Zegarkiem, którym zasłynął Luminox, był model stworzony dla Navy Seals. Oficer odpowiedzialny za zamówienia dla Navy Seals, Nick North, w 1994 roku otrzymał polecenie znalezienia niezawodnego zegarka podczas nocnych misji. Rozwiązanie zadania znalazł podczas targów branżowych, podczas których odwiedził stoisko firmy Luminox. Współpraca Navy Seals i Luminox zaowocowała powstaniem serii zegarków Original Navy Seal 3000.
Zachęcony sukcesem Luminox zaczął rozszerzać swoją działalność i zwrócił się z ofertą sprzedaży modelu Navy Seal do US Air Force, a dokładnie z myślą o pilotach latających na F-117 Nighthawk. Propozycja ta spotkała się z zainteresowaniem, z jednym warunkiem – opracowaniem modelu przeznaczonego dla pilotów – tak powstała seria zegarków F-117 Nighthawk 3400. Kolejne lata to rozwój firmy, wprowadzanie nowych modeli oraz otwarcie na rynek cywilny.
Zobacz także: Zestawienie zegarków ekspedycyjnych
Co jednak stanowi istotę zegarków Luminox i wyróżnia je wśród innych podobnych w przeznaczeniu zegarków? Jest nią trytowy system oświetlenia Luminox Light Technology. System ten jest niezależny od źródła zasilania zegarka, nie wymaga użycia drugiej ręki do włączenia, wcześniejszego „doładowania” innym źródłem światła. Umożliwia on odczytanie czasu bez względu na poziom oświetlenia. W rzeczywistości zegarki Luminox są zawsze czytelne. A sam Luminox gwarantuje stały poziom świecenia trytu do 25 lat.
Zobacz także: GunClip Crye Precision
Wszystkie zegarki Luminox produkowane są w całości w Szwajcarii. W ich wnętrzu znajdziemy mechanizm kwarcowy z 5 rubinami, centralnym sekundnikiem i kalendarzem. Koperty w zależności od modelu wykonane są ze stali, tytanu lub kompozytów. Dostępne są różne warianty bransolet – stalowe, poliuretanowe, pasek NATO, skórzane.
Cyferblaty są czytelne i dostosowane do potrzeb użytkowników. Wodoszczelność jest różna w zależności od modelu i przeznaczenia, np. model Deep Dive Automatic 1500 ma wodoszczelność do 500 metrów/50 atmosfer. Standardowo wodoszczelność wynosi 200 m/20 atmosfer. Szkiełko zegarkowe w zależności od modelu jest albo mineralne, albo szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
W moje ręce, a raczej na moją rękę, trafił model Recon Point Man, model A.8821.KM z serii zegarków Land. Koperta zegarka wykonana jest ze stali węglowej, szkiełko zegarkowe jest szafirowe z powłoką antyrefleksyjną. Pasek wykonany jest z poliuretanu, a zapięcie jest metalowe. Na pasku są dwie gumowe szlufki zapobiegające odstawaniu paska i zaczepianiu o ekwipunek. Trzeba przyznać, że bardzo dobrze sprawdzają się w tej roli. Jak zapięcie zegarka jest czynnością niemal intuicyjną od pierwszego założenia, to aby zegarek ściągnąć, trzeba na to poświęcić chwilę czasu.
Zobacz także: Lekki pancerz do wielu misji
Wydaje się to atutem, gdyż zapobiega to samoczynnemu rozpięciu się zegarka, czy też sprawi trudność potencjalnemu złodziejowi działającemu w zatłoczonych miejscach. Na kopercie jest kompozytowy bezel umożliwiający mierzenie czasu nurkowania. Pomiaru dokonuje się poprzez ustawienie na wysokości wskazówki minutowej kapsułki z trytem – punkt zero. Następnie obserwując zmianę położenia wskazówki minutowej odczytujemy wskazanie na bezelu, informujące o ilości czasu spędzonego pod wodą – od 0 do 60 min. Bezel obraca się wyłącznie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek. Należy zwrócić na to uwagę, gdyż próba przekręcenia bezela zgodnie z ruchem wskazówek może skończyć się jego uszkodzeniem.