Wydział Realizacyjny Komendy Stołecznej Policji

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 4/2013  /  01-10-2013  /  1
 5  6. Ciąg dalszy artykułu...

W wielu dziedzinach WR KSP wiąże stała współpraca szkoleniowa z główną policyjną jednostką antyterrorystyczną, której instruktorzy bardzo pomogli Wydziałowi w osiągnięciu obecnego poziomu. W szeregi WR przechodzili antyterroryści z tej jednostki, wywodził się z niej też zastępca naczelnika Wydziału, który nakreślając sposób szkolenia i taktykę działań odegrał niebagatelną rolę w jego rozwoju. Wydział trenuje również z „czarnym” Oddziałem Specjalnym Żandarmerii Wojskowej z Warszawy, BOR, jakiś czas temu zwróciła się do niego z prośbą o szkolenie Straż Więzienna, a z propozycją wspólnych szkoleń zwracają się jednostki specjalne różnych resortów.

Mimo bardzo podobnego wyposażenia, dużej części szkolenia i umiejętności, „Realizacja” KSP nie jest osiemnastą (BOA, 9 SPAP, 7 SAT) jednostką antyterrorystyczną policji, o innej nazwie – nie tylko ze względu na pominięcie w statusie przeznaczenia do ratowania zakładników z rąk terrorystów. Chociaż na co dzień antyterroryści wykonują w większości te same zadania co formacja specjalna KSP,  różni się ona od nich również nieco innym stylem pracy, który musi łączyć czasami działania „uderzeniowe” z operacyjnymi. Prowadzenie tych ostatnich incognito po cywilnemu, a w razie potrzeby błyskawiczne przechodzenie do zatrzymań i „wejść” z bronią długą, wymaga dodatkowych umiejętności.

Taka specyfika działań oraz doświadczenia zebrane podczas wielu innych realizacji w pełnym wyposażeniu bojowym, ale w rozmaitych warunkach i okolicznościach, doprowadziły do wypracowania przez Wydział własnej, odmiennej w szczegółach taktyki. Jak mówi obecny naczelnik WR mł. insp. Jarosław Mikiciuk, Wydział posiada „własną tożsamość taktyczną”. W odróżnieniu od SPAP i SAT w strukturach pionów prewencji KWP, dzięki ulokowaniu w pionie kryminalnym KSP Wydział ma przy tym bezpośredni kontakt z jego naczelnikami (Wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw itd.), czyli z bezpośrednimi zleceniodawcami działań, co znacznie usprawnia współpracę.

Od początku istnienia WR KSP mógł szczycić się uzyskiwanymi rezultatami i przez lata plasował się na czele innych jednostek specjalnych policji pod względem liczby akcji, w których bierze udział. Już w 2005 r. policjanci z tego Wydziału przeprowadzili ponad 270 realizacji związanych z zatrzymywaniem przestępców (122), którym odebrano m.in. osiem sztuk broni palnej, 3 kg i 400 tabletek narkotyków, pięć skradzionych pojazdów oraz mundury i wyposażenie policyjne wykorzystywane podczas napadów. Oprócz tego pirotechnicy uczestniczyli w 94 realizacjach, z czego w 21 znaleźli urządzenia wybuchowe, kilka tysięcy sztuk amunicji różnego typu, granaty, mieszaniny pirotechniczne oraz broń krótką i długą.

Trzydzieści razy wzywani byli do podrzuconych atrap ładunków wybuchowych, kontrolowali rejony planowanych koncertów, wieców, meczy i innych imprez masowych, gromadzących tysiące osób. Jednym z największych przedsięwzięć było zapewnienie bezpieczeństwa III Szczytowi Rady Europy. Oprócz tego, w tym i kolejnych latach wielokrotnie współpracowali z wojskowymi patrolami rozminowania przy oczyszczaniu województwa z niewybuchów i niewypałów pozostałych po II wojnie światowej. Efektem pracy istniejącej wówczas sekcji III było zatrzymanie ponad 220 złodziei kieszonkowych działających w dobrze zorganizowanych wieloosobowych grupach, którym udowodniono 112 przestępstw, odzyskując mienie o łącznej wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. W 2006 r. Wydział wykonał dwa razy tyle zadań!

Sekcja I przeprowadziła 231 realizacji, w tym 36 przeszukań z udziałem psów, zabezpieczając 16 urządzeń wybuchowych, nielegalną amunicję i broń oraz ochraniała 130 odpraw pasażerskich izraelskich linii lotniczych El-Al. Sekcja bojowa wzięła udział w 476 realizacjach, w trakcie których odzyskano m.in. kilka sztuk broni oraz zatrzymano 145 osób. Wśród nich siedmiu sprawców zabójstw, dwóch powiązanych z gangiem „Mutantów” handlarzy narkotyków, odpowiedzialnych także za napady w Parolach i Magdalence oraz trzech mężczyzn w związku ze sprawą uprowadzenia biznesmena z Chin. Nie można też pominąć zaangażowania Wydziału w zabezpieczanie wizyty w Warszawie papieża Benedykta XVI.

Rok 2007 to kilkaset kolejnych akcji i schwytanie ponad 80 groźnych przestępców. Pirotechnicy przeprowadzili 53 realizacje, w tym 11 z ujawnieniem ładunków wybuchowych (na terenie Warszawy-Śródmieścia odkryto i zneutralizowano składnicę materiałów wybuchowych, zapalników i komponentów do budowy urządzeń wybuchowych, wraz z instrukcjami montażu), współpracowali z BOR podczas zabezpieczania kampanii wyborczych i wyborów, przeprowadzili szkolenie pracowników metra na temat zachowania w sytuacjach kryzysowych, a także brali udział w ogólnopolskich ćwiczeniach AT w Żaganiu, poświęconych zarządzaniu kryzysowemu, oraz w manewrach „Woda 2007”. Na koncie sekcji bojowej znalazło się 476 realizacji, podczas których zatrzymano 84 bandytów, w tym

27 członków zorganizowanych grup przestępczych, dwie osoby poszukiwane listem gończym za zabójstwo – jedną, kilkakrotnie umykającą niemieckiej policji, listem międzynarodowym – oraz pięć za przemyt i handel narkotykami. Wśród zatrzymanych byli sprawcy wielokrotnych napadów na banki w województwie mazowieckim oraz grupa specjalizująca się w porwaniach dla okupu, zwana „obcinaczami palców”.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  26
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2013

Komentarze

1
fisher79 / 01-10-2013, 19:53
świetny temat i perfekcyjne zdjęcia, a operatorzy WR-ki w wersji "low profile" miodzio :) :)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Policjanci na misji w Kosowie wyróżnieni medalami

I Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Dariusz Augustyniak przewodniczył delegacji Policji podczas wizyty w polskim Kontyngencie Policyjnym w Kosowie. W trakcie jej trwania odznaczono...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl