Czymś, co od razu kojarzy się z marką Carinthia, jest z pewnością nazwa G-Loft. Jest to opracowane przez Goldeck Textil GmbH sztuczne, poliestrowe wypełnienie - rodzaj sztucznego puchu, o włóknach mających postać sprężynek. Charakteryzuje się ono bardzo dużą sprężystością, a przez to dobrą izolacją termiczną, paroprzepuszczalnością oraz niewielką masą, dzięki czemu możliwe jest tworzenie lżejszych ubrań i śpiworów, ale izolujących termicznie tak samo dobrze, jak cięższe. Włókna G-Loft nie absorbują wilgoci, dzięki czemu może ona - w postaci pary wodnej - być łatwo wydalona do zewnętrznych warstw odzieży.
Przeczytaj także: Kurtka VERTX SMOCK
Także po zmoczeniu ubrania wypełnione tą ociepliną nie tracą właściwości izolacyjnych, tak jak bywa to w przypadku konkurencyjnych wypełnień. G-Loft charakteryzuje się również bardzo dobrą ściśliwością, co wprost przekłada się na bardzo dobrą „pakowność” wypełnionego nim sprzętu, przez co po spakowaniu odzież odznacza się niewielkimi rozmiarami. Z kolei duża sprężystość włókien powoduje, że odzież czy śpiwór po wyjęciu z plecaka bardzo szybko „wstaje”, zapewniając maksymalną izolację termiczną bez konieczności sztucznego „pompowania” wypełnienia przez np. strzepywanie. Wszystkie te parametry w niemal naturalny sposób powodują, że jest to sprzęt pożądany przez wyczynowych sportowców czy wojsko (zwłaszcza siły specjalne), który musi być „wydajny”, ale przy okazji lekki i zajmujący mało miejsca.
Jednym z produktów Carinthii o wojskowym przeznaczeniu, wypełnionych ociepliną G-Loft, jest kurtka MIG 2.0, czyli Medium Insulation Garment. Jak sama nazwa wskazuje, jest to odzież przeznaczona na niskie temperatury i stanowiąca „środkowy” element oferty austriackiej firmy w tym zakresie (dostępne są jeszcze zestawy HIG - high i LID - low, czyli ciężki i lekki). Przeznaczona jest do użycia w temperaturach do -15°C - tę temperaturę producent podaje jako „komfort”.
Przeczytaj także: Kurtka integrated tactical jacket
Zewnętrzną powłokę kurtki stanowi membrana proprzepuszczalna Windstopper, ze stajni W. L. Gore&Associates, która ma strukturę ripstop. Warstwa wewnętrzna wykonana jest z poliamidu, przepikowanego w pionowe komory dla ustabilizowania wypełnienia, którym jest wspomniany G-Loft. Wypełnienie jest zróżnicowane - na korpusie zastosowano puch o gramaturze 125 g/m2, zaś na rękawach - 80 g/m2.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
Kurtka ma długość do bioder użytkownika i jest przedłużona z tyłu, w taki sposób, że zakrywa pośladki. Jej zapięcie stanowi centralny, dwubiegowy, bryzgoszczelny zamek błyskawiczny, od spodu chroniony patką zabezpieczającą. Na dole patki wbity jest zatrzask, którego zapięcie chroni zamek błyskawiczny przed samoistnym rozpinaniem.
W dolną krawędź kurtki wszyty jest elastyczny ściągacz ze stoperami umieszczonymi przy bocznym szwie, w taki sposób, że nadmiar linki po ściągnięciu pozostaje pod kurtką, dzięki czemu unika się zaczepiania nim o wystające elementy otoczenia. MIG 2.0 ma wszyty na stałe dość obszerny kaptur, wykonany tak samo jak korpus kurtki. Część stykająca się z szyją użytkownika, stanowiąca de facto rodzaj kołnierza - stójki, podszyta jest dzianiną typu fleece, czyli rodzajem popularnego „polaru”. Kaptur wyposażono w dwa ściągacze. Pierwszy z nich umieszczony jest poziomo, wokół głowy użytkownika, na wysokości górnej krawędzi uszu, i jest regulowany stoperem umieszczonym z tyłu. Drugi ściągacz wszyty jest w przednią krawędź kaptura, a do jego regulacji służą dwa stopery wszyte w przedniej części, w pobliżu głównego zamka błyskawicznego. Końcówki elastycznej linki regulującej obwód przedniej części kaptura wpuszczone są do wnętrza kieszeni piersiowych, dzięki czemu użytkownik nie boryka się z luźno zwisającymi końcówkami linki.
Rękawy kurtki, o dość luźnym, ale nieprzeszkadzającym kroju, zakończone są mankietami ze stałymi ściągaczami w postaci taśmy elastycznej zaszytej w tunelu mankietu. Jej obwód jest tak dobrany, że w przypadku osób o przeciętnej wielkości nadgarstka stanowi to dobre uszczelnienie tego elementu kurtki. Jeśli użytkownik zdecyduje się na noszenie rękawic, to ich mankiety bez problemu powinny zmieścić w rękawie pod ściągaczem - problem może wystąpić jedynie w przypadku osób o bardzo dużym obwodzie nadgarstków. Od spodu rękawów, mniej więcej od łokcia do wszycia w korpus kurtki, znajdują się bryzgoszczelne, jednokierunkowe zamki błyskawiczne, którymi zamykane są otwory wentylacyjne, pozwalające regulować ciepłotę ciała użytkownika. Rękawy nie mają wzmocnień na łokciach, choć na pierwszy rzut oka mogłoby tak wyglądać - to efekt skrojenia rękawa w sposób anatomiczny, uwzględniający „wypchnięcie” rękawa na wysokości łokcia.