

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane jako drugie buty na trudne warunki panujące w tym okresie w górach, zgodnie z listą rzeczy obowiązkowych dla uczestnika selekcji do oddziałów bojowych wojsk specjalnych. Błoto, śnieg, tereny podmokłe, ciągły deficyt ciepła i wszechobecna wilgoć – wszystkie te czynniki przy tak ekstremalnej próbie...

Wojciech Jagielski Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Sygnalizator taktyczny Olight Freyr Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr...

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr sprawdzi się w świeceniu, zaraz sprawdzimy.

Kamil Słoma, Izabela Stanke TRACER UV – nie tylko dla specjalistów

TRACER UV – nie tylko dla specjalistów TRACER UV – nie tylko dla specjalistów

Mactronic zaoferował swoim klientom kolejną solidną latarkę. Nie jest to jednak sprzęt, który lekką ręką można wtłoczyć pomiędzy tabuny innych ultra pancernych latarek z bajerami. Model TRACER UV jest...

Mactronic zaoferował swoim klientom kolejną solidną latarkę. Nie jest to jednak sprzęt, który lekką ręką można wtłoczyć pomiędzy tabuny innych ultra pancernych latarek z bajerami. Model TRACER UV jest wyważoną i przemyślaną konstrukcją, która jednak nie jest adresowana do przeciętnych posiadaczy „taktycznego kałduna” i na pierwszy rzut oka może nie mieć szerokiego grona entuzjastów.

Tomasz Łukaszewski Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych,...

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych, zrealizowanym w trudnym terenie i podczas sprawowania codziennej służby. Trzeci test, ostatni z serii, przeprowadzony przez użytkownika cywilnego, to sprawdzian użyteczność obuwia w warunkach „miejskiej dżungli”.

Izabela Stanke Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic

Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic

Od lat 80. XX wieku Mactronic oferuje sprzęt oświetleniowy najwyższej jakości. Obecnie firma z Wrocławia przedstawia kolejną ciekawą propozycję. Każdy, kto korzystał kiedyś z jej produktów, wie doskonale,...

Od lat 80. XX wieku Mactronic oferuje sprzęt oświetleniowy najwyższej jakości. Obecnie firma z Wrocławia przedstawia kolejną ciekawą propozycję. Każdy, kto korzystał kiedyś z jej produktów, wie doskonale, że to nie jest sprzęt, który ot tak można wrzucić pomiędzy inne latarki.

Izabela Stanke MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19

MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19 MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19

HIKVISION to wiodący na świecie dostawca, produkujący pełen zestaw kompleksowych, nowoczesnych technologii i rozwiązań bezpieczeństwa, oraz producent kamer przemysłowych, który poszerza ofertę o podręczne...

HIKVISION to wiodący na świecie dostawca, produkujący pełen zestaw kompleksowych, nowoczesnych technologii i rozwiązań bezpieczeństwa, oraz producent kamer przemysłowych, który poszerza ofertę o podręczne kamery termowizyjne, tworząc tym samym HIKMICRO. Jednym ze sztandarowych produktów jest seria kamer termowizyjnych Lynx Pro LH. Tym samym przełamuje monopol wielu firm wprowadzając na rynek niestandardową specyfikację w niespotykanej cenie i rozmiarach. Zdjęcia: Izabela Stanke

Piotr Górski Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell...

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell w swojej dziedzinie jest rynkowym liderem, co zdaje się być wystarczającą rekomendacją dla jego produktów, choć istnieje oczywiście wielu rynkowych i godnych konkurentów Bushnella. Od 1948 roku ta firma z południowej Pensylwanii, założona przez Dave’a Bushnella, specjalizuje się w produkcji akcesoriów...

Krzysztof Kozicki Petzl Tactikka Core 450 – bohater leśnych ostępów i nie tylko

Petzl Tactikka Core 450 – bohater leśnych ostępów i nie tylko Petzl Tactikka Core 450 – bohater leśnych ostępów i nie tylko

Pewnie każdy z Was zna to uczucie, jak po dłuższej nieobecności, np. po powrocie z urlopu, wracacie do domu i w końcu jesteście u siebie, w miejscu znanym i bezpiecznym. Ja mam tak za każdym razem, gdy...

Pewnie każdy z Was zna to uczucie, jak po dłuższej nieobecności, np. po powrocie z urlopu, wracacie do domu i w końcu jesteście u siebie, w miejscu znanym i bezpiecznym. Ja mam tak za każdym razem, gdy pojawiam się w lesie. Ogarnia mnie wtedy spokój i przeświadczenie, że jestem we właściwym miejscu, w ekosystemie, którego jestem częścią. Dlatego, gdy tylko mam wolną chwilę od pracy, zabieram namiot lub hamak i idę spać „do siebie”. Na takie nawet najkrótsze wyprawy trzeba zabrać kilka podstawowych...

Globemaster Tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF

Tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF Tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF

Broń w kalibrze .22LR ostatnimi czasy staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Szczególnie jeżeli mowa o broni długiej. Wielu strzelców sportowych strzelających w zawodach typu PRS (strzelectwo praktyczne),...

Broń w kalibrze .22LR ostatnimi czasy staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Szczególnie jeżeli mowa o broni długiej. Wielu strzelców sportowych strzelających w zawodach typu PRS (strzelectwo praktyczne), „buduje” karabiny w kalibrze .22LR w celu prowadzenia treningów. Treningów, które po podsumowaniu kosztów amunicji są znacznie tańsze w porównaniu do strzelania z broni w kalibrach .308, 6.5 Creedmoore czy innych. Co więcej, przy wykorzystaniu tego typu karabinków sportowych, można prowadzić...

Monika Dziuba SAWFLY® R3 MAX - niezawodna ochrona od Revision

SAWFLY® R3 MAX - niezawodna ochrona od Revision SAWFLY® R3 MAX - niezawodna ochrona od Revision

Ochrona oczu oraz słuchu w trakcie strzelania jest kluczowa i nie trzeba do niej przekonywać użytkowników broni palnej. Bez względu czy ochrona oczu będzie używana w warunkach bojowych, cywilnych – myśliwskich,...

Ochrona oczu oraz słuchu w trakcie strzelania jest kluczowa i nie trzeba do niej przekonywać użytkowników broni palnej. Bez względu czy ochrona oczu będzie używana w warunkach bojowych, cywilnych – myśliwskich, sportowych, rekreacyjnych, czy np. w trakcie strzelanek z replik ASG, użytkownik powinien mieć pewność co do wytrzymałości sprzętu i komfortu wielogodzinnego użytkowania.

Piotr Górski Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm – test

Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm – test Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm – test

Luneta… czy może lornetka? Które z tych narzędzi pracy lub rozrywki wydaje się być lepsze? Tu należałoby dościślić, że będziemy rozważać odpowiedź na powyższe pytanie w ramach tych samych parametrów, czyli...

Luneta… czy może lornetka? Które z tych narzędzi pracy lub rozrywki wydaje się być lepsze? Tu należałoby dościślić, że będziemy rozważać odpowiedź na powyższe pytanie w ramach tych samych parametrów, czyli powiększenie i średnica obiektywu dla obu ewentualnych sprzętów. Zdjęcia: Piotr Górski

Radosław Tyślewicz, HAIX Group Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich

Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich

Nowy model butów firmy Haix – Combat GTX poddaliśmy testowi użytkowania zarówno w upalnym okresie letnim, jak i wystawiając je na długotrwałe oddziaływanie wilgotnego i zimnego środowiska podczas jesiennego...

Nowy model butów firmy Haix – Combat GTX poddaliśmy testowi użytkowania zarówno w upalnym okresie letnim, jak i wystawiając je na długotrwałe oddziaływanie wilgotnego i zimnego środowiska podczas jesiennego wejścia błotnistym szlakiem na szczyt Turbacz w Gorcach. Całą prawdę o najnowszym modelu przeznaczonym dla żołnierzy, militarystów i myśliwych prezentujemy poniżej.

Mariusz Hrycyna Rękawice Mechanix Wear

Rękawice Mechanix Wear Rękawice Mechanix Wear

Mechanix Wear to amerykański producent funkcjonalnych rękawic ochronnych o wszechstronnym zastosowaniu, estetycznym wyglądzie i bogatym wzornictwie. Firma znana jest z produkcji rękawiczek przeznaczonych...

Mechanix Wear to amerykański producent funkcjonalnych rękawic ochronnych o wszechstronnym zastosowaniu, estetycznym wyglądzie i bogatym wzornictwie. Firma znana jest z produkcji rękawiczek przeznaczonych dla wojska i służb mundurowych. Zdjęcia: Mariusz Hrycyna

Izabela Stanke Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka

Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka

Firmy Fenix, a właściwie „Fenixlight Limited”, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, skąd wzięła się na rynku, podpowiadam: młody dynamiczny zespół, niezadowolony z...

Firmy Fenix, a właściwie „Fenixlight Limited”, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, skąd wzięła się na rynku, podpowiadam: młody dynamiczny zespół, niezadowolony z jakości innych produktów, które nie zaspakajały ich potrzeb, postanowił stworzyć coś, czego jeszcze nie było. I tak w 2004 roku powstał on – Fenixlight Limited.

Radosław Tyślewicz Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia

Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia

Jedną z podstawowych umiejętności wyróżniających człowieka cywilizowanego jest umiejętność rozpalania ognia. Obok noszenia butów, uprawy roli i wynalezienia elektryczności to chyba podstawowa oznaka rozwoju....

Jedną z podstawowych umiejętności wyróżniających człowieka cywilizowanego jest umiejętność rozpalania ognia. Obok noszenia butów, uprawy roli i wynalezienia elektryczności to chyba podstawowa oznaka rozwoju. Ogień pozwala na obróbkę termiczną pożywienia, dzięki czemu nie musimy jeść surowego mięsa i żyjemy dłużej. Służy również do wytwarzania ciepła, co z kolei pozwala człowiekowi funkcjonować w wielu strefach klimatycznych i przyczyniło się do rozwoju technicznego.

Piotr Górski Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic

Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic

Tym razem prezentujemy test latarek Expert PL3 i Expert PL5, krajowego dystrybutora Mactronic z Wrocławia, który wprowadza na rynek krótką serię Expert, czyli latarek ręcznych przeznaczonych dla służb...

Tym razem prezentujemy test latarek Expert PL3 i Expert PL5, krajowego dystrybutora Mactronic z Wrocławia, który wprowadza na rynek krótką serię Expert, czyli latarek ręcznych przeznaczonych dla służb ochrony policji, czy patroli interwencyjnych, z płynną regulacją światła. To sprzęt nieco inny niż by się wydawało na pierwszy rzut oka. Otóż latarka jest wyposażeniem występującym z założenia w liczbie pojedynczej, niemniej dzisiejszy test może wykazać, że zestaw dwóch latarek (niekoniecznie takich...

Piotr Górski Latarka czołowa Olight Array 2S. Czołówka sterowana bezdotykowo gestem dłoni

Latarka czołowa Olight Array 2S. Czołówka sterowana bezdotykowo gestem dłoni Latarka czołowa Olight Array 2S. Czołówka sterowana bezdotykowo gestem dłoni

Powstanie pierwszych latarek z żarówką i ogniwem elektrycznym datuje się na przełom XIX i XX w., a użytkowe ich wykorzystanie zapoczątkowała amerykańska policja w nocnych patrolach. Popularne dziś praktyczne...

Powstanie pierwszych latarek z żarówką i ogniwem elektrycznym datuje się na przełom XIX i XX w., a użytkowe ich wykorzystanie zapoczątkowała amerykańska policja w nocnych patrolach. Popularne dziś praktyczne urządzenie (czasem gadżet), czyli latarka czołowa, także ma długą historię. Dziś często wykorzystywana jest w sporcie, turystyce i działaniach militarnych, niegdyś była narzędziem ułatwiającym pracę w kopalniach.

Najnowsze produkty i technologie

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.