Pobierz SPECIAL OPS nr 4/2019

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

Enforce Tac & IWA 2014

Zobacz także:

Obie tegoroczne norymberskie imprezy, czyli Enforce Tac oraz IWA OutdoorClassics, pobiły rekordy wszystkich swoich poprzednich edycji. IWA zgromadziła 1343 wystawców, którzy prezentowali swój sprzęt nie w ośmiu, jak rok temu, a w dziewięciu halach. Ich produkty obejrzało prawie 40 tysięcy zwiedzających. Również Enforce Tac, najciekawszy z naszego punktu widzenia, odnotował rekordowe wyniki, a było to spowodowane zmianą formuły tej imprezy w porównaniu do dwóch poprzednich edycji. W tym roku wystawa skierowana do służb porządku publicznego oraz wojska odbywała się w dniach 5 i 6 marca, a więc przed IWA (7–10 marca), a nie jak dotychczas równolegle do niej. Firmy wystawiające się na Enforce Tac 2014 otrzymały do dyspozycji oddzielną halę, dzięki czemu ich liczba wzrosła z 50 do 79, w porównaniu do edycji zeszłorocznej. Stały rozwój  Enforce Tac budzi nadzieję, że już wkrótce może ona konkurować z paryskim Milipolem. Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi, naszym zdaniem, produktami prezentowanymi na Enforce Tac oraz IWA 2014.

 2  6. Ciąg dalszy artykułu...

SIG Sauer

Enforce Tac 2014 był miejscem europejskiej premiery bezkurkowego pistoletu samopowtarzalnego SIG Sauer P320. Mimo podobieństwa do wczesniejszgeo P250 to pierwszy w historii tej firmy pistolet z bijnikiem. Modułowa budowa P320 pozwala, poprzez wymianę mechanizmu spustowego, na łatwe dostosowanie go do amunicji 9 mm × 19, 9 mm × 22 oraz 10 mm × 22. Pistolet występuje w odmianie pełnowymiarowej Full-Size z magazynkiem o pojemności 17 nabojów oraz kompaktowej – Carry – z magazynkiem 15-nabojowym.

SIG556XI to karabinek, a właściwie system broni, pozwalający na skonfigurowanie go według wymagań użytkownika. Można do niego dobierać lufy o różnej długości (10, 14,5 oraz 16 cali), kolby stałe oraz o regulowanej długości, łoża aluminiowe lub z włókna szklanego, a także przenieść rączkę napinania na wybraną stronę broni. Poprzez wymianę komory spustowej z gniazdem magazynka broń można dostosować do strzelania amunicją w kalibrach 5,56 NATO, 7.62 mm × 39 lub .300 BLK. Co może zainteresować m.in. potencjalnych użytkowników z Polski – SIG556XI w kalibrze 7.62 mm × 39 może być zasilany także magazynkami od karabinków AK.

Na targach nie mogło również zabraknąć pistoletu maszynowego SIG MPX. Broń ta działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych przez boczny otwór w lufie, które wprawiają w ruch zespół ruchomy. Mechanizm napinania i manipulatory nawiązują do broni z rodziny AR-15, a zasilanie realizowane jest z magazynków firmy Lancer o pojemności 20 i 30 nabojów.

FN Herstal

Na stoisku FN Herstal można było zapoznać się z najnowszą – Mk3 – wersją karabinka maszynowego FN Minimi 5.56 oraz ręcznego karabinu maszynowego FN Minimi 7.62. Zmiany, jakie wprowadza ta wersja, są takie same dla obu konstrukcji i obejmują zmodyfikowaną pokrywę komory zamkowej wyposażoną w uniwersalną szynę montażową, zmieniony napinacz, nową regulowaną kolbę oraz nowy zespół łoża. Elementy te można zastosować też do starszych wersji – belgijska firma oferuje je jako pakiet modernizacyjny.

Desert Tech

Enforce Tac 2014 była pierwszą okazją do zapoznania się w Europie z 7,62-mm karabinem Desert Tech Micro Dynamic Rifle (MDR) w układzie bezkolbowym. Desert Tech to nowa nazwa firmy Desert Tactical Arms, znanej dotychczas z konstrukcji bardzo udanych karabinów wyborowych w układzie bezkolbowym SRS (Special Ops 6 (19) 2012). MDR, występujący na razie tylko w postaci demonstratora z komorami spustowymi wykonanymi z tworzywa na drukarkach 3D, jest jednym z najlepiej zaprojektowanych pod względem ergonomicznym wśród dostępnych na rynku karabinków w układzie bull-pup. Przycisk zwalniania magazynka znajduje się przed spustem i obsługiwany jest palcem wskazującym dłoni spoczywającej na chwycie, z kolei zwalnianie zespołu ruchomego z tylnego położenia wykonywane jest za pomocą dźwigni znajdującej się za magazynkiem. Broń jest łatwa do przystosowania dla strzelców leworęcznych, ponieważ rękojeść napinania można przestawiać na lewą lub prawą stronę, a okna wylotowe łusek znajdują się po obu stronach MDR-a.

B&T

Prawdziwa niespodzianka w postaci pistoletu VP9 czekała zwiedzających na stoisku szwajcarskiej firmy Brügger & Thomet AG. Jest to wyciszony pistolet powtarzalny nawiązujący do koncepcji pistoletu Welrod z czasów II wojny światowej. VP9 zasilany jest amunicją 9 mm × 19 z 5-nabojowego magazynka mającego postać odłączanego chwytu pistoletowego, wyposażony jest w czterotaktowy zamek oraz bezpiecznik nastawny. O skuteczności tłumienia huku strzału świadczy fakt, że nawet w przypadku strzelania amunicją naddźwiękową głośność wystrzału ma nie przekraczać 129 dB. Użycie amunicji poddźwiękowej obniży hałas o kolejne 4 dB. Pistolet ma masę 862 g i ma długość 286 mm. Z powodu poprawności politycznej, nazwa pistoletu oficjalnie rozwijana jest jako Veterinary Pistol i jego oficjalnym przeznaczeniem jest dobijanie rannej zwierzyny przez weterynarzy lub myśliwych…

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  59
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2014

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Koszule taktyczne, które pozwalają wtopić się w tło »
latarka czołowa kurtka taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ruszyło szkolenie na stopień podoficera w Szkole Podoficerskiej SONDA

Pierwszego czerwca ruszyło szkolenie na stopień sierżanta rozpoczęte testem sprawdzającym nabytą wiedzę podczas szkolenia e-learningowego, który stanowi niejako przepustkę do dalszej części kursu....

Aktualny numer

1/2020
SPECIAL OPS 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych
  • - Rangers z Lamego CTOE/FOE
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl