Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 3-4/2010  /  21-03-2010
Snajper szybkostrzelny
Snajper szybkostrzelny US DoD, Australia MoD, KAC, Andrzej Krugler

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych z ich strony dużych zamówień. By odzyskać nakłady poniesione na jego opracowanie, szef KAC C. Reed Knight Jr., podjął decyzję o wprowadzeniu nowej broni do ograniczonej oferty na rynek cywilny. Na odzew ze strony jednostek specjalnych i prawdziwą karierę SR-25 firma z Florydy musiała jednak poczekać jeszcze kilka lat…

Pierwszy SR-25 Eugene’a Stonera gotowy był w 1992 r., a w następnym roku KAC rozpoczęła produkcję seryjną, przewidując możliwość wytwarzania nawet 150 egzemplarzy miesięcznie. Tymczasem brak rządowych zamówień dla sił zbrojnych ograniczył te plany do o wiele mniejszej produkcji dość drogiego z tej racji karabinu, ukierunkowanej na detalicznych odbiorców cywilnych.

Pewną satysfakcję przyniosło duże zainteresowanie SR-25 z ich strony, a bardzo dobre opinie wystawiane nowemu karabinowi w środowisku strzelców cywilnych wkrótce przyciągnęły także uwagę profesjonalnych snajperów z kręgów, dla których pierwotnie projektowano tę broń. Niewielkie partie najpopularniejszej wersji SR-25 MR (Match Rifle) z długą, 24-calową lufą i zabezpieczonym ochronną nakrętką gwintem do mocowania tłumika dźwięku przed komorą gazową, zakupione w pierwszej połowie lat 90. przez amerykańskie siły specjalne, nie stanowiły oczywiście jeszcze szczególnego sukcesu, ale stanowiły możliwość praktycznego przekonania żołnierzy US Special Operations Command do nowej broni wyborowej i wzbudzenia oddolnego parcia wewnątrz SOCOM do większych zamówień.

Amerykańscy komandosi mieli okazję wypróbować SR-25 m.in. już podczas operacji bojowych w Somalii w 1993 r., a snajperzy 1. SFOD-D posługiwali się takimi karabinami jeszcze w 2001 r. podczas polowań na Osamę bin Ladena w afgańskim masywie Tora Bora. SR-25 trafił także do arsenału polskiego GROMU. Nowa, samopowtarzalna broń snajperska najszybciej trafiła jako przepisowy wzór do Navy SEALs, ale zanim nadszedł czas istotnych zakupów z ich strony, kontakty amerykańskich sił specjalnych z odpowiednikami z innych krajów zaowocowały zainteresowaniem karabinem firmy KAC w Izraelu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

To właśnie armia izraelska (IDF), jedna z najbardziej doświadczonych i nowoczesnych, mogła być pionierem szerokiego wprowadzenia do uzbrojenia SR-25, ale ostatecznie nie udało się to nawet jej formacjom specjalnym, które – podobnie jak amerykańskie – już w pierwszej połowie lat 90. zamówiły nieoficjalnie niewielką liczbę tych karabinów, głównie do użycia w tajnych operacjach, gdy nie było wskazane posługiwanie się bronią pochodzenia krajowego. IDF już w 1996 r. dojrzała do decyzji o zastąpieniu swych wyborowych wersji karabinu M14 nowszą i bardziej wyspecjalizowaną bronią.

Snajperzy - SPECIAL 
OPS EXTRA - Wydanie specjalne 1/2016
SNAJPERZY
SPECIAL OPS EXTRA

Wydanie specjalne 1/2016
Wydawca: Grupa MEDIUM
Rok: 2016
SPRAWDŹ CENĘ »
KUP w Księgarni Militarnej »

Po przetestowaniu kilku potencjalnych kandydatur kadra tamtejszej szkoły snajperskiej zarekomendowała na ich następcę właśnie amerykański SR-25. Tymczasem jednak dowództwo wojsk lądowych IDF przeprowadziło bez jakiegokolwiek porozumienia z tym ośrodkiem własne, niezależne testy i zdążyło podpisać kontrakt na dostawy z USA powtarzalnych Remingtonów M24 SWS.

Z perspektywy następnych lat ta decyzja nie wydaje się zbyt trafna, jeśli weźmie się pod uwagę dynamiczny charakter działań, w jakich biorą udział siły izraelskie, oraz fakt, iż większość tamtejszych strzelców wyborowych nie osiąga dobrych efektów przy strzelaniu powyżej 800 m. Samopowtarzalny SR-25 byłby znacznie odpowiedniejszy jako uzupełnienie wyborowych wersji M16A2-E3 DMR, używanych w drużynach piechoty oraz w gwałtownych starciach walki przeciwpartyzanckiej, gdy najczęściej przydatny jest szybki precyzyjny ogień nie na maksymalnych dystansach. Doceniające walory SR-25 jednostki specjalne IDF nadal nabywały tę broń niezależnymi drogami i w końcu w 2001 r. oficjalnie przyjęły ją (z dziennym celownikiem optycznym Leupold × 10 i noktowizyjnym Litton Aquila × 6 NVD) w miejsce używanej dotąd mieszanki powtarzalnych i samopowtarzalnych typów kalibru 7,62 mm, różnych firm: niemieckich Mauser 66SP i 86SR, HK PSG1, izraelskich IMI Galil Sniper/Galatz i Sirkis M36. Wcześniej jednak duże zamówienia na broń snajperską KAC złożyli komandosi

US Navy

W odróżnieniu od Izraelczyków, którzy zakupili typowe długolufowe SR-25MR, amerykańskie „Foki” poprosiły producenta o przygotowanie dla nich zmodyfikowanej wersji, opartej na krótszym SR-25 Lightweight Match Rifle z lufą krótszą o 4 cale, gdyż ten pierwszy uznali za zbyt długi i ciężki „na lufę”, zwłaszcza po dołączeniu tłumika dźwięku (1320 mm), w warunkach prowadzonych działań specjalnych. Pozornie prosta rzecz, w rzeczywistości wymagała wprowadzenia przez inżynierów KAC dodatkowych modyfikacji, by zapewnić przy krótszej lufie taką samą celność i balistykę lotu pocisku jak w wersji MR – jedynej, której producent gwarantował skupienie 1 cala na 100 jardów przy strzelaniu fabryczną amunicją, tj. poniżej 1 minuty kątowej (MOA), a faktycznie 0,75 MOA, od razu „po rozpakowaniu”. W celu osiągnięcia identycznej precyzji przy krótszej lufie, konieczne było udoskonalenie również części ruchomych, dlatego niezbędnym zmianom poddano elementy zamka, iglicę, wyrzutnik i wyciąg, a także umieszczony za sprężyną powrotną zderzak.

Ogólna budowa broni, nazwanej na tym etapie Special Lightweight Match Rifle, pozostała prawie identyczna jak w pierwowzorze, opisanym w pierwszej części artykułu („SPEC OPS” nr 11/12 (1) 2009). Główna zmiana to zastosowanie nowej, 20-calowej lufy wyczynowejz pięciobruzdowym gwintem prawoskrętnym o skoku 28 cm, dostarczanej przez firmę Obermeyer, oraz zastąpienie osłaniającego lufę rurowego łoża z tworzywa sztucznego systemem uniwersalnych szyn montażowych Picatinny-Weaver typu RAS (Rail Adapter System – KAC P/N:98513), długości 288 mm. Wykonany z aluminium  i zamocowany pierścieniem bezpośrednio do komory zamkowej, nie stykasię w ogóle z lufą, dzięki czemu zachowuje ona samonośny charakter (ang. freefloating barrel), sprzyjający zachowaniu przez nią wysokiej precyzji.

Na perforowanej dla zmniejszenia masy i zapewnienia chłodzenia lufie bazie rozmieszczone są, co 90 stopni, cztery wzdłużne szyny: nad, pod i po bokach lufy. Można na nich łatwo mocować akcesoria z montażami wykonanymi zgodnie ze standardem MIL-STD- 1913, takie jak dwójnóg, przystawkę noktowizyjną do celownika optycznego czy laserowy wskaźnik celu. Niewykorzystane odcinki szyn mogą zostać zakryte osłonami z tworzywa sztucznego. Znajdujący się tuż przed systemem RAS blok komory gazowej na lufie ukształtowano z dołu i z góry w jeszcze dwa dodatkowe, krótkie odcinki szyn. Górny służy do osadzania muszki na składanej w tył podstawie, uzupełnianej również składanym celownikiem BUIS (back up iron sights), mocowanym na początku szyny na grzbiecie komory zamkowej karabinu. Stanowią one zapasowe mechaniczne przyrządy celownicze, podnoszone do użytku na wypadek awarii celownika optycznego, pozwalające prowadzić ogień celowany do 600 m. Korzystanie z nich wymaga jednak zdjęcia z broni tego ostatniego. Do karabinu przewidziano celownik o zmiennym powiększeniu Leupold Vari X3 3,5-10 × 40 M3 Tactical z siatką Mil-Dot i osłonami firmy Butler Creek, osadzany na komorze zamkowej w dwóch osobnych, 30- milimetrowych pierścieniach montażowych. Przed blokiem komory gazowej na lufie znajduje się pierścieniowe zgrubienie ze specjalnymi wyżłobieniami po bokach, które służy do szybkiego montowania tłumika dźwięku i płomieni QD (Quick Detachable), wyciszającego odgłos strzału o około 28 dB. W odróżnieniu od najpopularniejszych wzorów, mocowanych na wylocie lufy, tłumik firmy KAC (NSN 1005-01-474-0197) jest głęboko nasuwany na lufę karabinu, aż do komory gazowej, dzięki czemu mimo swej sporej długości (31,12 cm), zwiększa całkowitą długość broni o zaledwie parę cali.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  20
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3-4/2010

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl