Szóstka, czyli Specjalny

Tomasz Jasionek  /  06-12-2015
Fot. Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej

Utrzymanie łączności z okupowanym krajem było jednym z najważniejszych zadań Sztabu Naczelnego Wodza. W tym celu już 29 czerwca 1940 r. przy Sztabie NW powstał Oddział VI, inaczej Samodzielny Wydział Krajowy przemianowany później na Oddział Specjalny.

Oddział VI początkowo podlegał gen. Kazimierzowi Sosnkowskiemu, kierującego ramienia NW konspiracyjną pracą wojskową w okupowanej Polsce, ale ostatecznie został podporządkowany szefowi Sztabu NW. Z czasem Oddział VI stał się instytucją łącznikową NW z Komendantem Głównym Armii Krajowej. Zadanie to realizował utrzymując stałą łączność radiową i kurierską z Polską, co jednak często okazywało się niezwykle trudne i czasochłonne. Aby uskutecznić komunikację, a dodatkowo umożliwić przerzut zaopatrzenia dla AK, pojawiła się idea przerzutu wyszkolonych ludzi i sprzętu na spadochronach. Do zadań Oddziału należało też wspomaganie władz cywilnych w łączności z Delegaturą Rządu na Kraj. W tym celu obok Cichociemnych szkolono emisariuszy i kurierów politycznych, których następnie przerzucano do kraju wraz z materiałami propagandowymi i pieniędzmi z budżetu cywilnego. Dodatkowo „Szóstka” pośredniczyła pomiędzy KG AK, a rozgłośnią BBC przy nadawaniu haseł radiowych dla komórek i oddziałów zarówno w Polsce jak i w obozach jenieckich.

Pierwszym szefem Oddziału VI mianowano pułkownika Józefa Smoleńskiego. Podległą mu organizację oparto na wykształconych z biegiem czasu 9 wydziałach zajmujących się między innymi: całokształtem związanym z lotniczymi operacjami przerzutowymi, łącznością radiową i lądową, wyszkoleniem skoczków, kwestiami finansowymi, personalnymi oraz szyfrowaniem i deszyfrowaniem korespondencji. W terenie do dyspozycji Oddziału Specjalnego były: Głowna Baza Przerzutowa w Brindisi, stacje wyczekiwania dla skoczków lecących do Polski, komórki organizacyjne kursów wyszkoleniowych dla Cichociemnych, bazy i placówki łączności lądowej.

Łączność z okupowaną Polską odbywała się z pomocą utworzonego 22 lipca 1940 r. brytyjskiego Special Operations Executive, które według Winstona Churchilla miało „podpalić Europę”. Do najważniejszych zadań SOE należało wspieranie ruchu oporu na terenach okupowanych przez Niemców i ich sojuszników poprzez koordynację działań nieregularnych, dywersji, sabotażu, działań specjalnych oraz szkolenie zajmujących się tym agentów. Wśród 15 sekcji krajowych SOE, których działalność polegała na wsparciu ruchu oporu w poszczególnych państwach, była także sekcja polska (utworzona jako pierwsza) z kapitanem Haroldem Perkinsem na czele. Mimo dużej zależności od Brytyjczyków Polacy sami dokonywali naboru emisariuszy, kurierów oraz spadochroniarzy. Mieli też własne szyfry oraz ośrodki łączności.

W okresie działalności Oddziału VI (lata 1940 – 1945) na szkolenie przyjęto łącznie 2413 kandydatów, wśród których większość stanowili oficerowie i podoficerowie. Szkolenie ukończyło 605 z nich. Do skoku skierowano 579, z których ostatecznie do kraju poleciało 316 Cichociemnych oraz 29 kurierów politycznych. Oprócz tego zrzucono jednego skoczka węgierskiego przeszkolonego przez Oddział VI. Do Polski wysłano też ok. 670 ton wyposażenia wojskowego oraz zabierane przez Cichociemnych i kurierów środki finansowe przeznaczone dla AK - łącznie ponad 26 mln dolarów w papierach i złocie, ponad 1,7 mln funtów brytyjskich w złocie i prawie 3,6 mln marek niemieckich.

Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej powstała w celu zachowania pamięci o Cichociemnych oraz pielęgnowania polskiego wysiłku zbrojnego. Szczegółowe informacje o działalności są dostępne na stronie: www.fundacjacichociemnych.pl.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca Służby specjalne.Słownik


Chiny - zrozumieć imperium. Pulsujący matecznik cywilizacji Zielona droga 1990-2020. 30 lat doświadczenia byłego operatora JW GROM Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń
Książka Chiny – zrozumieć imperium Piotra Plebaniak, współautora i redaktora najnowszego przekładu Sztuki wojny wzbogaconego komentarzami ekspertów, to nieszablonowe połączenie poezji oraz historycznej, kulturowej i geopolitycznej wiedzy o Chinach. (...)
zobacz więcej »
Obchodzone 13 czerwca 2020 roku 30-lecie Specjalnej Jednostki Wojskowej GROM to doskonały moment, aby Andrzej Kruczyński pseudonim „Wódz” zabrał swoich czytelników w fascynującą drogę, którą najlepiej oddaje treść jego najnowszej książki (...)
zobacz więcej »
Traktat "Sztuka wojny" to w powszechnej percepcji najważniejszy traktat militarny kiedykolwiek napisany. O jego ponadczasowości decyduje wiele czynników, przede wszystkim okres historii Chin, w którym powstał. (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl