Paryż Hyper Cacher cz.2

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 2/2015  /  22-04-2015
DICOM – Ministere de l’Interieur

9 stycznia br. jednostki specjalne francuskiej policji przeprowadziły w stolicy kraju operację ratowania zakładników z rąk terrorysty, powiązanego z dwoma innymi islamskimi ekstremistami, którzy dwa dni wcześniej dokonali masakry w paryskiej redakcji czasopisma satyrycznego „Charlie Hebdo”. Sceny rejestrowane na żywo przez kamery wielu dziennikarzy oraz przypadkowych osób zostały szybko rozpowszechnione przez media oraz internet, częstokroć z przekłamanymi doniesieniami, wywołując lawinę amatorskich komentarzy i pochopnych ocen.

 3  5. Ciąg dalszy artykułu...

Nie była to jednak ostatnia ofiara – inny pracownik sklepu, pochodzący z Tunezji 21-letni Yoav Hattab (syn wielkiego Rabina Tunisu) widząc, że morderca odłożył jedną z kilku swoich broni, chwycił ją i próbował oddać do niego strzał. Niestety, jej zacięcie lub brak nabojów w magazynku zniweczyły odważny plan młodego studenta, a terrorysta natychmiast w odpowiedzi strzelił mu prosto w głowę, zabijając na miejscu. Mimo tej sytuacji z niewiarygodnym spokojem zarządził opuszczenie metalowych żaluzji we frontowym wejściu, nakazał zebranie od zakładników dokumentów i telefonów komórkowych, doładował magazynki, po czym próbował w kantorku kierownika sklepu połączyć się przez komputer i swój laptop z internetem. Przebieg zamachu rejestrował bowiem umieszczoną na piersi minikamerą GoPro, z której nagrania zamierzał przesłać do wykorzystania w Sieci przez islamskich ekstremistów. Zakładnikom oznajmił, że nazywa się Amedy Coulibaly, jest Malijczykiem i muzułmaninem, a działa w imieniu Państwa Islamskiego. Potem wygłaszał radykalne opinie na temat sytuacji w Palestynie, francuskich więzieniach, wojnie w Syrii itp.

 W stosunku do uwięzionych nie był już agresywny, nakazał tylko zabarykadować tylne drzwi, a około 14:30 odłączyć kamery przemysłowe pod sufitem. Zanim to nastąpiło, policja dysponowała już nagraniami z ich systemu, na podstawie których uzyskała dobre rozeznanie w sytuacji w sklepie. Co najmniej dwóch klientów zdołało też dyskretnie połączyć się z policjantami przez telefon komórkowy, informując ich o kolejnych ważnych szczegółach. Przez następne godziny jeden pozostawił swój ukryty aparat włączony, by służby mogły słyszeć co się dzieje w „Hyper Cacher” (w oficjalnych informacjach kamuflowano później to i inne metody podsłuchu historyjką o złym odłożeniu słuchawki stacjonarnego telefonu przez terrorystę). Dodatkowej pomocy udzielił szef ochrony sklepu, który zgłosił się na policję z precyzyjną wiedzą na temat sklepu i kluczami do otwierania żaluzji. W tym czasie, od około godz. 15, zamachowiec rozmawiał telefonicznie z przedstawicielami kanału informacyjnego BFMTV, któremu przekazał, że reprezentuje DAESH (ISIS) i otrzymywał instrukcje od Państwa Islamskiego, działał w sposób skoordynowany z Cherifem i Saidem Kouachi, którzy zaatakowali „Charlie Hebdo”, a ataki są zemstą za francuskie zaangażowanie militarne w Afganistanie, Mali i Iraku („na kalifat”). Przyznał, że wybrał „Hyper Cacher” na cel ze względu na jego żydowski charakter (wszyscy zabici byli Żydami) oraz że dzień wcześniej zastrzelił policjantkę. Groził, że zabije zakładników, jeśli jednostki interwencyjne spróbują szturmować drukarnię w Dammartin-en-Goële, gdzie zostali osaczeni bracia Kouachi, stawiał też niemożliwe do spełnienia żądania, np. wycofania wojsk francuskich z islamskiej części Afryki i Azji, rozmowy z premierem lub prezydentem Francji, czy wyświetlania w telewizji pasków z napisami gloryfikującymi ISIS. Jednocześnie odmawiał jakichkolwiek negocjacji z policją. Według niepotwierdzonych informacji próbował natomiast namówić telefonicznie swych kolegów, by zaatakowali kolejne cele w Paryżu, w tym komisariat policji.
Francuscy śledczy szybko ustalili, że Coulibaly to obywatel francuski pochodzenia malijskiego, urodzony w Paryżu w 1982 r., wychowanek domu dziecka, w wieku 17 lat zatrzymany za napad rabunkowy, a później notowany za kradzieże i handel narkotykami. Skazany w 2004 r. za kolejny napad
z bronią w Orleanie poznał w więzieniu Chérifa Kouachi oraz osadzonych tam werbowników Al Kaidy. Zwolniony po trzech latach dołączył w północnowschodnim Paryżu do Kouchaciego i gangu Buttes Chaumont, zajmującego się m.in. rekrutacją ochotników do ugrupowań terrorystycznych
w Iraku.

Sam zamierzał walczyć w Syrii, ale w 2009 r. związał się z pochodzącą z Algierii Hayat Boumeddiene, a rok później został zatrzymany za nielegalne posiadanie kilkuset sztuk amunicji. W 2013 r. skazano go za spiskowanie w celu zorganizowania ucieczki z więzienia Smaina Ait Ali Belkacema, ważnego członka algierskiej GIA (Groupe Islamique Armé), będącego mózgiem zamachu bombowego na paryskiej stacji St Michel kolejki podmiejskiej RER przy Muzeum d’Orsay, w wyniku którego zginęło osiem osób, a ponad sto zostało rannych. Mimo pięcioletniego wyroku został zwolniony już po niecałym roku. Tydzień przed napadem na „Hyper Cacher” Coulibaly wynajął na południowych przedmieściach Paryża mieszkanie, w którym później policja odkryła trzy karabinki Kałasznikowa, granatnik przeciwpancerny, pistolety, granaty dymne, materiały wybuchowe i flagi ISIS.
7 stycznia niezidentyfikowany wówczas sprawca postrzelił ciężko w ramię i plecy przypadkowego biegacza w parku Fontenay-aux-Roses – ślady na znalezionych tam łuskach wskazywały, że strzelano z jednego z pistoletów, którymi Coulibaly posługiwał się w „Hyper Cacher”. Dzień przed zamachem na ten sklep, o 8:45 rano, dwoje nieuzbrojonych funkcjonariuszy policji miejskiej, próbujących interweniować na widok niegroźnej stłuczki dwóch samochodów na Av. Pierre Brossolette w południowej dzielnicy Montrouge, zostało znienacka ostrzelanych z karabinka przez kierowcę jednego z nich, ubranego w wojskową kamizelkę balistyczną i kominiarkę. 26-letnia policjantka Clarissa Jean-Philippe zginęła na miejscu, rany odniósł też obecny tam zamiatacz ulic. Ślady DNA zebrane w porzuconym przez niego 3 km dalej, przy stacji RER w Arcueil samochodzie Reanult Clio potwierdziły, że zabójcą był Coulibaly (przyznawał się do tego również sam w znalezionym później przez policję filmie, który nagrał przed zamachem jako swój ideowy manifest). Podobnie wyposażony wtargnął do „Hyper Cacher” – miał na sobie przeciwodłamkową kamizelkę Splitterschutzweste z demobilu Bundeswehry, być może wzmocnioną, a na nią nałożoną czarną kamizelkę taktyczną z kieszeniami wypełnionymi magazynkami. Uzbrojony był w mylnie brany za „kałasznikowa”, strzelający taką samą amunicją 7,62 mm x 39 wz. 43 czeski subkarabinek Sa vzor 58 Sporter Compact, sprzedawany przez firmę Czech Small Arms z Jablůnky na rynkach cywilnych, mały czeski pm Skorpion vz. 61 na nabój 7,65 mm Browning oraz dwa pistolety TT i duży nóż. W plecaku miał zapas amunicji
i kilkanaście lasek materiału wybuchowego z detonatorami. Ponieważ samochód, którym poruszał się Coulibaly, zarejestrowany był na jego żonę, początkowo podejrzewano, że ona również może uczestniczyć w zamachu, ale żadne informacje z „Hyper Cacher” nie potwierdzały jej obecności – policja wiedziała, że terrorysta działa wewnątrz sam. Służby specjalne dość szybko ustaliły, że Boumeddiene zbiegła za granicę 8 stycznia, by z terytorium Turcji przedostać się do Syrii i tylko w mediach nadal domniemywano, że znajduje się w koszernym sklepie, a potem mogła umknąć.

Od około godz. 14 rejon wokół „Hyper Cacher” otoczony był przez policję, na miejsce ściągnięto m.in. brygadę specjalną BAC/BRI prefektury paryskiej oraz centralną jednostkę kontrterrorystyczną RAID (Recherche, Assistance, lntervention, Dissusasion – poszukiwanie, wspomaganie, interweniowanie, perswazja) z podparyskiego Bievres/Essonne, podlegającą bezpośrednio dyrekcji generalnej policji – DGPN (Direction générale de la police nationale), a przeznaczoną do zwalczania wszelkich form terroryzmu i przestępczości zorganizowanej na całym terytorium Republiki. Posiada ona również uprawnienia do wyłącznego działania tego typu w 23 departamentach otaczających Paryż, a także na peryferiach stolicy. Obie wchodzą, wraz z regionalnym grupami interwencyjnymi policji GIPN, w skład narodowej formacji FIPN (Force d’Intervention de la Police Nationale – „SPECIAL OPS” nr 1/2011), mobilizowanej na wypadek wydarzeń wymagających zaangażowania większych sił. Podległa paryskiej Dyrekcji Policji Śledczej (DPJ – Direction de la Police Judiciaire) jednostka BAC (Brigade Anti-Commando) to formacja szturmowa, wyposażona i uzbrojona podobnie jak RAID, którą do zatrzymywania najbardziej niebezpiecznych, uzbrojonych przestępców oraz podejmowania interwencji w sytuacjach zakładniczych w 20 zasadniczych dzielnicach Paryża „intra-muros” tworzą funkcjonariusze z BRI-PP oraz BI. Pierwsza z nich, 48-osobowa Brigade Recherche et d’Intervention-Prefecture de Paris, pełni na co dzień funkcję podobną jak warszawski Wydział Realizacji KSP i często działa także operacyjnie po cywilnemu. Brigade d’Intervention to z kolei ponad 30 wyselekcjonowanych funkcjonariuszy ze składu Specjalnej Kompanii Interwencyjnej CSI o charakterze zwartego pododdziału prewencji, podległej Dyrekcji Porządku Publicznego (DOPC – Direction de l’Ordre Public et de la Circulation) w Paryżu, m.in. kilkunastu snajperów i przewodnicy psów policyjnych.
Policjanci z RAID byli nieco sfrustrowani wyłączeniem ich z polowania na braci Kouchaci, po osaczeniu których dalsze działania w Dammartin spoczęły na jednostce GIGN z Żandarmerii Narodowej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  16
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2015

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Święto 6BPD

Dziś swoje święto obchodzi 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego. Stacjonująca w Krakowie 6BPD jest doborowym, aeromobilnym związkiem taktycznym o wysokim...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl