Wydział Realizacyjny Komendy Stołecznej Policji

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 4/2013  /  01-10-2013  /  1

Gdy w 2003 r. główną jednostkę antyterrorystyczną polskiej policji przesunięto ze struktur Komendy Stołecznej pod bezpośrednie zwierzchnictwo Komendy Głównej, a mały pododdział antyterrorystów z Portu Lotniczego na Okęciu stracił status etatowego, warszawska policja została pozbawiona formacji specjalnych, zdolnych wesprzeć inne jej komórki na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością. Aby wypełnić tę lukę, dwa lata później Komendant Stołeczny powołał do życia w pionie kryminalnym KSP własny Wydział Realizacyjny.

WR KSP powstał na zrębie plutonu antyterrorystycznego z Okęcia i grupy specjalnej „Gepard” z Wydziału do walki z przestępczością samochodową Komendy Stołecznej Policji.  Funkcjonujący od końca lat 70. Samodzielny Pluton Antyterrorystyczny (SPAT) Komisariatu Policji Centralnego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie włączono w 2000 r. do głównej jednostki tego typu w kraju, czyli Wydziału Antyterrorystycznego KSP, a gdy w 2003 r. została ona przekształcona w Zarząd Bojowy CBŚ KGP, zredukowany pododdział z Okęcia powrócił w podporządkowanie policji na lotnisku, ale już tylko jako mała Sekcja Zabezpieczenia o ograniczonych zadaniach, pozbawiona statusu etatowego pododdziału AT. 

Przeczytaj także: Asymmetric Warfare Group

Latem tego samego roku, w istniejącym od dwóch lat Wydziale do walki z przestępczością samochodową KSP utworzono IV sekcję do realizacji zadań specjalnych. Jej trzonem było kilkunastu funkcjonariuszy z grupy „Gepard”, która wraz z działającą wcześniej, od maja 1999 r., a złożoną z funkcjonariuszy wydziału drogowego, wywiadowczego i kryminalnego grupą zadaniową „Moskit”, zasłynęła z niekonwencjonalnych metod przeciwdziałania kradzieżom samochodów. W tym czasie w stolicy znikało po kilkadziesiąt pojazdów dziennie, co stanowiło blisko 25 procent skradzionych na terenie kraju. Poruszające się po mieście nieoznakowanymi samochodami „Moskity” prowadziły, przy wsparciu antyterrorystów, m.in. ciągłe działania nękające wobec przestępców i powiązanych z nimi osób, zatrzymując i przeszukując pod różnymi pretekstami ich pojazdy po kilka razy dziennie, co skutecznie utrudniało działanie gangów samochodowych. Wraz ze specami od prowokacji z grupy „Wektor” zatrzymywali złodziei, podstawiając na przynętę w najbardziej nękanych kradzieżami rejonach miasta atrakcyjne samochody.

Przeczytaj także: Task Force-49/Task Force-50

Głównym celem „Gepardów” było natomiast skoncentrowanie wysiłków na rozbijaniu zorganizowanych grup przestępczych, które specjalizowały się w kradzieżach samochodowych, a także likwidacji ich zaplecza, z wykrywaniem współudziału skorumpowanych urzędników włącznie. Szybko okazało się bowiem, że kradzieże samochodów są z reguły tylko początkiem lub jedną z gałęzi poważniejszych, zorganizowanych procederów przestępczych, powiązaną z handlem narkotykami, brutalnymi walkami o wpływy i zabójstwami. Zatrzymywani przestępcy rzadko dobrowolnie się poddawali, prawie zawsze podejmując próby desperackich ucieczek. W polowaniu na nich nowoczesny sprzęt „techniki operacyjnej” i szybkie samochody okazywały się nieocenione, ale do zatrzymywania sprawców przestępstw na gorącym uczynku i po pościgu, wkraczania do „dziupli” z kradzionymi samochodami oraz zatrzymywania podejrzanych w mieszkaniach niezbędne były oprócz tego specjalne umiejętności bojowe. Dlatego policjanci z sekcji IV ćwiczyli obezwładnianie przestępców w miejscach publicznych, szybkie „wyjmowanie” ich z samochodów, taktyczne wejścia do budynków i przeszukania posesji, osłanianie postronnych osób itp.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Sekcja nabierała doświadczenia podczas kolejnych realizacji, a po przeniesieniu w 2003 r. Wydziału AT (a w zasadzie Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji – SPAP, na jaki w tymże roku został przemianowany) z Komendy Stołecznej do Głównej – najpierw w struktury CBŚ, a ostatecznie jako samodzielne Biuro Antyterrorystyczne (BOA) – oraz  rozformowaniem Sekcji Zabezpieczenia z Okęcia, okazała się jedynym pododdziałem o charakterze specjalnym w stołecznej policji. Tymczasem wsparcie taktyczne odpowiednio wyszkolonej i wyposażonej jednostki realizacyjnej było potrzebne nie tylko „samochodówce”.

Przeczytaj także: Święto Wojsk Specjalnych

Planując szczególnie niebezpieczne operacje inne wydziały KSP musiały prosić Komendę Główną o zgodę na pomoc i użycie antyterrorystów z BOA/ZOA, ale wydłużona droga służbowa często uniemożliwiała ściągnięcie ich do pomocy w niespodziewanych akcjach, zdarzało się też, że działania planowane przez „stołecznych” kolidowały z treningami centralnej jednostki antyterrorystycznej lub była ona zajęta wykonywaniem innych zadań, zleconych przez KGP. Między innymi tego typu utrudnienia skłoniły ostatecznie Komendanta Stołecznego, nadinspektora Ryszarda Siewierskiego, do wydania rozkazu o utworzeniu w strukturze KSP własnej, nowej komórki o charakterze specjalnym, wyposażonej i szkolonej w podobny sposób, jak istniejące w komendach wojewódzkich Samodzielne Pododdziały lub Sekcje Antyterrorystyczne (SPAP, SAT).

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  26
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2013

Komentarze

1
fisher79 / 01-10-2013, 19:53
świetny temat i perfekcyjne zdjęcia, a operatorzy WR-ki w wersji "low profile" miodzio :) :)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Policjanci na misji w Kosowie wyróżnieni medalami

I Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Dariusz Augustyniak przewodniczył delegacji Policji podczas wizyty w polskim Kontyngencie Policyjnym w Kosowie. W trakcie jej trwania odznaczono...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl