Zegarek zwiadowcy

Jerzy Bielecki  /  SPECIAL OPS 4/2013  /  27-09-2013  /  3

Zegarki firmy Luminox można uznać za jedne z popularniejszych zegarków „taktycznych” - cieszą się wzięciem wśród wielu żołnierzy i funkcjonariuszy różnych jednostek, w tym także specjalnych, oraz wszelkiej maści miłośników militarnych gadżetów. Oczywiście, zegarki te nie są wyłącznie gadżetem – to naprawdę solidne czasomierze, o dużej wytrzymałości i z kilkoma ciekawymi rozwiązaniami zastosowanymi w ich konstrukcji.

 2  2. Ciąg dalszy artykułu...

FUNKCJE ZEGARKA

Podstawową jest oczywiście pomiar czasu, ale Recon Nav Spc oferuje jeszcze kilka funkcji dodatkowych, niekoniecznie spotykanych w czasomierzach innych producentów.

Miarki. Na dłuższym pasku zegarka znajduje się miarka calowa (4 cale) i metryczna (10 cm). Natomiast na krótszym pasku naniesiona jest miarka w skali – 1:25 000 (1,5 km) i 1:50 000 (3 km).

Mierzenie czasu nurkowania. Pomiaru dokonuje się poprzez ustawienie kompozytowego bezela na wysokości wskazówki minutowej kapsułki z trytem – punkt zero. Następnie obserwując zmianę położenia wskazówki minutowej odczytuje się wskazanie na bezelu informujące o ilości czasu spędzonego pod wodą – od 0 do 60 minut, skok co 5 minut. Należy pamiętać, że bezel obraca się wyłącznie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek. Próba przekręcenia bezela zgodnie z ruchem wskazówek może skończyć się jego uszkodzeniem.

Pomiar czasu w innej strefie czasowej. Aby uzyskać informację o czasie w wybranej strefie, należy odciągnąć koronkę, wyczuć pierwszy „klik” i kręcąc koronką w dół ustawić biało-czerwoną wskazówkę-strzałkę na wybranej godzinie według 24-godzinnej podziałki, która znajduje się na bezelu. Następnie wskazówka przesuwa się synchronicznie ze wskazówką godzinową. Dla ułatwienia najlepiej rozpocząć synchronizację stref czasowych rozpoczynając o pełnej godzinie.

Wyznaczanie stron świata. Aby wyznaczyć strony świata na półkuli północnej, należy wycelować wskazówką godzinową w słońce, a następnie podzielić kąt między wskazówką godzinową a godziną 24 na pół (dla ułatwienia – jest to mniejszy kąt). Wyznaczona linia wskazuje kierunek południowy, a zatem północ będzie po drugiej stronie. Dla ułatwienia warto zapamiętać, że do godziny 12:00 słońce porusza się w prawo i zmierza do południa. Natomiast po godzinie 12:00 słońce zmierza również w prawo, ale od południa. Dodatkowo, na pasku zegarka zamocowany jest mały kompas. Niestety, ani tarcza, ani igła kompasu nie są pokryte substancją luminescencyjną, co czyni go bezużytecznym nocą i w ciemnych miejscach. Kompas bardzo powoli (pow. 4 s) stabilizuje igłę, co dla osób przyzwyczajonych do szybkich kompasów (1–1,5 s) może być irytujące. Zauważyłem też, że kompas nie zawsze wskazuje północ, a różnice wskazań są na tyle znaczące, że dyskwalifikują go nawet do orientacyjnego wyznaczania kierunków świata. Kompasem wzorcowym do kontroli trafności wskazań kierunku był profesjonalny kompas Moscompass Model 3 „stabilna igła”.

Mierzenie szybkości tempa marszu. Pomiaru dokonuje się poprzez odczekanie, aż wskazówka sekundnika ustawi się na godzinie 12, następnie należy przejść 50 metrów, po czym odczytać wskazanie sekundnika wewnątrz cyferblatu – skala „walking speed”. Uzyskany wynik mówi o prędkości, np. kiedy wskazówka sekundnika wskazała wartość 9 (20 sekund marszu) oznacza to, że wynosi ona 9 km/h.

Datownik. Zmiana daty odbywa się poprzez lekkie odciągnięcie koronki – należy wyczuć jeden „klik” – i kręceniu nią w górę do uzyskania pożądanej wartości. Zmianę czasu wykonuje się poprzez odciągnięcie koronki, po odciągnięciu koronki w skrajne położenie. Należy bezwzględnie pamiętać, aby po zmianach ustawienia daty, strefy czasowej lub czasu dokładnie docisnąć koronkę – jej niedociśnięcie może spowodować rozszczelnienie zegarka.

PODSUMOWANIE

Recon Point Man i Recon Nav Spc są zegarkami bardzo zbliżonymi do siebie, z podobnymi funkcjami. To, co było największym zaskoczeniem, to fakt, że powłoka antyrefleksyjna nie do końca się sprawdza. Przypadkowo odkryłem, że zegarek jednak odbija światło i możliwe jest puszczanie „zajączków”. Co to oznacza – nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Na szkiełku zostają też ślady palców, co czasem może utrudniać odczytanie wskazań zegarka.

Podobnie jak w przypadku Recon Point Man w gorące dni i pomimo spocenia ręki zegarek nosiło się wygodnie i nie odczuwało żadnego dyskomfortu, odparzeń czy otarć. Zegarek bez żadnego uszczerbku zniósł około 10-godzinne zanurzanie w wodzie, wielokrotną kąpiel oraz jazdę terenową na rowerze. Ponieważ testowanie zegarka przypadło w okresie letnim, imitacją warunków zimowych było schowanie zegarka do zamrażarki, na 10 godzin, w temperaturze –25 stopni Celsjusza. Obawiałem się przede wszystkim uszkodzeń paska. Nic takiego jednak nie wystąpiło. Mechanizm zegarka też nie uległ uszkodzeniom, jedynie szkiełko zegarka pokryło się lekkim szronem, który dało się szybko usunąć przez wytarcie w spodnie.

Trudno jest mi przedstawić jednoznaczną opinię o Recon Nav Spc. Z jednej strony, wykonanie zegarka jest na najwyższym poziomie i można się spodziewać, że nie zawiedzie on niespodziewanie. Z drugiej, jest dla mnie mało czytelny i wyposażony w kompas o zaskakująco niskiej jakości. Na plus można na pewno zaliczyć pomysł z naniesieniem miarek na paskach. Ponieważ zegarek był w moim posiadaniu przez niecały miesiąc, nie miałem możliwości ocenić dokładności wskazań czasomierza, ale biorąc pod uwagę jakość innych zegarków ze stajni Luminoxa, raczej można nie obawiać się, że Recon Nav Spc będzie się późnił lub spieszył.

Z tych względów, pozostawię czytelników bez mojej zdecydowanej opinii i nieco osamotnionych w ostatecznym wyborze. Zalecam za to gruntowne przemyślenie decyzji o ewentualnym zakupie Luminoxa i rozważenia, czy zasobność portfela i osobistych upodobań pozwala na zakup tego zegarka.

Recon Nav SPC

Mechanizm: kwarcowy

Średnica koperty: 46 mm

Materiał koperty: wzmocnione włókno węglowe

Szkiełko: szafirowe, z pokryciem antyrefleksyjnym

Wodoszczelność: 200/600/20 (m/ft/atm)

Podświetlenie: Night Vision Tubes

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  6
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2013

Komentarze

3
Jaro / 22-10-2013, 13:00
"wypełnionych trytem" - hmmm to to jest promieniotwórcze?
SUPREEMEX79 / 06-11-2013, 17:38
KTO UŻYWAŁ LUMINOXÓW WIE , ŻE TO GADŻET A NIE ZEGAR DO DZIAŁALNOŚCI W SOTU.
G-SHOCK. I TYLE. MASZ PEWNOŚĆ ŻE PO DNIU Z MINIMI NIE POŻEGNASZ SIĘ ZE WSKAZÓWKAMI TAK JAK TO BYWA W POWYŻSZYM "WYROBIE ZEGARKOPODOBNYM: ;)
VadimPacajev.com / 16-03-2015, 09:14
@Jaro Jest radioaktywne ale nieszkodliwe. Jest tego tak niewielka ilość że nie zagraża zdrowiu. BTW gram tego kosztuje 30.000 dolarów :)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania  »

 


Najsłyniejsze misje specjalne » By broń nie wyślizneła się z ręki »
broń konserwacja

 


Zostań specem od bezpieczeństwa informacji »
studia wyższe

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Złóż własną broń »
bron składana

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Latarki na karabin - niewielkie gabarety duża moc - przekonaj się » 
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Czyszczenie tłumika i innych części broni - krok po kroku »
studia wyższe

 


Jak wygląda praca w wojsku, w ochronie? Przejdź szkolenie » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

JASTRZĄB-20

Zwiadowcy z Lidzbarka Warmińskiego zakończyli właśnie szkolenie na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu.

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl