ŚP. SOG (część 2)

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 3-4/2010  /  15-03-2009  /  3
ŚP. SOG
ŚP. SOG SOG VP ACR, Andrzej Krugler
 4  5. Ciąg dalszy artykułu...

Na tym tle jeszcze bardziej szokujące i wiele mówiące jest, jak zupełnie odmiennie potoczyły się losy autorów listu – skargi z jednostki, który wykorzystano do zniszczenia SOG. Spośród tej czwórki żaden nie spotkał się z podobnym traktowaniem, jakie opisano wyżej. Jeden trafił na dobre stanowisko w wywiadzie wojskowym, drugi do ochrony osobistej ministra obrony narodowej, kolejny do nowego pododdziału naprowadzania uderzeń lotnictwa (FAC), współdziałającego z prostejovskimi komandosami w Afganistanie, a ostatni, ale odgrywający wiodącą rolę w rozpętaniu afery w SOG, prawdopodobnie służy w 601. skss. W co najmniej dwóch przypadkach nowi przełożeni nie byli zachwyceni otrzymaniem takich żołnierzy.

Z końcem września 2009 r. pion uderzeniowy SOG ostatecznie przestał funkcjonować, co w kategoriach organizacyjnych oznaczało także koniec całej jednostki. Proces likwidacji przebiegał skrycie, gdyż żołnierzy ostrzeżono, że wszystko, co dzieje się w jednostce, ma pozostać tajemnicą, a jakikolwiek wyciek informacji do mediów spotka się z surową karą. Większość zwolnionych operatorów odeszła z ostatnim dniem listopada, a ostatni w grudniu. Jedna trzecia jednostki, stanowiąca sekcję ochrony specjalnej VIP-ów, która przy wsparciu pionu bojowego od lat zajmowała się najbardziej ryzykownymi zadaniami związanymi z zabezpieczeniem pobytów przedstawicieli szefostwa sił zbrojnych, władz cywilnych i innych dyplomatów w strefach konfliktów zbrojnych, miała zakończyć swoją działalność wiosną tego roku. Już w październiku 2009 r. takie misje włączono do zadań nieposiadających głębszego doświadczenia w tym zakresie żołnierzy 601. skss i od stycznia 2010 r. przejęli oni odpowiedzialność za ochronę VIP oraz czeskiej ambasady w Kabulu od pododdziału wydzielonego dotąd w tym celu z policyjnej jednostki URNa. Bodyguardzi z SOG znajdą być może zatrudnienie w działaniach ochronnych VP na terenie kraju.

Jeszcze przed końcem roku nowoczesna broń i wyposażenie jednostki specjalnej VP zostały rozdzielone między 601. skss, batalion spadochroniarzy (43. Vmpr) z Chrudimia i PohOd VP w Pradze, a część zamknięto w magazynach, gdyż nikt w armii spoza SOG nie był przygotowany do obsługi takiego sprzętu. Czy tak specjalistyczny sprzęt, jak czterokołowce uzbrojone w granatniki automatyczne AGS-17, na pewno będzie przydatny pododdziałowi specjalnemu praskiej żandarmerii, to już inne pytanie.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na kilka kwestii dotyczących tego pododdziału, który według oficjalnych wypowiedzi przedstawicieli czeskiego ministerstwa obrony miał rzekomo powstać z przekształcenia SOG. Jest to czwarte Pohotovostne Oddaleni, poza trzema istniejącymi od 2002 r. oddziałami szybkiego reagowania tego typu w strukturach regionalnych dowództw czeskiej żandarmerii wojskowej (Olomouc, Stara Boleslav, Tábor), które wykonują jednak zadania niższego rzędu i mają niższe, lokalne podporządkowanie, niż dotychczasowa specjalna jednostka kontrterrorystyczna dowództwa VP. Co prawda w ich składzie powołano do życia pododdziały interwencyjne typu SWAT (Zasahove skupiny), ale ich rola i możliwości ograniczają się przede wszystkim do wsparcia taktycznego działań VP, związanych z zatrzymywaniem i eskortowaniem niebezpiecznych osób podlegających jurysdykcji wojskowej oraz wykonywania zadań specjalnych przy ochronie ważnych obiektów i mienia sił zbrojnych. Na dowódcę praskiego PohOd wyznaczono oficera mającego pełne zaufanie gen. Ložka, ale bez żadnego przygotowania pod kątem takich działań. Mimo włączenia do tego pododdziału kilkunastu operatorów SOG, co prawda najmłodszych stażem, potrzeba czasu, by osiągnął on pełną gotowość bojową i nabrał doświadczenia pozwalającego mu stać się pełnowartościową jednostką do wykonywania nawet mniej skomplikowanych zadań.

Tych kilka faktów, w połączeniu z „polityką kadrową” wobec dotychczasowego składu SOG, nie pozostawia wątpliwości, że deklaracje najwyższych przełożonych tej jednostki co do zasadności „transformacji” najnowocześniejszej i najefektywniejszej czeskiej jednostki specjalnej w PohOd stanowiły tylko zasłonę dymną, w celu ukrycia jej bezsensownej likwidacji z zupełnie innych powodów. Koniec SOG oznacza również istotny spadek zdolności kontrterrorystycznych Republiki Czeskiej, zwłaszcza w wypadku konieczności przeprowadzenia operacji ratunkowej za granicą. URNa jako jednostka policyjna przeznaczona jest tylko do działań wewnątrz kraju, a czeska armia nie posiada obecnie żadnej jednostki wyszkolonej i wyposażonej w specjalistyczny sprzęt do trudnych operacji szturmowych związanych z odbijaniem zakładników. Jedyni specjaliści w tamtejszych siłach zbrojnych, szlifujący od co najmniej kilku lat takie umiejętności i stanowiący zgrany zespół bojowy o wypracowanych procedurach, zostali wyrugowani w zakamuflowany sposób z ich szeregów w wyniku zawiści oraz źle realizowanych ambicji. Tymczasem na początku tego roku czeskie ministerstwo obrony zakomunikowało, że w ramach 601. skss tworzona jest nowa kompania do zadań kontrterrorystycznych, która będzie stacjonować w Pradze. Czy można znaleźć racjonalny powód i sens całkowitej likwidacji ukształtowanej już jednostki do walki z terroryzmem, w którą zainwestowano olbrzymie pieniądze, a następnie budowania, de facto od podstaw, nowego pododdziału tego typu w innej?

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  17
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3-4/2010

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy te spodnie spełnią Twoje oczekiwania? »

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Salon MSPO 2020 z Brytyjską Wystawą Narodową

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego od 28 lat, we wrześniu, staje się miejscem prezentacji największych dokonań przemysłu zbrojeniowego z całego świata. To nie tylko kompleksowa prezentacja...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl