Odważniki kulowe cz. 2 - zalety odważników kulowych

Paweł Piotrowski  /  22-03-2013  /  9
Uginanie ramion z odważnikiem kulowym oraz sztangielką o tym samym ciężarze jednoznacznie udowadnia przewagę odważników kulowych nad sztangielką.
Uginanie ramion z odważnikiem kulowym oraz sztangielką o tym samym ciężarze jednoznacznie udowadnia przewagę odważników kulowych nad sztangielką.

Odważniki kulowe mają zastosowanie zarówno w treningu siły dynamicznej, jak i  w treningu typowo kulturystycznym na rozwój masy mięśniowej. Trening odważnikami wyrabia siło-wytrzymałość, siło-koordynację, silnie zaangażowane są mięśnie stabilizujące czego nie gwarantują często inne przyrządy treningowe [3].

Dynamiczne, wielopowtórzeniowe serie z odważnikami wzmacniają np. mięśnie oddechowe ważne w trakcie walki zapaśniczej lub MMA [2]. Szok balistyczny występujący w trakcie ćwiczeń z odważnikami oraz pełny zakres ruchu wzmacnia ścięgna i wiązadła w nadgarstkach, łokciach, barkach oraz plecach. Dla bokserów i osób trenujących inne sztuki walki (karate, kung fu) bardzo ważna jest wytrzymałość mięśni barkowych – doskonałe dla wzrostu takiej wytrzymałości i możliwości dynamicznego uderzenia przez wiele rund w trakcie walki jest np. ćwiczenie unoszenia odważników ponad głowę.

Przeczytaj także: Odważniki kulowe cz.1 - rys historyczny

Dużym atutem odważników kulowych jest to, że ćwicząc nimi możemy, doprowadzić do silnej aktywizacji różnych grup mięsni, np. obręczy barkowej oraz stawów barkowych, a przy tym wyrobić elastyczność tych mięśni [1]. Odczuwalnie poprawia się siła chwytu (sztangielki nie dają tego efektu w takim stopniu jak odważniki kulowe) pomocna np. w siłowaniu się na ręce i sztukach walki.

Trening odważnikami kulowymi umożliwia rozwój zdecydowanej większości grup mięśniowych zarówno w zakresie wytrzymałości, siły oraz masy mięśniowej. Aktywizacji podlegają mięśnie obręczy barkowej, bicepsy, tricepsy, przedramiona, mięśnie grzbietu (szczególnie prostowniki), mięśnie nóg oraz pośladków.

Przeczytaj także: Wszystko o pompkach - wykorzystanie przyrządów

Porównując te same ćwiczenia, które możemy wykonać przy użyciu sztangielki lub odważników kulowych zaobserwować można przewagę odważników w stosunku do sztangielek [1]. Aby się przekonać wystarczy spróbować wykonać następującą próbę – chwycić jedną ręką odważnik (np. 17,5 kg), a drugą sztangielkę o tej samej wadze. I spróbować zważyć na wyprostowanych rękach dla całkowitej pewności. Następnie usiąść na ławce poziomej lub w pozycji stojącej wykonać oburącz kilkakrotnie uginanie ramion czyli najpopularniejsze ćwiczenie na mięśnie dwugłowe ramion (bicepsy). Uginanie ramion z odważnikiem kulowym oraz sztangielką o tym samym ciężarze jednoznacznie udowadnia przewagę odważników kulowych nad sztangielką (rys.1). Każdy od razy zauważy dużą różnicę. Ręka, w której znajdował się odważnik pracowała znacznie silniej a napięcie mięśni było odczuwalne silnie aż do końcowej pozycji ugięcia ramienia, a biceps oraz przedramię znacznie bardziej odczuły wykonywaną pracę.

Z czego to wynika? Efekt silniejszego działania odważnika wynika po prostu z jego konstrukcji. Trzymając w dłoni rączkę odważnika sama kula jest w innej pozycji - punkt ciężkości jest znacznie odsunięty od dłoni. Ponadto w przypadku sztangielki znacznie wcześniej występuje moment zakończenia pracy bicepsa w pełnym napięciu z uwagi na to, że siła grawitacji działa tylko do pewnego momentu pracy (uginanie ramion ze sztangą ma tę samą wadę).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W praktyce ćwicząc sztangielkami lub sztangą musimy nieco sztucznie napinać bicepsy w końcowej fazie ruchu. Odsunięcie siły ciężkości od dłoni w przypadku stosowania odważnika kulowego, sprawia, że napięcie bicepsa jest odczuwalnie silniejsze i występuje na znacznie dłuższej drodze ruchu – niemal do pełnego ugięcia ramienia. Tego efektu nie da się niestety osiągnąć przy użyciu sztangielki ani sztangi. Ilustruje to rysunek 2 - uginanie ramienia z odważnikiem (strzałka wskazuje kierunek siły której musimy się przeciwstawiać w trakcie uginania ramienia). W przypadku sztangielki kierunek siły jest pionowy i dlatego w końcowej fazie ruchu występuje brak napięcia mięśnia dwugłowego ramienia.

Ponadto w czasie wykonywania uginania z wykorzystaniem odważnika, dłoń jest silniej ciągnięta (wyginana) do tyłu w stronę jej grzbietu, co sprawia, że napięcie przedramion oraz bicepsów dodatkowo wzrasta.  W odważnikach kulowych występuje w trakcie wykonywania ćwiczenia  zmienny, płynny  punkt ciężkości  i brak obrotowej rękojeści, takiej jak w sztangielkach, co   powoduje   dodatkowe nieznaczne utrudnienie w prowadzeniu odważnika [2]. Obwód rączki odważnika jest zazwyczaj sporo większy niż gryfu od sztangielki co również utrudnia ćwiczenie i daje nowe, inne bodźce dla mięśni.

Przeczytaj także: Wszystko o pompkach - warianty położenia dłoni oraz położenia ciała w osi pionowej

Wykonując natomiast dynamiczne ćwiczenie stosowane przez entuzjastów odważników o nazwie „swing” (wahadełko), w dolnej fazie ćwiczenia subiektywnie odczuwa się, że masa odważnika jest kilkukrotnie większa!. W ćwiczeniu tym trzymając odważnik w pozycji dolnej oburącz pomiędzy nogami wykonujemy dynamiczne wymachy odważnikiem do przodu w górę. Ćwiczenie poprawia siłę dynamiczną i angażuje dużo grup mięśniowych (mięśnie nóg, mięśnie pleców (szczególnie prostowniki), mięśnie przedramion, bicepsy oraz mięśni obręczy barkowej).

Podobne zjawisko przewagi odważnika nad sztangielką występuje w trakcie wykonywania klasycznego wyciskania w leżeniu, trzymając w jednej ręce sztangielkę a w drugiej odważnik. Praca mięśni po stronie odważnika (mięsień piersiowy, triceps, przedramiona oraz przedni akton mięśnia naramiennego) jest znacznie bardziej odczuwalna. A co bardzo istotne, w punkcie górnym ćwiczenia, mięsień piersiowy jest znacznie lepiej napięty i aktywizowany po tej stronie w której trzymamy odważnik. Środek ciężkości również w tym przypadku jest przeniesiony na bok co sprawia, że mięsień jest bardziej napięty. Efekt odczuwalnej przewagi odważnika w stosunku do sztangielki zaobserwować można również w wielu innych ćwiczeniach wykonywanych na siłowni np. rozpiętkach (ćwiczenie na mięśnie piersiowe większe) w pozycji leżącej na płaskiej lub skośnej ławce oraz w wyciskaniu francuskim (ćwiczenie na mięśnie trójgłowe ramion-tricepsy) zarówno w pozycji siedzącej jak i leżącej.

Przeczytaj także: Wszystko o pompkach - technika wykonywania

Niewątpliwie wadą odważników kulowych jest fakt, że trzeba je kupić, tak jak każdy inny sprzęt do ćwiczeń o ile planujemy trenować nimi w domu. W większości siłowni odważniki kulowe są na wyposażeniu. Dodać należy, ze niektóre osoby uważają, że odważnik jest dużo mniej wygodny niż sztangielka (ociera się o przedramię w trakcie niektórych ćwiczeń) – to fakt ale warto zauważyć, że trening wytrzymałościowy i siłowy to również walka z bólem i dyskomfortem, więc dla „twardzieli”  to chyba zaleta [1].  Niewątpliwie warto jednak wykorzystywać odważniki kulowe w treningu kulturystycznym, aerobowym czy też wytrzymałościowym.

Literatura

  1. Piotrowski P.: artykuł pt.: Odważniki kulowe kontra sztangielki, portal www.jwip.pl (dział Porady), listopad 2011
  2. Piotrowski P.: „Odważniki lepsze niż sztangielki", miesięcznik KiF Sport, nr.3/2012
  3. Tsatsouline P.: Jak ćwiczyć z odważnikami kulowymi czyli Kettle w akcji, Wydawnictwo Aha!, Łódź 2010.
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2

Komentarze

9
Szok balistyczny / 12-08-2013, 15:18
Czym jest szok balistyczny?
Piotrowski / 25-08-2013, 13:18
Szok balistyczny to sformułowanie autorstwa P.Tsatsouline. Można je interpretować jako dodatkową/niespodziewaną pracę (szok) w wynika specyficznych ruchów stosowanych w ćwiczeniach z odważnikami czyli szybkich, dynamicznych ruchach (balistycznych) wymuszających silną aktywność stawów i przyczepów mięśni. Przykład takiego ruchu - rwanie odważnika jednorącz nad głowę lub ćwiczenie o nazwie "wiatrak".
User / 21-10-2013, 11:10
Fajny tekst
Czytelnik / 22-10-2013, 08:49
Warto się zapoznać z tym materiałem
Czytelnik / 22-10-2013, 09:09
Interesujace informacje
Czytelnik / 22-10-2013, 09:28
Warto przeczytać
Czytelnik / 22-10-2013, 09:47
Warto się zapoznać z tym materiałem
Czytelnik / 22-10-2013, 09:49
Warto się zapoznać z tym materiałem
Torcida / 07-01-2015, 17:09
Co to są wiązadła? Co za trep to pisał.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Zawody Taktyczne: Counter - Terrorist Challenge, Poland 2022

23 kwietnia 2022 r. na terenie Ośrodka Szkoleniowo Edukacyjnego-Strzelnicy Playground w Gdyni odbędą się pierwsze w Polsce zawody taktyczne o charakterze kontrterrorystycznym sprawdzające...

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl