BIG MAC

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 6/2013  /  08-01-2014
RWS Cetus, Canadian MoD, US Navy, McMillan
Zobacz także:

Historia współczesnych wielkokalibrowych karabinów wyborowych, zwanych też ze względu na zasadnicze przeznaczenie antysprzętowymi, liczy już ponad 30 lat. Wśród coraz liczniejszych wzorów takiej broni wciąż najbardziej uznanym karabinem powtarzalnym pozostaje TAC-50 amerykańskiej firmy McMillan, stworzony we współpracy ze snajperami z oddziałów specjalnych działających w różnych częściach świata i doskonalony w wyniku wieloletniej współpracy z nimi.

 2  7. Ciąg dalszy artykułu...

W czasie wojny koreańskiej odnotowano przypadki dostosowywania, z oddolnej inicjatywy, radzieckich karabinów przeciwpancernych PTRD, zdobytych na oddziałach północnokoreańskich lub chińskich, do amunicji .50 BMG i wykorzystywania ich do strzelania wyborowego. Nawet na cywilnym rynku amerykańskim powstawały dla pasjonatów strzelania na bardzo duże odległości przeróbki brytyjskich karabinów ppanc. Boys (Rifle, Anti-Tank, .55 in, Boys) na taki nabój. Zainteresowanie dalekosiężnymi karabinami do niszczenia celów punktowych na odległym od własnego, często opanowanym przez przeciwnika, terenie, wzrosło także w czasie wojny wietnamskiej. W ograniczonym zakresie wykorzystywano w tym celu wkmy M-2 HB, z których strzelano ogniem pojedynczym, odnotowując czasami doskonałe wyniki. Najgłośniejszym przykładem był rekordowy strzał słynnego snajpera amerykańskiej piechoty morskiej sierż. Carlosa Hathcocka, który z takiej broni zaopatrzonej w celownik Unertl o powiększeniu ośmiokrotnym, trafił partyzanta Vietcongu z odległości 2300 m – i to pierwszym strzałem. Podobne rezultaty na dystansach nawet „jedynie” półtora kilometra były wystarczająco zachęcające, by rozbudzić wyobraźnię wojskowych i konstruktorów broni, ale wykorzystanie do takich celów wielkokalibrowego karabinu maszynowego, ważącego z podstawą około 50 kg i przystosowanego przede wszystkim do prowadzenia ognia ciągłego, było dalekie od ideału. Gdy w latach 70., wraz z przeniesieniem zainteresowania armii amerykańskiej z dżungli Azji Południowowschodniej na tereny Bliskiego Wschodu i Europy, wzrosło znaczenie snajperów i strzelania wyborowego na dużych dystansach, nie trzeba było już długo czekać na powstanie pierwszych oryginalnych konstrukcji karabinów wyborowych dalekiego zasięgu.

Pierwsze prace miały bardzo ograniczony charakter i nie przyniosły jeszcze istotnych zamówień wojskowych, ale już na przełomie lat 70. i 80. pojawiły się pogłoski o używaniu przez amerykańskie siły specjalne w Ameryce Południowej karabinów zdolnych bardzo celnie i skutecznie razić z ponadprzeciętnej odległości. Pierwsze konstrukcje ujawniono jednak dopiero parę lat później. Siły zbrojne USA testowały na początku lat 80. prototypy karabinów kalibru .50 z trzech firm. State Arms Company z Waunakee w Wisconsin przekazała dość klasycznej konstrukcji jednostrzałowe karabiny, z drewnianym łożem i zamkiem suwliwo-obrotowym lub wahadłowym Sharpsa: Target, SWAT i Sniper z celownikiem Leupolda 3–12 x. Jerry Haskins opracował również jednostrzałowy karabin M500 (US pat. 3 494 216), wykonany przez RAI (Research Armament Industries) z Jacksonville w Arkansas, które zostały zakupione w niedużych ilościach przez siły specjalne amerykańskiej marynarki Navy SEAL oraz snajperów piechoty morskiej i były wykorzystywane bojowo podczas inwazji na Grenadę oraz walk w Bejrucie. Koniunkturę wyczuł także Ronnie Barrett z Tennessee, który w 1982 r. przedstawił samopowtarzalny karabin M82, odnosząc po jego dopracowaniu najbardziej spektakularny sukces. W 1989 r. jego broń została przyjęta do uzbrojenia armii szwedzkiej, a rok później wybrana przez amerykańskie siły zbrojne, szybko zdobywając pozycję najpopularniejszego wkbw na świecie jako „Light Fifty”.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  20
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 6/2013

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Polowanie - w jakim plecaku będzie najwygodniej »
plecak

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Neutralizacje niebezpiecznych obiektów w Szczecinie

Specjaliści od podwodnych zadań z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie neutralizują zalegające pod wodą niebezpieczne pozostałości z okresu II wojny światowej. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni...

Aktualny numer

1/2021
SPECIAL OPS 1/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Oczy” i „uszy” WS
  • - 10 lat SGO siła pasji
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl