Feniks

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 11-12/2009  /  18-12-2009
Feniks
Feniks Andrzej Krugler

Otwarcie granic Polski z innymi państwami Unii Europejskiej dla swobodnego przemieszczania się obywateli wspólnoty i przepływu towarów po pełnym przystąpieniu naszego kraju do Układu z Schengen w styczniu 2008 r., wiązało się z koniecznością dostosowania struktur służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny do związanych z tym nowych wyzwań. W Straży Granicznej jednym z najważniejszych posunięć w tym zakresie było utworzenie w Komendzie Głównej nowej jednostki organizacyjnej pod nazwą Zarząd Zabezpieczenia Działań SG, która skupia w swych szeregach m.in. zreformowane pododdziały bojowe tej formacji.

Pododdziały specjalne istniały w Straży Granicznej prawie od samego początku jej działania. Dopiero jednak w latach 1992-93 zaczęto dążyć do nadania im profesjonalnego charakteru, a faktycznej formy nabrały poczynając od 1997 r. W poszczególnych Oddziałach SG (Beskidzki, Bieszczadzki, Karpacki, Lubuski, Łużycki, Morski, Nadbużański, Podlaski, Pomorski, Sudecki, Śląski, Warmińsko-Mazurski OSG) zaczęły powstawać etatowe plutony specjalne, umiejscowione w ramach funkcjonującej w każdym OSG kompanii odwodowej, wspomagającej działania graniczne prowadzone przez załogi strażnic i granicznych placówek kontronych. Po nowelizacji Ustawy o SG w 2001 r. formacja ta została dodatkowo upoważniona do działań związanych ze zwalczaniem coraz poważniejszej przestępczości granicznej – związanej z nielegalną migracją, handlem ludźmi i przemytem, również w tej najgroźniejszej postaci: broni i materiałów promieniotwórczych – nie tylko w strefie przygranicznej, ale także na terenie całego kraju.

Czytaj dalej o jednostkach specjalnych»

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Plutony specjalne składały się wyłącznie z funkcjonariuszy zawodowych, szkolonych na wzór funkcjonariuszy policyjnych pododdziałów antyterrorystycznych. Powołane w celu zwiększenia skuteczności w walce z przestępczością graniczną i w zabezpieczaniu granicy, przeznaczone były przede wszystkim do wykonywania zadań w szczególnie trudnych warunkach i sytuacjach zwiększonego zagrożenia, np. zatrzymywania niebezpiecznych przestępców lub pościgów za nimi. W rzeczywistości jednak poziom plutonów w poszczególnych OSG był bardzo różny, zarówno pod względem wyszkolenia, wyposażenia, jak i realizacji zadań. Były wśród nich dobre, ale i bardzo słabe. Takie, które wykonywały dużo ważnych zadań i inne, w niewielkim stopniu wykorzystywane zgodnie ze swym przeznaczeniem. W niektórych OSG uznawano je za niezbyt potrzebne, gdyż większość przestępstw, z jakimi się tam stykano, była tej kategorii, że wystarczająco dobrze z ich sprawcami radzili sobie zwykli funkcjonariusze. System naboru do plutonów specjalnych i ich szkolenia nie był ani ujednolicony, ani dopracowany.

Wszystko to sprawiło, że przed przystąpieniem do pełnej realizacji postanowień Układu z Schengen podjęto w Straży Granicznej decyzję o istotnych zmianach organizacyjnych, które objęły również komórki bojowe. Jednym z elementów przygotowania do nowych zadań i zwiększenia skuteczności w realizacji dotychczasowych, było powołanie do życia w Komendzie Głównej Zarządu Zabezpieczenia Działań SG, jako nowej, centralnej jednostki organizacyjnej o charakterze specjalnym. Zarząd powstał 1 czerwca 2007 r., po półtora roku przygotowań i prac koncepcyjnych, opartych m.in. na wnioskach z kilkunastu dotychczasowych lat funkcjonowania SG, gromadzonych z zamiarem wzmocnienia rzeczy sprawdzonych i eliminowania nieistotnych lub nieefektywnych. Dotyczyły one także plutonów specjalnych – po analizie zysków i strat postanowiono zastąpić takie pododdziały na szczeblu każdego OSG lepiej wyszkolonym i wyposażonym pionem bojowym w ZZD SG, który zabezpieczałby potrzeby formacji w zakresie działań specjalnych. Planowano sformowanie jednego centralnego i regionalnych – przy poszczególnych Oddziałach SG – Wydziałów Zabezpieczenia Działań, zwanych „realizacjami”, ale biorąc pod uwagę wysokie koszty tworzenia takich pododdziałów zdecydowano, że w pierwszym etapie powstaną najpierw tylko trzy w pełni rozwinięte: centralny w stolicy i dwa regionalne, na północy i na południu kraju.

Oceniono, że takie równomiernie rozłożone w terenie siły uderzeniowe, mające docelowo liczyć po około 50 funkcjonariuszy, będą na razie wystarczające do wsparcia taktycznego działań wszystkich OSG, a centralne podporządkowanie i umiejscowienie w strukturze zarządu pozwoli optymalnie wykorzystać dostępne siły i środki. ZZD, skupiający także inne, wzajemnie uzupełniające się piony specjalne (oprócz Wydziałów Zabezpieczenia także Wydział Ochrony Lotów, tzw. sky-marshals, wydział administracyjny) stanowi dzięki temu kompletną strukturę, która z jednej strony może, zgodnie z nazwą, zabezpieczać działania innych jednostek macierzystej formacji w całym kraju, wykonując różne zadania specjalne na ich rzecz, a z drugiej strony, jest w stanie sama, całościowo i wszechstronnie, odpowiadać na najpoważniejsze zagrożenia w ramach szczegółowych zadań określonych w ustawie o SG: od specjalnych działań prewencyjnych, przez skryte przygotowania rozpoznawcze operacji, po przeprowadzanie tych ostatnich przez uderzeniowy pion bojowy. Do zakresu zadań ZZD SG należy w szczególności:

  • fizyczne zabezpieczenie zatrzymywania osób (w trybie i przypadkach określonych w przepisach KPK i innych ustaw), co do których istnieje uzasadnione podejrzenie posiadania broni, amunicji lub materiałów wybuchowych, na zlecenie jednostek organizacyjnych SG i komórek organizacyjnych KG SG,
  • nadzorowanie, koordynowanie i pełnienie wart ochronnych (skymarshals) na pokładach statków powietrznych,
  • współdziałanie z terenowymi organami Straży Granicznej w zakresie pełnienia służby granicznej i zabezpieczania specjalnego prowadzonych działań granicznych,
  • zabezpieczanie działań związanych z realizacją czynności operacyjno-rozpoznawczych w zakresie zleconym przez jednostki organizacyjne SG i komórki organizacyjne KG SG,
  • zabezpieczenie doprowadzeń oraz przekazań cudzoziemców z terytorium RP na podstawie decyzji administracyjnej, umowy lub porozumienia międzynarodowego drogą lotniczą, lądową lub morską,
  • udział w akcjach ratowniczych, w których Straż Graniczna uczestniczy na wniosek organów administracji rządowej lub samorządowej,
  • realizowanie zadań z zakresu przygotowań obronnych i zarządzania kryzysowego SG pozostających we właściwości Zarządu,
  • wykonywanie innych zadań służbowych zleconych przez Komendanta Głównego SG, jako centralny odwód w jego dyspozycji.
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  29
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 11-12/2009

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Policjanci z JSPP w Kosowie zabezpieczali Cycle Kosovo for Children

Po raz kolejny w ostatnich dniach polscy policjanci z XXXII. Rotacji JSPP stacjonującej w Kosowie udzielali pomocy osobie poszkodowanej w wypadku samochodowym. Tym razem zdarzenie miało miejsce...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl