M-ATV dla wojsk specjalnych

M-ATV w wersji bazowej M1240A1 przekazanej Wojskom Specjalnym z nadwyżek sprzętowych US Army.
M-ATV w wersji bazowej M1240A1 przekazanej Wojskom Specjalnym z nadwyżek sprzętowych US Army. Mateusz J. Multarzyński
 2  2. Ciąg dalszy artykułu...

Prawie jak SFV

Jak już wspomniano, wszystkie 45 szt. pozyskanych M-ATV to wersja podstawowa M1240A1, różniąca się od tej przeznaczonej do działań specjalnych – M1245 M-ATV SFV (Special Forces Vehicle). Teoretycznie możliwe jest skorzystanie z pakietu modernizacyjnego, który znajduje się w ofercie firmy Oshkosh Defense i obejmuje większość elementów zastosowanych w wozach M1245, a który ma na celu zwiększenie przydatności pojazdów do realizacji szerokiego spektrum zadań i zniwelować ich podstawowe wady. W jego skład wchodzą elementy istotne z punktu widzenia przyszłych użytkowników z jednostek specjalnych, jak:

– właz/drzwi umożliwiające dostęp do przestrzeni ładunkowej z wnętrza kabiny,
– większe przednie okna (takie jak w wersji SFV),
– reflektory na podczerwień (IR) przeznaczone do prowadzenia pojazdu w goglach noktowizyjnych,
– zwiększona liczba miejsc przeznaczonych na zapasową amunicję,
– osłona skrzyni ładunkowej z szynami montażowymi.

W ramach pakietu modernizacyjnego oferowane są również tłumiki końcowe w układzie wydechowym zmniejszające sygnaturę dźwiękową pojazdu, których nie montowano na opuszczających fabrykę bazowych M1240, ale zostały w nie wyposażone M-ATV dostarczone do Polski.

Przypomnijmy, że wozy w wersji SFV były prezentowane przez Oshkosh Defense w Polsce kilkukrotnie, w 2012, 2013 i 2014 roku.

Na szczęście nie jest planowane znaczące przystosowanie pozyskanych pojazdów do przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym, co umożliwiają stosowne zapisy, także w przepisach unijnych, a dotyczące pojazdów specjalnych użytkowanych przez wojsko lub inne służby mundurowe. Być może nawet nie zostaną zmienione przednie reflektory, wykonane, podobnie jak całe oświetlenie M-ATV, w technologii LED, i nie będą raczej, tak jak to miało miejsce w przypadku wozów HMMWV, montowane stacyjki, zamki drzwi, czy główne wyłączniki masy (tzw. heble). Oczywiście konieczne będzie choćby zamontowanie pomarańczowych kierunkowskazów, ale może to być zrealizowane na przykład przez wymianę całych tylnych lamp.

Ostateczna decyzja w kwestii rozdysponowania pojazdów pomiędzy jednostkami Wojsk Specjalnych nie została jeszcze podjęta, wstępnie planowano przekazanie wszystkich M-ATV do JW „Agat”, ale obecnie rozważany jest również wariant skoncentrowania tam większej części M-ATV i rozdzielenia pozostałych pomiędzy pozostałymi jednostkami Wojsk Specjalnych.

M-ATV a WPWS

Według zapewnień przedstawicieli MON pozyskanie M-ATV nie będzie miało wpływu na realizację programu zakupu Wielozadaniowych Pojazdów Wojsk Specjalnych (WPWS) („SPECIAL OPS” 6/2014), który ma być kontynuowany. Kwestia ta jest o tyle interesująca, że amerykańska konstrukcja jest bardzo zbliżona do wymagań dla WPWS, dla porównania DMC M-ATV to 15 100 kg, a dla WPWS DMC to maks. 11 000 kg, ładowność M-ATV sięga do 1814 kg, w przypadku WPWS powinna wynosić min. 1800 kg. Również liczebności załóg obu pojazdów są takie same: od 4 do 5 ludzi. Także poziomy ochrony, zarówno balistycznej, jak i przeciwminowej oraz przeciwodłamkowej, są porównywalne. M-ATV, podobnie jak WPWS, może być również uzbrojony w zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie lub opancerzoną wieżyczkę strzelca pokładowego.

Tak naprawdę dopiero po wprowadzeniu do linii i zebraniu przez nowych użytkowników doświadczeń z eksploatacji M-ATV w europejskich warunkach oraz wypracowaniu taktyki ich użycia, będzie można ocenić, czy Wojska Specjalne potrzebują jeszcze podobnych opancerzonych i minoodpornych pojazdów w postaci WPWS-ów, czy też może zupełnie innych, lżejszych konstrukcji.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  15
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2015

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pierwsze neutralizacje min w zespole NATO

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zrealizował swoją pierwszą bojową operację pod dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego – PKW Morze Północne. Na wodach terytorialnych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl