AirFrame Crye Precision vs. Fast Ops-Core

AirFrame Crye Precision vs. Fast Ops-Core
AirFrame Crye Precision vs. Fast Ops-Core Andrzej Krugler

Firma Crye Precision, słynąca z innowacyjnych i nieortodoksyjnych rozwiązań w dziedzinie wyposażenia indywidualnego, nie raz gościła już na łamach SPECIAL OPS. Tym razem, jako pierwsi w Polsce i nieliczni na świecie, prezentujemy całkowicie nowe podejście do tematu hełmów balistycznych – Crye Precision AirFrame. Zaprezentowany publicznie po raz pierwszy w 2010 r. na targach SHOT Show i wzbudzający ogromne zainteresowanie od tego czasu AirFrame zawdzięcza swą unikalną, wręcz futurystyczną konstrukcję zupełnie innej koncepcji, która towarzyszyła jego projektantom – stworzyli dotąd niespotykane rozwiązanie: hełm bojowy, którego czerep nie jest jednolity, a składa się z dwóch, połączonych i nachodzących na siebie skorup – czołowej oraz tylnej, co nie tylko umożliwia konstruowanie hełmu ze strefowo dobraną odpornością balistyczną, ale pozwala na cyrkulację powietrza pozwalającą zapobiec parowaniu gogli i chłodzącą głowę użytkownika w warunkach wysokich temperatur.

Zobacz także: GunClip Crye Precision >>

And exclusive SPECIAL OPS content – a comparision between the newest head protection solutions a Crye Precision AirFrame Helmet with unique two piece shell and the current standard of many special operations forces units around the world the Ops-Core FAST High Cut Ballistic Helmet. Announced as the completely innovative construction AirFrame helmets weigh a full 20% less than complete ACH 2002 helmets while providing more coverage area. The AirFrame’s unique overlapping shell design creates an integrated vent that provides passive cooling and also reduces the damaging effects of explosive blast waves.

Zobacz także: Crye Precision Combat Assault Ghillie >>

Each AirFrame helmet features an OpsCore H-Nape Head-Loc retention system for unmatched stability, comfort, and ease of adjustment. Up armoring the AirFrame with ballistic ear or face protection is as simple and fast. All helmets and components are compatible with common ear pro systems like Peltors and Sordins. We deeply cover all the details of the still not so well known AirFrame – does the two piece build really works or is it just a marketing? (Bądź przygotowany na wszystko z pełnym wyposażeniem indywidualnym)

 3  3. Ciąg dalszy artykułu...

Kolejnym elementem opcjonalnym jest pokrowiec na hełm, wykonany z mocnej siatki w kamuflażu Multicam, mocowany rzepami do czerepu a mający na celu trzy istotne funkcje – polepszenie maskowania (dzięki naszytym pętlom umożliwiającym np. mocowanie w nich elementów roślinności), ochronę hełmu przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz możliwość instalacji na rzepach naszywek identyfikacyjnych lub oświetlenia – markerów stroboskopowych czy znaczników.

Niewątpliwie AirFrame stanowi przykład zupełnie nowego kierunku w rozwoju bojowych osłon głowy. Rozwiązania w nim zastosowane są całkowicie odmienne od dotychczas spotykanych. Hełm charakteryzuje się niską masą, przez co długotrwałe noszenie nie męczy tak użytkownika, jak w przypadku klasycznych odpowiedników. Zasadniczym minusem AirFrame jest jego rozmiar i profil – znacznie wyższy, choćby od FAST High Cut, co można zauważyć na fotografiach porównawczych. Zwiększa się w ten sposób wielkość sylwetki użytkownika i wymusza pamiętanie o dodatkowych centymetrach nad głową, aby nie uderzyć we framugę czy sufit bardzo niskiego pomieszczenia. AirFrame dobrze współpracuje z aktywnymi ochronnikami słuchu opartymi na pałąku, co wymaga jednak odpowiedniego rozstawienia poduszek wewnętrznych. Problem pojawia się przy stosowaniu osłon Chops, które znacznie ograniczają przestrzeń i dość ciasno przylegają do twarzy – użycie klasycznych ochronników słuchu jest bardzo utrudnione, a założenie hełmu na głowę z ochronnikami sprawia wiele problemów.

Aby ich uniknąć, konieczne jest montowanie osłon Chops na hełmie już znajdującym się na głowie. W tym układzie lepiej sprawować się będą douszne ochronniki słuchu zintegrowane z systemami łączności, jak Nacre QuietPro+ lub Sylinx C4OPS. Osłony Chops utrudniają w pewnym stopniu składanie się do strzału, jednak można ten problem rozwiązać stosując z jednej strony pełną osłonę, a z drugiej – krótką Ears. Nie ma natomiast żadnych problemów z wykorzystywaniem hełmu zarówno z osłonami dodatkowymi, jak i bez nich, z różnego typu okularami oraz goglami ochronnymi.

AirFrame vs FAST

Jak widać na zdjęciu tytułowym, hełm Crye Precision skonfrontowaliśmy z produktem, który od pewnego czasu stał się synonimem standardu ochrony głowy w jednostkach specjalnych, czyli hełmem FAST firmy Ops-Core, i próbowaliśmy przeanalizować, czy nowość Crye Precision góruje nad konkurentem. FAST charakteryzował się niższą masą od dostępnych konkurencyjnych konstrukcji, ale AirFrame jest od niego jeszcze lżejszy, co stanowi niewątpliwie jego zdecydowaną zaletę. Jednak system nośny tego ostatniego oparty na poduszkach Team Wendy jest według nas nieznacznie mniej stabilny od rozwiązania konkurenta.

Poduszki Ops-Core wykonane z ekspandowanego polipropylenu oraz winylu, w naszej opinii sprawdzają się nieco lepiej, choć i klasyczne „pady” mają swoich fanów, którzy przekładają je w miejsce standardowych, sztywniejszych poduszek. Dodatkowo taśma obwodowa Occ-Dial zastosowana w hełmie FAST zapewnia znacznie lepszą jego stabilizację podczas noszenia, choć utrudnia korzystanie z ochronników słuchu z pałąkiem. Największa innowacyjność AirFrame, czyli dwuskorupowa budowa, faktycznie usprawnia cyrkulację powietrza pod czerepem i zmniejsza parowanie gogli, co na pewno zostanie docenione przez każdego ich użytkownika. Wadą w naszych oczach jest jednak wynikająca z takiej konstrukcji wysokość hełmu, większa niż u konkurenta. Zaletą jest z kolei dłuższy profil tylnej części w produkcie Crye Precision, zapewniający większą ochronę głowy na wysokości karku. Druga charakterystyczna cecha opisywanego hełmu, czyli osłony Chops, jest dość dyskusyjna i chyba nie spotka się ze zbyt szerokim rozpowszechnieniem.

Na pewno znacznie bardziej popularne i użyteczne będą mniejsze osłony Ears, których odpowiednik posiada jednak także hełm FAST (płyty Side Armor o nieco większej powierzchni). Jak widać, każdy z tych dwóch hełmów posiada swoje wady i zalety. Do użytkownika należy ocena, które z cech odpowiadają mu bardziej, i na tej podstawie powinien dokonać wyboru. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że każdy wybór będzie dobry, gdyż oba hełmy są liderami w swojej kategorii.

Hełm AirFrame powstał według wymagań nieujawnionej jednostki z kręgu amerykańskich sił specjalnych. Na pewno znajduje się już na wyposażeniu FBI Hostage Rescue Team oraz kilku lokalnych jednostek SWAT.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  12
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1/2012

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Team Leader Academy – kurs przywództwa w WOT

Bycie dobrym liderem - to niełatwe zadanie, to ciężka praca, która wymaga umiejętności podejmowania ryzykownych decyzji i odwagi. Cenną lekcję przywództwa dostali żołnierze z państw NATO podczas...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl