Pozycja broni z rodziny AR-15/M16 wydaje się w USA niepodważalna. Pod względem ergonomii wciąż stawiane są za wzór, a układ konstrukcyjny Amerykanie nadal uznają za optymalny – mimo utrudnionego zastosowania kolb składanych, ze względu na umieszczenie mechanizmu powrotnego za komorą zamkową, co jednak sprzyja osiągnięciu dobrego wyważenia.
Przeczytaj także: Moduły oporządzenia z firmy 75 Tactical
Konstrukcja AR-15 umożliwia przy tym obniżenie masy broni do poziomu trudnego do osiągnięcia dla innych konstrukcji. Obecnie, co dało się też zauważyć na tegorocznych targach, producenci odmian AR-15 skupiają się na doskonaleniu najdrobniejszych szczegółów, ergonomii i jakości, „odchudzaniu” i wydłużaniu łóż, oferowaniu wersji na skuteczniejsze typy amunicji, a niektórzy próbują wyróżnić się rozwiązaniami modułowymi.
SIG Sauer MPX
Najbardziej interesująca premiera na tegorocznym SHOT Show – szwajcarski pistolet maszynowy o zasadzie działania zbliżonej do karabinków tej firmy, czyli z odprowadzaniem gazów przez boczny otwór w lufie, z tłokiem o krótkim skoku i ryglowanym obrotowo zamkiem. Według producenta broń ma być przez to bardziej niezawodna i mieć mniejszy odrzut. Kwestia redukcji odrzutu jest szczególnie interesująca – żaden z nowoczesnych pm-ów (UMP, CZ EVO 3A1), o prostszej zasadzie działania, nie dorównuje pod tym względem starszemu MP-5. Co równie istotne, nowa broń rozmieszczeniem manipulatorów i sposobem przeładowania nawiązuje do sprawdzonego i popularnego układu karabinków z rodziny AR-15.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
MPX oferowany jest w pięciu odmianach – standardowej, krótkolufowej K, bezkolbowej P, wyciszonej SD i samopowtarzalnej „cywilnej” C – do trzech typów amunicji: 9 mm × 19, 10 mm × 22 (.40 S&W) oraz 9 mm × 22 (.357 SIG), z możliwością łatwej konwersji do wybranego kalibru i wymiarów. Pm może mieć kolbę wysuwaną (w nieco zbyt krótkim zakresie) lub składaną na bok, a zasilany jest z 20- i 30-nabojowych magazynków firmy Lancer. Ze względu na poziom optymalizacji konstrukcji pod względem potrzeb rynku (zwłaszcza amerykańskiego) broń tę cechuje najpoważniejszy potencjał do zastąpienia MP-5.
Przeczytaj także: Zestawienie pojemników do transportu płynów
Robinson Armament Corp
Robinson Armament Corp, mimo falstartu w konkursie na broń dla amerykańskich sił specjalnych (zdyskwalifikowany wyłącznie za brak nasadki do strzelania ślepą amunicją), nadal rozwija swój interesujący 5,56-mm kbk XCR-L, który łączy ergonomiczne zalety AR i FN FAL z niezawodnym systemem tłokowym AK. Poza wersją na nabój 7,62 mm NATO XCR-M, w ofercie Robarm znalazły się m.in. krótkolufowe subkbk XCR-L Mini (lufa 10 cali) i Micro (lufa 7,5 cala) z nową kolbą FAST, stanowiącą przeciwieństwo masywnej kolby FN SCAR – przy takich samych możliwościach regulacji prostą i lekką. Warto zwrócić uwagę na w pełni obustronne rozmieszczenie manipulatorów, na których wzorowane były rozwiązania Magpul Masada (później Remington/Bushmaster ACR) – podobne zastosowano w polskim MSBS, a także w najnowszej odmianie włoskiej Beretty ARX. Układ ten wydaje się zbliżony do ideału – ze względu na możliwość obustronnego nie tylko zwolnienia suwadła z tylnego położenia, ale również zatrzymania go w tym położeniu podczas usuwania „twardego” zacięcia. Trend do zapewnienia obustronnego dostępu do manipulacji broni był silnie zauważalny wśród nowoczesnych karabinków pokazywanych w tym roku w Las Vegas.
Remington Defense
Na stoisku Remington Defense można było zobaczyć najnowsze warianty kbk ACR (Adaptive Combat Rifle) – poza ostatnią, maksymalnie „odchudzoną” wersją, bez możliwości wymiany lufy, także m.in. subarabinek z lufą długości 9,75 cala ACR-C/ACR PDW na amunicję 5,56 mm NATO (a w opisie również 300 BLK). To najmniejsza długość lufy, jaką udało się w nim zastosować przy niezmienionych znacznie, w stosunku do oryginalnego ACR, rozwiązaniach konstrukcyjnych.
KeyMod
KeyMod (inter-locking rail system) to opracowany przez Vltor Weapon Systems we współpracy z Noveske Rifleworks system, który pozwala odejść od cięższych łóż z wykorzystywanymi tylko częściowo integralnymi szynami Picatinny o ostrych krawędziach. Zastępują je równie sztywne, lecz lżejsze i smuklejsze (węższe), z serią otworów w typie dziurki od klucza, pozwalających mocować tylko niezbędne odcinki takich szyn w liczbie, długości i miejscach wybranych przez użytkownika. Na takie łoże mogą być mocowane także polimerowe nakładki chroniące przed oparzeniem, bez takiego pogrubiania jak w przypadku przykrywania szyn zintegrowanych z łożem.
System KeyMod jest stosowany nie tylko w łożach broni rodziny AR-15, ale już także AK (Strike Industries, Krebbs Custom Guns KV-UFM), FN SCAR, a nawet w osłonach luf granatników rewolwerowych (M32A1 MSGL Milkor USA), u nas zaś znany (choć z odmiennym sposobem mocowania szyn) z łóż najnowszych karabinów snajperskich AX338 w DWS – miejmy nadzieję, że zostanie na czas zauważony także przez polskich konstruktorów.