Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 3 – Podstawy metody.

Paweł Piotrowski  /  05-05-2014
Rys.1. Wiosłowanie odważnikami oburącz w opadzie tułowia – doskonałe ćwiczenie na rozwój mięśni najszerszych grzbietu. Faza unoszenia odważników kulowych z pozycji dolnej.
Rys.1. Wiosłowanie odważnikami oburącz w opadzie tułowia – doskonałe ćwiczenie na rozwój mięśni najszerszych grzbietu. Faza unoszenia odważników kulowych z pozycji dolnej.

Oryginalna metoda zakłada, że na daną grupę mięśniową wykonujemy tylko jedno ćwiczenie w jednej serii ale do całkowitego zmęczenia mięśni (upadku mięśniowego) – zwolennikiem tej koncepcji był np. Dorian Yates. W praktyce ćwiczeń z jedną serią na daną grupę mięśniową może być więcej - od 2 do 4 w zależności od częstotliwości treningu oraz tego czy trenujemy wszystkie grupy mięśniowe na jednym treningu czy też stosujemy trening dzielony (maksymalna zalecana liczba treningów wynosi 3 tygodniowo). Wydaje się, że wykonywanie tylko 1 ćwiczenia na daną grupę mięśniową w 1 serii jest optymalne dla osób początkujących, niewytrenowanych.

Większą liczbę ćwiczeń na jedną grupę mięśniową niż 1 zalecał np. Mike Mentzer oraz Gordon LaVelle (zalecenie dobre dla zaawansowanych). Istotne jest aby kolejny trening wykonywany był w momencie gdy mięśnie całkowicie się zregenerują (Przygotuj się odpowiednio na wysiłek fizyczny). W przypadku gdy wyraźnie mamy mniej siły i możemy wykonać mniej powtórzeń niż na poprzednim treningu z tym samym ciężarem to oznacza, że mięśnie nie zregenerowały się całkowicie i należy rozważyć mniejszą częstotliwość treningu lub lekkie zmniejszenie intensywności.

Przeczytaj także: Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 1 – rys historyczny

Tempo wykonywania powtórzeń powinno być wolne lub bardzo wolne, powtórzenia powinny być wykonywane w pełnym zakresie ruchu, w sposób kontrolowany, poprawnie technicznie i bez ruchów oszukanych. Faza ekscentryczna powinna trwać typowo od 4 do 5 sekund, faza koncentryczna nieco krócej od 2 do 3 sekund. Fazy maksymalnego skurczu mięśnia oraz rozkurczu mięśnia powinny trwać około 1 sekundy. Całość 1 powtórzenia to czas około 7-10 sekund. Preferowana liczba powtórzeń w serii wynosi od 6 do 12. Warto dodać, że np. Mike Mentzer zalecał na mięśnie górnej połowy ciała 6-10 powtórzeń, a na mięśnie dolnej części ciała 8-15 powtórzeń. Pamiętać należy, że stosując mniejszą liczbę powtórzeń np. 6, stosowany ciężar będzie wynosił około 85-90% 1CM, a czas wykonywania powtórzenia zapewne zmaleje z uwagi na duży ciężar, co oznacza wzrost ryzyka kontuzji. Bezpieczniej więc stosować raczej 10-12 powtórzeń z ciężarem około 70-80% 1CM i wolniejsze tempo. Optymalne wydaje się aby seria trwała około 50-60 sekund.

Ramka: Wolne tempo wykonywanie powtórzeń wymusza również zmianę techniki oddychania – w trakcie wykonywania pojedynczego powtórzenia należy (co jest bardzo ważne) oddychać znaczniej częściej niż jeden raz (co najmniej kilka razy) aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Tętno po wykonaniu takiej długiej serii trwającej około 60 sekund i wysiłku związanym z dojściem do całkowitego zmęczenia mięśni gwałtownie wzrasta.

Przeczytaj także: Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 2 – Podstawy metody

Oryginalne zalecenia sugerują 30-60 sekundowe przerwy pomiędzy kolejnymi ćwiczeniami ale w praktyce lepiej jednak aby przerwa wynosiła co najmniej 2-3 minuty, szczególnie gdy wykonujemy inne ćwiczenie w jednej serii na tą samą grupę mięśniową. Szok dla mięśni jest tak duży, że dłuższa przerwa jest konieczna aby mięsień „doszedł do siebie” po takim wysiłku, a tętno wróciło do normy. Ważne elementem metody jest stosowanie stopniowej progresji obciążenia na kolejnych treningach. Kolejne treningi powinny więc umożliwiać wykonanie tej samej lub nieco większej liczby powtórzeń przy zastosowaniu tego samego ciężaru. W przypadku osiągnięcia maksymalnej liczby powtórzeń wynoszącej typowo 12 należy zwiększyć stosowany w danym ćwiczeniu ciężar.

W metodzie bardzo istotne jest pozytywne nastawienie psychiczne do treningu. Zauważyć należy, że poziom „odporności” na ból jest bardzo indywidualny u trenujących. Należy z jednej strony dążyć do opóźnienia momentu gdy brak nam sił ale z drugiej strony należy pamiętać, że zbyt ekstremalny wysiłek może być przyczyną kontuzji.

W metodzie HIT istotne jest również prawidłowe odżywianie z dostateczną ilością białka, węglowodanów złożonych, zdrowych tłuszczy, witamin oraz mikro i makroelementów. 

Bibliografia

[1] Giebing J.: Trening siłowy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2011

[2] Carpinelli N., et al.: A critical analysis of the ACSM position stand on resistance training: Insufficient evidence to support recommended training protocols, Journal of Exercise Physiology, vol.7, no 3, 2004

[3] Ostrowski KJ, Wilson GJ, Weatherby R, Murphy PW, Lyttle AD. The effect of weight training volume on hormonal output and muscular size and function. J Strength Cond Res 1997; 11: 148-54

[4] Gareth T.: High Intensity Training

[5] Sharkey J..: “The Wisdom of Mike Mentzer”, McGraw-Hill 2006

[6] Mentzer M, Little J.: High Intenisty Training – the Mike Mentzer way, McGraw-Hill 2003

[7] Piotrowski P.: „Metoda treningowa HIT – część 1 (teoria)”, miesięcznik KiF Sport, nr.1/2014, str. 34-36

[8] Piotrowski P.: „Metoda treningowa HIT – część 2 (praktyka)”, miesięcznik KiF Sport, nr.2/2014, str. 20-22

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  1

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Team Leader Academy – kurs przywództwa w WOT

Bycie dobrym liderem - to niełatwe zadanie, to ciężka praca, która wymaga umiejętności podejmowania ryzykownych decyzji i odwagi. Cenną lekcję przywództwa dostali żołnierze z państw NATO podczas...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl