Wydział Realizacyjny Komendy Stołecznej Policji

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 4/2013  /  01-10-2013  /  1
 6  6. Ciąg dalszy artykułu...

W 2010 r. na warszawskiej Woli „Wuerka” miała zatrzymać uzbrojonego konstruktora ładunków wybuchowych. Gdy grupa szturmowa przygotowywała się do wkroczenia, nastąpiła eksplozja – okazało się, że przestępca czekał w gotowości z ładunkiem w reku, planując wysadzenie się razem z policjantami, ale na szczęście wybuch nastąpił przedwcześnie. To przykład, jak próba zatrzymania „przeciętnego” przestępcy może niespodziewanie dorównać pod względem zagrożenia konfrontacji z terrorystami i dlatego funkcjonariusze  Wydziału muszą zawsze być przygotowani na najgorsze.

W przedostatnim dniu sierpnia 2011 r. miała miejsce popisowa operacja przeciwko zorganizowanej, trudnej do schwytania „wołomińskiej” grupie złodziei samochodów. Policjanci z WR KSP obserwowali, jak szybko poruszają się z pilotującym ich „zwiadowcą” po autostradzie A2 szybkimi, drogimi samochodami, ukradzionymi w Niemczech. Ponieważ „prowadzenie” i osaczenie przestępców na takiej drodze byłoby zbyt ryzykowne, wybrano dogodny moment, gdy musieli zatrzymać się przed punktem poboru opłat drogowych między Koninem a Poznaniem, zaskakując ich zablokowaniem przez śmigłowiec, z którego wysypali się komandosi z „Wuerki”.

Jednym z największych wyzwań w ostatnim okresie był udział w zabezpieczaniu EURO 2012. Sekcja I WR KSP odpowiadała wówczas za  rozpoznanie pirotechniczne oraz, z pomocą otrzymanego z USA wyposażenia, za ochronę CBRN, natomiast ogniwa Sekcji II ochraniały reprezentacje Federacji Rosyjskiej na treningach, podczas meczów i w czasie wolnym. Do tego dochodziły nagłośnione w wypaczający sposób przez media działania po cywilnemu przy szpalerach umundurowanych oddziałów prewencji, polegające na wyłapywaniu z tłumu prowodyrów zamieszek i najbardziej aktywnych chuliganów po meczach oraz podczas Święta Niepodległości. W najbliższej przyszłości Wydział planuje największe do tej pory w kraju ćwiczenia we współpracy z władzami stolicy, poświęcone zagrożeniu ze strony tzw. aktywnych strzelców(„Special Ops” nr 9/10 (6) 2010), m.in. w jednej ze szkół, z udziałem uczniów i kadry pedagogicznej, która będzie mogła  poznać procedury działania na wypadek takiego zagrożenia.

Mimo tak wielkiego zaangażowania, bardzo dobrych wyników oraz podobnych wymagań i równie niebezpiecznych warunków pracy jak w przypadku funkcjonariuszy pododdziałów antyterrorystycznych, które uczestniczą w większości w akcjach o takim samym charakterze (ale często rzadziej), policjanci z warszawskiej „Wuerki” nie mają, tak jak oni, prawa do korzystniejszego naliczania lat pracy (1 rok pracy uznawany za 1,5) czy emerytury. Wszystko rozbija się o jedno rozporządzenie MSWiA, zgodnie z którym uprzywilejowane świadczenia przysługują tylko funkcjonariuszom z pododdziałów AT. Liczba i umiejscowienie takich jednostek w Polsce określone są w innych przepisach, w których – w związku ze stacjonowaniem w stolicy BOA i posiadaniem przez mazowiecką KWP w Radomiu Samodzielnej Sekcji Antyterrorystycznej – nie przewidziano takiej komórki organizacyjnej w KSP. Policjanci z WR ryzykują więc życie i zdrowie nie mniej niż koledzy z wymienionych jednostek, ale ponieważ w związku z powyższymi uregulowaniami prawnymi nie mogą nosić miana jednostki AT, ich status pozostaje wyraźnie niższy. Funkcjonariusze Wydziału nie oczekują przekształcenia lub przemianowania na pododdział antyterrorystyczny, ale uznania, że obecny charakter i specyfika „Realizacji” ze „Stołecznej” powinny zostać również odpowiednio docenione.


Uwaga! Zainteresowani służbą w WR KSP: szczegółowe informacje na temat naboru na stronie internetowej Komendy Stołecznej Policji, w zakładce KSP/Wydziały/Wydział Realizacyjny: www.policja.waw.pl/portal/pl/87/24735/Nabor_do_sluzby.html.

BROŃ I WYPOSAŻENIE

Początki WR nie były najłatwiejsze – duża część uzbrojenia i wyposażenia osobistego nie należała do najnowszych, a samochody były mocno wyeksploatowane. Wydział spotkał się jednak z ogromnym wsparciem ze strony kolejnych Komendantów Stołecznych, dzięki którym stopniowo unowocześnił sprzęt. Pomoc nadeszła też od władz Warszawy, które przekazały m.in. fundusze na drogi sprzęt dla pirotechników, np. nową przyczepę do transportu niebezpiecznych ładunków renomowanej szwedzkiej firmy Dynasafe AB i nowoczesny kombinezon ochronny EOD-9A kanadyjskiej firmy Med-Eng.

Broń krótka funkcjonariuszy WR to austriackie pistolety Glock 17 i 19 kalibru 9 mm (które mogą być wyposażone w oświetlenie taktyczne TLR1 Streamlight i wydłużone magazynki na 33 naboje, najczęściej przenoszone w kaburach Blackhawk oraz Safariland 6004 z kydeksu), natomiast podstawowa broń długa to MP-5 w wersji A3 ze szwedzkimi celownikami kolimatorami Aimpoint Micro T1 lub amerykańskimi EOTech XPS3, niektóre z łożem szynowym i chwytem przednim. Uzupełniają je HK UMP9 z celownikami holograficznymi HWS EOTech plus nieco izraelskich Uzi i Mini-Uzi – wszystkie z oświetleniem taktycznym. Do tego dochodzą proste strzelby gładkolufowe pump-action kalibru 12: amerykańskie Mossberg M500A i niemieckie Imperator SDASS Short w wersji bezkolbowej oraz granaty oszałamiające (flash-bang) niemieckiej firmy Nico-Pyrotechnics.

Strzelcy wsparcia używają fińskich powtarzalnych karabinów precyzyjnych Sako TRG21 i austriackich Steyr-Mannlicher SSG69 na nabój 7,62 mm × 51 NATO (.308 Winchester), a także radzieckich samopowtarzalnych karabinów wyborowych SWD na nabój 7,62 mm × 54R z celownikiem optycznym PSO-1 oraz „tuningowane” kbk automatyczne AKM i AKMS na amunicję pośrednią 7,62 mm × 39. W arsenale Wydziału znalazły się także początkowo po plutonie antyterrorystycznym z Okęcia polskie subkarabinki Onyks wz. 89 na nietypową już amunicję 5,45 mm × 39 i z tego względu nieużywane w akcjach bojowych. W użyciu są także nowoczesne paralizatory elektryczne Taser X26 i testowane obecnie X2.

Umundurowanie bojowo-ćwiczebne Wydziału składało się dawniej z czarnego lub ciemnogranatowego kombinezonu z odpornego na wysokie temperatury kermelu, od 2009 r. uzupełnionego mundurem w charakterystycznym tylko dla tej jednostki czterobarwnym kamuflażu („Special Ops” nr  11–12 (1) 2009). Od 2011 r. najczęściej użytkowane są nowe komplety (bluza, spodnie, combat-shirt) w kolorze oliwkowym (OG) zaprojektowane przez firmę Curahee, a dostarczone przez spółkę SELW-2 z Sosnowca. Wśród funkcjonariuszy WR popularne są także, nabywane prywatnie combat shirts firmy Massif w takim kolorze lub kamuflażu Multicam. Uzupełniają je kominiarki, rękawiczki taktyczno-ochronne i obuwie kilku typów, w tym najpopularniejsze  ostatnio Magnum Elite 8 Spider w kolorze piaskowym (Desert Tan).

Wyposażenie ochronne to hełmy kompozytowe Maskpol HBK, zazwyczaj  w pokrowcach czarnych lub Multicam, które zastąpiły używane wcześniej  BK4/M Piorun II i HB firmy ITB Moratex, kamizelki kuloodporne tego producenta, maski przeciwgazowe MP5, gogle ochronne (głównie amerykańskie ESS Profile NVG, ale również francuskie Bolle XT 800Tactical i amerykańskie Hatch Boss 6000) oraz ochraniacze kolan. Wydział używa zintegrowanych kamizelek firmy Janysport w kolorze zielonym (zaprojektowanych przy znacznym udziale żołnierzy Formozy, z tą różnicą, że model WR różni się umieszczeniem podkładki antypoślizgowej na ramionach w miejsce taśm modułowych). Podczas działania w terenie pozamiejskim strzelcy wsparcia mogą używać amerykańskich mundurów polowych BDU w kamuflażu woodland z kapeluszami typu dżunglowego, kompletów kamuflażu Multicam, a czasami specjalnych strojów maskujących typu ghillie suit. Łączność zapewnia sprzęt firmy Motorola ze zintegrowanymi z nią ochronnikami słuchu firmy MSA Sordin.

Wśród specjalistycznego sprzętu, wykorzystywanego przez Wydział, znajdują się m.in. tarany, tarcze balistyczne, drabiny szturmowe Little Giant Ladder Systems, zestawy do mechanicznego forsowania wejść (entry-tools) firmy Blackhawk i Hallagan Tools, hydrauliczne urządzenia  wyważaniowe firm Holmatro, Hydro-Noa Ltd., polski robot pirotechniczny PIAP Inspektor itp. WR KSP dysponuje bogatym parkiem samochodowym, obejmującym nieoznakowane samochody cywilne, terenowe, vany oraz specjalistyczne pojazdy sekcji minersko-pirotechnicznej).

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  26
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2013

Komentarze

1
fisher79 / 01-10-2013, 19:53
świetny temat i perfekcyjne zdjęcia, a operatorzy WR-ki w wersji "low profile" miodzio :) :)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl