Advanced Police Carabine

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 2/2012  /  20-04-2012
Advanced Police Carabine
Advanced Police Carabine B&T, Andrzej Krugler
 3  3. Ciąg dalszy artykułu...

Polimerowa, ramowa kolba zastosowana w APC znana jest już z granatnika GL06 oraz z zamienników standardowych kolb MP5 (BT-20155 do MP5 i BT-20151 do MP5K) w ofercie B&T, wykorzystywanych także do niektórych wersji HK33 (T50) tureckiej firmy MKEK. Składana zawiasowo na prawy bok pm nie utrudnia obsługi spustu, ani przysłanianych wówczas manipulatorów po tej stronie komory spustowej. Odległość od stopki kolby do języka spustowego wynosi 330 mm. Osada kolby zaopatrzona jest z lewej strony w uszko do jednopunktowego pasa nośnego (drugi punkt mocowania można zamontować na szynie po lewej stronie komory zamkowej), a na części wchodzącej w tył komory zamkowej w specjalny amortyzator sprężynowy, który wspomaga mechanizm powrotny w wyhamowywaniu wstecznego ruchu zamka. To właśnie dzięki zastosowaniu tego urządzenia możliwe było zmniejszenie masy zamka bez obawy o nadmierny wzrost szybkostrzelności oraz przekazywanie zbyt dużej energii odrzutu na tył broni i strzelca. Dla użytkowników hełmów z ciężkimi, kuloodpornymi osłonami twarzy, które utrudniają składanie się do strzału z broni ze standardowymi kolbami, oferowana jest odmiana APC9 Assaulter, z opracowaną już wcześniej przez B&T kolbą o specjalnym, obniżonym profilu rurowego ramienia regulowanej długości (B&T Foldable Visor Helmet Stock), stosowaną do rodziny MP5, karabinków HK G36, szwajcarskich SG55X (Special Ops 1 (14) 2012) i nie tylko – również składaną na prawą stronę broni. Wyciągnięcie kołka mocującego kolbę to, po wyjęciu magazynka i sprawdzeniu, czy nie ma naboju w lufie, pierwsza czynność bardzo prostego rozkładania częściowego APC. Po odchyleniu w dół komory spustowej i odłączeniu kolby wystarczy cofnąć zamek do tylnego położenia i odłączyć od niego rączkę napinającą, co pozwoli wysunąć zamek z mechanizmem powrotnym przez otwarty tył komory zamkowej. Wyciągnięcie drugiego kołka umożliwia całkowite odłączenie od niej komory mechanizmu spustowo-uderzeniowego.

Poza podstawową wersją APC9 firma B&T przygotowała odmianę APC9-Carbine z dłuższą lufą i jej osłoną (siedem zamiast czterech otworów po bokach górnej, węższej części) – obie samoczynno-samopowtarzalne lub tylko samopowtarzalne – oraz wyłącznie samopowtarzalne Sporting Carbine na rynek cywilny. Proponowane są w dwóch odmianach: z lufą podobnej długości jak Carbine lub długą na 406 mm, wystającą znacznie poza osłonę (z pięcioma otworami w górnej części i pięcioma większymi, skośnymi z każdej strony na wysokości lufy, z reguły bez bocznych szyn) – w obu pozbawione występów do mocowania urządzeń wylotowych. Podczas targów Milipol 2011 prezentowana była odmiana APC-LE ze specjalnym, ręcznie przestawianym zaworem po lewej stronie komory zamkowej, przed wycięciem dla rączki napinającej, który pozwalał zmniejszyć ciśnienie gazów prochowych podczas strzelania z wykorzystaniem tłumika dźwięku. Dzięki niemu nawet przy strzelaniu standardową amunicją 9 mm Parabellum o prędkości naddźwiękowej można było obniżyć poziom huku wystrzału ze 158 do 126 dB. Pistolety maszynowe wystawiane na tegorocznej IWA-Messe nie posiadały tego urządzenia – albo producent zrezygnował z niego przy okazji kilku innych poprawek serii zerowej, albo zaważył na tym bardziej cywilny charakter norymberskiej imprezy. Na stoisku B&T znalazła się natomiast po raz pierwszy w tym roku odmiana na nabój 5,56 mm APC223.

Jej pojawienie się ostatecznie potwierdziło domysły obudzone nieuzasadnioną wcześniej szerokością gniazda magazynka, o wiele za dużą jak na magazynki do amunicji pistoletowej. Chociaż wnętrze gniazda pistoletów maszynowych zostało dopasowane do tych ostatnich, większy obrys zewnętrzny niewątpliwie wskazywał, że APC doczeka się odmian na naboje o większej długości niż pistoletowe, być może nie tylko 5,56  mm. To dość nietypowa, odwrotna droga niż znane do tej pory, gdy to raczej rodzina popularnych karabinów i karabinków rozszerzała się o pistolety maszynowe (np. M16 o C olt 9 mm SMG, G3 i HK33 o MP5) – zastosowana dotąd jedynie przez brazylijską firmę Taurus, również celującą w rynek policyjny. Prezentowany w Norymberdze pierwszy APC223 charakteryzował się długą lufą, zakończoną specjalnym urządzeniem wylotowym – zapewne to tylko pierwsza propozycja z szerszej w przyszłości oferty długości całkowitej/luf i szczegółowych konfiguracji wykonania nowego, karabinkowego członka rodziny APC.

Producent nie podawał jeszcze szczegółów budowy wewnętrznej, ale prawdopodobnie karabinek ten działa na zasadzie odprowadzania części gazów prochowych z przewodu lufy do komory gazowej z tłokiem o krótkim skoku, a ryglowany jest przez obrót zamka. W konstrukcji broni wykorzystano maksymalnie części identyczne jak w poprzednikach na amunicję pistoletową, dzięki czemu APC223 będzie stanowił element rodziny broni policyjnej taki sam w składaniu się, operowaniu i obsłudze jak APC9 lub APC45, co stanowi kolejną zaletę propozycji B&T.

Szwajcarskiemu producentowi udało się stworzyć z jednej strony nową i chociaż nie nowatorską, to jednak nowoczesną broń policyjną, a z drugiej – klasyczną, wpasowującą się w tradycyjne przyzwyczajenia klientów, wykorzystując znane już i sprawdzone rozwiązania oraz technologie. Efektem pracy projektantów B&T jest optymalna konstrukcja, bardzo ergonomiczna mimo pozornie stosunkowo prostego wyglądu i, jak potwierdzają pierwsze niezależne testy, niezawodna, celna, składna oraz łatwa do kontroli podczas prowadzenia ognia. Firma z Thun doskonale przemyślała także cenową strategię wchodzenia na rynek. Produkowany ze szwajcarską jakością i według wymagań NATO, spełniający wszystkie oczekiwania stawiane nowoczesnym pm, a nawet przebijający takie typy o ugruntowanych pozycjach jak MP5 czy UMP, szwajcarski APC ma być oferowany za niższą cenę i to w ukompletowaniu, które w przypadku innych producentów wymaga poniesienia dodatkowych, niemałych kosztów. Standardowo w komplecie APC9 znajdą się dwa magazynki 30-nabojowe i jeden na 15 nabojów, trzy szyny zamontowane wokół przedniej części komory zamkowej, kolimatorowy Aimpoint TL1, dodatkowy chwyt przedni i być może latarka taktyczna (wszystko na „szybkich” montażach QD).

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  18
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2012

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Global SOF Symposium w Warszawie

Global SOF Symposium - Europe jest coroczną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, w trakcie której mają miejsce wykłady, dyskusje panelowe i rozmowy eksperckie, połączone z ekspozycją najnowszych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl