W dalszej części wizyty prezydent zapoznał się z wyposażeniem poszczególnych jednostek podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych. Każda z nich wystawiła sekcję bojową w wyposażeniu i z uzbrojeniem typowym dla charakteru wykonywanych przez siebie zadań. Ich dowódcy zapoznali zwierzchnika sił zbrojnych ze specyfiką służby podległych sobie żołnierzy, kładąc nacisk na wyróżniające ją aspekty.
Następnie Bronisław Komorowski obejrzał fragment szkolenia żołnierzy JWK na nowym obiekcie przeznaczonym do treningu technik wysokościowych. Grupy komandosów ćwiczyły desantowanie metodą „szybkiej liny”, a także za pomocą lin indywidualnych. Kulminacją prezentacji był szturm zespołu bojowego na budynek, w którym część grupy dokonała zjazdu z dachu na niższe kondygnacje technikami linowymi, podczas gdy druga grupa weszła do budynku z wykorzystaniem drabin. W jego wnętrzu znajdowały się cele, do neutralizacji których wykorzystywano amunicję treningową UTM.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
Wizyta w Jednostce Wojskowej Komandosów była także okazją do wręczenia żołnierzom Wojsk Specjalnych Gwiazd Afganistanu, Iraku oraz Czadu. Wręczając wyróżnienia za nienaganną służbę poza granicami kraju, prezydent Komorowski podziękował wszystkim żołnierzom za ich zaangażowanie i poświęcenie, jakim wykazywali się i wykazują podczas działań na misjach. „Medale są wyrazem wdzięczności Polski. (...) Wręczając dzisiaj Wam te wyróżnienia, chciałbym przede wszystkim podziękować za trudną służbę, jaką pełnicie. (...) Mam świadomość, że za każdym z tych odznaczeń stoją osobiste zasługi, umiejętności i zdolności.
Wiem też, że za każdym takim odznaczeniem stoją również wyrzeczenia Wasze i Waszych rodzin” – powiedział prezydent. Na zakończenie spotkania z żołnierzami życzył im satysfakcji ze służby i żołnierskiego szczęścia. Ostatnim punktem wizyty w jednostce w Lublińcu było spotkanie prezydenta z żonami i dziećmi żołnierzy JWK, którzy aktualnie służą w PKW w Afganistanie.
Wizyta prezydenta w Wojskach Specjalnych była wyjątkową okazją do zapoznania się z najnowszym wyposażeniem wszystkich jednostek wchodzących w skład DWS, ze szczególnym uwzględnieniem tego, jakie jest charakterystyczne dla specyfiki zadań każdej z nich. Po raz pierwszy swoje wyposażenie i uzbrojenie zaprezentował najmłodszy członek DWS, czyli Jednostka Wojskowa AGAT. Na kolejnych stronach zamieszczamy fotoreportaż prezentujący wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy Wojsk Specjalnych.
GROM
Mimo że w ostatnim okresie JW GROM kojarzy się bardziej z typowo wojskowymi działaniami specjalnymi wykonywanymi w Afganistanie, to nadal jej podstawowym przeznaczeniem jest wykonywanie najbardziej skomplikowanych operacji ratowania zakładników na terenie kraju i poza nim. Dlatego sekcja z tej jednostki zaprezentowała wyposażenie wykorzystywane w taktyce „czarnej”.
Jednostka Wojskowa Komandosów
Zaprezentowane wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy JWK wynikało z przeznaczenia jednostki do prowadzenia pełnego spektrum lądowych operacji specjalnych ze szczególnym uwzględnieniem rozpoznania specjalnego w warunkach pokoju, kryzysu i wojny.
Formoza
JW Formoza, jak większość nowoczesnych morskich jednostek specjalnych, zdolna jest do prowadzenia działań specjalnych na lądzie, jednak jej podstawowym przeznaczeniem jest realizacja pełnego spektrum morskich operacji specjalnych.
Jednostka Wojskowa Agat
JW AGAT to najmłodsza jednostka podległa DWS. W ramach tego dowództwa funkcjonuje od 1 lipca 2011 r. Ma ona charakter jednostki wysoce mobilnej lekkiej piechoty typu rangers, realizującej zadania polegające głównie na zabezpieczeniu i wspieraniu działań pozostałych jednostek specjalnych. Z tego względu będzie silnie nasycona bronią ciężką w postaci wielkokalibrowych karabinów maszynowych, granatników automatycznych oraz broni przeciwpancernej.
Jednostka Wojskowa Nil
Mimo że podstawowym zadaniem Jednostki Wojskowej NIL jest zabezpieczenie logistyczne, to nie mniej ważną rolą jest wsparcie informacyjne Wojsk Specjalnych. Jednostka realizuje tego typu zadania m.in. za pomocą bezzałogowych statków powietrznych i systemów obserwacyjnych.