Shot Show 2013

Shot Show 2013
Shot Show 2013 Adam Gawron, Bartosz Szołucha

Zakończył się kolejny SHOT Show - największa na świecie impreza targowa, na której prezentowane są najważniejsze nowości w dziedzinie broni strzeleckiej i wyposażenia indywidualnego. Gigantyczna liczba wystawców i zaledwie cztery dni  nie wystarczą, żeby zobaczyć i sprawdzić wszystko - w poniższej relacji prezentujemy skromny wybór najciekawszych naszym zdaniem nowinek i ciekawostek. Bardziej obszerne informacje na temat wielu z nich przedstawimy w kolejnych numerach SPECIAL OPS.

Pozycja broni z rodziny AR-15/M16 wydaje się w USA niepodważalna. Pod względem ergonomii wciąż stawiane są za wzór, a układ konstrukcyjny Amerykanie nadal uznają za optymalny – mimo utrudnionego zastosowania kolb składanych, ze względu na umieszczenie mechanizmu powrotnego za komorą zamkową, co jednak sprzyja osiągnięciu dobrego wyważenia.

Przeczytaj także: Moduły oporządzenia z firmy 75 Tactical

Konstrukcja AR-15 umożliwia przy tym obniżenie masy broni do poziomu trudnego do osiągnięcia dla innych konstrukcji. Obecnie, co dało się też zauważyć na tegorocznych targach, producenci odmian AR-15 skupiają się na doskonaleniu najdrobniejszych szczegółów, ergonomii i jakości, „odchudzaniu” i wydłużaniu łóż, oferowaniu wersji na skuteczniejsze typy amunicji, a niektórzy próbują wyróżnić się rozwiązaniami modułowymi.

SIG Sauer MPX

Najbardziej interesująca premiera na tegorocznym SHOT Show – szwajcarski pistolet maszynowy o zasadzie działania zbliżonej do karabinków tej firmy, czyli z odprowadzaniem gazów przez boczny otwór w lufie, z tłokiem o krótkim skoku i ryglowanym obrotowo zamkiem. Według producenta broń ma być przez to bardziej niezawodna i mieć mniejszy odrzut. Kwestia redukcji odrzutu jest szczególnie interesująca – żaden z nowoczesnych pm-ów (UMP, CZ EVO 3A1), o prostszej zasadzie działania, nie dorównuje pod tym względem starszemu MP-5. Co równie istotne, nowa broń rozmieszczeniem manipulatorów i sposobem przeładowania nawiązuje do sprawdzonego i popularnego układu karabinków z rodziny AR-15.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

MPX oferowany jest w pięciu odmianach – standardowej, krótkolufowej K, bezkolbowej P, wyciszonej SD i samopowtarzalnej „cywilnej” C – do trzech typów amunicji: 9 mm × 19, 10 mm × 22 (.40 S&W) oraz 9 mm × 22 (.357 SIG), z możliwością łatwej konwersji do wybranego kalibru i wymiarów. Pm może mieć kolbę wysuwaną (w nieco zbyt krótkim zakresie) lub składaną na bok, a zasilany jest z 20- i 30-nabojowych magazynków firmy Lancer. Ze względu na poziom optymalizacji konstrukcji pod względem potrzeb rynku (zwłaszcza amerykańskiego) broń tę cechuje najpoważniejszy potencjał do zastąpienia MP-5.

Przeczytaj także: Zestawienie pojemników do transportu płynów

Robinson Armament Corp

Robinson Armament Corp, mimo falstartu w konkursie na broń dla amerykańskich sił specjalnych (zdyskwalifikowany wyłącznie za brak nasadki do strzelania ślepą amunicją), nadal rozwija swój interesujący 5,56-mm kbk XCR-L, który łączy ergonomiczne zalety AR i FN FAL z niezawodnym systemem tłokowym AK. Poza wersją na nabój 7,62 mm NATO XCR-M, w ofercie Robarm znalazły się m.in. krótkolufowe subkbk XCR-L Mini (lufa 10 cali) i Micro (lufa 7,5 cala) z nową kolbą FAST, stanowiącą przeciwieństwo masywnej kolby FN SCAR – przy takich samych możliwościach regulacji prostą i lekką. Warto zwrócić uwagę na w pełni obustronne rozmieszczenie manipulatorów, na których wzorowane były rozwiązania Magpul Masada (później Remington/Bushmaster ACR) – podobne zastosowano w polskim MSBS, a także w najnowszej odmianie włoskiej Beretty ARX. Układ ten wydaje się zbliżony do ideału – ze względu na możliwość obustronnego nie tylko zwolnienia suwadła z tylnego położenia, ale również zatrzymania go w tym położeniu podczas usuwania „twardego” zacięcia. Trend do zapewnienia obustronnego dostępu do manipulacji broni był silnie zauważalny wśród nowoczesnych karabinków pokazywanych w tym roku w Las Vegas.

Remington Defense

Na stoisku Remington Defense można było zobaczyć najnowsze warianty kbk ACR (Adaptive Combat Rifle) – poza ostatnią, maksymalnie „odchudzoną” wersją, bez możliwości wymiany lufy, także m.in. subarabinek z lufą długości 9,75 cala ACR-C/ACR PDW na amunicję 5,56 mm NATO (a w opisie również 300 BLK). To najmniejsza długość lufy, jaką udało się w nim zastosować przy niezmienionych znacznie, w stosunku do oryginalnego ACR, rozwiązaniach konstrukcyjnych.

KeyMod

KeyMod (inter-locking rail system) to opracowany przez Vltor Weapon Systems we współpracy z Noveske Rifleworks system, który pozwala odejść od cięższych łóż z wykorzystywanymi tylko częściowo integralnymi szynami Picatinny o ostrych krawędziach. Zastępują je równie sztywne, lecz lżejsze i smuklejsze (węższe), z serią otworów w typie dziurki od klucza, pozwalających mocować tylko niezbędne odcinki takich szyn w liczbie, długości i miejscach wybranych przez użytkownika. Na takie łoże mogą być mocowane także polimerowe nakładki chroniące przed oparzeniem, bez takiego pogrubiania jak w przypadku przykrywania szyn zintegrowanych z łożem.

System KeyMod jest stosowany nie tylko w łożach broni rodziny AR-15, ale już także AK (Strike Industries, Krebbs Custom Guns KV-UFM), FN SCAR, a nawet w osłonach luf granatników rewolwerowych (M32A1 MSGL Milkor USA), u nas zaś znany (choć z odmiennym sposobem mocowania szyn) z łóż najnowszych karabinów snajperskich AX338 w DWS – miejmy nadzieję, że zostanie na czas zauważony także przez polskich konstruktorów.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  55
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1/2013

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Warsztaty z reagowania na zamachy

W dniach 24-25 maja 2022 roku w hotelu “Kuźnia napoleońska” w Paprotni koło Warszawy odbędą się II ogólnopolskie warsztaty ph. “Reagowanie na zamachy- dobre praktyki i rekomendacje” organizowane...

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl