Tyr Tactical, założona przez Jasona Becka, wcześniej pracującego w Diamondback Tactical, ma w ofercie duży wybór sprzętu nieco bardziej klasycznego, nie znaczy to jednak, że mało interesującego. Tworzy on linię Next Generation Warrior, która charakteryzuje się ciekawymi projektami, niską masą oraz zupełnie odmiennymi materiałami.
Najważniejszą cechą odróżniającą produkty Tyr Tactical od konkurentów jest zastosowany materiał, nazwany PV500 (od łacińskiego Pluma Vire), reklamowany jako znacznie lżejszy niż klasyczna Cordura 1000D (1100dtex) oraz znacznie bardziej wytrzymały na przetarcia niż Cordura 500D (560dtex). W rzeczywistości PV500 to laminat lekkiej Cordury 500D, użytej jako warstwa zewnętrzna, ze spodnią pojedynczą warstwą kevlaru. PV500 nie jest stosowany we wszystkich elementach kamizelek, plecaków czy ładownic produkcji Tyr Tactical, a jedynie w miejscach narażonych na zwiększone tarcie lub uszkodzenie – jeśli są to klapy lub inne fragmenty, w których podwyższona wytrzymałość nie jest wymagana, stosowana jest zwykła, powlekana Cordura 500D. Trzeba przyznać, że PV500 jest odporny na rozdzieranie i cięcie, co często jest wykorzystywane jako element marketingowy – na targowych stoiskach czy pokazach można często zobaczyć osoby próbujące rozerwać kawałki Pluma Vire w rękach. I rzeczywiście, niektórym się to udaje, ale czy taki „test” można uznać za miarodajny? Niekoniecznie, szczególnie, że oporządzenie indywidualne narażone jest na nieco inne obciążenia statyczne i dynamiczne, dodatkowo duży wpływ na wytrzymałość materiału mają warunki atmosferyczne, składowania sprzętu czy choćby szycie. Kolejną niewiadomą pozostaje rzeczywiste porównanie masy i wytrzymałości PV500 oraz Cordury 1000D.
Produkty Tyr Tactical nie są dobrze znane w Polsce, dlatego z nieukrywanym zainteresowaniem zapoznaliśmy się bliżej z kilkoma elementami wyposażenia tej firmy.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
PICO
Podstawowym modelem kamizelki typu plate carrier w ofercie Tyr Tactical jest PICO, będąca bardzo prostą platformą służącą do przenoszenia płyt balistycznych (maksymalnie czterech) oraz podstawowej jednostki amunicji i wyposażenia. Istnieją obecnie trzy warianty kamizelek PICO różniące się typem i kształtem płyt, do których konstrukcji zostały dopasowane. I tak, wersja 1 przeznaczona jest do płyt ESAPI (prezentujemy ją w artykule), wersja 2 – do cięższych płyt produkowanych przez Ceradyne i będących standardowym wzorem używanym przez US SOCOM, a wersja 3 – do niskoprofi lowych płyt TYR LV1191 przeznaczonych do noszenia z dodatkowym miękkim pakietem balistycznym. Zasadniczym elementem PICO są dwa panele nośne, przedni i tylny, uszyte w znacznej mierze z PV500, połączone płaskimi szelkami z opcjonalny mi poduszkami naramiennymi wpływającymi na komfort noszenia, które można wyjąć w przypadku noszenia plate carriera na niskoprofi lowej kamizelce balistycznej, oraz zwiększającym stabilność i polepszającym dopasowanie oraz rozkład ciężaru pasem cummerbund, zarówno elastycznym wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Panele od wewnętrznej strony są wyściełane pianką oraz miękką siatką o wykończeniu bakteriostatycznym oraz trudnopalnym – niestety, jest ona dość delikatna i szybko będzie się niszczyć przy zahaczeniu ostrą częścią taśmy rzep.
Na dole znajduje się klapa mocująca pas cummerbund – w razie potrzeby, standardowo znajdujący się w zestawie z PICO sztywny pas z dwiema kieszeniami z wbudowanymi ładownicami na magazynki M4/M16 (lub większe, po zmianie wkładek albo do przenoszenia bocznych płyt balistycznych S-SAPI wielkości 6×6 cali) oraz dwoma dodatkowymi panelami z krótkimi odcinkami taśmy MOLLE/PALS, można zastąpić opcjonalnym cummerbundem przeznaczonym pod płyty S-SAPI, z integralną warstwą ochronną z miękkiego kevlaru). Zewnętrzny cummerbund spina się pod klapą panelu przedniego. Wewnętrzny cummerbund to elastyczna taśma służąca do zwiększenia stabilności kamizelki oraz usztywnienia kręgosłupa na odcinku lędźwiowym – można ją usunąć, jeśli taka jest wola użytkownika. Konstrukcja PICO pozwala na stosowanie dodatkowych osłon balistycznych, w zależności od potrzeb i sytuacji taktycznej.