ALP TBV – czeski pomysł na kamizelkę zintegrowaną

Mateusz Kurmanow  /  SPECIAL OPS 1-2/2010  /  20-12-2010
Mateusz Kurmanow, Paweł Gawryś, SOG

Od chwili, gdy z końcem lat 90. XX wieku ruszyła „modułowa rewolucja” w dziedzinie oporządzenia wojskowego i policyjnego, nieustannie trwa podnoszenie poprzeczki, jeśli chodzi o standardy wyposażenia. Pierwotnie do pozyskania miana „nowoczesnego” wystarczało samo zastosowanie systemu modułowego montażu kieszeni na oporządzeniu, później rozpowszechniły się modułowe kamizelki zintegrowane, a od 2003/2004 r. wprowadzono na większą skalę systemy QR – co wpłynęło na bezpieczeństwo użytkowników i szybkość udzielania pomocy medycznej. Doczekaliśmy czasów, gdy najpotężniejsza armia świata wprowadziła jako podstawową kamizelkę z rozwiązaniami, które ledwie 5 lat wcześniej były dostępne jedynie dla wąskiej elity.

Technologia wciąż się rozwija – teraz obserwujemy działania na rzecz miniaturyzacji oporządzenia, zmniejszenia jego masy i poprawy ergonomii. Czy to się komuś podoba, czy nie – kierunek wyznaczają rozwiązania amerykańskie i w większości przypadków produkty takich firm jak MSA Paraclete czy Eagle Industries, które są w mniej lub bardziej zmienionej formie podstawą, albo przynajmniej punktem odniesienia dla konstrukcji rozwijanych na naszym kontynencie. Wyjątki od tej reguły zdarzają się rzadko i jeśli już mają miejsce, warto poświęcić im chwilę uwagi. Takim wyjątkiem jest TBV (Tactical Balistic Vest) – szybkowyczepna, modułowa kamizelka zintegrowana produkcji czeskiej firmy ALP, którą możliwie wnikliwie omówimy w artykule.

WE WSPÓŁPRACY Z ŻOŁNIERZAMI PEWNEJ JEDNOSTKI SPECJALNEJ… CZYLI O POWSTANIU TBV

Chociaż czeski producent pozostaje nader tajemniczy co do tego, jaka jednostka specjalna przyczyniła się do powstania kamizelki, możemy zdradzić, że był nią nieistniejący już niestety SOG – elitarna jednostka żandarmerii wojskowej armii Republiki Czeskiej. Pomysły, jakie zebrali użytkownicy na podstawie swoich doświadczeń z działań w Afganistanie, przełożyły się bezpośrednio na szereg rozwiązań Martina Hanusa – ALP, uznawana za najbardziej innowacyjną, jeśli chodzi o tworzenie wyposażenia wojskowego w Czechach i na Słowacji. Oryginalne rozwiązania konstrukcyjne wyróżniające TBV na tle innych konstrukcji kamizelek zintegrowanych powstały zgodnie z sugestiami medyków i instruktorów wspomnianej czeskiej jednostki specjalnej.

„AJDICZKA”, CZYLI O OCHRONIE BALISTYCZNEJ

Żołnierze SOG tworząc TBV przeszli drogę odwrotną niż większość obecnie rozwijanych konstrukcji – Czesi od początku mieli do dyspozycji stosunkowo lekkie plate carriery, brakowało im natomiast pełnowymiarowych kamizelek zintegrowanych – odpowiednika znanych RAV-ów czy CIRAS-ów. I kiedy większość sił specjalnych, a także US Marines czy US Army wprowadza plate carriery jako suplement czy alternatywę dla swoich „dużych” kamizelek, Czesi poszukiwali czegoś, co zapewni im lepszą ochronę balistyczną przy rosnącym zagrożeniu ładunkami typu IED (potocznie po czesku „ajdiczkami”), napotykanymi podczas zmotoryzowanych patroli w Afganistanie. Lepsza ochrona oznacza w tym przypadku zwiększenie powierzchni ochronnej zdolnej zatrzymywać odłamki – a więc głównie miękkich paneli balistycznych. O ile efektywna powierzchnia płyt twardych – ceramicznych czy polietylenowych, chroniących przed bezpośrednim postrzałem z karabinka czy karabinu jest taka sama w plate carrierze i w kamizelce zintegrowanej, to ten pierwszy nie posiada miejsca na miękkie wkłady balistyczne chroniące większą część korpusu przed odłamkami. Nie należy tu oczywiście jednoznacznie rozstrzygać, czy któryś z typów oporządzenia jest lepszy czy gorszy – oba są potrzebne równolegle, każde jest pewnym kompromisem mobilności, masy i ochrony.

Mając już pewną wizję, jakiego typu oporządzenia potrzebują, ludzie pilotujący projekt mogli uwzględnić w nim kolejne punkty – takie jak kształt miękkich wkładów balistycznych (zarówno płyty, jak i wkłady miękkie do kamizelek TBV dostarczała firma Global Armour z RPA) czy system QR i rozmieszczenie jego uchwytów.

Miękka balistyka jest o tyle ciekawa, że mając parametry na poziomie klasy IIIA według standardu NIJ 0101.04 i odłamkoodporność w okolicach V50=600 m/s dla FSP 1,1 g, kamizelka posiada unikalny krój, o powiększonej powierzchni (wydłużone ramiona, wyciągnięty w dół tylny panel kamizelki, podniesione boki), ale poprawnej ergonomii, zbliżonej do standardu BALCS. Standardowym ukompletowaniem TBV jest modułowy pas balistyczny, także z miękkim wkładem, chroniącym biodra i kręgosłup użytkownika, ale kamizelka może być znacząco rozbudowana – można zamocować do niej duży panel osłony krocza, bardzo rozbudowany kołnierz balistyczny (przeznaczony głównie dla strzelców na pojazdach) oraz naramienniki balistyczne. Standardowo kamizelka mieści w poszyciu 2 twarde wkłady balistyczne – przedni i tylny. Wewnętrzne kieszenie z niezbyt dobrym systemem regulacji głębokości mieszczą płyty o wymiarach 10×12 cali, czyli standard przemysłowy, względnie płyty standardu SAPI/ESAPI o rozmiarze M (płyty rozmiarów L i XL są zbyt duże). Specyfi czna, zamknięta konstrukcja kamizelki zdecydowanie komplikuje mocowanie płyt bocznych – chociaż nasi czescy rozmówcy zapewniali, że można je mocować w zewnętrznych pokrowcach – kieszeniach, to komfort tego rozwiązania wydaje się znikomy.

CHCIELIŚMY, ŻEBY DAŁO SIĘ JĄ WŁOŻYĆ JAK SWETER – CZYLI KONSTRUKCJA POSZYCIA TBV

To, co naprawdę wyróżnia kamizelkę TBV na tle innych konstrukcji tego typu na świecie, to budowa jej poszycia oraz wynikający z niej sposób zakładania i regulacji. Obecnie większość kamizelek zintegrowanych, jakie widujemy na świecie, posiada dwa panele właściwe – przedni i tylny, które połączone są ze sobą szerokimi pasami zewnętrznymi, wychodzącymi z panelu tylnego i spotykającymi się na wierzchu przedniego, zabezpieczane klapą z rzepem, suwakiem lub klamrami. Ten układ pasa zewnętrznego z naszytymi na nim taśmami systemu modułowego, nazywanego zwykle cummerbundem, pozostaje dominującym rozwiązaniem w większości kamizelek zintegrowanych. Ma on swoje warianty w postaci krótkich odcinków pasa zewnętrznego zaczepianych na bokach kamizelki, wersje asymetryczne itd. – tym niemniej zasada mocowania pasa pozostaje ta sama. Zaletą tego układu jest też łatwość wprowadzenia systemu QR do danej kamizelki – linka zwykle rozłącza połówki pasa, co uwalnia tułów noszącego (jak chociażby w kamizelce MTV czy plate carrierze SPC US Marines).

Czesi odrzucili to rozwiązanie – uzasadniając swoją decyzję między innymi tym, że zapinanie pasów jest zbyt powolne (zwłaszcza z przypiętymi do nich kieszeniami), a rzep, którym zwykle są one mocowane, łatwo brudzi się i traci przyczepność. Nie bez znaczenia była też zapewne ambicja posiadania własnej, oryginalnej konstrukcji. Pomysł, jaki się pojawił – kamizelki wkładanej całkowicie przez głowę, niczym sweter czy bluza, miał uprościć jej zakładanie i zdejmowanie. Bryła TBV pozostaje więc cały czas zamknięta – w zasadzie nic się tu nie rozpina. Jedyne, co robimy, to rozluźniamy kamizelkę na sobie, gdy chcemy ją włożyć, zdjąć, lub swobodniej odetchnąć. Ten ostatni argument  był podnoszony zwłaszcza w sytuacjach wielogodzinnej podróży w pojeździe lub odpoczynku na patrolu pieszym – gdy nie ma możliwości zdjęcia oporządzenia, a chcielibyśmy choćby na chwilę poprawić wentylację naszego ciała i zmniejszyć ucisk obładowanej kamizelki. Dopasowanie kamizelki odbywa się za pomocą dwóch taśm 25 mm, łączących się na wierzchu przedniego panelu kamizelki za pomocą klasycznej tworzywowej klamry bocznego wypięcia. Wkładamy kamizelkę przez głowę, ściągamy taśmy, zapinamy klamrę, dociągamy taśmy tak, aby kamizelka przylegała do ciała i gotowe. Ta płynna regulacja odbywa się tylko na obwodzie kamizelki – by skrócić lub wydłużyć ramiona, trzeba rozłożyć system QR.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  17
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1-2/2010

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania  »

 


Najsłyniejsze misje specjalne » By broń nie wyślizneła się z ręki »
broń konserwacja

 


Zostań specem od bezpieczeństwa informacji »
studia wyższe

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Złóż własną broń »
bron składana

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Latarki na karabin - niewielkie gabarety duża moc - przekonaj się » 
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Czyszczenie tłumika i innych części broni - krok po kroku »
studia wyższe

 


Jak wygląda praca w wojsku, w ochronie? Przejdź szkolenie » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Strzelcy wyborowi RMC ćwiczą na Morzu Śródziemnym

Elitarni snajperzy Royal Marines Commando szlifowali swoje umiejętności strzeleckie na Morzu Śródziemnym, strzelając do małych celów z pokładu helikoptera Wildcat z 847 Naval Air Squadron.

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl