Noże na koniec świata?

Jerzy Bielecki  /  SPECIAL OPS 3/2015  /  27-08-2015
CRKT HoodWork.
CRKT HoodWork. Fot. Jerzy Bielecki

Potrzebujesz kupić nóż. Niby prosta sprawa, wystarczy wybrać się do sklepu lub zamówić w sklepie internetowym. Jednak po chwili zastanowienia okazuje się, że dobór noża odpowiadającego indywidualnym potrzebom, specyfice służby nie jest taką prostą sprawą.

 2  2. Ciąg dalszy artykułu...

CRKT HCK1 Hood Camp Knife

HCK1, czyli Hood Camp Knife, to nóż projektu Karen Hood, znanej i popularnej w USA instruktorki survivalu (więcej o Karen na www.survival.com). Moją uwagę zwróciła nie tyle co osoba Karen Hood, a nietypowy profil noża. Na pierwszy rzut oka jest on połączeniem noża kuchennego z nożem terenowym. Od razu w głowie pojawiło się pytanie: czy to ma sens? Dziś mogę już odpowiedzieć, że tak, choć z pewnymi ograniczeniami.

Konstrukcja HCK1 jest bardzo prosta – ostrze typu drop point, pełny, płaski szlif. Okładziny rękojeści wykonane są z bawełnianej micarty. Długość całkowita noża wynosi 287 mm, waga 232 g, grubość klingi 3,1 mm. HCK1 wykonany jest ze stali węglowej typu 1095, hartowanej na poziomie 56–58 HRC. Klinga noża jest piaskowana i pokryta ceramiczną powłoką. Skórzana pochwa waży 139 g.

HCK1 dobrze się układa w dłoni i nawet podcięcie na palec wskazujący wzmacnia chwyt, a nie utrudnia. Dodatkowo, chwyt wspomaga karbowanie na kciuk na grzbiecie klingi.

Nóż wygodnie się trzyma w różnych rodzajach uchwytu, ze względu na sporą szerokość podczas skrobania można nawet trzymać go całą dłonią za klingę.

Profil HCK1 sprawia, że najlepiej odnajduje się on w kuchni obozowej. Jednocześnie można nim wykonywać lekkie prace w drewnie.

Krawędź tnąca jest wyprowadzona na całej długości ostrza i jest poprowadzona lekkim łukiem. Ten profil krawędzi jest znany z noży kuchennych, na przykład palcami lewej dłoni przytrzymujemy czubek i szatkujemy zioła.

Większość okresu testowego HCK1 spędził w kuchni i śmiało mogę go polecić osobom, dla których wykorzystanie noża jest priorytetem. Rąbałem nim kości drobiu i lekko rozmrożone mięso. Jednak zachowałbym daleką ostrożność podczas rąbania drewna lub batonowania. Obawiam się, że mógłby łatwo się wyszczerbić przy niewłaściwym ułożeniu noża. Być może to nieuzasadnione obawy i jeszcze nie udało mi się go uszkodzić, jednak intuicja i doświadczenie tak podpowiadają. Niemniej jednak, przygotowanie drewna na ognisko czy prowizorycznego schronienia nie będzie stanowiło problemu. Najważniejsze, to uważać i przemyśleć, co chce się zrobić.

Końcówka tanga wystaje poza rękojeść. Zamocowany w niej jest pomarańczowy paracord. W sytuacji awaryjnej można wykorzystać ten fragment jako mały łom lub zbijak do szyb.

Zaskakująca jest za to pochwa noża. Wygląd pochwy to klasyka amerykańskich bowie. Skóra, pasek zabezpieczający nóż przed wypadnięciem, kieszonka na osełkę.

Całość jest wykonana bardzo równo, a krawędzie pochwy zabezpieczone. Zastanawia mnie tylko, dlaczego zastosowano plastikowe napy. Na pewno nie do zmniejszenia wagi pochwy.

Plastikowe napy mają niestety to do siebie, że dość szybko się luzują albo niszczą, w przeciwieństwie do napów mosiężnych. Nie rozumiem też, dlaczego do kompletu nie została dołączona osełka. HCK1 nie jest tanim nożem i wydaje mi się, że dodanie osełki nie zwiększyłoby ceny noża. Zamiast tego wolałbym jednak pętlę na krzesiwo. W końcu jest to drugie po nożu najbardziej niezbędne narzędzie przetrwania.

Problemem jest tylko powłoka, która wprawdzie zabezpiecza nóż przed rdzewieniem, ale z drugiej strony, uniemożliwia krzesanie iskier grzbietem noża. Możliwe jest tylko krzesanie krawędzią tnąca. To co też zwraca uwagę, to precyzyjne wykonanie noża i dokładne spasowanie okładzin.

CRKT HoodWork

HoodWork to drugi z kolei nóż zaprojektowany dla CRKT przez Karen Hood. Nazwa HoodWork powstała z połączenia nazwiska projektantki i akronimu Work (Wilderness Outdoor Recreation Knife).

Już sama nazwa wskazuje przeznaczenie tego noża. Projekt utrzymany jest w konwencji HCK1, tj. węglowa stal 1095, hartowana na poziomie 56–58 HRC. Klinga noża jest piaskowana i pokryta ceramiczną powłoką. Skórzana pochwa, taka sama jak w HCK1, waży około 113 g. Długość całkowita noża wynosi 287 mm, grubość 4 mm, waga 261 g. Podobnie jak w HCK1 końcówka tanga wystaje poza rękojeść, na której zamocowany jest pomarańczowy paracord. Na okładziny rękojeści również wykorzystano bawełnianą micartę, jednak w tym przypadku w celu zmniejszenia wagi noża zarówno w tangu, jak i w okładzinach wywiercone są otwory.

Specyfiką HoodWork jest głownia typu drop point i częściowo ząbkowane ostrze, szlif głowni to niepełny, bardzo wysoki, płaski. Rzec można, dość klasyczny projekt. Na pewno polemiczną kwestią jest częściowe ząbkowanie. Budzi ono wiele kontrowersji, jednak moim zdaniem, w tym projekcie to zupełnie nie przeszkadza. Wprost przeciwnie, gdy np. podczas budowania schronienia konieczne jest częste cięcie linki/sznurka, takie ząbkowanie będzie bardzo pomocne. Niewprawionej osobie może trochę sprawiać trudności podczas strugania, ale w końcu to nie jest nóż snycerski i wióry na rozpałkę nie muszą być idealnych kształtów czy rozmiarów.

Po wzięciu HoodWork do ręki czuć wyraźnie „zapas mocy” tego noża. Sporych rozmiarów choil nie skraca ostrza, wraz z lekką rampą na kciuk poprawia zdecydowanie pewność chwytu. Śmiało i bezpiecznie można go użyć do rąbania lub podczas batonowania drewna. W biwakowej kuchni będzie zachowywał się dość topornie, ale w końcu nie potrzebujemy w terenie kroić warzyw w julienne lub brunoise.

Zastanawia mnie tylko, czym kierowała się projektantka, tworząc sporych rozmiarów nóż, gdzie klinga (do miejsca wyprowadzenia szlifu) jest krótsza o około 2 cm. Czy miało to na celu wzmocnienie konstrukcji, czy może coś innego? Efektem jest zaburzenie linii noża i przesunięcie ciężkości na rękojeść. Faktem jest, że osobom o dużych dłoniach wygodniej będzie trzymać nóż, ale czy nie można było dodać 10 mm do ostrza? Rozumiem, że krótszym ostrzem pracuje się precyzyjniej i w zasadzie 120–130 mm ostrza jest wystarczającą długością. Wolałbym jednak bardziej precyzyjny nóż, który nie obciążałby dłoni i był równomiernie wyważony. Ewentualnie z nieznacznie przesuniętym środkiem ciężkości na ostrze, łatwiej byłoby „rozpędzić” nóż do rąbania. Podobnie jak w przypadku HCK1, możliwe jest tylko krzesanie iskier krawędzią tnącą. I o ile w przypadku HCK1 jeszcze można to wybaczyć, to mając do czynienia z nożem, który jest określony jako terenowy, może budzić to mieszane uczucia.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że tym artykułem udało mi się przybliżyć nieco współczesną myśl o projektowaniu noży. Jak widać, projekty są mniej lub bardziej udane. Osobiście moim faworytem jest Spyderco Serrata. Przemawia za nim prostota projektu, materiałów oraz funkcjonalność. Myślę, że spełni on oczekiwania stawiane przez zwykłego podróżnika, leśnego włóczęgę, jak i profesjonalistów na służbie. Największym zawodem jest HoodWork. Pozostaje mieć nadzieję, że Karen Hood nie poprzestanie w rozwoju i w przyszłości przedstawi bardziej dopracowane projekty.

Przeczytaj również: Zupa na gwoździu. Pikantna. >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2015

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy te spodnie spełnią Twoje oczekiwania? »

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

XI Festyn Komandosa

W tym roku odbędzie się już XI edycja Festynu Komandosa. To cykliczna impreza odbywająca się w Dziwnowie w ostatni weekend sierpnia (21-23 sierpnia 2020 r.), która z roku na rok przyciąga coraz...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl