Bezzałogowce w działaniach specjalnych

 CR  /  SPECIAL OPS 6/2011  /  27-12-2011
Bezzałogowce w działaniach specjalnych
Bezzałogowce w działaniach specjalnych US DoD, DWS

Sztuka utrwalania obrazu ewoluowała od czasów wykonania pierwszych fotografii w XIX w. Wraz z pojawianiem się nowych technologii fotografia znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach życia, bardzo szybko zaczęła być wykorzystywana także przez siły policyjne i wojskowe, m.in. do wykonywania zdjęć powierzchni ziemi z powietrza.

 6  7. Ciąg dalszy artykułu...

Oznacza to, że operator nie zajmuje się wychylaniem steru kierunku czy zmianami kąta natarcia klap za pomocą joysticka. Większość przenośnych systemów UAV wykorzystuje właśnie automatyczne tryby lotu i choć oczywiście operator może zmieniać jego kierunek, pułap oraz szybkość, to nie steruje bezpośrednio powierzchniami sterowymi płatowca. Joystick w GCS służy zazwyczaj do sterowania głowicą optoelektroniczną. Dopiero średniej wielkości systemy, takie jak Predator czy Hermes, są sterowane przez operatorów mających bezpośredni wpływ na lot płatowca. Na marginesie: mało kto zdaje sobie sprawę, że Reapery czy Predatory startujące z lotniska w Bagram, są sterowane podczas lotu przez operatorów siedzących za pulpitami sterowniczymi…. w stanie Newada.

Kolejnym systemem użytkowanym przez nasze wojska, był amerykański system Scan Eagle firmy INTSU. System ten w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej od 2010 r. wspierał działania Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Obsługę zapewniali cywilni pracownicy firmy INTSU, Wojska Lądowe wysłały tylko kilku żołnierzy na szkolenie do USA jako element wsparcia dla amerykańskich kontraktorów. W tym roku taki sam system UAV pozyskały polskie Wojska Specjalne. Od kilku miesięcy polscy żołnierze Wojsk Specjalnych – operatorzy, analitycy i technicy obsługi systemu Scan Eagle – wspierają polskie Task Forces w Afganistanie.

System ten trafił do Wojsk Specjalnych także jako element amerykańskiego programu wsparcia ich rozwoju. Zaletą tego systemu jest przede wszystkim 6–8 godzin lotu w warunkach afgańskich. Jego zasięg przy użyciu dodatkowej stacji kierowania i kontroli pokrywa praktycznie całą strefę odpowiedzialności PKW. Po zakończeniu misji system wróci do Polski, znacząco zwiększając możliwości prowadzenia rozpoznania obrazowego wojsk specjalnych. Scan Eagle lata nie tylko dla potrzeb TF sił specjalnych, ale również dla polskich wojsk konwencjonalnych. Poza oczywistymi zaletami wykorzystania w ramach force protection i do pozyskiwania danych wywiadowczych użycie sytemu przygotowuje także piony operacyjne oraz rozpoznawcze naszych wojsk do korzystania z najnowocześniejszych procedur i systemów działania w środowisku walki. Najważniejsze jednak jest to, że żołnierze TF 49 i 50 mogą liczyć na wsparcie własnego rozpoznania obrazowego, a nie jak dotychczas, czekać na wsparcie Amerykanów czy Francuzów, dla których priorytetem były oczywiście potrzeby własnych jednostek.

Najnowszym systemem UAV w polskich siłach zbrojnych jest użytkowany przez Wojska Specjalne system polskiej grupy WB Electronics. System produkuje firma FlyTronic z Gliwic, która jest częścią WB. Fly Eye wykorzystuje platformę latającą napędzaną silnikiem elektrycznym, ze śmigłem ciągnącym, mogącą pozostać w powietrzu przez 2 godziny. Platforma startuje „z ręki”, ląduje natomiast w dwóch fazach: najpierw system zrzuca zasobnik z głowicą obserwacyjną na spadochronie, następnie płatowiec mający budowę szybowca ląduje na „brzuchu”. Start, lot i lądowanie są w pełni automatyczne. Zasobnik może być wyposażony w zintegrowaną głowicę dzienno-nocną, dzienną oraz treningową. Głowica umieszczona jest pod kadłubem i pozwala na obserwację w promieniu 360° wokół platformy. System ten od kilku miesięcy lata w Afganistanie, jest też eksploatowany przez wojska specjalne w kraju. Orbiter oraz Fly Eye mają podobne możliwości techniczne zarówno w zakresie parametrów platform, jak i transmisji danych.

Systemy te służą do prowadzenia rozpoznania obrazowego w czasie rzeczywistym w promieniu 15–20 km do pułapu 4000 m. Orbiter to konstrukcja dojrzała i sprawdzona, natomiast Fly Eye to system młodszy i bardziej nowatorski. Polski UAV posługuje się głowicą zintegrowaną dzienno-nocną, czyli aby obserwować cel, gdy zapadnie zmrok, platforma nie musi lądować w celu wymiany głowicy, co jest konieczne w Orbiterze i Scan Eaglu. Fly Eye ma też możliwość wyłączania silnika i szybowania bez jego użycia, co pozwala na wydłużenie czasu lotu oraz czyni platformę bardzo trudną do wykrycia. Oba systemy posiadają przenośne terminale RVT oraz stacje analiz. Stwierdzenie, że Fly Eye jest lepszą konstrukcją od Orbitera nie byłoby jednak w pełni prawdziwe, gdyż każda z nich ma wady i zalety, które ujawniają się często dopiero w trakcie wykonywania zadań. Największą jednak zaletą i przewagą Fly Eye jest to, że producent jest w kraju w zasięgu godziny jazdy od użytkownika, co ma ogromne znaczenie w przypadku awarii lub uszkodzeń platform latających.

Poza aspektem technicznym UAV pozostaje jeszcze aspekt prawny użytkowania ich w Polsce. Do września 2011 roku loty bezzałogowych statków powietrznych (UAV) w polskiej przestrzeni powietrznej wykonywane były tylko za zgodą prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego i według rozkazu Dowódcy Sił Powietrznych. Rozkaz ten zezwalał na loty UAV sił powietrznych tylko w przestrzeni niesklasyfikowanej D i TSA. Jednostki wojsk lądowych i specjalnych mające na wyposażeniu mini-UAV ORBITER koncentrowały się na lotach w przestrzeniach poligonów (D). Nowa ustawa Prawo lotnicze, obowiązująca od września bieżącego roku, w art. 126 zezwala na wykonywanie w polskiej przestrzeni powietrznej lotów bezzałogowych, jeśli są one wyposażone w zakresie lotu, nawigacji i łączności jak statki załogowe w lotach z widocznością (VFR) i lotach według przyrządów (IFR), w zależności od klasyfikacji przestrzeni. W Polsce wyróżnia się dwie klasy przestrzeni powietrznej: kontrolowaną przestrzeń klasy C i niekontrolowaną przestrzeń klasy G. Loty statków powietrznych załogowych w przestrzeni kontrolowanej (C) według przyrządów (lFR) są szczegółowo regulowane. Określają minimalne wyposażenie nawigacyjne i radiokomunikacyjne oraz wymogi formalne w postaci trybu składania planu lotu i uprawnień załogi. Tego typu loty w dniu dzisiejszym są niemożliwe dla wojskowych UAV.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  14
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 6/2011

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Policjanci na misji w Kosowie wyróżnieni medalami

I Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Dariusz Augustyniak przewodniczył delegacji Policji podczas wizyty w polskim Kontyngencie Policyjnym w Kosowie. W trakcie jej trwania odznaczono...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl