Zobacz także: Odpowiednie struktury
Ataki Al-Kaidy, interwencje wojskowe krajów zachodnich w Iraku i Afganistanie oraz nieustające napięcie na Bliskim Wschodzie doprowadziły do gwałtownego wzrostu zagrożenia świata zachodniego ekstremizmem islamskim. Europa od czasu ataków na Londyn i Madryt również nie może czuć się bezpiecznie.
Zobacz także: Biometryka w działaniach specjalnych
Społeczności muzułmańskie w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, czy Niemczech stanowią obecnie same w sobie poważny czynnik społeczny i polityczny w Europie, a ogromna dynamika demograficzna pozwala przypuszczać, że rola tych społeczności będzie rosła. Wzrost ich wpływu na życie Europy, w połączeniu z coraz bardziej roszczeniową polityką społeczną i kulturową, może doprowadzić do wzrostu napięć społecznych, które są zazwyczaj idealnym podłożem dla ruchów ekstremistycznych.
Terroryzm islamski charakteryzuje się szczególną bezwzględnością w wyborze celów i działaniu oraz dużymi możliwościami organizacyjno-finansowymi, a ugrupowania islamskie dysponują zazwyczaj także wsparciem zewnętrznym.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
Doświadczenia ostatnich lat wskazują, że podstawowym elementem taktyki działania takich ekstremistów w Europie jest wykorzystywanie islamskich diaspor do przygotowania i przeprowadzenia ataków. Schemat działania (oczywiście w dużym uproszczeniu) zazwyczaj zawiera: werbunek poprzez stowarzyszenia religijne lub kulturalne, wyjazd do jednego z krajów wspierających terroryzm na szkolenie, a następnie przygotowanie i przeprowadzenie ataku.
Dzięki finansowemu wsparciu ekstremistów islamskich przez takie kraje jak Iran czy Syria oraz skrajne islamskie organizacje z krajów Półwyspu Arabskiego, ich ugrupowania dysponują środkami umożliwiającymi przygotowanie ataków na całym świecie. Wspomniane kraje szkolą terrorystów, udzielają im schronienia i wsparcia logistycznego oraz wspierają ideowo i politycznie jihad. Stacje telewizyjne, rozgłośnie radiowe i strony internetowe stanowią przy tym równie silny oręż terrorystów, jak broń i materiały wybuchowe.
Zobacz także: Atlas - pomoc i współpraca
Terroryści stosując metody żywcem wzięte z podręczników prowadzenia działań nieregularnych bezwzględnie wykorzystują media do oddziaływania na społeczeństwa zachodnie. Doświadczenia z lat ubiegłych wskazują nawet na intensywne zaangażowanie mediów w stricte bojowe działania terrorystów. Stwierdzono, że podczas działań w Iraku miejsca przeprowadzenia ataków za pomocą IED i EFP przeciwko siłom koalicji dobierano pod względem możliwości uzyskania dobrego materiału filmowego rejestrowanego w trakcie ataku. Zabicie podczas ataku żołnierzy koalicji zachodniej stanowi niewątpliwy sukces dla terrorystów, ale pokazanie tego aktu w telewizji kilku milionom ludzi rodzi dodatkowe skutki społeczne i polityczne.
Społeczeństwa zachodnie ceniące życie ludzkie ponad wszystko, zgodnie z prawnymi, kulturowymi i chrześcijańskimi wzorcami, są wstrząśnięte oraz zastraszane przez taki przekaz medialny, natomiast społeczeństwa muzułmańskie postrzegają ten sam przekaz jako sukces w walce z wrogami islamu i wręcz świętują śmierć niewiernych, tańcząc na ulicach. W tej wojnie informacyjnej zasady stanowiące o wolności mediów i demokracji oraz moralne zdobycze cywilizacji stawiają nas niestety na przegranej pozycji. Nasz przeciwnik ma pełną swobodę działania – my jesteśmy natomiast otoczeni ograniczeniami prawnymi, moralnymi, religijnymi i kulturowymi.