Zobacz także: Trening wytrzymałości czyli zwiększanie liczby powtórzeń w podciąganiu na drążku – cz. 2 metody
Osoby mające genetycznie znaczący udział w mięśniach włókien czerwonych, wolnokurczliwych będą uzyskiwały szybsze i bardziej spektakularne wyniki w sportach wytrzymałościowych. Pamiętać należy, że różne grupy mięśniowe mogą mieć różne proporcje włókien czerwonych oraz białych (szybkokurczliwych, siłowych). Można więc mieć wytrzymałe mięśnie ramion i z łatwością uzyskiwać postępy w liczbie podciągnięć na drążku oraz mało wytrzymałe ale za to silne mięśnie nóg doskonałe do szybkich biegów na krótkich dystansach (Przygotuj się odpowiednio na wysiłek fizyczny). Uproszczony test dominacji włókien mięśniowych w przypadku mięśni nóg jest dość prosty - należy wykonać próbę wyskoku dosiężnego w górę, starając się dotknąć jak najwyżej np. ściany.
Typowo im ktoś ma więcej włókien wytrzymałościowych tym z niższej pozycji (przysiad) rozpocznie wyskok w górę. Osoby z silną dominacją szybkich, białych włókien mięśniowych najczęściej przysiad przed startem wykonają bardzo płytki. Wg opracowań naukowych wzrost wytrzymałości ma niską korelację ze wzrostem siły. Innymi słowy trudno równocześnie osiągać duże postępy w rozwoju zarówno siły i wytrzymałości. Obie cechy mogą ulegać poprawie ale większe postępy osiągnie się koncentrując się tylko na sile lub wytrzymałości.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
W praktyce jednak w wielu sportach a także zawodach (wojsko, policja, komandosi itp.) istotny jest wysoki poziom zarówno siły jak i wytrzymałości dlatego pracuje się nad poprawą obu tych cech. Wytrzymałość podobnie jak siła są cechami mało stabilnymi, o ile masa mięśniowa może bez treningu utrzymać się na niemal niezmienionym poziomie dość długo (nawet kilka miesięcy) o tyle siła oraz wytrzymałość po zaprzestaniu treningu maleją dość szybko (kilka tygodni). Dodać należy, że im przyrost wytrzymałości lub siły był szybszy i wynikał z bardzo intensywnych treningów, które trwały stosunkowo krótko, tym szybciej obie cechy będą zanikać. Proces rozwoju wytrzymałości powinien więc odbywać się etapami, stosunkowo wolno aby jego efekty były trwałe.
Rekordy w podciąganiu na drążku
Rekordy odnotowywane są osobno dla podciągania w podchwycie (ang chin-ups) oraz w nachwycie (ang.pull-ups) [1]. Dla obu rodzajów chwytów najczęściej stosowane kategorie rekordów są następujące: podciąganie w czasie 1 minuty, 3 minut, 30 minut, 1 godziny, 3 godzin, 6 godzin, 12 godzin oraz 24 godzin. W podciąganiu 1, 2 oraz 3 minutowym, drążka się nie opuszcza, natomiast przy dłuższych czasach stosuje się odpoczynek poza drążkiem. O Osobne kategorie to podciąganie z ciężarem dodatkowym równym masie własnego ciała oraz podciąganie nieprzerwane bez opuszczania drążka. Polacy mają spore osiągnięcia w rekordach w podciąganiu na drążku. 57-letni Jan Wyduch z mikołowskiego ogniska TKKF Hades znany jest jest mistrzem Polski w podciąganiu na drążku - 68 podciągnięć w ciągu 60 sekund. Kiedy w 2002 roku poprawiał rekord świata w ciągu godziny zanotował 881 podciągnięć.
Zobacz także: Trening wytrzymałości czyli zwiększanie liczby powtórzeń w podciąganiu na drążku – cz.3 metody
Aktualne rekordy w podciąganiu 1 godzinnym należy do anglika Stephena Hylanda i wynoszą 1009 podciągnięć w nachwycie oraz 968 w podchwycie. Do niego należy również aktualny rekord świata w podciąganiu 24 godzinnym w podchwycie wynoszący 3750 powtórzeń. Dodać warto, że Hyland zakończył podciąganie już po 8 godzinach bijąc poprzedni rekord świata. Jest to zawodnik posiadający obecnie najwięcej aktualnych rekordów w podciąganiu. Polak, 54 letni Jan Łuka jest odnotowany w księdze rekordów Guinnessa – podciągnął się 25 razy z podwieszonym ciężarem równym 84 kg czyli równym wadze jego ciała. Natomiast maksymalny ciężar z którym wykonał jedno powtórzenie to 101 kg. Rober Plutowski z kolei w ciągu godziny podciągnął się z dodatkowym ciężarem równym jego wadze ciała 38 razy.
Wśród kobiet najwięcej aktualnych rekordów należy do Alicji Weber, przykładowo jej rekord świata w 1 minutowym podciąganiu nachwytem wynosi 37 powtórzeń. Czeszka Eliska Karesova jest natomiast aktualną rekordzistką świata w podciąganiu podchwytem 12 godzinnym (największa liczba powtórzeń) – jej wynik to 1760 powtórzeń (w wersji 24 godzinnej kobiety nie konkurują).
Zobacz także: Trening wytrzymałości czyli zwiększanie liczby powtórzeń w podciąganiu na drążku – cz.4
Wśród kobiet do rekordzistek należy również amerykanka Crystal West, która w wieku 46 lat potrafi w ciągu 10 minut podciągnąć się 148 razy. W nieprzerwanym podciąganiu na drążku rekordzistą jest koreańczyk Lee Chinyong, który podciągnął się 370 razy bez schodzenia z drążka. Bardzo dużej siły i zręczności wymaga podciąganie się na drążku ustawionym pionowo!. Rekord w takim właśnie podciąganiu wynosi 11 powtórzeń. Pełna lista aktualnych rekordów oraz zasady prawidłowego wykonywania podciągania zgodnego z regulaminem dostępne są TUTAJ.
literatura
[1] Piotrowski P.: artykuł pt.: Jak skutecznie zwiększyć liczbę powtórzeń w podciąganiu na drążku – metoda „licz do rekordu”, portal www.jwip.pl (dział Porady), 15 styczeń 2012