Shot Show 2010

Adam Gawron  /  SPECIAL OPS 3-4/2010  /  19-03-2010
SHOT Show 2010
SHOT Show 2010 Adam Gawron
 3  4. Ciąg dalszy artykułu...

Akcesoria – urządzenia wylotowe

Dużą część pozytywnych własności podczas strzelania karabiny PWS zawdzięczają urządzeniom wylotowym produkcji tej firmy. Są to urządzenia podwójnego działania, mające cechy hamulca wylotowego zarazem częściowo tłumiąc płomień. Rozwiązanie to wywodzi się z dynamicznych sportów strzeleckich i nie ma na celu zmniejszenia odczuwalności odrzutu (w przeciwieństwie do hamulców stosowanych w broni na mocne naboje, np. karabinach wyborowych .50 BMG), a raczej sprawienie, by lufa po strzale pozostała na celu, na ile to tylko możliwe. Rozwiązanie to podwyższa skuteczność strzelania na każdym dystansie i z każdej broni. Na zdjęciu FSC 556 produkcji PWS.

Spośród producentów tłumików za jednego z najlepszych uważa się Surefire – firmę znaną z produkcji oświetlenia taktycznego. Ich wyroby uważane są za jedne z najbardziej trwałych i precyzyjnie wykonanych i zostały przyjęte jako standardowe wyposażenie przez US SOCOM oraz brytyjski SAS. Istotną cechą jest też masa – produkty amerykańskie są sporo lżejsze od najbardziej powszechnie stosowanych w Europie produkcji firmy Brugger&Thommet. Również przesunięcie punktu trafień po zamocowaniu tłumika jest uważane za minimalne. Co ciekawe, producent deklaruje, że po zamocowaniu jego tłumika prędkość pocisku wzrasta o kilkanaście metrów na sekundę.

Innym rozwiązaniem hybrydowego urządzenia wylotowego jest KAC Tripple Tap. Jest to urządzenie podobne do FSC 556, z tym że nieco skuteczniej tłumiące płomień i kilkukrotnie droższe – ze względu na materiał, z którego jest wykonane.

Oprócz Surefire, głównymi producentami tłumików w USA są  Gemtech i Advanced Armament Company (AAC). Pierwszy z nich prezentowałkilka bardzo ciekawych produktów – między innymi tłumiki z bardzo prostym i szybkim systemem szybkiego mocowania/zdjęcia (Quick Detach) oraz tytanowe tłumiki mocowane bezpośrednio na gwint na lufie (po zdemontowaniu urządzenia wylotowego). To drugie rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że pozwala na maksymalne zmniejszenie masy broni z tłumikiem. Nie daje ono możliwości szybkiego zdjęcia, ale nie jest to tak istotne, odkąd odeszło się od zastosowania tłumika głównie do faktycznego spowalniania pocisku. Wtedy urządzenie to znacznie zmniejszało zasięg i siłę ognia broni. Według dzisiejszych standardów stosuje się w ograniczonym zakresie broń wyciszoną całkowicie oraz tłumiki na karabinkach standardowych eliminujące huk strzału, widok płomienia i działanie gazów chmury wylotowej, pozostawiając dźwięk przełamania bariery dźwięku przez pocisk. W tym układzie karabinek kalibru 5,56 mm, z tłumikiem czy bez, ma bardzo podobny zasięg, a jego celność wzrasta, nie ma więc potrzeby szybkiego zdejmowania tłumika w sytuacji defensywnej.

Gemtech jest też producentem jednych z najlepszych tłumików pistoletowych, wyposażonych w system poprawiający celność i niezawodność broni. Tu zamocowany na jednym z najlepszych pistoletów prezentowanych na wystawie – FNP9 w konfiguracji stworzonej do nierozstrzygniętego konkursu na nową broń boczną dla amerykańskich sił specjalnych JCP.

Ciekawe tłumiki produkuje również Osprey Silencers. Są one skonstruowane niesymetrycznie, dzięki czemu można korzystać ze standardowych mechanicznych przyrządów celowniczych, a broń może być przenoszona w kaburze z dołączonym tłumikiem.

Akcesoria – oświetlenie taktyczne

W dziedzinie oświetlenia taktycznego Surefire wydaje się liderem. Bardzo ciekawym „światłem” pistoletowym jest Surefire X300 – z nieco lepiej dobranym, funkcjami włącznika niż jego główny konkurent – TLR1 firmy Streamlight. Przy obecnej tendencji do maksymalnego zmniejszania wagi broni i wyposażenia, często stosuje się tego typu latarki również na karabinkach. Są one mniejsze i lżejsze od rozwiązań dedykowanych do broni długiej, zapewniając wystarczająco silny strumień światła. Natomiast jedną z najlepszych dedykowanych do broni długiej latarek taktycznych jest lekka Surefire Scout Light. Powstała ona dzięki współpracy producenta z jednym ze znanych i cenionych byłych operatorów SFOD-Delta.

Nowością pokazywaną po raz pierwszy na SHOT Show była latarka M720V – z możliwością zmiany trybu pracy z dziennego na nocny (oświetlając w podczerwieni, do współpracy z goglami noktowizyjnymi). Jej kształt i wymiary są inspirowane pistoletowym oświetleniem taktycznym.

Inne akcesoria

Liderem producentów dodatkowych akcesoriów do broni jest Magpul Industries z najlepszymi na rynku kolbami do M4 (AR-15), łożami, chwytami, przyrządami celowniczymi i innymi akcesoriami.

Wyjątkowo poprawiającym obsługę AR elementem jest produkowana nie tylko przez Magpula – ale w jego wykonaniu najbardziej dopracowana dźwignia Battery Assist Device. Pozwala ona zrzucić zamek po wpięciu świeżego magazynka bardziej naturalnym i szybszym ruchem, przez co przyspiesza wymianę.

Innym producentem unikalnych i dopracowanych akcesoriów jest firma LaRue Tactical. Ma ona w ofercie między innymi doskonały montaż do przystawki powiększającej do kolimatora…

…i montaż skośny do Aimpointa MicroT do mocowania go obok celownika optycznego jako szybko dostępnych przyrządów zapasowych.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  50
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3-4/2010

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Global SOF Symposium w Warszawie

Global SOF Symposium - Europe jest coroczną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, w trakcie której mają miejsce wykłady, dyskusje panelowe i rozmowy eksperckie, połączone z ekspozycją najnowszych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl