ARSENAŁ GROM (2)

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 4/2015  /  03-09-2015
Zdjęcia: JW GROM, Bartłomiej Bera oraz Andrzej Krugler

„Ci panowie będą mieć najlepszy sprzęt, będą najlepiej wyszkoleni, będą najlepszymi polskimi żołnierzami” – powiedział z absolutnym przekonaniem twórca JW 2305, wskazując na szczęśliwców, którzy dobrnęli do końca jednej z pierwszych selekcji w Bieszczadach.

 2  3. Ciąg dalszy artykułu...

Powtarzalne kb snajperskie

Drugi typ karabinów dostarczonych w tamtym okresie przez Amerykanów, popularny Remington M700, to broń powtarzalna, bez mechanicznych przyrządów celowniczych, ze stałym magazynkiem wewnętrznym na cztery naboje, w dwóch wersjach.

Podstawowy BDL long action ma kolbę z wytrzymałego tworzywa sztucznego (włókno szklane z żywicą epoksydową) Mc Millan HTG (General Purpose Hunting), z charakterystycznym obniżeniem trzewika i smukłym łożem.

Druga wersja otrzymała ciężką lufę heavy contour i masywniejszą osadę A2 firmy McMillan, jak wprowadzone przez amerykańskie siły specjalne karabiny M86 McMillan/Harris. Uzupełniono je niemieckimi 7,62-mm mauserami 86SR z kolbami w barwach maskujących o regulowanej wysokości baki, z odłączanym magazynkiem na dziewięć nabojów, lufą zakończoną urządzeniem wylotowym i dodatkowym zestawem szyn montażowych wokół jej środkowego odcinka.

Wymienione karabiny zaopatrywano w dwójnogi Harrisa o składanych nóżkach z regulacją wysokości i celowniki optyczne, najczęściej popularne niemieckie Schmidt & Bender PM II 3-12x50, a w bliższych nam latach także amerykańskie Nightforce NXS. Podczas strzelań nocnych mogły być zaopatrzone w – mocowaną na tubusie jego obiektywu – przystawkę noktowizyjną starszego typu KN203FAB Mk IV Night Vision Device norweskiej firmy Simrad Optronics Group. W ostatnich latach są wykorzystywane głównie do celów szkoleniowych, podczas pierwszego etapu kursów snajperskich.

Udział w akcjach bojowych i wymiana doświadczeń z zachodnimi odpowiednikami, zwłaszcza US Navy SEALs, podczas wojny w Iraku pozwoliły JW GROM przeskoczyć jeden etap poszukiwań broni snajperskiej na skuteczniejszą amunicję, przez jaki przeszły liczne formacje zachodnie.

Zamiast nabywać karabiny na nabój .300 Winchester Magnum (7,62 mm x 67) na następcę dotychczas używanych typów wybrano od razu jeszcze efektywniejszą broń strzelającą fińską amunicją .338 Lapua Magnum (8,6 mm x 70), zapewniającą większy zasięg i precyzję pocisków.

Od około 10 lat podstawowym typem karabinu powtarzalnego snajperów GROM jest wytrzymały 8,6-mm AWM-F (Arctic Warfare Magnum-Folding) brytyjskiej firmy Accuracy International („SPECIAL OPS” nr 4/2012) z regulowaną kolbą, składaną zawiasowo na czas transportu, firmowym tłumikiem dźwięku AI i dwójnogiem Harrisa, zazwyczaj wyposażony w celownik optyczny NXS 5.5-22x56 mm (lub 15x50) Tactical Rifle Scope amerykańskiej firmy Nightforce Precision Optics, który może być uzupełniony liniowo o przystawkę termowizyjną lub noktowizyjną, obecnie AN/PVS-27 MUNS (MAGNUM Universal Night Sight), produkowaną przez Optical Systems Technology, Inc. (OSTI) z USA, a używaną m.in. także przez jednostki US SOCOM.

MUNS zastąpił również na innych karabinach JW GROM stosowane wcześniej cięższe, większe i podwyższające zarys broni przystawki starszego typu Simrad KN203FAB MK IV NVD. Od roku AWM-F uzupełniane są ich nowszą, udoskonaloną generacją AX338 LRR, z odmiennym typem kolby z oddzielnym chwytem pistoletowym i długą osłoną lufy z uniwersalnymi szynami montażowymi NATO Accessory Rails (STANAG 4694, MIL-STD 1913 Picatinny-Weaver).

Samopowtarzalne kbw

Równolegle do tych powtarzalnych karabinów o dużym zasięgu snajperzy GROM używają do prowadzenia ognia na średnich i krótszych dystansach broni samopowtarzalnej, zwłaszcza gdy niezbędna może okazać się większa szybkostrzelność.

W miejsce XM-21 zaczęto już ponad 10 lat temu wprowadzać wyborowe wersje karabinów z rodziny AR, na amunicję 7,62 mm NATO. Początkowo były to nieliczne wczesne wersje amerykańskie SR-25 firmy Knight’s Armament Co. („SPECIAL OPS”  nr 11–12/2009 i 3–4/2010) oraz mniej znany Bushmaster BAR-10 na magazynki od belgijskiego FN FAL, z charakterystycznym dla niego umiejscowieniem przycisku zwalniania zamka, tuż za gniazdem magazynka, w miejscu połączenia z osłoną spustu, dostępnym z obu stron broni, podobnie jak przycisk zwalniania magazynka. Otrzymały one lekkie łoża z włókna węglowego PRI (Precision Reflex Inc) Gen III Free Float Tube Handguard Quad Rail AR-15 z przykręcanymi odcinkami szyn montażowych w ilości i miejscach wybranych przez użytkownika, niektóre także ze składaną podstawą muszki firmy PRI, a standardowe kolby stałe jak w M16A2 bywały zastępowane lekką polimerową SSR-25 izraelskiej firmy FAB Defense ze wspornikiem typu monopod i regulacją trzewika w pionie.

W wyniku doświadczeń z działań w Iraku GROM wprowadził do uzbrojenia większe ilości samopowtarzalnych karabinów wyborowych w nowszych odmianach. Obecnie standardem są Mk 11 Mod 0, czyli unowocześniona, nieco krótsza odmiana SR-25 z systemem uniwersalnych szyn montażowych typu RAS (Rail Adapter System – KAC), jaką od końca 2000 r. używają Navy SEAL i US Rangers.

Najnowsze egzemplarze w arsenale GROM mają już w miejsce RAS nowy, sztywniejszy system URX i obustronny bezpiecznik, jak w US Army M110 SASS/ Mk11 Mod 2 z 2005 r., ale zachowują starszy typ montażu celowników z dwoma odrębnymi pierścieniami. Do wszystkich wykorzystywane są nasuwane głęboko na lufę tłumiki dźwięku QD firmy KAC i lekkie dwójnogi Harrisa oraz różne typy celowników optycznych (Nightforce NXS, jak w powtarzalnych AWM-F, Schmidt & Bender PM II, Leupold Mk IV, a na bliższych dystansach Trijicon ACOG TA01ECOS, często z osadzonymi na nich miniaturowymi kolimatorami, np. Docter lub Trijicon RM07; testowo używane były również niemieckie Zeiss Victory Diarange z dalmierzem laserowym). Do tego dochodzą w razie potrzeby przystawki noktowizyjne, takie jak MUNS, i termowizyjne, np. Thermal Weapon Sight CNVD-T2 firmy L3-Insight Technology oraz laserowe wskaźniki celu DBAL A2.

Snajperzy JW GROM często wymieniają standardowe kolby karabinów samopowtarzalnych KAC na inne, bardziej wyszukane typy, np. PRS lub ACS amerykańskiej firmy Magpul, czy izraelskie FAB SSR-25.

Niektórzy w miejsce „zębatego” łoża szynowego z aluminium zaopatrują swoje karabiny w lekkie rurowe łoże z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym ze starszej wersji SR25 LMR, inni dwójnóg Harrisa zastępują chwytem przednim firmy Grip Pod z wysuwanym z jego wnętrza rozkładanym minidwójnogiem.

W niektórych sytuacjach, gdy wystarczające efekty można osiągnąć za pomocą słabszej amunicji 5,56 mm NATO, snajperzy WS wykorzystują lżejsze, parawyborowe wersje standardowych karabinków tego kalibru z mocniejszymi celownikami optycznymi i dwójnogami.

Jako pierwsze zaadaptowano do takiej roli karabinki M4A3 firmy Bushmaster z cięższą i dłuższą, 16-calową lufą o wzdłużnych żłobieniach (fluted 16” HB), bez mechanicznych przyrządów celowniczych – po zaopatrzeniu w celownik optyczny, np. Leupold Mark 4 MR/T 1,5-5x20 mm M2, czasem dodatkowo z miniaturowym kolimatorem RMR. Do takich celów wykorzystywano czasem również podstawowe wersje kbk tego producenta z najpopularniejszą długością lufy 14,5 cala oraz celownikiem Leupolda, Elcan 1.5-6x SpecterDR lub ACOG i dwójnogiem, a po wprowadzeniu niemieckich HK416 podobnie konfigurowane ich wersje D145RS.

Przeczytaj także: AR 7,62 mm x 39 Alternatywa >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  23
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2015

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Policjanci na misji w Kosowie wyróżnieni medalami

I Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Dariusz Augustyniak przewodniczył delegacji Policji podczas wizyty w polskim Kontyngencie Policyjnym w Kosowie. W trakcie jej trwania odznaczono...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl