GIGG - Grupa Interwencyjna Żandarmerii Genewy

Dominique  Andrè  /  SPECIAL OPS 1/2012  /  17-02-2012
Grupa Interwencyjna Żandarmerii Genewy
Grupa Interwencyjna Żandarmerii Genewy Dominique Andrè

Szturm na genewskim lotnisku
Snajperzy obserwujący samolot z dachu terminalu przez celowniki Nightforce na swych najnowszych modelach karabinów PGM Ultima Ratio potwierdzili pozycje „tangos” i w ciągu kilku sekund rozpętało się piekło – operatorzy GIGG rozpoczęli szturmowanie Airbusa. Na sygnał dowódcy jednostki trzy zespoły szturmowe wdarły się do kabiny samolotu. Z przodu, gdy tylko sforsowano ciężkie drzwi, chroniony ciężką tarczą balistyczną „point man” wbiegł w korytarz między fotelami, a tuż za nim jego towarzysze, którzy błyskawicznie „rozwinęli się”, nawet gdy trzeba było przebiec po kimś, kto upadł. W tego rodzaju operacji kluczem do sukcesu są bowiem szybkość i przemoc.

Switzerland for most of us is known as a rich and peaceful country in the shade of magnificent Alps. Swiss Groupe d'Intervention Gendarmerie de Geneve (Intervention Group of Geneva's Gendarmerie or GIGG) is one of the less know counter-terrorism police units in the world. It was formed in 1973 just after the tragic Olympic Games in Munich but it finally became an independent team in 1994. Geneva isn't a peaceful place and GIGG members counter the criminal threats such as drug trafficking, illegal immigrants and others which. They are taking part in at least fifty high priority operations and this number does not include close protection or convoy ops at all. As GIGG is most elite police unit of Switzerland it will also support other police tactical teams in country.

Tymczasem dwa inne zespoły równie szybko wdarły się do wnętrza od ogona samolotu, przez luk bagażowy, by uzyskać kontrolę nad jego tylną częścią. Aby wykorzystać jak największą liczbę operatorów do szturmu, otwarciem drzwi i podtoczeniem ruchomych schodów zajęli się członkowie specjalnej grupy Groupe d’Intervention Airport „Porto”, ze składu policji międzynarodowego portu lotniczego (PSI – Police de Securite Airport International), do których należą m.in. tego typu zadania specjalne.

Wewnątrz samolotu, po kilku minutach chaosu, opadł dym, ale nie oznaczało to jeszcze zakończenia ćwiczeń. Tym razem sztab żandarmerii (jeden z głównych, obok policji śledczej, pionów w Police Cantonale de Geneve) zdecydował się przeprowadzić pełnoskalowe ćwiczenie, mobilizując w tym celu większe siły z Brygady Bezpieczeństwa Publicznego (Brigade de Securite Public), która miała zająć się wszystkimi pasażerami (w tej roli wystąpili młodzi funkcjonariusze żandarmerii), wyprowadzając ich jednego po drugim z samolotu. Każdy z nich traktowany był wciąż jako osoba niebezpieczna i przeszukany pod kątem posiadania broni lub materiałów wybuchowych, a następnie skuty i przeprowadzony do budynku portu w celu identyfikacji oraz na przesłuchania.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


GIGG trenuje w ten sposób pięć lub sześć razy w roku, koncentrując się za każdym razem na innych kwestiach technicznych i taktycznych. Ewakuacja martwego lub rannego zakładnika z wykorzystaniem osłony kołowego transportera opancerzonego Piranha 6×6, szybki, lecz skryty podjazd na zmechanizowanych schodach, rozmieszczanie snajperów – wszystko jest ćwiczone w jak najbardziej realistyczny sposób. Operatorzy mają również dostęp do starego, niesprawnego już samolotu, przejętego przez straż pożarną, w którym można wykorzystywać granaty oszałamiające flash-bang i dymne oraz prowadzić ogień amunicją znakującą Simunition.

Trochę mokrej roboty...

Snajperzy - SPECIAL 
OPS EXTRA - Wydanie specjalne 1/2016
SNAJPERZY
SPECIAL OPS EXTRA

Wydanie specjalne 1/2016
Wydawca: Grupa MEDIUM
Rok: 2016
SPRAWDŹ CENĘ »
KUP w Księgarni Militarnej »

Jezioro Lemańskie, dosłownie dzielące Genewę na dwie części, odgrywa bardzo ważną rolę w życiu miasta. I nawet jeśli ryzyko zaistnienia na nim zagrożeń jest niewielkie, od czasu do czasu żandarmi odbywają również szkolenia z wykorzystaniem małych łodzi pneumatycznych oraz mocnych jednostek półsztywnych, sterowanych przez kolegów z brygady wodnej Brigade du Lac. Ich celem jest przede wszystkim odzyskiwanie kontroli nad porwanymi łodziami w ruchu – to know-how, które posiadły w naprawdę mistrzowskim stopniu tylko najlepsze, wyspecjalizowane w tym jednostki, lecz wiele innych również musi umieć stosować je w specyficznym środowisku z jego technicznymi i taktycznymi ograniczeniami. Nie ma na przykład sposobu, aby operatorzy mogli wdzierać się na niezbyt stabilne łodzie lub wspinać się na obiekty pływające w typowym, ciężkim wyposażeniu interwencyjnym.

W celu chociaż częściowego zmniejszenia masy sprzętu i zwiększenia przez to swej mobilności, operatorzy GIGG zazwyczaj rezygnują wówczas z ciężkich hełmów balistycznych MSA Gallet, na rzecz lekkich kasków ochronnych Protec, a w najbliższym czasie zamierzają je wymienić na najnowsze Ops-Core FAST, zapewniające ochronę balistyczną i zdobywające coraz większą popularność w wielu oddziałach specjalnych na całym świecie. Tylko kilka jednostek tej wielkości, co genewska, może pochwalić się przygotowaniem do działania w tak wielu różnych środowiskach.

Tego ranka celem akcji stała się duża łódź turystyczna z firmy oferującej rejsy po jeziorze. Dwa zespoły szturmowe szybko zbliżyły się do celu potężnymi RIB-ami „Delta” i podjęły próbę wejścia na jego pokład tak sprawnie i dyskretnie, jak to tylko było możliwe. Pierwszy z tyłu, pozostałe przez boczne burty. Każdy operator trenował tę operację zarówno jako członek grupy szturmowej, jak i jako element wsparcia ogniowego, z różnych stron obiektu oraz przy różnych prędkościach podejścia. Po zakończeniu tej pierwszej fazy, piloci RIB-ów przećwiczyli próby abordażu łodzi poruszającej się z typową dla niej prędkością podróżną, klucząc między olbrzymimi falami wywoływanymi przez jej silnik – ku uciesze i przy podziwie licznych turystów na pokładzie!

Oczywiście bardziej prawdopodobne jest, że GIGG będzie musiała rozwiązać tego typu sytuację jak ćwiczona, nie w związku z prawdziwym przejęciem takiej łodzi przez terrorystów, lecz przez jakiegoś szaleńca lub desperata, i właśnie pod tym kątem głównie trenuje.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  26
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1/2012

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Global SOF Symposium w Warszawie

Global SOF Symposium - Europe jest coroczną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, w trakcie której mają miejsce wykłady, dyskusje panelowe i rozmowy eksperckie, połączone z ekspozycją najnowszych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl