TYR Tactical

Bartosz Szołucha  /  SPECIAL OPS 2/2012  /  20-04-2012
TYR Tactical
TYR Tactical Andrzej Krugler

Rzadko która firma oferuje produkty wzbudzające nie tylko duże zainteresowanie, ale i spore kontrowersje, mimo że nie zawsze do końca znane są przesłanki, jakie kryły się za opracowaniem tego specyficznego sprzętu. Jedną z firm, która już na początku swojego istnienia wywołała wokół siebie sporo hałasu, była niewielka Tyr Tactical. Zaprezentowała bowiem plecak-pojemnik na taśmę amunicyjną do karabinu maszynowego, rodem z filmu „Predator”.

 2  2. Ciąg dalszy artykułu...

LWPC

Light Weight Plate Carrier to znacznie zmodyfi kowana odmiana opisywanego PICO, będąca szybkowyczepną kamizelką plate carrier. Podstawową różnicą jest wprowadzenie systemu umożliwiającego szybkie zrzucenie kamizelki w sytuacji awaryjnej (QR) – postrzału, zapalenia się użytkownika czy jego wpadnięcia do wody, w postaci linki w otulinie przeprowadzonej przez prawą szelkę oraz miejsce, w którym łączą się dwa elementy zewnętrznego pasa cummerbund. Jako że system ten „nie rozcina” całego LWPC oraz wewnętrznego elastycznego cummerbunda, wymagane są dodatkowe czynności pozwalające zrzucić kamizelkę. Wprowadzenie QR wymusiło pewne zmiany konstrukcyjne, związane z kształtem panelu tylnego – naszyto na nim klapę pozwalającą na łatwe i całkiem szybkie złożenie kamizelki lub jej sprawdzenie przed rozpoczęciem działań. Co ciekawe, producent przewidział, że część klientów może nie być zainteresowana ciągłym użytkowaniem kamizelki z systemem QR i pod klapą naszył niewielką kieszeń z zestawem klamer, umożliwiającym przekształcenie LWPC w klasycznie rozpinany plate carrier. Na górnej części panelu tylnego znajduje się płasko naszyty chwyt ewakuacyjny.

Panel przedni jest zbliżony do tego w PICO – również znajdziemy tu odłączaną klapę-ładownicę na trzy magazynki. Panele połączone są szelkami z dodatkowymi nakładkami z wkładem balistycznym, zwiększającymi zarówno komfort, jak i poziom ochrony – nakładki wyłożone są tą samą miękką siatką. W odróżnieniu od PICO, po prawej stronie znajduje się ucho z taśmy służące do wyciągania linki systemu QR, natomiast po lewej – klamra zabezpieczona taśmą i rzepem.

W podstawowej konfiguracji LWPC wyposażony jest w zewnętrzny cummerbund z miękkimi wkładami balistycznymi z kevlaru oraz kieszeniami na boczne płyty S-SAPI o rozmiarze 6×6 cali. Dodatkowo istnieje możliwość wymiany pasa na prostszy lub zastosowania opcjonalnych elementów zwiększających zakres ochrony balistycznej.

LWPC jest kamizelką wygodną, stabilną i dobrze rozkładającą ciężar, a przy stosowaniu dodatkowej niskoprofi lowej kamizelki balistycznej nie zwiększa zbytnio obrysu użytkownika, co mogłoby utudniać poruszanie się w wąskich pomieszczeniach, składanie się z bronią czy dobywanie magazynków. Niefortunnie został rozwiązany system QR – wypięcie kamizelki wymaga dość dużej siły i wyciągnięcia linki daleko od ciała, nawet przy odpowiednim dobraniu długości linki. Jest to spowodowane zastosowaną otuliną – zwiększa ona tarcie. Pewne obiekcje można mieć też do szwów – nie zawsze są dobrze zakończone, a rygle w niektórych miejscach są przesunięte.

AKCESORIA

Tyr Tactical oferuje do swoich produktów szereg różnego typu akcesoriów – ładownic i do magazynków do broni krótkiej, długiej i zespołowej, kieszeni, apteczek, dodatkowych osłon balistycznych krocza, nadnercza, szyi oraz ramion. Wśród najciekawszych produktów warto wyróżnić pas nośny Brokos Belt oraz lekki plecak szturmowy Assaulters Sustainment Pack, z możliwością noszenia samodzielnego lub troczenia na tyle kamizelki. System nośny w postaci prostych szelek oraz odłączanego panelu montażowego podszytego siatką umożliwia bardzo łatwe przekształcenie. ASP o pojemności przestrzeni ładunkowej około 7 litrów nie jest może imponujący, ale pozwala na przeniesienie dodatkowego wyposażenia, np. małej radiostacji lub przyrządów optycznych, nie licząc dwulitrowego zbiornika z wodą. Ciekawą cechą jest tzw. beavertail – półotwarta kieszeń zewnętrzna, z bocznymi wstawkami z siatki, umożliwiająca przenoszenie na zewnątrz plecaka, np. zwijanych, materiałowych noszy.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  9
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2012

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i CPKP "BOA" zatrzymało podejrzanych o handel narkotykami

Ustalenie 29 podejrzanych czy przejęcie sprzętu do produkcji mefedronu, to efekt akcji przeprowadzonej przez CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Z zebranych informacji wynika, że...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl