Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Systemy segregacji poszkodowanych na polu walki

Systemy segregacji poszkodowanych na polu walki

Systemy segregacji poszkodowanych na polu walki

„Rhino! Nie ociągaj się! Widzisz, że mamy co robić! Bierz taśmy i zaczynaj sprawdzać, co z nimi! - Tommy nie oszczędzał gardła. Idąc w stronę leja i leżącego na boku MRAP-a, zauważyłem kilka osób leżących w bezruchu. Kilka osób z pojazdów terenowych, które również ucierpiały w spotkaniu z IED, krzyczało głośno… Krzyczało? To mało powiedziane - to było nieludzkie wycie… Dobra - pomyślałem - ogarnij się chłopie i leć do tego, który krzyczy najgłośniej. NIE! To by było niezgodne z zasadami - pomyślałem. - Tommy! Biorę tych na lewo od MRAP-a! Pegi ogarnia pojazd, a ty weź całą prawą stronę! I zacząłem metodycznie poruszać się w wirtualnym korytarzu wyznaczonej strefy, oceniając stan poszkodowanych… Żołnierz po żołnierzu…”

Zobacz także

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Segregacja poszkodowanych lub triage (z jęz. francuskiego trier – sortować) — oznacza działanie mające na celu oznaczenie poszkodowanych w celu nadania priorytetów leczenia i ewakuacji w wypadku masowym (duża liczba osób poszkodowanych w jednym miejscu) lub katastrofie. Segregacja obejmuje całokształt działań zmierzających do wdrożenia:

  1. wstępnej oceny poszkodowanego,
  2. nadania mu priorytetu ewakuacji z miejsca zdarzenia do punktu ewakuacji i wdrożenia wstępnego zaopatrzenia,
  3. ewakuacji z punktów ewakuacyjnych do placówek szpitalnych, zgodnie z przyznanym priorytetem ewakuacji.

Przeczytaj także: Medycyna zza barykady

TROCHĘ HISTORII

Pierwsze wzmianki o zastosowaniu segregacji poszkodowanych pochodzą z czasów wojen napoleońskich. Lekarz Dominique Jean Larrey zauważył, że priorytet rozpoczęcia działań medycznych bardziej nawiązywał do wyższości stopnia wojskowego żołnierza bądź losowego położenia poszkodowanego przy drzwiach do szpitala polowego, niż do stanu jego obrażeń. Postanowił to zmienić, nadając priorytety leczenia w pierwszej kolejności osobom, które są w najgorszym stanie, aczkolwiek rokującym na uratowanie życia i, co najważniejsze, będącym w stanie powrócić z powrotem na pole walki. Tak więc skala obrażeń i zatrzymanie procesu umierania przyświecały panu Larrey’emu wyłącznie po to, aby zapewnić Napoleonowi ludzi do walki.

 

Bardzo krwawe wojny prowadzone przez Napoleona skutkowały więc innym spojrzeniem na działania ratownicze na polu walki. Musiało upłynąć wiele czasu, aby znowu rozważyć sens segregacji poszkodowanych.

Ponownie o segregacji usłyszano w czasach amerykańskiej wojny domowej, gdzie niejaki Jonathan Letterman, pełniący obowiązki dyrektora medycznego wojsk Unii, rozważył konieczność przywrócenia zdolności bojowej jak największej liczbie rannych żołnierzy. Poza nowym spojrzeniem na segregację poszkodowanych i udzielaniem pomocy medycznej na polu walki, wprowadził on również służbę ambulansów transportujących najbardziej poszkodowanych (wymagających zabiegów operacyjnych) do szpitali na zapleczu frontu.

Dzięki systemowi kolorowych wstążek lub kolorowych znaczników (np. szminek) oznaczał najbardziej potrzebujących, nadając w ten sposób priorytet ewakuacji. W znaczący sposób przełożyło się to na przeżywalność żołnierzy na froncie i co za tym idzie – odbudowę zdolności bojowej.

W czasach pierwszej wojny światowej stosowało się segregację poszkodowanych już rutynowo, używając również środków mobilnych do ewakuacji poszkodowanych na tyły – w celu przeprowadzenia bardziej skomplikowanych zabiegów operacyjnych. Warto zaznaczyć, że istniała nawet swego rodzaju instrukcja, jak postępować z rannymi trafiającymi do punktów ewakuacyjnych lub obecnie nazywanych FST (Forward Surgical Teams – Wysunięte Zespoły Chirurgiczne):

  1. zdejmij z poszkodowanego mokrą odzież,
  2. ogrzewaj za pomocą kocy, piecyków lub podgrzewanych stołów (używanych również do operacji),
  3. podaj gorące napoje i żywność,
  4. podaj morfinę w razie bólu,
  5. załóż lub popraw założone usztywnienia i opatrunki,
  6. podaj dożylnie sole fizjologiczne,
  7. w razie konieczności wykonaj transfuzję krwi pobierając ją od oznaczonych dawców.

Biorąc pod uwagę obecne założenia medycyny urazowej – wszystkie (z ograniczeniem karmienia rannych) zalecenia również stosowane są na nowoczesnym polu walki z hipotermią i hipowolemią.

Przeczytaj także: Zespołowy zestaw medyczny

plansza przedstawiająca system S.T.A.R.T. do oceny poszkodowanych w wypadku masowym lub katastrfie.

Na rysunku powyżej przedstawiono przykładową planszę wykorzystania systemu S.T.A.R.T do oceny poszkodowanych w wypadku masowym lub katastrofie.

W pierwszej kolejności nakazuje się opuszczenie terenu przez wszystkie osoby mogące się samodzielnie przemieszczać. W ten sposób odizolujemy osoby „zielone”. Następnie w wyznaczonej strefie (nie może być rozległa – lepiej duży rejon podzielić na kilka mniejszych), przechodząc od poszkodowanego do poszkodowanego, ocenia się przytomność, oddech (udrożnienie górnych dróg oddechowych i ułożenie w pozycji bocznej), tętno na tętnicy promieniowej (lub nawrót kapilarny). Ze względu na uzyskane parametry „przeskakujemy” po drzewku działań do innego koloru bądź przydzielamy ten, który spełnia określone parametry.

Osoby nieprzytomne, które po udrożnieniu górnych dróg oddechowych samodzielnie nie oddychają, oznaczane są kolorem czarnym i traktowane jako osoby niemające szans na uratowanie w zaistniałej sytuacji (wypadek masowy lub katastrofa z dużą liczbą poszkodowanych osób) – nie jest to jednoznaczne ze stwierdzeniem zgonu!

W zastosowaniu wojskowym używa się często wyłącznie nazewnictwa (kodyfikacja kolorami jest również mile widziana). I tak na przykład określenie stanu:

expectant (ang. oczekujący) – określa osoby, które mogą oczekiwać bez pomocy (często są to osoby uznane za zmarłe lub nierokujące szans na uratowanie w zdarzeniu o charakterze masowym,

immediate (ang. natychmiastowy) – określa stan poszkodowanego, który powinien jak najszybciej zostać zaopatrzony na miejscu zdarzenia i ewakuowany do placówki szpitalnej,

delayed (ang. opóźniony) – określa stan poszkodowanego, który może oczekiwać na miejscu, jednakże powinien zostać w drugiej kolejności po immediate zostać zaopatrzony i ewakuowany,

minor (ang. nieznaczny/pomniejszy) – określa stan poszkodowanego, który w warunkach katastrofy może oczekiwać na pomoc najdłużej. Ma obrażenia, które mogą zostać zaopatrzone ambulatoryjnie, bez potrzeby ewakuacji do placówki szpitalnej.

Bez względu na użyty system kodyfikacyjny bardzo ważną rzeczą jest doskonałe wyszkolenie osób prowadzących segregację poszkodowanych.

Z własnego doświadczenia wiem, że ćwicząc segregację poszkodowanych, w przypadku zaistnienia realnego zdarzenia z udziałem wielu poszkodowanych prowadzenie segregacji poszkodowanych nie jest aż tak stresującym zadaniem. A że jest to dość spory stres, chyba nie muszę nikogo do tego przekonywać.

Bardzo ważnym elementem jest nie tylko konsekwentne ocenianie parametrów poszkodowanych, jak: przytomność, oddech, tętno, lecz również nieskupianie się na elementach mogących zaburzyć cały cykl segregacji poszkodowanych (krzyczące kobiety, płaczące dzieci itp.). Konsekwencja i podążanie zaplanowaną „trasą” pozwolą nam do nich dotrzeć w odpowiednim momencie. Zboczenie z niej może z kolei zaburzyć naszą ocenę całej akcji ratowniczej i spowodować bałagan w sektorze naszych działań.

"ZROBIĆ JAK NAJWIĘCEJ, DLA JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBY 

POSZKODOWANYCH, W JAK NAJKRÓTSZYM CZASIE"

Powyższa dewiza w dość jasny sposób określa zasady segregacji poszkodowanych. Błąkanie się na terenie akcji ratowniczej, bieganie pomiędzy poszkodowanymi, wprowadzanie chaosu, to tylko niektóre elementy mogące spowodować wtórne zagrożenie na miejscu akcji ratowniczej. Dlatego w przypadku działań na większym obszarze, należy podzielić teren na strefy i konsekwentnie wyznaczoną trasą (korytarzem), przemieszczając się od poszkodowanego do poszkodowanego – oznaczać go i nadać odpowiedni priorytet.

Obecna technika, a szczególnie wykorzystanie pojazdów bezzałogowych – dronów, może bardzo nam pomóc w ocenie akcji ratowniczej i wyznaczeniu sektorów działań ratowniczych. W celu sprawnego przeprowadzenia segregacji poszkodowanych warto podzielić strefę na kilka sektorów, a co za tym idzie kilku „triażystów” i koniecznie wyznaczyć jedną osobę zbierającą od nich informacje – mówiąc kolokwialnie: ogarniającą temat całościowo.

WARUNKI BOJOWE

Niestety, w warunkach działań taktycznych (zwłaszcza wojennych), ryzyko prowadzenia akcji ratowniczej wyraźnie wzrasta. Zazwyczaj prowadzenie akcji ratowniczej podczas wykonywania działań o charakterze bojowym wiąże się z tym, że coś poszło nie tak. Nawiązując do działań ratowniczych na podstawie wytycznych TCCC (Tactical Combat Casuaty Care), muszę wspomnieć o bardzo ważnych elementach związanych z segregacją poszkodowanych.

Mówiąc o strefach TCCC i segregacji poszkodowanych – dokonujemy jakichkolwiek czynności z nimi związanych dopiero w strefie drugiej i trzeciej.

Pamiętamy, że STREFA PIERWSZA (Care Under Fire), jest strefą bezpośredniego zagrożenia i nie ma w jej przypadku czasu na prowadzenie akcji ratowniczych, a co dopiero czasu na segregację poszkodowanych. W strefie pierwszej w grę wchodzi wyłącznie samoratowanie (autopomoc) i ewentualnie bardzo proste techniki ratownicze (ucisk bezpośredni na ranę lub obrócenie poszkodowanego na bok) w pewnych, wymagających tego przypadkach.

Segregacja poszkodowanych rozpocznie się dopiero w STREFIE DRUGIEJ (Tactical Field Care).

Segregacja poszkodowanych będzie polegała na tzw. „odwróconym triage’u”. Polega on na ocenie stanów poszkodowanych i zaopatrzeniu w pierwszej kolejności najlżej rannych.

Nie, to nie błąd drukarski – zaopatrzenie najmniej poszkodowanych w działaniach o charakterze bojowym pozwoli nam na przywrócenie ich do działania i tym samym wzmocni nasz potencjał bojowy/obronny. Kiedy osoby najlżej ranne, ale wymagające zaopatrzenia (osoba przytomna z raną głowy, rany cięte kończyn itp.), zostaną zabezpieczone, będziemy mogli poświęcić czas na zajęcie się osobami najbardziej absorbującymi nasz czas i posiadane środki. Inaczej, gdybyśmy zajęli się najbardziej poszkodowanymi, a w kolejce do zaopatrzenia mieli mniej poszkodowanych, sytuacja taktyczna (zwłaszcza w działaniach obronnych) nie byłaby zbyt ciekawa. Oczywiście, jeśli dysponujemy odpowiednimi siłami i środkami (pluton medyczny), możemy wykonać segregację poszkodowanych i zaopatrzenie „drobnicy” jednocześnie.

W STREFIE TRZECIEJ (Tactical Evacuation) będziemy mogli dopiero oznaczać osoby na podstawie chociażby systemu S.T.A.R.T, w którym poszkodowani najciężej będą ewakuowani jako pierwsi.

MOŻLIWOŚCI

Ocena stanu poszkodowanego i na jej podstawie podjęcie decyzji o priorytecie zaopatrzenia i ewakuacji – to jedno. Pozostaje jeszcze pytanie, w jaki sposób możemy oznaczyć poszkodowanych, zwłaszcza w rejonach, gdzie trudno o sprzęt przeznaczony de facto do segregacji poszkodowanych?

Otóż to. Możemy wykorzystać to, co nam przyjdzie do głowy, a kolorami nie będzie odbiegało od reguł segregacji (chociażby od omawianego systemu S.T.A.R.T). Najprostszą metodą na oznaczenie poszkodowanego jest kolorowa taśma, którą może być kolorowa folia lub chociażby taśma izolacyjna. Wiążemy taką taśmę na kończynie górnej lub w przypadku utrudnień związanych z ich brakiem na kończynie dolnej… lub na elemencie odzieży (w przypadku braku wszystkich kończyn), która „doczeka” do czasu re-triage’u (ponownej segregacji). Mogą to być również światła chemiczne, które zostaną przygotowane (najczęściej koloru czerwonego) przed działaniami i są umieszczane często przez medyków na oporządzeniu. Pamiętajmy jednak, żeby dostosować kolor światła w przypadku użycia świateł chemicznych w poszczególnych operacjach (np. oznaczenie prawej strony przeprawy wodnej kolorem czerwonym będzie pokrywało się z oznaczaniem stref czy najciężej poszkodowanych).

Pragnę przybliżyć pewne możliwości, które należy wziąć pod uwagę planując działania bojowe, oraz zwrócić uwagę na elementy, które często towarzyszą przywoływanym kolorom. W istocie powstały jako nowoczesne metody segregacyjne, z możliwością oznaczenia kolorem poszkodowanego, posiadające miejsce na ewentualne jego dane i numer poszczególnego dokumentu – ułatwiające identyfikację poszkodowanego i szpitala, do którego trafił z miejsca zdarzenia. Są to karty segregacyjne, mogące być zarówno wsparciem znacznika, znajdującego się na osobie poszkodowanej, jak również być nim samym. Mają one możliwość oznaczenia (zagięcia odpowiedniej strony bądź oderwania odpowiedniego paska) koloru zgodnego z priorytetem oraz, co jest bardzo ważne, umieszczenia na takiej karcie podstawowych informacji dotyczących poszkodowanego (dane personalne, numer identyfikacyjny, płeć itp.), czy parametrów życiowych, 

a także pozostałych danych dotyczących stanu zdrowia (ocena świadomości, oddechu, tętna itp.) oraz wykonywanych czynności podczas udzielania pomocy medycznej przed przekazaniem do szpitala (badanie fizykalne, podanie tlenu, podanie morfiny, zakładane opatrunki, opaski zaciskowe itp.).

Istnieją również karty segregacyjne bardziej zaawansowane. W prezentowanych na zdjęciach rozwiązaniach niektóre z nich zawierają naklejki, które w zależności od powstałej sytuacji możemy wykorzystać. Na naklejkach są m.in. informacje dotyczące tego, czy poszkodowany ma założoną opaskę zaciskową (stazę taktyczną), czy był poddany działaniu środków chemicznych/biologicznych (czy był skażony), czy został poszkodowany w wyniku wybuchu – i tu ciekawostka, która jest dość istotna. Na naklejce możemy zaznaczyć opcje: wewnątrz i na zewnątrz budynku/pojazdu. Dla dalszego postępowania z poszkodowanym może to być bardzo istotna informacja.

Najnowszym rozwiązaniem oszczędzającym miejsce, niemającym jednak możliwości umieszczania danych o poszkodowanym, jest system TRIAGE LIGHT, który został skonstruowany w taki sposób, aby ułatwić „wywołanie” dowolnego koloru (czerwony, żółty, zielony i niebieski) poprzez naciśnięcie specjalnego przycisku. Światła są odporne na wstrząsy, działanie wody, środków chemicznych i co najważniejsze dla osób przeprowadzających segregację – istnieje możliwość oznaczenia wśród poszkodowanych „czerwonych”, czyli tych poszkodowanych najbardziej. Można dokonać tego naciskając dwa lub trzy razy (w zależności od modelu) przycisk systemu. Naciśnięcie raz – światło jest stałe, naciśnięcie dwa razy – światło wolno „pulsuje”, naciśnięcie trzy razy – światło „pulsuje” szybko.

W ten sposób we wszystkich zakresach kolorów będziemy widzieli, w jakiej kolejności mamy ewakuować poszkodowanych. Zaletą tego systemu jest możliwość zgaszenia światła w sytuacji zagrożenia (co w przypadku światła chemicznego czy odblaskowych elementów jest utrudnione) oraz wykorzystanie modelu ze „światłem podczerwonym” – niewidzialnym dla ludzkiego – nieuzbrojonego oka.

Segregacja poszkodowanych jest trudnym zadaniem, ale jak wspomniano na początku – jest to działanie, które możemy wyćwiczyć, przygotować się w podstawowym zakresie i czekać na nieprzewidywalne. Inaczej będziemy działali przy zdarzeniu komunikacyjnym, gdzie zderzyło się 6 pojazdów, inaczej będziemy działali w akcji ratowniczej po zderzeniu się pociągów pasażerskich, a całkiem inaczej po wybuchu VBIED (Vehicle – Born Improvise Explosive Device) złożonej z cysterny z paliwem i materiału wybuchowego w zatłoczonej aglomeracji.

Niestety coraz częściej media przekazują nam informacje, gdzie mimo że nie widzimy tego na ekranach telewizorów – ratownicy uwijają się jak w ukropie dokonując segregacji i udzielając pomocy z jednoczesną koordynacją, do której placówki szpitalnej poszkodowani mają trafić.

Każda akcja, w której wykonywaliśmy segregację poszkodowanych, pozostawia chwilę (czasem dłuższą chwilę) zadumy. Czy działałem prawidłowo? Czy postępowałem zgodnie z zasadami? Czy mogłem uratować więcej osób? Takie pytania każdy odpowiedzialny ratownik czy operator zadaje sobie po akcji – świadczy to o jego wiedzy i posiadanych umiejętnościach.

Nie da się jednak „na gorąco” analizować i przewidywać tego, co nieprzewidywalne. Musimy skupić się wyłącznie na prostych schematach, działać zgodnie z zasadami i wyłączyć empatię.

Zabrzmi to strasznie, ale właśnie to poczucie empatii może spowodować, że zamiast iść od poszkodowanego do poszkodowanego, dokonując segregacji (oceniając parametry i nadając priorytet), pobiegniemy natychmiast do dziecka, które płacze najgłośniej. Po drodze mijamy pięć osób, które w wyniku niedrożności dróg oddechowych poniosą śmierć na miejscu… a mogłyby przeżyć – dziecko zresztą też. 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Dariusz Rogoziński, Przemysław Lewandowski Czerwona taktyka w działaniach jednostek specjalnych policji

Czerwona taktyka w działaniach jednostek specjalnych policji Czerwona taktyka w działaniach jednostek specjalnych policji

W działaniach jednostek specjalnych policji, podczas których istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia obrażeń wśród funkcjonariuszy, osób postronnych czy przestępców, bardzo istotną rolę odgrywa właściwe...

W działaniach jednostek specjalnych policji, podczas których istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia obrażeń wśród funkcjonariuszy, osób postronnych czy przestępców, bardzo istotną rolę odgrywa właściwe zabezpieczenie medyczne.

Jakub Brymerski Rozmowa z Tomaszem Sanakiem

Rozmowa z Tomaszem Sanakiem Rozmowa z Tomaszem Sanakiem

*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach...

*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach pracy ratownika taktycznego i życiu na misji z Tomaszem Sanakiem rozmawia Jakub Brymerski.

Jakub Brymerski PARAMEDYK 2010

PARAMEDYK 2010 PARAMEDYK 2010

III edycja Ogólnopolskich Zawodów i Warsztatów Medycyny Taktycznej PARAMEDYK 2010 przeszła do historii. Organizatorzy imprezy, która odbyła się w dniach 19-22 października, SPAP Gdańsk i Centrum Szkolenia...

III edycja Ogólnopolskich Zawodów i Warsztatów Medycyny Taktycznej PARAMEDYK 2010 przeszła do historii. Organizatorzy imprezy, która odbyła się w dniach 19-22 października, SPAP Gdańsk i Centrum Szkolenia REAGO – włożyli wiele wysiłku, aby sprawdzić poziom wyszkolenia uczestników zarówno z zakresu taktyki działań, jak i procedur TCCC (TC3 - tactical combat casualty care), czyli opieki nad rannym w środowisku pola walki. Koncepcja zawodów z roku na rok ewoluuje, choć jak zwykle większy nacisk kładzie...

Andrzej Krugler Przygotowania do EURO 2012 w WZD MOSG

Przygotowania do EURO 2012 w WZD MOSG Przygotowania do EURO 2012 w WZD MOSG

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. Mająca się odbyć w przyszłym roku w czterech polskich miastach impreza będzie wyjątkowym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za utrzymanie...

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. Mająca się odbyć w przyszłym roku w czterech polskich miastach impreza będzie wyjątkowym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego w naszym kraju. Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom EURO 2012, konieczne jest zintensyfikowanie wysiłku szkoleniowego, szczególnie w jednostkach przeznaczonych do reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych. Zdają sobie z tego doskonale sprawę funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia...

Michał Czerwiński Medyczne zestawy taktyczne

Medyczne zestawy taktyczne Medyczne zestawy taktyczne

Konfiguracja sprzętu i ekwipunku taktycznego wymaga wielu przemyśleń. W grę wchodzi bowiem wiedza z zakresu zarówno ich budowy, umiejętnego wykorzystania, jak i poruszania się z nimi w umiejętny sposób....

Konfiguracja sprzętu i ekwipunku taktycznego wymaga wielu przemyśleń. W grę wchodzi bowiem wiedza z zakresu zarówno ich budowy, umiejętnego wykorzystania, jak i poruszania się z nimi w umiejętny sposób. Zasady te dotyczą również sprzętu medycznego będącego w indywidualnym wyposażeniu operatora, niezależnie od tego, czy w grę wchodzi działanie w trudnych warunkach terenowych, czy w terenie zurbanizowanym.

Patryk Janda Szkolenie medyczne WZD MOSG

Szkolenie medyczne WZD MOSG Szkolenie medyczne WZD MOSG

Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej zorganizował szkolenie z zakresu czerwonej taktyki oraz przeciwdziałania aktom terroru na pokładach promów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele...

Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej zorganizował szkolenie z zakresu czerwonej taktyki oraz przeciwdziałania aktom terroru na pokładach promów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele służb mundurowych oraz medycznych.

Michał Czerwiński Zespołowy zestaw medyczny

Zespołowy zestaw medyczny Zespołowy zestaw medyczny

„Gładki dostał, Gładki dostał!” – „Paluch”, który w sekcji pełnił dodatkowo funkcję paramedyka, bardzo nisko i płynnie przemierzał rów dzielący pozycję obrońców od niedoszłych pomysłodawców szczęśliwie...

„Gładki dostał, Gładki dostał!” – „Paluch”, który w sekcji pełnił dodatkowo funkcję paramedyka, bardzo nisko i płynnie przemierzał rów dzielący pozycję obrońców od niedoszłych pomysłodawców szczęśliwie „niedoplanowanej” zasadzki destrukcyjnej. Biegł szybko w kierunku krzyczącego „Globusa”, skanując przedpole.

Michał Czerwiński Współdziałanie

Współdziałanie Współdziałanie

„Zespół Ratownictwa Medycznego pędzi na sygnale na miejsce wypadku drogowego. Kolumna Biura Ochrony Rządu została zepchnięta z drogi - są ranni. Tak brzmi wezwanie. Za kolejnym zakrętem widać funkcjonariusza...

„Zespół Ratownictwa Medycznego pędzi na sygnale na miejsce wypadku drogowego. Kolumna Biura Ochrony Rządu została zepchnięta z drogi - są ranni. Tak brzmi wezwanie. Za kolejnym zakrętem widać funkcjonariusza BOR, który wyraźnie wskazuje dłonią ZWOLNIJ. Karetka nadal pędzi. STRZAŁY!!!... - Co jest do cholery? Kierowca ambulansu gwałtownie hamuje, pozostali członkowie zespołu wyłącznie dzięki pasom bezpieczeństwa pozostali w swoich fotelach. Co jest? Chcemy Wam pomóc.

Wybrane dla Ciebie

Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne »

Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne » Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »  Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.