Wydział Realizacyjny Komendy Stołecznej Policji

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 4/2013  /  01-10-2013  /  1
 4  6. Ciąg dalszy artykułu...

W odróżnieniu od operatorów z pododdziałów antyterrorystycznych funkcjonariusze sekcji bojowej WR KSP nie przechodzą szkolenia spadochronowego, ani nurkowego, jako stosunkowo drogich, a niekoniecznych w praktyce działań Wydziału. Chętnie uczestniczą natomiast w bardziej przydatnych kursach, np. strzeleckich lub walki wręcz i technik interwencyjnych. Szereg bardzo specjalistycznych szkoleń pod kątem różnych aspektów swojej pracy przechodzą oczywiście policjanci z sekcji pirotechnicznej, wśród których są wysokiej klasy specjaliści, od płetwonurków przygotowanych do prac minerskich pod wodą, po przewodników psów wyszkolonych do poszukiwania materiałów wybuchowych.

Sekcja bojowa WR KSP dysponuje od niedawna również psem bojowym. Dostrzegając światowy trend i stykając się z bardzo pozytywnymi opiniami na temat doświadczeń z wykorzystania takich psów przez zagraniczne policyjne jednostki specjalne (np. francuskie, belgijskie), w Wydziale już około pięciu lat temu planowano podjęcie kroków w podobnym kierunku. W Polsce już od początku lat 90. przewidywano wykorzystywanie w policji psa służbowego jako środka przymusu bezpośredniego, wyróżniając wśród psów w prewencji te o specjalności „działania antyterrorystyczne”. W połowie lat 90. w naszych pododdziałach AT służyło w tej roli 8–9 specjalnie szkolonych owczarków niemieckich, ale wraz z ich „odchodzeniem na emeryturę” ta skuteczna broń z różnych, czasem bardzo prozaicznych przyczyn, zanikła.

Realizację pomysłu wprowadzenia do działań WR KSP psa bojowego wstrzymywało natomiast ujęcie w obowiązujących do niedawna przepisach sytuacji dopuszczających użycie psa służbowego w sposób nie w pełni wyczerpujący specyfikę działań taktycznych. Zapowiedź lepszego ujęcia tej kwestii w przygotowywanej nowej ustawie o środkach przymusu bezpośredniego sprawiła, że mimo braku pewności co do jej ostatecznej treści kierownictwo Wydziału podjęło ryzyko wyprzedzającego ruchu i około rok temu,  po wyrażeniu przez jednego z funkcjonariuszy chęci zostania przewodnikiem psa bojowego, zdecydowało, że nadszedł czas na takie poszerzenie szeregów Sekcji II.

W drodze zgodnego z odpowiednimi przepisami przetargu WR nabył owczarka holenderskiego – przedstawiciela jednej z najbardziej cenionych, obok owczarków niemieckich i belgijskich, ras psów służbowych o takim przeznaczeniu, o silnej osobowości, ale jednocześnie zwartej konstrukcji psychicznej, podatnych na tresurę, potrafiących skupić uwagę na przewodniku i zadaniu, odpornych na odwracanie uwagi, odważnych, zdecydowanych i niecofających się  przed przeciwnikiem lub przeszkodami. Przewodnik z psem udali się najpierw Centrum Szkolenia Policji w Sułkowicach, gdzie w Zakładzie Kynologii Policyjnej przygotowywane sa psy służbowe. Szkolenie odbywało się według takiego samego schematu jak w przypadku innych psów obronnych i tropiących, ponieważ na razie brak specjalistycznego programu dla psów przeznaczonych dla jednostek taktycznych.

Po powrocie przewodnik, który zbiera wiedzę i wszelkie dostępne informacje na temat takiego wykorzystania czworonogów za granicą, samodzielnie kontynuował tresurę pod kątem potrzeb Wydziału. Wraz z kolegami wypracowują procedury uwzględniające wykorzystanie owczarka, modyfikują dotychczasowe oraz wprowadzają nowe, po czym testują je pod kątem skuteczności użycia psa bojowego i współdziałania z nim ogniw szturmowych. Wcześniej nowy członek jednostki oswajany był z aktywną obecnością policjantów z sekcji, poruszaniem się w ich zespole, wybuchami i błyskami granatów oszałamiających (gdy trzeba najpierw w pełni odzwyczaić zwierzę od  odruchowej pogoni za rzuconym granatem, co nie jest łatwe), z hukiem wystrzałów w akcji, a przedtem strzelaniem ze strzelb przy forsowaniu wejść i innymi niepokojącymi, ostrymi dźwiękami, by nie rozpraszały go i by normalnie funkcjonował w takich warunkach – traktując je jak coś normalnego, by był w stanie sprawnie wykonywać polecenia przewodnika i działać przeciwko przestępcom. Z drugiej strony, funkcjonariusze Wydziału musieli nauczyć się  specyfiki współdziałania z psem i wynikających z jego użycia nowych procedur. Jak widać na zdjęciach, nie tylko w typowych działaniach szturmowych w pomieszczeniach, ale także przy zaskakujących zatrzymaniach realizowanych w miejscach publicznych po cywilnemu –

tj. w zakresie, w którym brak do tej pory jakichkolwiek doświadczeń w kraju. Program szkolenia i wykorzystania psa bojowego w praktyce działań taktycznych jest więc nie tylko autorskim, ale i pionierskim dziełem stołecznej „Wuerki”, który oczywiście wciąż ewoluuje i poszerza się o nowe sposoby współpracy z czworonożnym policjantem, działającym na rzecz bezpieczeństwa pozostałych funkcjonariuszy i innych osób. Tymczasem weszła w życie  nowa Ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (z 24 maja 2013 r.), której artykuł 12 wymienia psa służbowego, a art. 21 znacznie lepiej niż starsze uregulowania precyzuje przypadki jego użycia w sytuacjach typowych dla kierowania do akcji pododdziałów specjalnych policji np. uwzględnia użycie psa przeciwko osobie niepodporządkowującej się wezwaniu do natychmiastowego porzucenia broni, materiału wybuchowego lub innego niebezpiecznego przedmiotu, którego użycie może zagrozić życiu, zdrowiu lub wolności uprawnionego lub innej osoby, przeciwko sprawcom przestępstw o charakterze terrorystycznym (art. 115 § 20 Kk z 1997 r.), zabójcom (art. 148 Kk), sprawcom ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 156 § 1 Kk), rozbojów (Art. 280 Kk) oraz osobom biorącym lub przetrzymującym zakładnika (art. 252 § 1 Kk) itp.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  26
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2013

Komentarze

1
fisher79 / 01-10-2013, 19:53
świetny temat i perfekcyjne zdjęcia, a operatorzy WR-ki w wersji "low profile" miodzio :) :)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Policjanci na misji w Kosowie wyróżnieni medalami

I Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Dariusz Augustyniak przewodniczył delegacji Policji podczas wizyty w polskim Kontyngencie Policyjnym w Kosowie. W trakcie jej trwania odznaczono...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl