Paryż Hyper Cacher cz.2

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 2/2015  /  22-04-2015
DICOM – Ministere de l’Interieur

9 stycznia br. jednostki specjalne francuskiej policji przeprowadziły w stolicy kraju operację ratowania zakładników z rąk terrorysty, powiązanego z dwoma innymi islamskimi ekstremistami, którzy dwa dni wcześniej dokonali masakry w paryskiej redakcji czasopisma satyrycznego „Charlie Hebdo”. Sceny rejestrowane na żywo przez kamery wielu dziennikarzy oraz przypadkowych osób zostały szybko rozpowszechnione przez media oraz internet, częstokroć z przekłamanymi doniesieniami, wywołując lawinę amatorskich komentarzy i pochopnych ocen.

Do kwietnia br. nie ukazał się żaden oficjalny, szczegółowy opis tych wydarzeń, ani ich kompetentna analiza, natomiast przebieg operacji oraz działanie francuskich antyterrorystów faktycznie momentami mogły wydawać się wielu obserwatorom nagrań niezbyt zrozumiałe i odbiegające od wyobrażeń na temat warsztatu takich jednostek. Nie można jednak zapominać, że żadna z rzeczywistych akcji nie wygląda w szczegółach tak dobrze, jak ich wyreżyserowane inscenizacje, pokazy sprawności, czy treningi taktyczne. Nawet nadawanie im maksymalnie realistycznego charakteru nie wzbudza bowiem takiego poziomu stresu i adrenaliny, jaki wywołuje udział w prawdziwej operacji, przy pełnej świadomości narażania życia własnego oraz zagrożenia ratowanych zakładników, bez szansy na poprawki.

Przeczytaj także: Paryż Dammartin

Snajperzy - SPECIAL 
OPS EXTRA - Wydanie specjalne 1/2016
SNAJPERZY
SPECIAL OPS EXTRA

Wydanie specjalne 1/2016
Wydawca: Grupa MEDIUM
Rok: 2016
SPRAWDŹ CENĘ »
KUP w Księgarni Militarnej »

Trzeba też pamiętać, że decyzje co do takich, a nie innych posunięć, podejmowane są przez dowodzących operacją na podstawie doświadczenia i informacji (lub ich braku w danej chwili), których większość odbiorców przekazów medialnych nie ma lub czerpie post factum. Rozwój wydarzeń i konkretne zachowania uczestników szturmu to zaś w dużej mierze nie realizowanie planu idealnego, lecz wykorzystywanie jedynych możliwości w danej sytuacji oraz reagowanie na poczynania przeciwnika – w ułamkach sekund, które mogą decydować o życiu lub śmierci, sukcesie lub porażce. Dlatego olbrzymi niesmak wywołują liczne, zwłaszcza w internecie, deprecjonujące komentarze kanapowych specjalistów, czerpiących wiedzę co najwyżej z filmów, gier komputerowych lub zabaw ASG, potwierdzające niezdrową regułę, że im płytsze pojęcie o temacie i bardziej stereotypowe postrzeganie, tym bardziej radykalne, bardziej krytyczne oceny.

Przeczytaj także: SENSIED S&F K1

Artykuł ten nie aspiruje do roli analizy szturmu w Paryżu, gdyż do tej pory nie ujawniono planu operacji i wiarygodnych relacji "z pierwszej ręki”, brak również dostępu do wielu informacji istotnych z punktu widzenia jej dowódców i wykonawców oraz możliwości oceny sytuacji z ich perspektywy. Trudno też z całkowitą pewnością zinterpretować, co naprawdę wydarzyło się w niektórych momentach, zwłaszcza że doniesienia na ich temat bywają fragmentaryczne lub sprzeczne, niektóre nie pokrywają się z tym, co uchwyciły kamery, a inne nie zostały dostatecznie wyraźnie zarejestrowane. Po każdej tego typu operacji powstają oczywiście szczegółowe raporty i analizy wewnętrzne oraz prokuratorskie, które jednak niewątpliwie przez określony czas będą miały charakter utajniony.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  16
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2015

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wsparcie dla SAS

W związku z małą liczbą kandydatów spełniających wysokie wymagania rekrutacyjne brytyjskiego 22. Pułku Special Air Service oraz niemalejącym zaangażowaniem tej formacji w operacje na świecie...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl