Z wody, powietrza i lądu... współpraca grup specjalnych polskiej i fińskiej Straży Granicznej

Z wody, powietrza i lądu... współpraca grup specjalnych polskiej i fińskiej Straży Granicznej
Z wody, powietrza i lądu... współpraca grup specjalnych polskiej i fińskiej Straży Granicznej Sławomir Dorochowicz, Patryk Janda, Antoni Ciejpa/ZPI MOSG
 3  4. Ciąg dalszy artykułu...

Pierwszym punktem wizyty była odprawa, podczas której polscy funkcjonariusze poznali strukturę SG Finlandii oraz zadania i wyposażenie stosowane podczas wypełniania ustawowych obowiązków nałożonych na tę formację. Następnie omówiono plan kilkudniowych ćwiczeń, a po zakończeniu odprawy przystąpiono do delikatnej zaprawy składającej się z biegu terenowego na dystansie 12 km zakończonego kąpielą w jeziorze. Kolejne dni zaczynały się i kończyły w iście fińskim stylu: przed śniadaniem był poranny rozruch, potem ćwiczenia i szybki bieg na dystansie 3 km, każdy dzień kończyła kąpiel w orzeźwiającym i pozbawiającym wszelkich złudzeń co do pory roku jeziorze oraz relaks w saunie. Pierwszy dzień rozpoczął się od strzelania na pięknie usytuowanej w leśnych ostępach strzelnicy. Ćwiczone były strzelania dynamiczne połączone ze zmianą postawy oraz rodzaju używanej broni. Prowadzone były z pistoletów maszynowych Mp5, UMP oraz karabinków szturmowych G36C Finów. Broń krótka to standard w przypadku pododdziałów specjalnych typu policyjnego, Glock obecny był w kilku wersjach produkcyjnych.

Następne zajęcia prowadzone były z zakresu taktyki zielonej z wykorzystaniem tropiącego psa służbowego. Ze względu na ogromne obszary leśne kraju, do tej taktyki Finowie przywiązują bardzo dużo uwagi w trakcie szkoleń. Poza różnicami wynikającymi ze specyfiki prowadzonych działań, WZD w niczym nie ustępował kolegom z Finlandii, którzy nie ukrywali zdziwienia, że WZD jest również szkolony z tego rodzaju taktyki. Działania w lasach Finlandii są naprawdę ciężkie. Skały przykryte cienką warstwą piachu, mchu, mnóstwo wystających kamieni, pełno dziur i skalistych wąwozów. Trzeba iść naprawdę ostrożnie, aby nie nabawić się niepotrzebnej kontuzji.

Kolejny dzień szkolenia to nowość dla WZD – działania z wykorzystaniem transportera opancerzonego Patria AMV. Pojazd, otrzymany z wojska, został zaadaptowany przez SG Finlandii na potrzeby wyjątkowej sytuacji kryzysowej. Początkowo przeprowadzono patrol połączony ze strzelaniem, następnie zorganizowano zasadzkę oraz ewakuację rannego z trudno dostępnego miejsca. WZD zaprezentowało tutaj taktykę stosowaną podczas zatrzymania niebezpiecznego przestępcy z wykorzystaniem pojazdu służbowego. Następnego dnia odbyło się strzelanie, tym razem podczas patrolu z psem służbowym, a wszystko po to, żeby doskonalić wcześniej nabyte umiejętności. Ważna była praca całego zespołu. Koncentracja, opanowanie i spostrzegawczość w czasie marszu w tak ciężkim terenie odgrywały kluczową rolę. Efekt – wszystkie cele zostały zlikwidowane.

Następnego dnia odbyły się głównie ćwiczenia zgrywające funkcjonariuszy z obu krajów. Rano odprawa, wprowadzenie w sytuację i do dzieła. Celem było zatrzymanie dwóch przestępców, którzy ukradli samochód, a w dodatku są uzbrojeni i niebezpieczni. Wiadomo, że przestępcy przeszli szkolenie wojskowe i są uzbrojeni w broń długą. Przebywają gdzieś w terenie lesistym, wskazanym na mapach przez naocznego świadka. Wkrótce udało się zlokalizować porzucone przez przestępców auto. Wiadomo, że uciekają na piechotę. Pościgowa grupa polsko-fińska wraz z psem służbowym podejmuje trop. Kontakt ogniowy zostaje nawiązany po 15 minutach pieszego pościgu. Nie ma co ukrywać: teren był ciężki i bardzo wymagający kondycyjnie. W pościgu brały udział trzy grupy szturmowe, w tym jedna polsko-fińska. Wkrótce jeden z przestępców został zatrzymany i obezwładniony bez oddania żadnego strzału. Drugi zbiegł. Zrobiło się ciemno, ale poruszanie się po lesie było możliwe dzięki goglom noktowizyjnym. Drugiego zbiega dogoniła inna grupa szturmowa, został zatrzymany i obezwładniony.

Działania zostały zakończone. Po powrocie do bazy odbyła się odprawa po ćwiczeniu z omówieniem poszczególnych elementów oraz błędów. Następnie – pływanie w jeziorze i sauna.

Kolejnego dnia nastąpiło przebazowanie do miejscowości Kotka, gdzie stacjonują jednostki pływające, wchodzące w skład Straży Przybrzeżnej Finlandii. Charakterystycznym elementem krajobrazu fińskiego wybrzeża Bałtyku są rozliczne wysepki, tu i ówdzie zamieszkane, które są albo porośnięte bujną roślinnością, albo nie posiadają ani jednego źdźbła trawy. Po krótkiej odprawie dotyczącej warunków bezpieczeństwa oraz taktyki stosowanej przez Finów, wszyscy udali się w morze, aby ją sprawdzić w praktyce. Następnie powrót do portu i przejście na lądowisko śmigłowca usytuowane zaledwie 20 m od kei, przy której cumowały łodzie bojowe typu RIB. Środkiem transportu był śmigłowiec AB 412. Na miejscu ponownie omówione zostały warunki bezpieczeństwa, tym razem odnośnie zachowania się podczas operacji powietrznych.

Jeden z funkcjonariuszy WZD MOSG tak to wspomina: „Po krótkiej przerwie zabieramy się do pracy – desant na linie szybkiego zjazdu z różnych wysokości. Po kilkunastokrotnym przećwiczeniu zagadnienia, czas na lunch.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  8
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1/2012

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl