Targi Milipol 2009

Milipol 2009
Milipol 2009 Andrzej Krugler

Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego roku, była szesnastą umiejscowioną w Europie. Co dwa lata, zamiennie z zasadniczymi targami w Paryżu, organizowane są także edycje bliskowschodnie, w Katarze.

Targi Milipol to bezsprzecznie miejsce prezentacji najciekawszych z nowych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa publicznego, a w tym oczywiście wyposażenia dla policyjnych i wojskowych jednostek specjalnego przeznaczenia. To także miejsce, w którym można zapoznać się z nowościami na długo przed pojawieniem się ich w Polsce, porozmawiać bezpośrednio z konstruktorami i osobami odpowiedzialnymi za rozwój poszczególnych produktów.

Kto spodziewał się, że na targach Milipol odbije się światowy kryzys i recesja, mógł się mile rozczarować. Hala wystawowa Paris Porte de Versailles wypełniona była stoiskami wystawców praktycznie po brzegi. Dość powiedzieć, że swoje produkty zaprezentowało 887 firm z 43 krajów. Liczba stoisk i produktów mogła przyprawić o zawrót głowy. Cztery dni trwania targów to zbyt mało, aby zapoznać się z większością wystawionego sprzętu, a bez konkretnego planu zwiedzania można się pogubić w gąszczu alejek i ominąć wiele stoisk. Skalę zainteresowania imprezą można również ocenić na podstawie liczby zwiedzających. Milipol 2009 odwiedziło prawie 27 000 gości, z czego ponad 10 000 spoza Francji, reprezentujących 132 kraje.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

O jakości imprezy wystawienniczej decyduje na pewno liczba premier. Również pod tym względem zwiedzający nie mogli narzekać. Premiery zapewnili przede wszystkim producenci uzbrojenia i akcesoriów do broni. Na przykład firma Remington zaprezentowała karabinek ACR i samopowtarzalny karabin wyborowy SASR, FN Herstal elektroniczne urządzenie rejestrujące m.in. liczbę oddanych strzałów i zacięć Black Box oraz nowy moduł celowniczy FCU. Z wyposażenia indywidualnego firma Safariland pokazała nowe modele kabur, MSA/Paraclete przedstawiła nową lekką kamizelkę modułową zaprojektowaną na zlecenie Combat Applications Group. Spora oferta dotyczyła wyposażenia płetwonurków, a wśród niej po raz pierwszy w Europie pokazano indywidualne urządzenie napędowe dla płetwonurków Jetboots. Dokładniejsze opisy nowości z paryskich targów, a także inne, wybrane przez nas ciekawe przykłady uzbrojenia i wyposażenia, przedstawiamy na kolejnych stronach.

Co ciekawe, na targach Milipol wystawiało się sporo firm oferujących rozwiązania w zakresie budowy i wyposażenia strzelnic. Wszyscy zainteresowani zdają sobie sprawę z fatalnego stanu i skromnej liczby obiektów do szkolenia strzeleckiego w naszym kraju. Odpowiedniego zaplecza do zaawansowanego treningu strzeleckiego, niezbędnego w prawidłowym procesie szkolenia, brakuje nawet wielu polskim pododdziałom specjalnym. Praktycznie prawie nie ma obiektów typu killing house, strzelnic odwzorowujących realne warunki, w jakich przyjdzie działać żołnierzom czy funkcjonariuszom, strzelnic multimedialnych, obiektów o osiach długości ponad 300 metrów itp. Tym smutniej oglądało się to, co oferują zagraniczne firmy w zakresie budowy i wyposażenia strzelnic dostępnych dla innych europejskich służb.

Wystawiały się firmy proponujące kompleksowe rozwiązania (takie jak Advanced Interactive Systems, oferująca wybudowanie centrum szkolenia strzeleckiego, z klimatyzowanymi strzelnicami o jednej osi, wielopokojowymi strzelnicami typu killing house, strzelnicami multimedialnymi - wszystko to w jednym budynku o jednej lub kilku kondygnacjach, możliwe do wybudowania w bardzo krótkim czasie), jak i producenci kulochwytów, celi reaktywnych, a nawet tarcz. Jednym z najciekawszych produktów z zakresu wyposażenia strzelnic był autonomiczny cel dla strzelców wyborowych, powstały poprzez zamontowanie na podwoziu pojazdu SEGWAY manekina o ludzkich rozmiarach. Na pokładzie takiego celu znajduje się komputer i czujniki, które powodują zatrzymanie podwozia po trafieniu pocisku w tarczę - manekina. Kilka takich celów może zostać indywidualnie zaprogramowanych do poruszania się po np. zurbanizowanym ośrodku szkoleniowym lub zdalnie sterowanych, stanowiąc bardzo realistyczny cel dla snajperów. Oferta produktów i usług w tym zakresie mogła jeszcze dosadniej uzmysłowić nam, jak fatalna sytuacja panuje w Polsce, jeżeli chodzi o obiekty szkolenia strzeleckiego.

Podsumowując, każdy, kto chce być na bieżąco z nowościami, trendami w dziedzinie wyposażenia jednostek specjalnych i antyterrorystycznych powinien odwiedzać targi Milipol. W polskich realiach, gdzie dużo firm oferuje sprzęt jedynie na podstawie zdjęć z katalogów, jest to także dobra okazja do osobistego zapoznania się z danymi produktami.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  45
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1-2/2010

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pierwsze neutralizacje min w zespole NATO

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zrealizował swoją pierwszą bojową operację pod dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego – PKW Morze Północne. Na wodach terytorialnych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl