Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kamizelka dla Formozy

Kompletny zestaw, czyli kamizelka zintegrowana, napiersiowa, pas i panel modułowy wraz z ładownicami. Hubert Rogacewicz, Andrzej Krugler, zbiory prywatne

Kompletny zestaw, czyli kamizelka zintegrowana, napiersiowa, pas i panel modułowy wraz z ładownicami. Hubert Rogacewicz, Andrzej Krugler, zbiory prywatne

Morska Jednostka Działań Specjalnych „Formoza” należy do najbardziej tajemniczych spośród polskich jednostek specjalnych. Tym bardziej pragniemy uchylić nieco rąbka tajemnicy i przedstawić wyposażenie tej formacji.

Zobacz także

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Doświadczenia konfliktów ostatnich lat, a szczególnie doświadczenia Formozy wyniesione z działań w regionie Zatoki Perskiej, pokazały potrzebę posiadania nowoczesnego oporządzenia, dostosowanego do uzbrojenia wykorzystywanego przez jednostkę oraz do charakteru działań przez nią wykonywanych. Podjęto decyzję o przyjęciu kamizelki zintegrowanej, czyli łączącej w swojej konstrukcji kamizelkę kuloodporną z taktyczną.

Wcześniej Formoza stosowała kamizelki kuloodporne polskich producentów oraz wykonane na zamówienie komandosów kamizelki taktyczne, początkowo polskiej firmy Janysport, a potem norweskiego NFM-u. Pierwszą kamizelką zintegrowaną, która trafiła do MJDS, był Piorun produkcji ITB Moratex . Trafiły one również do GROM-u, a ostatnio (pod nazwą Warrior) do 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca. Piorun miał zasadniczą wadę, szczególnie ważną w działaniach wodnych - brak systemu szybkiego wypięcia w sytuacji awaryjnej, co wymusiło dalsze poszukiwania.

Zobacz także: Artykuł o Jednostce Wojskowej FORMOZA >>

Rozważano zakup konstrukcji zachodnich, między innymi kamizelki RAV firmy MSA/Paraclete, ale ze względu na ich wysoki koszt postanowiono skorzystać z oferty polskich producentów. W owym czasie polskim pionierem w tej dziedzinie była znana już Formozie firma Janysport, która wspólnie z GROM-em opracowała Modułowe Oporządzenie Sił Specjalnych na taśmach 25 mm (MOSS 25), w skład którego wchodziła kamizelka zintegrowana z systemem szybkiego wypięcia. Nie spełniała ona jednak specyficznych wymogów płetwonurków bojowych. Liczne uwagi zgłaszane przez żołnierzy Formozy zaangażowanych w projektowanie oraz szefa Janysportu, Pawła Janysta, spowodowały, że w 2006 roku powstało oporządzenie z dwoma zupełnie nowymi rozwiązaniami.

Pierwszym był nietypowy system modułowy, wynikający z faktu, iż jednostka utrzymując liczne kontakty z zachodnimi jednostkami specjalnymi potrzebowała kompatybilności również na poziomie oporządzenia. System musiał być zgodny ze standardem MOLLE/PALS, składającym się z równolegle do siebie przyszytych taśm, szerokości jednego cala (25,4 mm), pikowanych co 1,5 cala (3,81 cm), do których mocuje się kieszenie. Chciano też uzyskać kompatybilność z systemem 3 Lock zastosowanym w kamizelkach NFM. Udało się uzyskać taki efekt poprzez modyfikację PALS. Po pierwsze, pikowanie taśm odbywa się co 40 mm, po drugie, w puste miejsca pomiędzy równolegle przyszyte taśmy naszyto taśmy pikowane co 80 mm. Dało to możliwość mocowania elementów nie tylko w systemie PALS i 3 Lock, ale również w starym amerykańskim ALICE. Drugą innowacją był nowatorski system szybkiego wypięcia (ang. QR - Quick Release).

Kamizelka zintegrowana i...

Sercem nowego zestawu oporządzenia jest modułowa zintegrowana kamizelka z systemem QR, mieszcząca miękkie i twarde wkłady balistyczne. Należy wspomnieć, że pokrowce zostały dopasowane do przenoszenia wkładów z wcześniej użytkowanych Piorunów z ITB Moratex. Kamizelka zasadniczo składa się z trzech części. Przedniej, z ochroną krocza, plecowej oraz wewnętrznego pasa stabilizującego (cummerbund). Pas wewnętrzny mocowany jest pod pachami części plecowej, za pomocą samodzielnej poliamidowej żyłki z jednej strony i takiej samej, będącej częścią systemu QR, z drugiej. Na pasie naszyte są klamry 25 mm Side Release firmy ITW Nexus oraz miękka strona taśmy rzep (pętelki), które służą do połączenia z przednią częścią kamizelki. Kolejnym punktem mocowania obu głównych części są ramiona, gdzie łączy je linka od systemu szybkiego wypięcia. Praktycznie na całej zewnętrznej powierzchni kamizelki znajdują się taśmy systemu modułowego, również na ramionach, gdzie taśmy posiadają dodatkowo naszyty rzep pętelkę.

Wewnętrzna strona poszycia kamizelki została wykonana z siatki, która poprawia wentylację i jest przyjemniejsza w noszeniu. Podszewka wraz z wierzchnią Cordurą tworzą kieszeń na miękkie wkłady kuloodporne, otwieraną na zamki błyskawiczne umieszczone w dolnych częściach kamizelki po wewnętrznej stronie. Wewnątrz tych kieszeni znajdują się płaskie kieszenie mieszczące twarde wkłady balistyczne. Dodatkowo na przedniej części kamizelki znajduje się przyszyta na stałe kieszeń na ochronę krocza, którą można także przenosić w pozycji złożonej po wewnętrznej stronie kamizelki, co zwiększa ochronę klatki piersiowej.

Na plecach znajduje się zaadaptowana z systemu MOSS25 improwizowana uprząż ewakuacyjna wykonana z mocnej polipropylenowej taśmy, model 651 firmy Techband. Taśma jest naszyta w poprzek pleców na wysokości poniżej pach, a po obu stronach zakończona jest pętlami, do których można podpiąć się do liny za pomocą karabińczyka i ewakuować żołnierza, np. śmigłowcem. Idea ta została podpowiedziana Pawłowi Janystowi przez jednego z żołnierzy GROM-u. Do ewakuacji służy również chwyt uszyty z takiej samej taśmy, umieszczony w górnej części plecowej w taki sposób, że tworzy pętle, za którą można chwycić ręką i odciągnąć użytkownika ze strefy zagrożenia. Z myślą o sytuacjach awaryjnych kamizelka posiada nowatorski system szybkiego wypięcia.

...System szybkowyczepny Formozy

Formoza była drugą po GROM-ie jednostką w Polsce, która zauważyła potrzebę posiadania kamizelek szybkowyczepnych. Tę potrzebę najlepiej unaocznia zdarzenie, które w USA było przyczynkiem do powstania systemów QR, czyli wypadek amerykańskiego śmigłowca CH-53E w dniu 9 grudnia 1999 roku, w wyniku którego zginęło siedmiu żołnierzy z jednostek rozpoznawczych Piechoty Morskiej. Przyczyną śmierci było utonięcie – w zalewanym wodą wnętrzu śmigłowca operatorzy nie mogli uwolnić się od ciężaru kamizelek. Pierwszy zastosowany w produkcji polski system QR został opracowany na zlecenie GROM-u przez firmę Janysport i zastosowany w MOSS25, które przez kilka lat było podstawowym oporządzeniem w tej jednostce. System QR został oparty na złożonej taśmie o szerokości 25 mm (zgiętej w pół i zszytej na całej długości), którą blokuje się w przelotkach taśmy łączącej część przednią kamizelki z tylną.

Formozie nie przypadł on jednak do gustu, więc wspólnie z Janysportem stworzyli nowe rozwiązanie oparte na pętlach z taśmy oraz 3-milimetrowej żyłki poliamidowej, a jego ostateczną wersję stworzył Paweł Janyst wraz z „formoziakiem” odpowiedzialnym za projekt kamizelki. Inspiracją dla płetwonurków były systemy awaryjnego wyczepienia czaszy w spadochronach tunelowych typu plecy – plecy. W przeciwieństwie do stalowych linek w gumowej otulinie, stosowanej w wielu zachodnich konstrukcjach (CIRAS, RAV i inne), żołnierze Formozy zaproponowali użycie żyłki poliamidowej, która nie reaguje na słoną wodę więc nie rdzewieje. Żyłka okazała się trafionym pomysłem i została zaadaptowana do wszystkich nowo produkowanych kamizelek szybkowyczepnych Janysportu. System QR Formozy działa na bardzo prostej zasadzie zazębiających się pętel z taśmy (przypomina to zamek błyskawiczny), które są blokowane przechodzącą przez nie żyłką. Na tej zasadzie są łączone ramiona kamizelki z plecami oraz pas wewnętrzny. Sercem systemu jest żyłka zgięta w ten sposób, że tworzy dwie części. Pierwsza blokuje ramiona, druga jeden z boków. W miejscu zgięcia został wszyty uchwyt mocowany na rzep – po wewnętrznej stronie przedniej części kamizelki, który można zamontować w trzech położeniach na wysokości piersi – centralnie poniżej brody bądź po bokach. Żyłka ma tak dobraną długość, że jednocześnie wypinają się ramiona oraz bok. Drugi bok jest mocowany osobną linką, niebędącą częścią systemu QR, dzięki temu po zrzucie kamizelki jest ona wciąż „w jednym kawałku”.

Platformy nośne

Kolejnym elementem systemu jest panel piersiowy (chestrig), identyczny z „gromowskim” MOSS25, dostosowany do przenoszenia twardego wkładu balistycznego. Konstrukcja kamizelki bardzo przypomina amerykańskie odpowiedniki RACK czy MLCS – składa się z części przedniej, przystosowanej do samodzielnego noszenia, oraz z dodatkowego panelu plecowego, łączonego za pomocą klamer 25 mm Side Release ITW Nexus. Całość wykonana jest z mocnej poliestrowej siatki i posiada naszyte na całej powierzchni taśmy systemu modułowego podobnego do PALS, z tą różnicą, że taśmy są pikowane co 40 mm, a nie 38,1 mm (1,5 cala). W części przedniej znajduje się wewnętrzna kieszeń mieszcząca twardą płytę balistyczną oraz dwie kieszenie boczne. W przypadku noszenia kamizelki bez płyt istnieje możliwość schowania górnego panelu (tzw. bib) i noszenia jej jako klasycznego chestriga. W części plecowej również znajduje się kieszeń na płytę oraz podobnie jak w kamizelce zintegrowanej, chwyt oraz taśma ewakuacyjna. Panel piersiowy również posiada system  szybkiego wypięcia, ale umieszczony dość nietypowo, całkowicie na plecach, składa się z sześciu pętel zaopatrzonych w klamry (którymi mocuje się plecy do części przedniej) blokowanych żyłką i przelotkami. Uchwyt znajduje się w dolnej części pleców – jego pociągnięcie prowadzi do wyciągnięcia linki z pętel i w efekcie do ich rozłączenia. Ostatnimi platformami do przenoszenia kieszeni są wyposażone w ten sam system modułowy pas oraz panel udowy. Ten pierwszy ma charakter rękawa wyściełanego pianką, przez który jest przeprowadzona taśma 50 mm z klamrą ITW Nexus. Na samym rękawie naszyte są dwie równoległe taśmy systemu modułowego oraz cztery stałe miejsca mocowania szelek nośnych o szerokości 40 mm, krzyżujących się na plecach. Natomiast panel udowy został uszyty z kilku warstw siatki konstrukcyjnej, takiej samej jak użyta w podszewce kamizelek, dzięki czemu zapewnia dobre oddychanie ludzkiej skórze. Pierwsze panele były wykonane z Cordury, ale z tego rozwiązania ostatecznie zrezygnowano. Panel posiada naszyte taśmy modułowe na całej wysokości, dwie 40-mm taśmy udowe z naszytymi gumami, pozwalającymi na pracę mięśni nóg oraz taśmę z rzepem, służącą do mocowania do pasa nośnego.

Ładownice

W skład kompletu dla Formozy wchodzi łącznie kilkadziesiąt ładownic dziesięciu typów. Do podstawowego typu broni długiej, jakim w MJDS jest karabinek HK G36, przewidziano dwa typy ładownic. Pierwszy ma charakter półotwarty i mieści dwa spięte magazynki 30-nabojowe przenoszone równolegle do kamizelki. Prawie cała ładownica została wykonana z taśm, na górze wszyta jest guma zapobiegająca wypadnięciu magazynka. Całą kieszeń zamyka się acetalową klamrą. Drugi typ jest bardzo podobny, ale mieści się w nim jeden magazynek. Do wymienionych ładownic mieszczą się również łukowe magazynki do kbk AK. Kolejne ładownice przeznaczone są na magazynki 30-nabojowe do M16, które są w komplecie ze stosowanym w Formozie karabinem maszynowym FN Minimi. Są to klasyczne ładownice ze stałą klapą zamykaną na rzep i nap, posiadające gumę stabilizującą przenoszone magazynki. Ładownice dla karabinka AK posiadają stałe klapy zamykane na rzep (z możliwością jego wyłączenia) oraz na klamrę 25 mm YKK, a także stabilizującą gumę. Z myślą o pistoletach maszynowych MP-5 stosowane są ładownice na dwa magazynki z klapami zamykanymi na rzep oraz ze stabilizującymi gumami. Podobnej konstrukcji są ładownice pistoletowe. Ładownica na osiem nabojów do strzelby gładkolufowej została skonstruowana z myślą o przenoszeniu na przedramieniu bądź na kolbie.

Snajperzy Formozy mają do dyspozycji ładownice na 10-nabojowy magazynek do karabinu wyborowego. Ładownica jest wykonana wyłącznie z taśmy i gumy. Klapa jest zamykana na jednopunktową klamrę „tona clip” firmy National Molding. Ostatnią grupę ładownic stanowią kieszenie na granaty. Najbardziej uniwersalne są ładownice na granaty odłamkowe RG-42 i F-1 – kieszeń posiada klapę zamykaną na klamrę. Po bokach posiada naszyte szerokie gumy, pod które można włożyć wykręcony zapalnik. Zamiast granatów można w niej przenosić mały aparat fotograficzny bądź odbiornik GPS (podczas projektowania zrezygnowano ze specjalnej kieszeni dla niego), a pod gumami trzymać zapasowe baterie. Dla granatów hukowo-błyskowych NICO oraz pocisków dla 40-mm granatnika Pallad i AG36 stworzono dwa typy ładownic. Bazą obu jest szeroka guma, która przytrzymuje granaty. W wersji na trzy granaty każdy z nich posiada zabezpieczającą klapę, wykonaną z taśmy 25 mm, zamykaną na rzep. Kieszeń na dwa granaty takowej nie posiada. Wszystkie ładownice, z wyjątkiem dwóch ostatnich i ładownicy na pociski do strzelby, posiadają otwory drenażowe.

Kieszenie

Podczas projektowania kamizelki pomyślano o różnego typu kieszeniach do przenoszenia dodatkowego wyposażenia. Są to:

  • kieszeń na 3-litrowy zbiornik na wodę (typu camelbag) z naszytymi na całej powierzchni taśmami modułowymi,
  • kieszeń na maskę przeciwgazową, otwierana na zamek błyskawiczny, z naszytymi na przedniej ścianie taśmami modułowymi,
  • kieszeń uniwersalna zamykana na zamek błyskawiczny, również z naszytymi z przodu taśmami systemu modułowego,
  • cargo (torba użytkowa) o pojemności około 15 litrów z klapą i wewnętrznym kominem, zamykana na dwie klamry,
  • torba na linę mocowana na nodze,
  • kieszeń na radiostację osobistą,
  • apteczka osobista, otwierana na zamek błyskawiczny, z wewnętrznym rozwijanym wkładem na środki pierwszej pomocy, znanym z klasycznej apteczki Janysportu,
  • worek na „odzysk” uszyty z mocnego ortalionu z dnem z siatki,
  • kieszeń EOD/minera posiadająca wewnątrz naszyte gumy pozwalające na stabilne przenoszenie wyposażenia,
  • kabura do pistoletu Sig-Sauer P226 z oświetleniem taktycznym, wykonana na specjalne zamówienie Janysportu przez gliwicką firmę Ivo-Hest,
  • kieszeń administracyjna z szerokim rzepem na klapie.

Ostatnim elementem zestawu jest zestaw taśm o szerokości 25 mm, pozwalających na mocowanie elementów modułowych pod kątem 90 stopni.

Materiały

Całość oporządzenia została wykonana z mocnych i wytrzymałych materiałów. Tkaniną bazową jest Cordura 1000D w kolorze graubrau (RAL 7013, ziemistozielony), stosowanym w starym oporządzeniu Bundeswehry. Użyto także polipropylenowych taśm 652N krajowej firmy Techband w kolorze ciemny khaki. Uzupełnieniem Cordury jest mocna siatka poliestrowa w kolorze oliwkowym, opracowana przez firmę Gedeon, specjalnie dla Janysportu. Wszystkie szycia wykonano szwem prostym, nićmi Grall z poliestru ciągłego o grubości 40 dtex firmy Coats. W kamizelce Formozy użyto elementów plastikowych kilku producentów: YKK, ITW Nexus, National Molding (Duraflex) oraz krajowego Dkal. Klamry są z acetalu lub nylonowe. Producent zastosował głównie rzepy japońskiej firmy YKK i ta sama firma jest również producentem wykorzystanych zamków błyskawicznych typu spiralnego. Większość użytych materiałów jest w kolorze khaki lub zbliżonym.

Podumowanie

System oporządzenia polskich płetwonurków bojowych jest znakomitym przykładem połączenia doświadczeń przyszłych użytkowników i producenta, co pozwoliło na stworzenie produktu spełniającego ich wymagania. Potwierdziły to liczne testy na polskich poligonach, a prawdziwy egzamin przechodzi obecnie wraz z operatorami MJDS w Afganistanie. Kamizelka balistyczna po drobnych zmianach polegających na naszyciu rzepu „pętelka” na część taśm na plecach i z przodu oraz dodaniu na ramionach podkładki antypoślizgowej pod kolbę, weszła do wyposażenia Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji. Formoza latem 2008 roku ogłosiła kolejny przetarg na ten model kamizelki w liczbie 112 sztuk, w którym konsorcjum Lubawa – Janysport nieoczekiwanie przegrało z nowo powstałą i mało znaną firmą Haft Design.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja IV KRS FORMOZA Ultramaraton Kaszubski już w maju!

IV KRS FORMOZA Ultramaraton Kaszubski już w maju! IV KRS FORMOZA Ultramaraton Kaszubski już w maju!

Już tylko do 5 maja można zgłaszać się do udziału w IV KRS FORMOZA Ultramaratonie Kaszubskim organizowanym przez Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjno-Sportowe żołnierzy Jednostki Wojskowej FORMOZA wraz...

Już tylko do 5 maja można zgłaszać się do udziału w IV KRS FORMOZA Ultramaratonie Kaszubskim organizowanym przez Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjno-Sportowe żołnierzy Jednostki Wojskowej FORMOZA wraz z Ośrodkiem Sportowo-Rekreacyjnym "Zielona Brama". Biegi odbędą się w dniach 18-19 maja.

Redakcja Rekrutacja do JW Formoza - selekcja i kwalifikacja

Rekrutacja do JW Formoza - selekcja i kwalifikacja Rekrutacja do JW Formoza - selekcja i kwalifikacja

Nieco ponad miesiąc pozostał do terminu składania ankiet przez kandydatów do służby w Jednostce Wojskowej FORMOZA. Wymagane dokumenty należy dostarczyć do 28 lutego. Najbliższa selekcja i kwalifikacja...

Nieco ponad miesiąc pozostał do terminu składania ankiet przez kandydatów do służby w Jednostce Wojskowej FORMOZA. Wymagane dokumenty należy dostarczyć do 28 lutego. Najbliższa selekcja i kwalifikacja do JW 4026 odbędzie się w marcu i kwietniu br.

Redakcja Przygotowania do biegu Formoza Challenge wchodzą w finalną fazę

Przygotowania do biegu Formoza Challenge wchodzą w finalną fazę Przygotowania do biegu Formoza Challenge wchodzą w finalną fazę

Formoza Challenge, bieg survivalowo – wytrzymałościowy organizowany wraz z JW Formoza oraz Stowarzyszeniem KRS Formoza zyskuje coraz większy rozgłos. Projekt wspiera oficjalnie Wojsko Polskie – impreza...

Formoza Challenge, bieg survivalowo – wytrzymałościowy organizowany wraz z JW Formoza oraz Stowarzyszeniem KRS Formoza zyskuje coraz większy rozgłos. Projekt wspiera oficjalnie Wojsko Polskie – impreza otrzymała honorowy Patronat Inspektora Wojsk Specjalnych gen. dyw. Piotra Patalonga. Imponująca jest także liczba osób na listach - na przeszło miesiąc przed imprezą licznik sięgnął niemal 700 uczestników. Prace na torze motocrossowym również nabierają tempa. Strefa expo rozbudowuje się pod kątem...

Redakcja Rekrutacja do Jednostki Wojskowej FORMOZA

Rekrutacja do Jednostki Wojskowej FORMOZA Rekrutacja do Jednostki Wojskowej FORMOZA

Miłośnicy ekstremalnych biegów będą mieli w tym roku kilka okazji, by sprawdzić swoje siły pod patronatem JW FORMOZA i KRS FORMOZA. Tymczasem, do 31 sierpnia można składać ankiety, które będą rozpatrzone...

Miłośnicy ekstremalnych biegów będą mieli w tym roku kilka okazji, by sprawdzić swoje siły pod patronatem JW FORMOZA i KRS FORMOZA. Tymczasem, do 31 sierpnia można składać ankiety, które będą rozpatrzone w IV kwartale 2016 r. pod katem selekcji i kwalifikacji kandydatów do służby w gdyńskiej jednostce.

Błażej Bierczyński Ultratriatlon z Helu na Rysy ku pamięci gen. Potasińskiego

Ultratriatlon z Helu na Rysy ku pamięci gen. Potasińskiego Ultratriatlon z Helu na Rysy ku pamięci gen. Potasińskiego

Sześciu specjalsów – pięciu reprezentujących polskie wojska specjalne i były operator Navy SEALS, rozpoczęło ultratriatlon, by uczcić pamięć byłego dowódcy wojsk specjalnych, generała Włodzimierza Potasińskiego....

Sześciu specjalsów – pięciu reprezentujących polskie wojska specjalne i były operator Navy SEALS, rozpoczęło ultratriatlon, by uczcić pamięć byłego dowódcy wojsk specjalnych, generała Włodzimierza Potasińskiego. Trasa wiedzie z Helu przez Gdynię, skąd żołnierze wyruszyli na rowerach do Zakopanego, gdzie zostawią jednoślady, by pobiec do Morskiego Oka i zdobyć Rysy.

Andrzej Krugler Nowy dowódca „Formozy”

Nowy dowódca „Formozy” Nowy dowódca „Formozy”

13 października br. nastąpiła zmiana na stanowisku dowódcy Morskiej Jednostki Działań Specjalnych „Formoza”.

13 października br. nastąpiła zmiana na stanowisku dowódcy Morskiej Jednostki Działań Specjalnych „Formoza”.

Monika Dziuba 45 lat JW FORMOZA

45 lat JW FORMOZA 45 lat JW FORMOZA

Wojska specjalne wzbudzają wiele emocji, zarówno ze względu na niekonwencjonalność realizowanych działań, jak i elitarność związaną z wyborem najlepszych ludzi, którzy przeszli wymagającą selekcję oraz...

Wojska specjalne wzbudzają wiele emocji, zarówno ze względu na niekonwencjonalność realizowanych działań, jak i elitarność związaną z wyborem najlepszych ludzi, którzy przeszli wymagającą selekcję oraz długotrwałe i interdyscyplinarne przeszkolenie. Takie cechy jak zdecydowanie, precyzja, waleczność, spryt, to oczekiwane atrybuty żołnierza wojsk specjalnych. Jeśli dodamy do tego skrytość działań, poruszanie się po trudno dostępnych obszarach na lądzie i pod wodą, walkę dla dobra Rzeczypospolitej...

Globemaster God Bless Our Troops, Especially Our Snipers II

God Bless Our Troops, Especially Our Snipers II God Bless Our Troops, Especially Our Snipers II

Znane motto. Chyba na stałe przylgnęło do warsztatów zorganizowanych przez JW Formoza. Po raz drugi, po rocznej przerwie, udało się przeprowadzić bardzo udaną pod względem merytorycznym, jak również organizacyjnym...

Znane motto. Chyba na stałe przylgnęło do warsztatów zorganizowanych przez JW Formoza. Po raz drugi, po rocznej przerwie, udało się przeprowadzić bardzo udaną pod względem merytorycznym, jak również organizacyjnym imprezę strzelecką. Imprezę dla elity elit, czyli snajperów. Zdjęcia: Archiwum JWF

Globus Tactical Fighter 2016

Tactical Fighter 2016 Tactical Fighter 2016

Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego...

Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego przy współpracy z firmą Tactical Bushido.

Jerzy Garstka Podwodny transport jednostek specjalnych

Podwodny transport jednostek specjalnych Podwodny transport jednostek specjalnych

Artykuł opisuje środki transportu - pojazdy podwodne wykorzystywane przez jednostki specjalne do przerzutu grup płetwonurków bojowych.

Artykuł opisuje środki transportu - pojazdy podwodne wykorzystywane przez jednostki specjalne do przerzutu grup płetwonurków bojowych.

Andrzej Krugler Jackal Stone 2010

Jackal Stone 2010 Jackal Stone 2010

2014 to rok, w którym Dowództwo Wojsk Specjalnych WP ma osiągnąć poziom zapewniający Polsce status państwa ramowego w dziedzinie operacji specjalnych w NATO. Aby tego dokonać, DWS musi uzyskać gotowość...

2014 to rok, w którym Dowództwo Wojsk Specjalnych WP ma osiągnąć poziom zapewniający Polsce status państwa ramowego w dziedzinie operacji specjalnych w NATO. Aby tego dokonać, DWS musi uzyskać gotowość do wystawienia stanowiska dowodzenia komponentu wojsk specjalnych w operacji sojuszniczej (CJSOCC - Combined Joint Special Operation Component Command), zdolnego do dowodzenia międzynarodowymi siłami specjalnymi. Jak złożone jest to wyzwanie, niech świadczy fakt, że do tej pory warunki takie spełniają...

Ireneusz Chloupek Formoza

Formoza Formoza

13 listopada br. minie 35 lat od utworzenia jednostki płetwonurków bojowych Marynarki Wojennej RP, rozwiniętej w ostatnich latach w Morską Jednostkę Działań Specjalnych Dowództwa Wojsk Specjalnych WP....

13 listopada br. minie 35 lat od utworzenia jednostki płetwonurków bojowych Marynarki Wojennej RP, rozwiniętej w ostatnich latach w Morską Jednostkę Działań Specjalnych Dowództwa Wojsk Specjalnych WP. Powszechnie znana jest pod zwyczajową nazwą „Formoza”, ze względu na charakterystyczną lokalizację jednostki w przybrzeżnym obiekcie przy porcie wojennym na Oksywiu, skojarzoną z Ilha Formosa (port. Piękna Wyspa - dzisiejszy Tajwan) u brzegów Chin.

Mateusz Kurmanow Izraelskie hełmy RBH 303AU

Izraelskie hełmy RBH 303AU Izraelskie hełmy RBH 303AU

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów...

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów rodzimych, wśród których czołową pozycję zajmuje Maskpol SA, dołączyły konstrukcje światowych potentatów tej branży – amerykańskich koncernów MSA, Gentex i SDS (należącego do BAE Systems). Ofertę dodatkowo uzupełniają konstrukcje nowatorskie, choć raczej nieosiągalne ze względu na koszt –...

Mateusz J. Multarzyński XVII MSPO - targi czasu kryzysu

XVII MSPO - targi czasu kryzysu XVII MSPO - targi czasu kryzysu

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego,...

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego, który wybuchł w przeddzień otwarcia salonu. Kryzys ekonomiczny, który wyraźnie dotknął przemysł zbrojeniowy, spowodował, że w tegorocznym MSPO wzięło udział ponad 100 firm mniej niż w edycji z 2008 roku. Z kolei pożar głównej hali wystawienniczej zmusił niektóre firmy do wycofania się z targów,...

Mateusz Kurmanow ALP TBV – czeski pomysł na kamizelkę zintegrowaną

ALP TBV – czeski pomysł na kamizelkę zintegrowaną ALP TBV – czeski pomysł na kamizelkę zintegrowaną

Od chwili, gdy z końcem lat 90. XX wieku ruszyła „modułowa rewolucja” w dziedzinie oporządzenia wojskowego i policyjnego, nieustannie trwa podnoszenie poprzeczki, jeśli chodzi o standardy wyposażenia....

Od chwili, gdy z końcem lat 90. XX wieku ruszyła „modułowa rewolucja” w dziedzinie oporządzenia wojskowego i policyjnego, nieustannie trwa podnoszenie poprzeczki, jeśli chodzi o standardy wyposażenia. Pierwotnie do pozyskania miana „nowoczesnego” wystarczało samo zastosowanie systemu modułowego montażu kieszeni na oporządzeniu, później rozpowszechniły się modułowe kamizelki zintegrowane, a od 2003/2004 r. wprowadzono na większą skalę systemy QR – co wpłynęło na bezpieczeństwo użytkowników i szybkość...

Andrzej Krugler Tyczka pneumatyczna VerTmax

Tyczka pneumatyczna VerTmax

Jednym z trudniejszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się operatorzy jednostek specjalnych, jest abordaż jednostki pływającej z wody. Wysoka, płaska burta, metalowe relingi, wzburzone morze, to tylko...

Jednym z trudniejszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się operatorzy jednostek specjalnych, jest abordaż jednostki pływającej z wody. Wysoka, płaska burta, metalowe relingi, wzburzone morze, to tylko kilka z przeciwności, jakie muszą oni pokonać próbując dostać się na pokład statku, okrętu lub promu. Wpływ na sukces takiej operacji ma zarówno wyszkolenie, jak i specjalistyczny sprzęt.

Mateusz Kurmanow VELOCIRAPTOR – pierwsza odsłona

VELOCIRAPTOR – pierwsza odsłona VELOCIRAPTOR – pierwsza odsłona

Gdy jesienią 2008 roku, jeszcze na łamach poprzednika SPECIAL OPS opisywałem okoliczności powstania kamizelki Raptor, wprowadzanej wówczas na wyposażenie WZS BOR, już pojawiały się pierwsze pomysły dotyczące...

Gdy jesienią 2008 roku, jeszcze na łamach poprzednika SPECIAL OPS opisywałem okoliczności powstania kamizelki Raptor, wprowadzanej wówczas na wyposażenie WZS BOR, już pojawiały się pierwsze pomysły dotyczące stworzenia kompletnego systemu wyposażenia i osłon balistycznych, którego poszczególne elementy pozwalałyby na spełnienie wymagań formacji specjalnych w Polsce. Dziś, po oficjalnej premierze Velociraptora na MSPO 2010, jako jego współtwórca postaram się możliwie obiektywnie przedstawić okoliczności...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Adam Dubiel Lekki pancerz do wielu misji

Lekki pancerz do wielu misji Lekki pancerz do wielu misji

Coraz częściej za konstruowanie żołnierskiego ekwipunku biorą się ci, którzy o jego funkcjonalności mogą powiedzieć najwięcej, czyli użytkownicy z wojska i innych formacji uzbrojonych. Zazwyczaj tę drogę...

Coraz częściej za konstruowanie żołnierskiego ekwipunku biorą się ci, którzy o jego funkcjonalności mogą powiedzieć najwięcej, czyli użytkownicy z wojska i innych formacji uzbrojonych. Zazwyczaj tę drogę realizowania poza służbą swojego potencjału płynącego z wiedzy i doświadczenia bojowego wybierają żołnierze z jednostek elitarnych, gdzie świadomość znaczenia wyposażenia jest najwyższa. Bywa, że projektują wzory dla swoich kolegów po fachu, a ci niekiedy formułują specyficzne wymagania. W ten sposób...

Andrzej Krugler Mały gigant

Mały gigant Mały gigant

Możliwość wykorzystania okien jako dodatkowych punktów wejścia do szturmowanego pomieszczenia może stać się czynnikiem wpływającym na uzyskanie zaskoczenia i przewagi taktycznej, potrzebnych do skutecznego...

Możliwość wykorzystania okien jako dodatkowych punktów wejścia do szturmowanego pomieszczenia może stać się czynnikiem wpływającym na uzyskanie zaskoczenia i przewagi taktycznej, potrzebnych do skutecznego rozstrzygnięcia szturmu. Aby dostać się do otworów okiennych na wyższych kondygnacjach, niezbędne jest wykorzystanie technik linowych lub hydraulicznych ramp montowanych na pojazdach („SPECIAL OPS” 7/8 (5) 2010), jednak do tych na parterze lub pierwszym piętrze można z powodzeniem użyć tradycyjnych...

Andrzej Krugler IWA 2011

IWA 2011 IWA 2011

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics,...

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics, która odbyła się w dniach 11-14 marca, przyciągnęła ponad 35 200 zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertą aż 1166 wystawców. Impreza skierowana głównie do strzelców sportowych i myśliwych, posiada jednak część specjalistyczną o nazwie Law Enforcement at IWA, skupiającą firmy oferujące...

Andrzej Krugler Aktywna ochrona

Aktywna ochrona Aktywna ochrona

Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka, które ułatwiają mu orientację w przestrzeni, i jednym z zasadniczych, jeśli chodzi o porozumiewanie się. Dlatego niezmiernie ważna jest jego ochrona,...

Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka, które ułatwiają mu orientację w przestrzeni, i jednym z zasadniczych, jeśli chodzi o porozumiewanie się. Dlatego niezmiernie ważna jest jego ochrona, o którą szczególnie trzeba zadbać m.in. podczas działań wojskowych czy policyjnych grup specjalnych, w czasie których huk wystrzałów, użycie granatów oszałamiających czy materiałów wybuchowych może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Jak to jednak zrobić przy konieczności zapewnienia jednocześnie...

Mateusz Kurmanow Strzały w ciemnościach - termowizja

Strzały w ciemnościach - termowizja Strzały w ciemnościach - termowizja

Wraz z rozwojem i rosnącymi możliwościami kolejnych generacji urządzeń noktowizyjnych, ewolucji ulega także taktyka działania z ich użyciem – zmieniają się możliwości prowadzenia ognia z broni ręcznej,...

Wraz z rozwojem i rosnącymi możliwościami kolejnych generacji urządzeń noktowizyjnych, ewolucji ulega także taktyka działania z ich użyciem – zmieniają się możliwości prowadzenia ognia z broni ręcznej, identyfikacji swój-obcy (IFF), oznaczania celów, aż po zaawansowane systemy transmisji danych taktycznych, obrazu czy odwzorowania sytuacji. Skok technologiczny i rozpowszechnienie indywidualnej noktowizji wśród komponentów bojowych sił regularnych sprawiły, że wszelkiego rodzaju noktowizory nie stanowią...

Adam Dubiel Tasmański Tygrys pierwszej pomocy

Tasmański Tygrys pierwszej pomocy Tasmański Tygrys pierwszej pomocy

Ratownik taktyczny niesie pierwszą pomoc medyczną w czasie działań bojowych. Niesie ją w potencjale swoich umiejętności i w arsenale posiadanych przy sobie środków i narzędzi służących ratowaniu zdrowia...

Ratownik taktyczny niesie pierwszą pomoc medyczną w czasie działań bojowych. Niesie ją w potencjale swoich umiejętności i w arsenale posiadanych przy sobie środków i narzędzi służących ratowaniu zdrowia i życia. Ze względu na działanie w środowisku taktycznym, często w zagrożeniu, niejednokrotnie zdany jest jedynie na siebie i swój ekwipunek, przenoszony najczęściej w apteczce plecakowej. Dlatego tak niezmiernie ważna jest jej konstrukcja i cechy użytkowe. Nie może to być prosty pojemnik na środki...

Najnowsze produkty i technologie

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.