Jej wyjątkowość wynika ze składu, zbudowanego z funkcjonariuszy oddelegowanych z jednostek antyterrorystycznych policji i żandarmerii różnych krajów, między innymi z niemieckiej GSG-9 oraz włoskich GIS i NOCS.
Międzynarodowi
Dwa lata po ogłoszeniu niepodległości Kosowa nadal nie jest tam spokojnie. To region, gdzie wciąż świeże są wspomnienia czystek etnicznych, działają silne grupy mafijne, a duża część społeczeństwa pozostaje bezrobotna. Nie brakuje też broni ukrytej po zakończeniu walk serbsko-albańskich. Nic dziwnego, że dochodzi do wielu groźnych przypadków łamania prawa, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.
Aby ustabilizować sytuację w tymregionie, sprawować kontrolę nad dopiero kształtującymi się władzami lokalnymi oraz zapewnić pomoc szkoleniową i wsparcie fachowe niedawno sformowanym miejscowym siłom porządkowym, powołano misję Unii Europejskiej nazwaną EU Rule of Law Mission, w skrócie EULEX. Jej celem nie jest zmiana aktualnego czy przyszłego statusu Kosowa, lecz „misja praworządności”, mająca nieść pomoc w opanowaniu powojennego chaosu i budowaniu państwa prawa.
EULEX tworzą siły policyjne z wielu krajów wsparte sędziami i cywilnymi ekspertami. W szeregach międzynarodowej policji działa także specjalna grupa interwencyjna – Intervention Group, czyli IG.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
Zadania wypełniane przez Grupę Interwencyjną obejmują rozwiązywanie sytuacji zakładniczych z udziałem personelu EULEX, zwalczanie groźnych przestępców kryminalnych, gdy użycie oddziału specjalnego SIU (Special Intervention Unit, dawniej znany jako FIT – First Intervention Team) lokalnej policji (KPS – Kosovo Police Service) nie wchodzi w rachubę ze względów politycznych. IG ma również zastąpić SIU, gdy oddział ten nie będzie sobie w stanie poradzić ze zbyt skomplikowaną sytuacją. Jednostka odpowiada również za ewakuację personelu misji z niebezpiecznych rejonów i sytuacji. Ostatnim zadaniem jest wspieranie działań ochrony VIP-ów.
![]() |
---|
SNAJPERZY SPECIAL OPS EXTRA Wydanie specjalne 1/2016 Wydawca: Grupa MEDIUM Rok: 2016 |
SPRAWDŹ CENĘ » |
KUP w Księgarni Militarnej » |
Grupa Interwencyjna powstała w grudniu 2008 r. i przejęła obowiązki od Special Team 6, podobnego zespołu funkcjonującego w ramach misji Narodów Zjednoczonych w Kosowie UNIMIK, w którym to część członków IG zdobywała doświadczenia na tym terenie. Po stopniowym zmniejszaniu liczby funkcjonariuszy w ramach UNIMIK, główny ciężar zadań spoczął na barkach misji EULEX, którą tworzą funkcjonariusze państw Unii Europejskiej, Chorwacji, Turcji, Szwajcarii oraz Stanów Zjednoczonych.
Jak powstało Rainbow Six
Kiedy Tom Clancy pisał powieść Rainbow Six (Tęcza Sześć) nie zdawał sobie zapewne sprawy, że podobny oddział powstanie w rzeczywistości. Choć fikcyjna R6 oraz prawdziwa IG mają całkiem inne pole działania, to łączy je międzynarodowy charakter. Skąd rekrutują się członkowie Grupy? Tworzą ją funkcjonariusze jednostek policyjnych (w tym żandarmerii narodowych, włoskiego Korpusu Karabinierów) z krajów – członków misji EULEX, takich jak włoska GIS czy jedna z czeskich lokalnych policyjnych jednostek interwencyjnych ZJ (Zasahova Jednotka), którzy składają podanie wraz listem motywacyjnym do sztabu IG.
Grupa zaczyna wtedy oficjalnie i nieoficjalnie zbierać informacje na temat danej osoby w macierzystej formacji i gdy funkcjonariusz zostanie pozytywnie zweryfikowany, a jego jednostka wyrazi zgodę, otrzymuje on zaproszenie do przyłączenia się do Intervention Group. Aktualnie w jej szeregach znajdziemy członków takich jednostek jak włoskie GIS oraz NOCS, francuskiej GIGN, różnych SEK-ów niemieckiej policji i GSG-9 Bundespolizei, jednostek interwencyjnych ZJ policji czeskiej, słoweńskiej Specijalnej Enoty czy austriackiej EKO Cobra, a także wielu innych. Lista nie jest pełna, ponieważ w przyszłości mogą do IG dołączyć policjanci z innych państw uczestniczących w misji.
Zrezygnowano z przeprowadzania wstępnej selekcji ochotników, gdyż wszyscy pełnią przecież czynną służbę we własnych oddziałach tego typu. Najważniejsze pozostaje zgranie wszystkich członków, bo każda jednostka stosuje zbliżone, ale nie takie same, taktykę czy sygnały, a trzeba być w stu procentach pewnym, że zespoły IG będą działać podczas operacji jako jeden organizm. Kurs treningowy obejmuje strzelanie, taktykę, szkolenia linowe oraz trening fizyczny.
Organizacja
Grupa Interwencyjna wchodzi w skład Specjalnego Wydziału Policji (Special Police Department), który tworzą również przewodnicy psów, oddział saperski oraz ochronny. IG złożona jest z sekcji bojowej, dzielącej się na cztery zespoły interwencyjne i zespół snajperów, oraz z sekcji wsparcia, sekcji negocjatorów i sekcji agenturalnej (OPERATIVE). Sekcja wsparcia zajmuje się sprzętem technicznym jednostki, praca negocjatorów jest znana, choć niełatwa. Sekcja agenturalna odpowiada za zbieranie danych wywiadowczych i wspieranie przygotowywania planów operacji. Na dzień dzisiejszy faza organizacji nie jest w pełni ukończona.
Wyposażenie
Nietypowe jest uzbrojenie Grupy, każdy z jej członków dołącza bowiem do niej z bronią krótką i długą z macierzystej jednostki w standardowych kalibrach. Wśród broni długiej znajdziemy różne warianty pistoletów maszynowych Heckler & Koch MP-5, strzelby gładkolufowe Benelli, karabinki Heckler & Koch G-36, FA MAS, Steyr AUG, ale też bułgarskie wersje karabinków AK. Wśród pistoletów najpopularniejsze są Glocki 17, Beretty M92 czy różne SIG-Sauery. Strzelcy wyborowi wykorzystują karabiny Sako TRG22, SIG-Sauer 3000 oraz Accuracy International w kalibrze .308 Winchester i.338 Lapua Magnum. Lista ta może ulegać zmianie wraz z rotacją członków, wywodzących się z różnych krajów i jednostek. Amunicję zapewnia EULEX. Podobnie jak broń, wyposażenie osobiste, takie jak kombinezony, hełmy, oporządzenie każdego policjanta pochodzi z jego wcześniejszego oddziału. Jedynym łącznikiem jest naszywka misji EULEX i Intervention Group, występująca zarówno w wersji kolorowej, jak i „zgaszonej”. Sprzęt wykorzystywany do wejść siłowych i zadań rozpoznawczych należy do EULEX. Znajdziemy tam łomy, tarany, hydrauliczny sprzęt wyważeniowy, Door Raidera, lance termiczne, piły tarczowe, tarcze balistyczne, kamery, noktowizory oraz sprzęt łącznościowy.
EULEX zapewnia również flotę pojazdów jednostki, na którą składają się Toyoty 4Runner i Land Cruiser, Nissany Patrol oraz busy Mercedes-Benz. Transport śmigłowcem możliwy jest jedynie po wypożyczeniu maszyny od wojskowej misji KFOR, ale w przyszłości jednostka ma posiadać własne „śmigło”.