Genetyczne uwarunkowania rozwoju masy, siły mięśniowej oraz wytrzymałości – część 3

Genetyka wybitnych sportowców
Paweł Piotrowski  /  30-09-2015
Wyciskanie oburącz odważników kulowych na płaskiej ławce (ćwiczenie na mięśnie piersiowe większe)  wykonuje Rafał Osiński (siłownia TKKF Syrenka w Warszawie). Faza górna ruchu
Wyciskanie oburącz odważników kulowych na płaskiej ławce (ćwiczenie na mięśnie piersiowe większe) wykonuje Rafał Osiński (siłownia TKKF Syrenka w Warszawie). Faza górna ruchu Paweł Piotrowski

Warto wiedzieć, że każdy człowiek ma 23 pary chromosomów, a każda para chromosomów ma od 200 do około 3 tysięcy genów (fragmenty chromosomów kodujące informacje) co daje łącznie około 30 tysięcy poznanych genów [8]. Struktura chromosomu nie jest stała w trakcie życia człowieka, podlega on bowiem zmianom zwanym mutacjami, często są one przyczyną wielu chorób z których szczególnie groźne są nowotwory. Bezpośrednio ze sportem związanych jest ponad 200 genów, które odpowiadają za wydolność, sprawność oraz siłę.

Amerykańscy naukowcy badali występowanie genu ACTN-3 u biegaczy. Po badaniach, na które wydano miliony dolarów, okazało się, że występuje on u większości najlepszych sprinterów świata. Występują dwa typy tego genu - jedna z nich tzw. wersja 577R (tzw. „gen siły”), wytwarza w organizmie specjalny rodzaj białka (alfa-aktyninę-3), który bardzo silnie wpływa na wyniki takiego zawodnika dzięki superszybkim mięśniom. Białka te występują tylko we włóknach mięśniowych szybkokurczliwych typu II. Lekkoatleci nie posiadający w organizmie tego genu, jednocześnie nie wytwarzają tego rodzaju białka, i ich rezultaty w biegach sprinterskich i sportach siłowych są gorsze.

Przeczytaj także: Genetyczne uwarunkowania rozwoju masy, siły mięśniowej oraz wytrzymałości – część 1

Nosicielami tej korzystnej odmiany genu jest ponad 85% ludzi rasy czarnej i tylko 50% ludzi rasy białej. Z kolei odmiana I genu ACE (tzw. „gen wytrzymałości”) wg badań angielskich naukowców występowała u zdecydowanej większości biegaczy długodystansowych z tego państwa [7]. Domyślać się można, że u sportowców w innych krajach jest podobnie. Skrajnie często gen ten posiadają Szerpowie w Nepalu z Kotliny Katmandu – aż 94% z nich posiada ten gen (wśród ludzi innych ras procent ten waha się do 45% do 75%). Znany jest również gen EPOR (tzw. „gen krwinek”). Mutacja tego genu zapewnia znacznie większą produkcję tlenu przez organizm, dzięki czemu może on przenosić nawet o 25-50% więcej tlenu. Gen ten steruje syntezą białka, który pełni funkcję receptora dla erytropoetyny – hormonu stymulującego produkcję czerwonych krwinek. Mutacja w tym genie sprawia, że powstaje dużo więcej takich receptorów dzięki czemu organizm staje się dużo wrażliwszy na działanie erytropoetyny.

trening_piotrowski

Wyciskanie oburącz odważników kulowych na płaskiej ławce (ćwiczenie na mięśnie piersiowe większe) wykonuje Rafał Osiński (siłownia TKKF Syrenka w Warszawie). Faza ruchu w górę.  

Oczywiście nie tylko występowanie określonego genu jest istotne, równie ważne są proporcje włókien szybkokurczliwych (typ II) oraz wolnokurczliwych (typ I) [8]. U przeciętnej osoby oba rodzaje włókien występują w podobnych ilościach. W przypadku dyscyplin wytrzymałościowych np. biegi długodystansowe wybitni biegacze mogą mieć nawet do 95% włókien wolnokurczliwych. Natomiast w przypadku sprinterów procent włókien szybkokurczliwych wynosi do 70%. Wynika stąd, że udział procentowy włókien szybkokurczliwych u sprinterów z wybitną genetyką nie będzie nigdy tak wysoki jak włókien wolnokurczliwych u biegaczy długodystansowych z doskonałymi genami. Wybitna genetyka do uprawiania biegów sprinterskich (występowanie „genu siły” oraz wysoki procent włókien szybkokurczliwych) jest domeną rasy czarnej z zachodniej części Afryki (Jamajczycy również stamtąd mają swoje korzenie) [6], natomiast najwięcej doskonałych biegaczy długodystansowych rodzi się we wschodniej części Afryki (np. Kenia, Etiopia).

Bibliografia
[1] Miebner W.: „Sztanga, hantle i sztangielki”, Almapress 2010
[2] miesięcznik “Muscle” nr.95
[3] Piotrowski P.: „Rozwijamy masę i siłę”, miesięcznik KiF Sport 10/2011, str.60-62
[4] Piotrowski P.: „Testy siły”, miesięcznik KiF Sport, nr.1/2012, str. 38-40
[5] Mizera K.: GENialny sportowiec”, „Akson”, nr 17
[6] Mizera K.: „Sukces w sporcie to nie tylko trening”, Wiedza i Życie nr. 10/2011
[7] Moskal W.: „Kto wygra igrzyska olimpijskie i dlaczego mutanty”, Gazeta Wyborcza, Nauka Ekstra, 10.08.2012, str.18-19.
[8] Piotrowski P.: „Znaczenie genetyki w kulturystyce”, miesięcznik KiF Sport, nr 10/2012

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


100% byczej skóry »

  


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i olsztyński SPKP w akcji przeciwko pseudokibicom

Rezultatem śledztwa prowadzonego przez olsztyńskie CBŚP i Prokuraturę jest kolejne uderzenie w gang powiązany z pseudokibicami jednego z klubów sportowych. Podczas akcji policjanci zatrzymali...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl