Inforce APL

Marcin Kruk  /  SPECIAL OPS 5/2013  /  19-12-2013

Wśród modeli oświetlenia taktycznego przeznaczonego do broni krótkiej najbardziej rozpoznawalne są: Streamlight TLR-1 i nieprodukowany już Surefire X200/X300, z latarkami Glocka daleko w tle. W naszym kraju „teelerka” cieszy się większą popularnością, głównie ze względu na cenę. Trudno się dziwić zarówno logistykom jednostek, jak i prywatnym użytkownikom – ceny Surefire w Polskich  realiach są bardzo wysokie. Jednak niepodzielne panowanie tej konstrukcji może być poważnie  zagrożone… jeśli latarka Inforce APL stanie się powszechnie dostępna. Nie jest ona pozbawiona  wad, czy raczej minusów (co i tak jest kwestią indywidualnej oceny), lecz mogę powiedzieć,  już po krótkim zapoznaniu, że jest to chyba najbardziej przyjazna użytkownikowi konstrukcja  oświetlenia taktycznego, z jaką miałem do czynienia.

APL jest zasilana jedną baterią CR123A, należy więc do „klasy” kompaktowych i należałoby ją porównywać raczej z TLR-3 niż z TLR-1, czy popularnymi „Siurkami”. Jednak w rzeczywistości nie jest to „światło” do pistoletów superkompaktowych typu Glock 26, a raczej bezpośredni konkurent „teelera”. Jak więc wypada?

Przeczytaj także: Optoelektronika obserwacyjna od IMS Griffin

Latarka generuje strumień światła o mocy 200 lumenów, w porównaniu do 300 TLR-1 i 90 TLR-3. Jest znacznie jaśniejsza niż mój stary Surefire X200 i porównywalnie jasna z Surefire X300 (170 lumenów). Moc ta wydaje się wystarczająca do identyfikacji i prowadzenia ognia na „pistoletowych” dystansach – czyli do ok. 50 m w przypadku celu „sylwetkowego” i statycznego prowadzenia ognia (jeśli ktoś strzela jak Frank Proctor). Mniejsza moc oznacza mniejsze ryzyko oślepienia odblaskiem własnego światła od bliskiej ściany (powidok może na jakiś czas znacznie utrudnić skuteczne strzelanie w ciemności). Z jakiegoś jednak powodu Surefire (którego przedstawiciele twierdzą, że właściwie 150 lumenów w zupełności wystarczy) wycofał swoje wcześniejsze latarki zastępując je X300 Ultra o mocy 500 lumenów (producent twierdzi, że silne światło lepiej poraża zaadaptowany do ciemności wzrok przeciwnika). Tu pierwszy potencjalny minus APL – w ofercie Inforce nie ma jej wersji o wysokiej mocy, podczas gdy Streamlight również taką ma. Strumień światła układa się w okrąg o niezbyt wyraźnej krawędzi oraz zdecydowanie jaśniej niż w TLR czy X300 oświetlonym szerokim polu (poświacie).

Przeczytaj także: Princeton Tec Remix Pro MPLS

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  5
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5/2013

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl